Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

plasturi cu nicotina

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008
salitari dragi forumisti.
problema mea este urmatoarea. vreau sa-l las de tigari pe sotul meu. am reusit sa-l fac sa accepte sa renunte la fumat. solutia acceptata este folosirea de plasturi cu nicotina. a mai folosit cineva? imi poate spune daca au efect? si mai ales de unde sa ii cumpar, farmacie, produse naturiste, magazine speciale? va rog sa imi raspundeti ca de la 1 iunie incepem terapia cu plasturi si este grija mea sa ii achizitionez. si cum nu stiu de unde....  va multumesc anticipat si sper la un raspuns.

#2
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 alinutza42, on May 28 2008, 09:44, said:

salitari dragi forumisti.
problema mea este urmatoarea. vreau sa-l las de tigari pe sotul meu. am reusit sa-l fac sa accepte sa renunte la fumat. solutia acceptata este folosirea de plasturi cu nicotina. a mai folosit cineva? imi poate spune daca au efect? si mai ales de unde sa ii cumpar, farmacie, produse naturiste, magazine speciale? va rog sa imi raspundeti ca de la 1 iunie incepem terapia cu plasturi si este grija mea sa ii achizitionez. si cum nu stiu de unde....  va multumesc anticipat si sper la un raspuns.
eu am vazut la farmacie dar n-am folosit pentru ca nu fumez. se foloseste zilnic cate un plasture timp de 3 saptamani, pe urma inca 2 saptamani cu doza redusa la jumatate. asteapta-te sa coste cateva milioane de lei vechi

Edited by Moaca, 28 May 2008 - 09:20.


#3
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008
mersi pentru raspuns. stiu toate detaliile in ce priveste folosira si pretul plasturilor. vroiam sa stiu daca si functioneaza. crezi ca pe tigari cheltuia mai putin? asa cel putin am o speranta ca luna viitoare cheluie banii pe altceva, nu pe tigari.
chiar nu este nimeni care a folosit plasturi cu nicotina?

#4
instalatorul

instalatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 30.11.2004
Buna. Eu folosesc faimosii plasturi. In mod normal cantitatea de tigeri fumate e reduce la jumatate. Pe langa plasturi trebuie sa ai si multa vointa. Mult succes.

#5
Shaquilar

Shaquilar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.09.2007
alinutza42,

De ce nu incercati si cu guma de mestecat? La mama mea a dat rezultate, dupa 30 de ani de fumat. Din luna Martie a inceput sa le mestece si la 1 saptamana a incetat sa mai puna tigara in gura. Bineinteles ca trebuie continuat tratamentul din momentul in care nu mai fumezi, reducand treptat pastilele de guma, in functie de cum cere organismul. Si... vorba lui "instalatorul" ....trebuie sa ai si multa vointa. Eu nu am avut vointa  sa termin definitiv cu ele. In aproape 2 saptamani redusesem cantitatea de tigari sub jumatate din cantitatea initiala.

Sa auzim de bine.

Shaq

#6
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
http://forum.softped...asturi nicotina

nu stiu cat ajuta acesti plasturi, dar sunt convins ca fara vointa nu se poate face nimic

#7
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

 Shaquilar, on May 28 2008, 11:05, said:

alinutza42,

De ce nu incercati si cu guma de mestecat? La mama mea a dat rezultate, dupa 30 de ani de fumat. Din luna Martie a inceput sa le mestece si la 1 saptamana a incetat sa mai puna tigara in gura. Bineinteles ca trebuie continuat tratamentul din momentul in care nu mai fumezi, reducand treptat pastilele de guma, in functie de cum cere organismul. Si... vorba lui "instalatorul" ....trebuie sa ai si multa vointa. Eu nu am avut vointa  sa termin definitiv cu ele. In aproape 2 saptamani redusesem cantitatea de tigari sub jumatate din cantitatea initiala.

Sa auzim de bine.

Shaq
Deci... renunti la tigari dar devii dependent de plasturi si guma incercind pe urma sa te lasi si de ele?


Ai incercat remedii naturiste? http://www.eveniment...-tratament.html
Doar ca exemplu.

#8
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008

 934, on May 28 2008, 12:40, said:

Deci... renunti la tigari dar devii dependent de plasturi si guma incercind pe urma sa te lasi si de ele?


Ai incercat remedii naturiste? http://www.eveniment...-tratament.html
Doar ca exemplu.

plasurii si guma de mestecat nu dau dependenta. este specificat clar in prospect. ramane de vazut daca merita folosite si daca ajuta la ceva.
este nevoie clar de vointa. degeaba pui 100 plasturi sau mesteci 100 gume daca atunci cand cineva iti ofera o tigare sau o gasesti in pachet in bucatarie, te infigi in ea si tragi pana o termini din 3 fumuri. trebuie sa vrei. plasturii cred ca nu sunt altceva decat metode care sa vina in ajutor celor ce doresc sa renunte la fumat.
am fumat si eu o perioada si am renuntat inainte sa nu mai pot. a fost mai mult un moft, o toana. sotul meu fumeaza de 10 ani cred si totusi nu inteleg nevoia asta de a aprinde o tigare.

#9
gigigogu

gigigogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 27.12.2007
Eu am folosit initial guma si pot sa zic ca are efect, cu un pic de vointa poti sa nu mai fumezi. Dar cand am trecut de la guma la plasturi nu a mai mers, pe langa faptul ca dezlipitul lor poate fi un chin, nici nu ofera "satisfactia" gumei. Asa ca recomand guma si nu recomand plasturii.

Edited by gigigogu, 29 May 2008 - 06:09.


#10
mondaymorning

mondaymorning

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.10.2007
Am folosit ambele si pot sa spun ca gumele sunt intr-adevar un substitut bun pentru tigari. Plasturii nu, nici pe departe. M-am lasat de fumat cu gume nicorette intr-o perioada in care nici nu se gaseau in romania  ( acum 3 ani) si imi era f. greu sa mi le procur.  Dar m-au ajutat f. mult si a meritat. Totusi, vreau sa trag si un mic  semnal de alarma : e bine de stiut ca mestecand  gumele si implicit continuand  sa furnizezi nicotina corpului tau, desprinderea de tigari, desi mai putin frustranta, poate deveni foarte lunga si inselatoare.  Eu in final am capatat dependenta de gume si tot la vointa si motivatie a trebuit sa apelez ca sa ma las de ele. Insa cred ca daca nu le aveam, poate fumam si in ziua de azi. Multumesc lui Dzeu ca nu mai fumez.

#11
bufny

bufny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2005

 934, on May 28 2008, 12:40, said:

Deci... renunti la tigari dar devii dependent de plasturi si guma incercind pe urma sa te lasi si de ele?

Fumatorul e dependent de nicotina. Insa nicotina nu e cancerigena ci celelalte substante din fumul de tigara. Ideea e sa reusesti sa ii dai organismului doza necesara de nicotina fara celelalte bulshituri. Si vointa intervina in a scadea ulterior dozajul de nicotina.

#12
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008
am intarziat putin inceperea "tratamentului". astazi a fost prima zi cu plasturi. la trezire este mai rau ca la o cafeluta merge si o tigaruie. in rest pe timpul zilei, pana la ora asta numai 4 tigari si pachetul sta acasa si sotul este plecat pe afara (wow). cred ca o sa dea rezultate in final. daca din prima zi a redus de la 20, 20 si ceva de tigari la 4 bucati, este o reusita. mi se pare si ciudat sa nu-l vad cu tigarea in mana. sper sa reusim...revin cu amanunte poate se mai lasa si altii de fumat.
           fumatul dauneaza grav sanatatii si vietii de cuplu in mod direct.

#13
a_lexu

a_lexu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 27.10.2004
Eu am folosit plasturi. Acum o luna si ceva mi-am pus prima data. Dupa prima saptamana, in care mi-am pus unul pe zi, am inceput sa ii tai in jumate (pentru ca in farmacii nu am gasit decat de 15mg) ca sa reduc doza. Stiu ca pe ei scrie ca ar trebui folositi vreo 6 luni, eu am folosit doar 2 saptamani. De cand am inceput "tratamentul", am fumat vreo 2 tigari.

#14
Dangulica

Dangulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.05.2007
Da-i sotului tau sa citeasca aceasta carte. Dureaza vreo 2-3 ore max. Daca o citeste cu mintea limpede si fara reticente ar trebui sa renunte si la plasturi. Am multi colegi de serv care s-au lasat de fumat asa.
In caz ca e reticent, spune-i ca e doar o carte, nu are cum sa-i dauneze. Sau ca n-are nimic de pierdut. Sau ceva de genul

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate