Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Cum sa am un abdomen in "patratele"

- - - - -
  • Please log in to reply
977 replies to this topic

#361
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Sunt facute pentru oameni sedentari, nu pentru sportivi. Indicatiile sunt relative, si te poti orienta dupa ele dar nu sunt exacte.

@Chris97,
Spune ce alimentatie ai. Aia inseamna ce mananci, la ce ore si de cate ori pe zi.

Edited by GlobalMods, 07 May 2010 - 19:19.


#362
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Salut !

Am nevoie de un program de excercitii. Inainte faceam singur acasa fara sa ma inspir de pe internet sau altceva, ci doar pentru a ma mentine in forma. De ceva timp nu am mai facut sport (inainte faceam fotbal, macar o data pe saptamana, iar vara de vreo 3 ori pe saptamana).

Varsta: 16-17
Inaltime: 1.75
Greutate: 63

Poate greutatea va parea destul de mica, insa tine de organism. Din motive personale (lipsa de timp sa zicem) uneori mananc si cate 3 "lucruri" de la fast-food zilnic (asta se intampla de obicei in weekend-uri), insa nu se observa o crestere a greutatii. In mod normal mananc carne de pui aprox. din 2 in 2 zile, uneori chiar pe fiecare zi.

Ceea ce ma intereseaza sunt cateva sfaturi si o recomandare pentru excercitii.

Multumesc !

#363
chris97

chris97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.05.2010
Pai.....

Masa 1 oua,cereale cu lapte
Masa 2 ciorba
Masa 3 gratar sau piept de pui fiert

Dar uneori mananc altceva...nu respect intocmai tot timpul mesele scrise de mine

Dar eu as vrea sa-mi recomande cineva...cum sa mananc...mesele zilei....UN SFAT ASTEPT mai ales de la GlobalMods

Edited by chris97, 11 May 2010 - 14:28.


#364
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Daca cerealele-s Ciocapic(sau cum se scrie), atunci poti sa le arunci. Treci pe musli, sau pe mese mai consistente. Si poti s-o lasi usor cu ciorbele.

#365
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
merg la sala de cam 4 luni,am ajuns de la 84 la 74 kg
am 36ani,1.78
mai am putina burtica,si nici nu prea mai slabesc de vreo 2 saptamani
cam ce fac eu:alergare la viteza 12.2,    10km,cu o pauza de 3 min la 5km
bicicleta 20 min
stepper 30min
4 serii de abdomene repetate de 20 ori
si in rest ma mai joc un pic in sala de forta
primele 2 luni am mers zilnic,apoi 6 zile din 7
mananc dimineata la 8   o portocala,2 kiwi,200g capsuni,
la 14 manac supa din legume congelate,salata greceasca sau salata de varza,mazare cu morcovi sau fasole verde sau orez brun/salbatic
seara nu mananc deloc,beau 2 cani de ceai verde si una de ceai de fructe de padure  fara zahar
in timpul zilei mai manac 3-4 mere verzi,o banana la 2 zile,grefruit roz inainte de masa de pranz cam cu jumate de ora,100g migdale si 100g nuci,si pe sapt cam 100g seminte de dovleac si floarea soarelui.
ca si carne,doar pe grill,filee de pui,carne de vita si peste,cate o data pe sapt din fiecare
la sala merg de la ora 9
la intoarcere beau un kefir sau o cana cu lapte cu cereale integrale
paine deloc,sau,hai sa zicem o paine pe luna
inainte de sala,mananc un snickers.
ce ar trebui sa fac sa scap de alte 3-4 kg

Edited by legalizes_crime, 13 May 2010 - 03:37.


#366
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Renunta la SNickers(ai o alimentatie destul de buna, cam slaba in carbo, dar la Snickers ai dat complet in bara cu ea). In rest, iti trebuie rabdare. Primele 5 kg se duc usor, apoi maxim 2-3 kg/luna.

#367
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
sa inteleg ca snickers nu e bun,pt ca nu e bun,sau ciocolata nu e buna?adica daca schimb cu milka cu lapte e ok?

#368
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Ciocolata in sine contine multi carbohidrati simpli, care se depun repede. Incearca un baton proteic, sau cu carnitina.

#369
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
mda...multa lume spune asa
o sa-l tai de pe lista un timp,sa vad ce se intampla
mersi

#370
skeT

skeT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.05.2010
Salut, sunt curios ce exercitii trebuie sa fac ca sa am un abdomen in "patratele" ori "de invidiat", eu fac 150-200 abdomene 3/7 zile ( saptamana ) si in rest alerg ( la ora de sport ).

Varsta: 13 ani si o luna
Inaltime: 1.51 :(
Greutate: 43 kg
Alimetnatie:
- dimineata nu mananc
- la ora 14:00 / 15:00 mananc cam asa: cartofi prajiti cu friptura ori cu legume.
- la ora 19:00 / 20:00 mananc paste cu legume ori simple, iar in caz ca nu mananc asa ceva probabil mananc friptura, cartofi ( altceva tin sa mentionez ca nu`mi place.

#371
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Ia de mananca si dimineata. Incepi cu ceva usor , si dupa un timp organismul de obisnuieste si o sa ceara si dimineata de mancare.

Citeste macar ultimele 2-3 pagini si vei afla cum faci patratele.

#372
skeT

skeT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.05.2010
Am vazut, in fine, o sa incerc si acel program de 8 minute, poate da ceva rezultate, app. am vazut ca scria ca abodmenul trebuie lucrat odata pe saptamana , eu numa la abodem lucrez, fac 150-200 abdomene odata la 2 zile ( timp de 2 sapt ), daca o tin asa, cam in cat timp as putea vedea "patratele" aproximativ ?

#373
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Probabil in mai putin decat daca ai face o data pe saptamana :)

Edited by Valy1, 18 May 2010 - 20:32.


#374
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View PostskeT, on 18th May 2010, 21:15, said:

Am vazut, in fine, o sa incerc si acel program de 8 minute, poate da ceva rezultate, app. am vazut ca scria ca abodmenul trebuie lucrat odata pe saptamana , eu numa la abodem lucrez, fac 150-200 abdomene odata la 2 zile ( timp de 2 sapt ), daca o tin asa, cam in cat timp as putea vedea "patratele" aproximativ ?
Abdomenele e bine sa le faci in serii cu mai multe repetari. De asemenea, din dorinta de a vedea patratelele cat mai repede e posibil sa-ti suprasoliciti abdomenul daca faci de 3-4 ori pe saptamana abdomenele. Informeaza-te despre supraantrenament. Dieta este importanta, daca vei ramane pe cartofi prajiti e greu de crezut ca vei vedea vreun patratel.

Edited by Chrisforever, 19 May 2010 - 00:02.


#375
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
salutari
am intrebat in stanga si in dreapta dar nimeni nu m-a lamurit. Va rog sa imi spuneti si mie, pentru ARDEREA GRASIMILOR ce tip de alergare/miscare trebuie sa fac pe banda de alergat. va spun niste date care le am de pe banda de alergat de la sala
1) alergare cu 6.3 KM/h inclinat 3 bataile inimii 144-148 BPM  688 calorii pe ora
2) mers cu 5.6 KM/h inclinat 6 bataile inimii 145-149 BPM  740 calorii pe ora
3) alergat cu 5.4 inclinat 0 bataile inimii 130 BPM 388 calorii pe ora

Intreb asta, pentru ca pana acum, puneam pe workout manual la banda de alergat  alergam ca si la punctul 1, in jur de 10-15 minute incontinuu dupa care treceam la punctul 2 vreo 2-3 minute dupa care iarasi alergare 15 minute ca la punctul 1 si ultimele 5 minute punctul 2.
     In aceasta seara am vazut ca exista un tabel pe banda de alergat in care spune
--Fat Burn low intensity pentru varsta 30-40 de ani bataile inimi maxim 123 BPM- asta inseamna ca si la punctul 3 de mai sus doar ca o viteza de 5km/h
--cardio high intensity pentru varsta 30-40 de ani bataile inimi 152 BPM-asta inseamna ca si la punctul 1 un pic mai mare viteza

Eu fac 1 ora si 20 minute antrenament cu greutati dupa care trec pe banda 35-40 minute si as vrea sa dau din burta jos. Care tip de antrenament pe banda de alergat sa il aleg pentru a arde grasimi si care e diferenta dintre cele doua, cardio si fat Burm. Eu credeam ca prin cardio arzi grasimi!! :)

Edited by gealatu, 27 May 2010 - 21:36.


#376
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Cardio se refera la antrenament de rezistenta la alergat, si de rezistenta a sistemului respirator si circulator.
Fat-burn se refera la o alergare usoara, care-ti permite un timp mai lung de miscare prin care arzi grasimi.

#377
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
merci
deci daca eu vreau sa stau pe banda 40-45 de minute ca sa ard grasimi, chiar daca pot sa alerg cu 6.3 km/h, inclinat 3, BPM 145, trebuie sa reduc viteza in asa fel incat bataile inimii sa fie 122 bpm? daca fac asta parca nici nu alerg. Pun intrebarile astea , poate stupide pentru unii, doar pentru a nu face un efort care nu ma duce la rezultatul dorit...am 33 de ani, 1.84 inaltime 104 kg

#378
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Nu pui înrebări stupide doar că unii folosesc niște termeni „aproximativi”. Cu cât alergi mai repede cu atât arzi mai mult, doar procentele grasimi/carbohidrați diferă.
Dacă poți cu 6km/h (cu toate că ar fi doar un mers rapid) e ok, dacă poți cu 9km/h e și mai bine :). 40-45 alergat ușor e arhisuficient pentru un număr semnificativ de calorii.

Citește aici despre diferențele alergat/mers ca să iți faci o idee -> http://www.runnerswo...-8402-0,00.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate