Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Diavolii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
629 replies to this topic

#487
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostN-B-A, on Dec 17 2008, 00:41, said:

cel pe care il numesti tu dumnezeu nu este cel pe care ion sau popescu ii spune dumnezeu... cati monoteisti sunt pe planeta atatia dumnezeu care au cate ceva diferit...

si eu iti spun : daca tu imi spui mie ca ai cunoscut aceasta entitate, eu iti spun ca nu esti rational...sau poate imi spui o modalitate prin care ai cunoscut-o intr-un mod real ... nu ca ai simtit-o sau ai vazut-o in vise...
MIRACOLE... asta vreau... materie creata din nimic, exemple de genul asta... sau da-mi alt exemplu, pentru ca nu am auzit in viata mea un om rational care sa fi "cunoscut" dumnezeul asta...
Eu iti spun tie ca nici macar un om irational dupa standardele tale nu l-a cunoscut, doar cei dusi cu pluta cu acte in regula pot face afirmatii de genul asta. Noi oamneii nu suntem capabili sa intelegem natura noastra cu desavarsire cu atat mai putyin a altor fiinte superioare.

#488
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View PostLilit, on Dec 16 2008, 21:22, said:

De ce? Diavolii vorbesc doar aramaica, latina si greaca veche? Engleza sau romana nu stiu?  :lol:
Chiar te-ar convinge asemenea filmulete?

View Postioppo, on Dec 17 2008, 08:26, said:

Acum mai multi ani, la banchetul de clasa a 12 a, un coleg de-al meu s-a imbatat atat de tare incat aproape a intrat in coma... In punctul cel mai inalt al betiei lui incepuse sa vorbeasca in germana(!!!), el nestiind o boaba in aceasta limba...
O fi fost posedat?

Nu, nu e neaparat sa fi fost posedat, e doar o posibilitate.

@Lilit: Tu vorbesti tampenii...ai idee ce era scris pe crucea lui Iisus in ebraica, greaca, latina? Vezi Evanghleia lui Ioan. Alea erau limbele uzuale pe vremea aia, cele mai populare, oricum daca ar fi sa vorbeasca o entitate printr-un posedat, ar putea vorbi si flamanda, in foarte multe cazuri vorbeau in alte limbi, deci nu in cele 3, insa cele3 sunt de baza pt. corelatia cu perioada in care a trait Isus. Daca vrei mai mult, uita-te la niste filme horror asiatice si o sa vezi.

#489
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Posttetsuo, on Dec 16 2008, 21:48, said:

pt parinte. am citit dovezile tale pentru existenta reala a lui Iisus. problema este ca toti acei istorici au scris la multi ani dupa moartea lui Iisus, cand religia crestina deja incepea sa se extinda.

NICIUN ISTORIC CONTEMPORAN NU IL MENTIONEAZA PE ISUS. sigur e posibil sa existe un sambure de adevar -un om intelept care propovaduia un mesaj de pace si armonie. insa in acea perioda in orientul apropiat erau multi astfel de profeti. (dintre care au mai fost doi cu o poveste similara)
Nu pot sa stiu exact de ce nici un contemporan cu Iisus nu a relatat cele petrecute cu El, poate din cauza agitatiei produse pe vremea aia si poate le era frica sa scrie despre El, cine stie... dar, scriind mai multi dupa aproximativ 50 de ani dupa moartea lui Iisus, iti dai seama ca ar fi putut afla cele petrecute chiar din gura parintilor lor, care ar fi putut avea in jur de 70 de ani atunci si ar mai fi fost, deci, inca in viata?




View Postioppo, on Dec 17 2008, 08:26, said:

Acum mai multi ani, la banchetul de clasa a 12 a, un coleg de-al meu s-a imbatat atat de tare incat aproape a intrat in coma... In punctul cel mai inalt al betiei lui incepuse sa vorbeasca in germana(!!!), el nestiind o boaba in aceasta limba...
O fi fost posedat?
Sigur ca ar fi putut fi si asta o varianta... de ce nu?

#490
Lilit

Lilit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.11.2008

View PostDayDreamer, on Dec 17 2008, 08:36, said:

Nu, nu e neaparat sa fi fost posedat, e doar o posibilitate.

@Lilit: Tu vorbesti tampenii...ai idee ce era scris pe crucea lui Iisus in ebraica, greaca, latina? Vezi Evanghleia lui Ioan. Alea erau limbele uzuale pe vremea aia, cele mai populare, oricum daca ar fi sa vorbeasca o entitate printr-un posedat, ar putea vorbi si flamanda, in foarte multe cazuri vorbeau in alte limbi, deci nu in cele 3, insa cele3 sunt de baza pt. corelatia cu perioada in care a trait Isus. Daca vrei mai mult, uita-te la niste filme horror asiatice si o sa vezi.


Care sunt "tampeniile" la care te referi? Da, stiu foarte bine ce scria pe crucea lui Isus, dar eu intrebam de ce ar vorbi diavolii in aceste trei limbi si nu in altele?
Tu chiar pui botul la filmele alea?  :D


@ioppo: amicul tau vorbea coerent in germana?

#491
9a3ef6097

9a3ef6097

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 22.09.2008

View PostParintele777, on Dec 17 2008, 10:29, said:

Nu pot sa stiu exact de ce nici un contemporan cu Iisus nu a relatat cele petrecute cu El, poate din cauza agitatiei produse pe vremea aia si poate le era frica sa scrie despre El, cine stie... dar, scriind mai multi dupa aproximativ 50 de ani dupa moartea lui Iisus, iti dai seama ca ar fi putut afla cele petrecute chiar din gura parintilor lor, care ar fi putut avea in jur de 70 de ani atunci si ar mai fi fost, deci, inca in viata?
Media de viata in acea perioada era de vreo 30 de ani in acea zona.
Ma indoiesc ca ajungeau mai mult de 1-2% din ei la 70 de ani.

#492
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Post9a3ef6097, on Dec 17 2008, 13:52, said:

Media de viata in acea perioada era de vreo 30 de ani in acea zona.
Ma indoiesc ca ajungeau mai mult de 1-2% din ei la 70 de ani.

Sursa din care ai extras informatia...Cu media de viata? Unde e?...Esti amabil sa o expui?

#493
tetsuo

tetsuo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 26.03.2008

View Post9a3ef6097, on Dec 17 2008, 13:52, said:

Media de viata in acea perioada era de vreo 30 de ani in acea zona.
Ma indoiesc ca ajungeau mai mult de 1-2% din ei la 70 de ani.

corect media de viata in Imperiul Roman era 25-30 de ani. durata asa scurta de viata era cauzata de frecventa deceselor la nastere. din cauza faptului ca medicina nu era deloc dezvoltata si nu existau vaccinuri era destul de greu pentru un copil sa depaseasca varsta de 5 ani. sigur odata ce treceai de aceasta varsta "periculoasa" puteai sa traiesti o viata lunga. sunt cunoscuti multi oameni care treceau de 60 de ani (mai ales daca proveneau dintr-o familie mai instarita).

pt parinte. sincer eu cred in existenta istorica a lui Iisus, chiar daca nu exista nicio dovada contemporana cu el. problema mare e ca deoarece informatiile legate de el apar la multi ani dupa moartea sa, ele sunt incomplete (in unele cazuri, precum Tacitus, nu este mentionat decat odata) si foarte posibil deformate. ce facem in cazul asta? ai putea spune sa consideram si Biblia ca fiind o sursa buna, insa cantitatea de erori si amestecul de real cu fictiune impiedica istoriografia sa faca acest lucru. (foarte multe informatii din Biblie s-au dovedit a fi false)

faptul ca Iisus a avut niste invataturi si norme morale, zic eu avansate pentru acea perioada, nu inseamna ca toate aceste lucruri mai sunt valabile si acum. societatea a evoluat. (stiu ca va displace cuvantul, insa nu puteti nega cat de avansati suntem fata de cei din lumea antica sau medievala) invataturile lui Gandhi mi se par mai apropiate de normele morale actuale.

#494
baraka_

baraka_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 11.09.2007
http://www.beyondveg...l-1984-1a.shtml

#495
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postbaraka_, on Dec 17 2008, 15:37, said:



conform link-ului tau, media era in timpul Lui Iisus: 41.9 ani la barbati si 38 la femei :)

Eu citisem intr-o enciclopedie de 45 parca, nu bag mana in foc, nici nu am timp sa caut acum. Cert e ca erau o gramada de oameni foarte longevivi...sunt ferm convins de asta.

Sunt curios de sursele celor care au sustinut vehement ca era 25-30...diferenta de15 ani ''reprezinta o viata'' :lol:

Edited by DayDreamer, 17 December 2008 - 15:56.


#496
9a3ef6097

9a3ef6097

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 22.09.2008

View PostDayDreamer, on Dec 17 2008, 15:53, said:

conform link-ului tau, media era in timpul Lui Iisus: 41.9 ani la barbati si 38 la femei :)

Eu citisem intr-o enciclopedie de 45 parca, nu bag mana in foc, nici nu am timp sa caut acum. Cert e ca erau o gramada de oameni foarte longevivi...sunt ferm convins de asta.

Sunt curios de sursele celor care au sustinut vehement ca era 25-30...diferenta de15 ani ''reprezinta o viata'' :lol:
Encyclop?dia Britannica article:
? The average life expectancy in Classical Greece was 28.
? The average life expectancy in Classical Rome was 28.

Ma indoiesc ca e vreo greseala.
30 de ani e durata medie de viata luandu-se in considerare mortalitatea infantila, care era mare.
Cred ca 40 de ani e destul de corect ca medie pentru cei care traiau in acea perioada (fara mortalitatea infantila).

Cel mai probabil, rabinii erau printre putinii care atingeau 70 de ani. :) Adica cei care nu cred in divinitatea lui Iisus.

Edited by 9a3ef6097, 17 December 2008 - 16:26.


#497
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Post9a3ef6097, on Dec 17 2008, 16:24, said:

Encyclop?dia Britannica article:
? The average life expectancy in Classical Greece was 28.
? The average life expectancy in Classical Rome was 28.

Ma indoiesc ca e vreo greseala.
30 de ani e durata medie de viata luandu-se in considerare mortalitatea infantila, care era mare.
Cred ca 40 de ani e destul de corect ca medie pentru cei care traiau in acea perioada (fara mortalitatea infantila).

Cel mai probabil, rabinii erau printre putinii care atingeau 70 de ani. :) Adica cei care nu cred in divinitatea lui Iisus.

Nu generaliza. Cu siguranta ce ai vazut includea mortalitatea infantila. Totusi hai sa vedem niste exemple din perioade in care media de viata nu era asa mare, dar:

In Encylopaedia Britannica(sursa serioasa) vedem: http://www.britannic...40297/life-span

Citez si eu de pe link cu mici comentarii dupa, deoarece e scris in engleza:

''Three of the most frequently cited cases of more recent times are: Thomas Parr, who died in November 1635 at the alleged age of 152 years; Henry Jenkins, who died in December 1670 at the alleged age of 169 years; and Catherine, countess of Desmond, who died in 1604 at the alleged age of 140 years. William Harvey, a famous English physician, performed an autopsy on Thomas Parr and the account of the autopsy was cited for many years as evidence that Harvey—in his paper—had confirmed Parr’s age Quite apart from the fact that it is impossible accurately to determine the age of a person by an autopsy, Harvey made no attempt to verify Parr’s age but merely referred to the current estimates.

Deci cele de mai sus sunt majoritar contestate.:) (oameni care au trait 169 de ani, 152 etc :)...adica nu sunt demonstrabile 100%, nu se poate stabili cu acuratete(nu ca nu ar da destule repere) varsta unui om doar prin autopsie+ alte dovezi contra ceolor enumerate.

''An example with more definite documentation is that of Christian Jacobsen Drakenberg, stated to have been born on November 18, 1626, and to have died on October 9, 1772, aged 145 years and 325 days. Although the authenticity of his age was attested to by many persons, including two celebrated Scandinavian actuaries, later investigations cast doubt upon the record.
''

Cele de mai sus sunt contestate, insa si accepate la scara larga :)....aproape 146 de ani avea tinerelul :)


Pierre Joubert, who was born July 15, 1701, and died November 16, 1814, aged 113 years and 124 days. Discounting the Drakenberg record, this is the oldest age at death that has been generally accepted as authentic.

Iar asta de mai sus e general acceptat...113 ani si 124 zile.

''Iar aici ceva interesant:
The exact duration of human life is unknown, although there is presumably a maximum life span for the human race established in the genetic material. At first thought, this statement seems irrationalSurely no human being can live 1,000 years. Even though all may agree that the likelihood of an individual living 1,000 years is infinitesimal, there is no scientific proof that this statement is or is not true. The indeterminacy of the maximum limit of human life is made more comprehensible if one chooses a number that may appear to be a more reasonable limit.''

Deci, stiintific nu se poate demosntra daca afirmatia ca un om poate trai 1000de ani este edevarata sau falsa, deoarece asta s-a constatat in urma studiilor din domeniul geneticii  :lol:
Bineinteles ca nu se intampla asa ceva, se vorbeste altundeva in articol despre varstele din biblie, matusalemice, se face referire doar la faptul ca nu se pot demonstra, desi dpdvd stiintific nu se poate afirma ca un om nu poate trai 1000de ani:)
Oricum, nu cred ca e cazul ca tu sa generalizezi si sa zici ca cei mai batrani aveau 70 de ani atunci, nu ai cum verifca chestia asta, deci nu are rost sa faci afirmatii false, ai vazut ca si aia longevivi din exemplele de mai sus erau din evul mediu majoritatea, desi si atunci media de viata era f mica.

Si inca ceva interesant :)

There is no evidence that the span of human life has increased since the beginning of recorded history. Neither is there any evidence that the death rate of centenarians has decreased

Edited by DayDreamer, 17 December 2008 - 18:46.


#498
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008
si acum ne explici si noua care este legatura intre cele doua contexte temporale ? anul 0 respectiv 1600 - 1800?
ne poti arata si o comparatie a nivelului de trai in cele doua contexte etc starea institutiilor sanitare rata mortalitatii infantile numarul razboaielor si anvergura lor nivelul tehnologic disponibilitatea hranei etc ...
daca tot vrei sa faci o comparatie fao pana la capat

#499
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postarpisz, on Dec 17 2008, 18:45, said:

si acum ne explici si noua care este legatura intre cele doua contexte temporale ? anul 0 respectiv 1600 - 1800?
ne poti arata si o comparatie a nivelului de trai in cele doua contexte etc starea institutiilor sanitare rata mortalitatii infantile numarul razboaielor si anvergura lor nivelul tehnologic disponibilitatea hranei etc ...
daca tot vrei sa faci o comparatie fao pana la capat

Nu arpi, am vrut sa mai ''destind putin atmosfera''...desi e semi-off-topic-sunt chestii foarte interesante. E si on-topic, in sensul ca atunci cand am postat am vrut sa dovedesc doar ca nu se poate generaliza cu varstele, aici includem si varstele apostolilor, deoarece despre asta era vorba(adica on-toopic); iti sugerez sa recitesti pt. nelamuriri.

Edited by DayDreamer, 17 December 2008 - 18:54.


#500
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View PostDayDreamer, on Dec 17 2008, 18:49, said:

Nu arpi, am vrut sa mai ''destind putin atmosfera''...desi e semi-off-topic-sunt chestii foarte interesante. E si on-topic, in sensul ca atunci cand am postat am vrut sa dovedesc doar ca nu se poate generaliza cu varstele, aici includem si varstele apostolilor, deoarece despre asta era vorba(adica on-toopic); iti sugerez sa recitesti pt. nelamuriri.
poti atunci sa ne zici si noua (ateilor) apostolii astia ce au scris (dovedibil) si cand (dovedibil) cand sau nascut (dovedibil) si cand au murit (dovedibil) ca sa vedem daca se poate aplica particularul generalizat de tine la un particular premergator cu un mileniu juma'?

#501
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postarpisz, on Dec 17 2008, 18:58, said:

poti atunci sa ne zici si noua (ateilor) apostolii astia ce au scris (dovedibil) si cand (dovedibil) cand sau nascut (dovedibil) si cand au murit (dovedibil) ca sa vedem daca se poate aplica particularul generalizat de tine la un particular premergator cu un mileniu juma'?

Pentru mine e dovedit, la fel si pentru altii.


Ce pot sa-ti spun cu siguranta, e ca in limba romana nu exista cuvantul ''dovedibil'' :)

si ''sau'', era ''s-au''-corect...ma rog...se mai intampla :)..sa zicem... :)

Desi nu agreez DEX-on line, am sursele mele, fac o exceptie si-ti dau link:

http://dexonline.ro/...p?cuv=dovedibil

Edited by DayDreamer, 17 December 2008 - 19:10.


#502
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View PostDayDreamer, on Dec 17 2008, 19:05, said:


Pentru mine e dovedit, la fel si pentru altii.


Ce pot sa-ti spun cu siguranta, e ca in limba romana nu exista cuvantul ''dovedibil'' :)

Desi nu agreez DEX-on line, am sursele mele, fac o exceptie si-ti dau link:

http://dexonline.ro/...p?cuv=dovedibil
daca constructia nu exista de ce oare mai inteles
raspunde la intrebare ! nu sufla in orez

#503
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postarpisz, on Dec 17 2008, 19:09, said:

daca constructia nu exista de ce oare mai inteles
raspunde la intrebare ! nu sufla in orez


Fiindca e o greseala frecventa; si in ziare am observat greseala aia. Ti-am expicat deja in post-ul de mai sus...ca ce ziceau apostolii e dovedit pentru mine si pentru multi.
Sa nu crezi ca sunt rautacios cand te corectez, finalmente ai de castigat...iti imbunatatesti prestanta pe forum-scriind gramatical...daca tot acuzi crestinii de ''prostie''
Si cacofoniile sunt demne de evitat :) ''daca constructia''....ai grija...tu un om care esti atat de desptet incat etichetezi aproape 100% din populatia romaniei cu ''prosti''...sa gafezi asa?!...nu se poate dom'le :)...desi sunt constient ca din aia 100% nu sunt toti crestini practicanti, decat putini, bunicii si cei dinaintea lor au fost cu siguranta...
Plus ca acuzi si teistii-in general, tine cont ca doar aprox. 2,4% sunt atei din totalul populatiei lumii.

Edited by DayDreamer, 17 December 2008 - 19:20.


#504
baraka_

baraka_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 11.09.2007

Quote

ca ce ziceau apostolii e dovedit pentru mine
...prin faptul ca a fost spus de apostoli, banuiesc. De "rationament circular" n-ai auzit

Quote

Sa nu crezi ca sunt rautacios cand te corectez, finalmente ai de castigat...iti imbunatatesti prestanta pe forum-scriind gramatical...daca tot acuzi crestinii de ''prostie''
Din experienta am observat... am tot atras atentia unora ca fac greseli de logica la greu, dar nu se corecteaza, nici macar nu remarca cand le spui... care e mai grava, o greseala de scriere, sau una de gandire ?
Daca ti-a deranjat chiar asa de tare nervul "bunei ortografii", atunci
poti atunci sa ne zici si noua (ateilor) apostolii astia ce au scris ( cu dovezi obiective ) si cand ( cu dovezi obiective ) cand s-au nascut ( cu dovezi obiective ) si cand au murit ( cu dovezi obiective ) ca sa vedem daca se poate aplica particularul generalizat de tine la un particular premergator cu un mileniu juma'?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate