Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Convertire subtitrare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006
Salut. Am si e o dilema. Si anume vreau sa convertesc o subtitrare de exemplu din *.sub in *.srt pentru a o putea citi dvd -playerul meu. Vreau un program care sa  mearga sub Vista. Multumesc.

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006
Cel mai simplu sa transformi sub in srt este sa folosesti Subtitle Workshop.

#3
Happyboy

Happyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 23.03.2007

 antinari, on Jul 4 2007, 16:56, said:

Daca tot se vb de subtitrari....ce pot face ca sa vad subtitrarea in timp real?Folosesc VLC sau BS Player.

#4
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Prin "in timp real" banuiesc ca te referi sa apara subtitrarea sincronizat, odata cu cadrele respective de film?

Anyway... in BSPlayer e simplu, dai click de dreapta pe film si din meniul contextual care se deschide alegi "show subtitles"...

Daca ai mai multe subtitrari in folderul cu filmul respectiv si vrei sa alegi una anume (sau vrei sa le rulezi pe fiecare pe rand sa vezi care se sincronizeaza mai bine :) ) dai CTRL+L (load subtitles) si, din fereastra ce ti se deschide, alegi si dai open pe ce subtitrare vrei tu. Sau poti apasa pe butonul Load Subtitles din interfata.. e al doilea din dreapta, cel de langa Preferences...

BS Player incarca automat subtitrarea daca ea are acelasi nume (exceptand desigur extensia) cu fisierul filmului... (ex daca rulezi fisierul Happy_feet.avi si, in acelasi folder, ai fisierul Happy_feet.sub sau Happy_feet.srt, subtitrarea se va incarca si va rula automat).
In cele mai multe cazuri BS Player va incarca automat subtitrarea si daca este singura de genul ala (cu extensia .srt, .sub sau .txt) din folderul in care ai fisierul video. Daca in folderul cu filmul ai mai multe subtitrari cu nume diferite fata de cel al fisierului video va trebui sa incarci singur subtitrarea, cum am spus mai sus.

Pentru desincronizari minore (daca nu vrei sa folosesti SubtitleWorkshop) poti folosi combinatiile de taste CTRL + sageata la dreapta (pentru ca subtitrarea sa apara mai repede pe ecran) sau CTRL + sageata la stanga (pentru ca subtitrarea sa apara mai tarziu). Reglezi si tu, incet-incet, pana vezi ca le-ai nimerit si se potriveste si apoi... just watch.

Sincer, cu VLC nu am avut experiente prea fericite in ce priveste modul de afisare a subtitrarilor. Eu folosesc VLC-ul doar pentru preview si pentru fisiere mai cu probleme pe care BSP nu le deschide.

#5
Happyboy

Happyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 23.03.2007

 KoShiMin, on Jul 5 2007, 23:58, said:

Prin "in timp real" banuiesc ca te referi sa apara subtitrarea sincronizat, odata cu cadrele respective de film?

Anyway... in BSPlayer e simplu, dai click de dreapta pe film si din meniul contextual care se deschide alegi "show subtitles"...

Daca ai mai multe subtitrari in folderul cu filmul respectiv si vrei sa alegi una anume (sau vrei sa le rulezi pe fiecare pe rand sa vezi care se sincronizeaza mai bine :) ) dai CTRL+L (load subtitles) si, din fereastra ce ti se deschide, alegi si dai open pe ce subtitrare vrei tu. Sau poti apasa pe butonul Load Subtitles din interfata.. e al doilea din dreapta, cel de langa Preferences...

BS Player incarca automat subtitrarea daca ea are acelasi nume (exceptand desigur extensia) cu fisierul filmului... (ex daca rulezi fisierul Happy_feet.avi si, in acelasi folder, ai fisierul Happy_feet.sub sau Happy_feet.srt, subtitrarea se va incarca si va rula automat).
In cele mai multe cazuri BS Player va incarca automat subtitrarea si daca este singura de genul ala (cu extensia .srt, .sub sau .txt) din folderul in care ai fisierul video. Daca in folderul cu filmul ai mai multe subtitrari cu nume diferite fata de cel al fisierului video va trebui sa incarci singur subtitrarea, cum am spus mai sus.

Pentru desincronizari minore (daca nu vrei sa folosesti SubtitleWorkshop) poti folosi combinatiile de taste CTRL + sageata la dreapta (pentru ca subtitrarea sa apara mai repede pe ecran) sau CTRL + sageata la stanga (pentru ca subtitrarea sa apara mai tarziu). Reglezi si tu, incet-incet, pana vezi ca le-ai nimerit si se potriveste si apoi... just watch.

Sincer, cu VLC nu am avut experiente prea fericite in ce priveste modul de afisare a subtitrarilor. Eu folosesc VLC-ul doar pentru preview si pentru fisiere mai cu probleme pe care BSP nu le deschide.


Multumesc mult pentru sfaturi.

#6
Pisboy

Pisboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.02.2007

 informatorul, on Jul 4 2007, 16:13, said:

Salut. Am si e o dilema. Si anume vreau sa convertesc o subtitrare de exemplu din *.sub in *.srt pentru a o putea citi dvd -playerul meu. Vreau un program care sa  mearga sub Vista. Multumesc.
Poti sa ii schimbi pur si simplu extensia din *.sub in *.srt intrand in nero si te duci in folderu unde ai titrarea.Zic nero deoarece in Nero afiseaza fisierele cu tot cu extensie.Dai pe el rename si und scrie SUB stergi si scrii SRT.La mine functioneaza metoda asta.
Mai exista un utilitar cu care sa schimbi extensiile.DoStuff se cheama,cauti pe gogalas.

#7
slader

slader

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.07.2007
salutare.am si eu o problema.ieri mi-am instalat windows xp cu sp2 dar pe 64 biti.cand vreau sa instalez fifa 2007 nu mege pentru ca imi cere direct x9 si direct x9 il are deja sp2.ce pot sa fac ca sa imi mearga?alte jocuri care cer direct x 9 mi-au mers...max payne 2 de exemplu.

#8
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Fifa are subtitrare?! Ca altfel nu vad legatura... Apare eroare DirectX la instalare?! E o problema veche, s-a mai discutat la greu, cauti un fisier (nu mai stiu exact care) pe net si-l pui in windows... Search forum sau Gugle....

#9
Pisboy

Pisboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.02.2007

 queensoft, on Jul 12 2007, 11:51, said:

Fifa are subtitrare?! Ca altfel nu vad legatura... Apare eroare DirectX la instalare?! E o problema veche, s-a mai discutat la greu, cauti un fisier (nu mai stiu exact care) pe net si-l pui in windows... Search forum sau Gugle....
N-are omu decat 2 posturi si s-a ratacit pe aci  :lol: :lol: :lol: :lol: :deadtongue:

#10
pospi

pospi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.01.2007

 slader, on Jul 12 2007, 11:14, said:

salutare.am si eu o problema.ieri mi-am instalat windows xp cu sp2 dar pe 64 biti.cand vreau sa instalez fifa 2007 nu mege pentru ca imi cere direct x9 si direct x9 il are deja sp2.ce pot sa fac ca sa imi mearga?alte jocuri care cer direct x 9 mi-au mers...max payne 2 de exemplu.

Slader tata. In afara de faptul ca ai postat gresit, mai pune mana si umbla si tu pe net. DirectX 9.0 are mai multe variante. Daca nu poti sa-l iei de la microsoft cauta prin alta parte.

Si sa nu uit.
Pisboy si windowsu iti arata extensia daca-l iei cu binisoru. Ia deschide tu o fereastra si du-te sus la Tools, Folder options, View si debifeaza Hide extensions for known file types.
Pana si pe Vista merge chestia asta.
Hai pa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate