Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Cultura si civilizatia românilor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2048 replies to this topic

#901
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Bre oameni buni voi vreti sa ghiciti portul dacilor exclusiv din gravurile de pe columna?
Ca un fapt inedit caciula tipica nobililor traci o regasim azi in portul albanez ia uitati la asta zici ca e decebal reloaded :)

[ http://www.fdesouche.com/images/UCK.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.ussac.org/gallery/imgall/reachout/bookfair%20Gjilan/Picture%20006.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

etc.

Asta e varianta albaneza a fesurilor trace, la noi in tara cred ca sunt acele mici cipilici din paie purtate vara de maramureseni. Acolo trebuie cautate descendentele caciulii dacice si nu in caciulile din blana de miel, parerea mea....

Edited by tihomir, 28 January 2007 - 16:22.


#902
CzC

CzC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 13.12.2005
Tihomire, fii serios, mai ai putin si o sa spui ca si cipilicile evreiesti si cele purate de popii catolici sunt dacice. Dupa cum spun autorii antici, caciula era un semn de noblete, numai nobilii aveau dreptul sa le poarte - "tarabostes", "pileati", restul erau "pletosii" "comati", "capillati". Ce poarta albanezii nici macar nu sunt caciuli. Daca vrei sa gasesti ceva asemanator nu trebuie sa cauti la palariile de paie din Maramures ci prin sudul Transilvaniei.

[ http://www.eliznik.org.uk/RomaniaPortul/photos/jack_sibiu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In ceea ce priveste spusele lui Morosanul ca Barabas a fost criticat pentru ca barbatul din stanga picturii arata ca un tigan mi se pare de-a dreptul hilar, cat de retardat trebuie sa fii ca sa vezi in ala un tigan.

#903
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Tihomire, fii serios, mai ai putin si o sa spui ca si cipilicile evreiesti si cele purate de popii catolici sunt dacice.
Am zis, nu am dat cu parul, albanezii sunt descendentii tracilor (iliri, traci, tot aia e) e usor de facut legatura intre ce poarta ei si ce purtau dacii, iar asemanarea e izbitoare, mai ales la barbosul ala....Si uite aici cat de asemanatoare e palarioara albaneza cu cea maramuresana:

[ http://www.albmuzika.com/costumes/labet.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aia din poza nu sunt oseni :)

Acum nu sunt etnolog dar nu cred ca e o simpla coincidenta....

Quote

Dupa cum spun autorii antici, caciula era un semn de noblete, numai nobilii aveau dreptul sa le poarte - "tarabostes", "pileati", restul erau "pletosii" "comati", "capillati".

Asa e, dar in timp obiceiruile vestimentare nu raman pe loc. Inainte purtau cei bogati pt ca cei saraci nu aveau asa ceva, cu timpul cand s-a dezvoltat cresterea vitelor si avea tot omul oi si cand nu mai erau vechile structuri tribale portul acelei cipilici sa se fi generalizat. De la un accesoriu sinonim cu bogatia a devenit un accesoriu banal din portul popular al romanilor si albanezilor. E o teorie cat se poate de pertinenta.

Albanez
[ http://bjoerna.dk/billeder/Jashari-l.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Decebal
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/08/Decebalus_b.jpg/250px-Decebalus_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tihomir, 28 January 2007 - 19:53.


#904
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Cred ca palariile albaneze sunt fesuri turcesti modificate.

Ceva asemanator au si grecii si alti balcanici.

#905
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
de fapt caciuli ca cele dacice gasesti si in afganistan.mai degraba caciulile romanesti prezentate sunt caciuli mitraice modificate.asemanatoare sunt si caciulile calugarlor ortodocsi.iar cele turcesti sunt probabil modificari ale celor bizantine.
caciula dacica avea un mot care se mai gaseste prin portul moldovenesc desi nu in acelasi stil.
bunicul meu purta o caciula foarte aproape de cea dacica dar a inlocuit-o cu o palarie, sub presiunea modernitatii.
e posibil ca dacii sa isi faca mot dintr-un smoc de par si sa-l ascunda in caciula.astfel s-ar explica motul caciulii.Motul din par era un semn al razboinicilor sau al nobililor in general,dar apare si la motii din Apuseni.
Asemanari izbitoare ale hainelor sarmate din Asia centrala cu cele ale dacilor

http://en.wikipedia....ian_clothes.jpg

#906
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Cred ca palariile albaneze sunt fesuri turcesti modificate.
Eu nu cred, exista si o sculptura ilira ce are pe cap ceva asemanator, deci cu mult inainte de venirea turcilor.

Quote

Ceva asemanator au si grecii si alti balcanici.

Aia au cu ciucurasi si e altfel, ale albanezilor seamana cel mai mult cu cele ale dacilor din statui.

Usor soka, prea sari de la unii la altii. Caciuli, ma rog, ceva de pus pe cap, au toate popoarele asa ca nu te pripi sa tragi concluziile. Cum caciuli mitraice? Caciulile au religie? Mai usurel...
Apoi sarmatii erau tot indo-europeni din acelasi grup cu tracii (dupa unii erau chiar traci) asa ca e firesc sa fi existat asemanari.

Edited by tihomir, 28 January 2007 - 21:07.


#907
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View Postsoka norman, on Jan 28 2007, 20:56, said:

Asemanari izbitoare ale hainelor sarmate din Asia centrala cu cele ale dacilor
Este o bună ocazie să-mi cer scuze. Mario Alinei care spune că toti slavii au ajuns mai spre spre nord plecând din nordul Peninsulei Balcanice (unde li se spunea traci) este profesor la Utrecht în Olanda, nu la Uppsala în Suedia.

I-as ruga pe stimatii conforumisti să nu ami abereze cu paralelismul dintre hainele dacilor si hainele roma^nilor. De-alungul a mii de ani oamenii s-au mai imbracat si altfel, si mai exista dovezi, statui, descrieri despre stilurile de imbracaminte. Deci este obligatorie completarea stiintifica a traseului vestimentar eventual dintre daci si roma^ni. Daca nu se schiteaza acest traseu, strict stiintific, putem vorbi doar de eventuale coincidente.

#908
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Posttihomir, on Jan 28 2007, 21:04, said:

Eu nu cred, exista si o sculptura ilira ce are pe cap ceva asemanator, deci cu mult inainte de venirea turcilor.
Aia au cu ciucurasi si e altfel, ale albanezilor seamana cel mai mult cu cele ale dacilor din statui.

Usor soka, prea sari de la unii la altii. Caciuli, ma rog, ceva de pus pe cap, au toate popoarele asa ca nu te pripi sa tragi concluziile. Cum caciuli mitraice? Caciulile au religie? Mai usurel...
Apoi sarmatii erau tot indo-europeni din acelasi grup cu tracii (dupa unii erau chiar traci) asa ca e firesc sa fi existat asemanari.
da,caciulile pot avea religie,de exemplu caciulile mitraice prin forma lor rotunda reprezinta soarele.
sarmatii erau iranieni nu traci.sau vrei sa spui ca tracii vin din asia centrala?
in timp ce caciulile sarmate sunt identice cu cele ale dacilor,cele albaneze nu seamana decat la modul general.plus le lipseste motul atat de specific.

#909
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
nu pot sa inteleg cum puteau dacii saraci sa reziste iarna fara caciula, intr-o clima atat de aspra

#910
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View Posttihomir, on Jan 28 2007, 21:04, said:

Eu nu cred, exista si o sculptura ilira ce are pe cap ceva asemanator, deci cu mult inainte de venirea turcilor.
Se poate, insa este clar ca albanezii au preluat imbracamintea si religia de la turci. Este un fapt istoric indiscutabil  Daca ceva seamna cu ce aveau ilirii, este o pura coincidenta.

View Postsoka norman, on Jan 28 2007, 21:25, said:

da,caciulile pot avea religie,de exemplu caciulile mitraice prin forma lor rotunda reprezinta soarele.
sarmatii erau iranieni nu traci.sau vrei sa spui ca tracii vin din asia centrala?
in timp ce caciulile sarmate sunt identice cu cele ale dacilor,cele albaneze nu seamana decat la modul general.plus le lipseste motul atat de specific.
  
Sarmatii si scitii erau de foarte multe  feluri, Poate erau si cativa  iranieni intre ei.

Motul este indoitura intr-o parte a varfului caciulii?

Edited by Diogene, 28 January 2007 - 21:31.


#911
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005
-

Edited by Diogene, 28 January 2007 - 21:31.


#912
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View PostDiogene, on Jan 28 2007, 21:23, said:

I-as ruga pe stimatii conforumisti să nu ami abereze cu paralelismul dintre hainele dacilor si hainele roma^nilor. De-alungul a mii de ani oamenii s-au mai imbracat si altfel, si mai exista dovezi, statui, descrieri despre stilurile de imbracaminte. Deci este obligatorie completarea stiintifica a traseului vestimentar eventual dintre daci si roma^ni. Daca nu se schiteaza acest traseu, strict stiintific, putem vorbi doar de eventuale coincidente.
totusi sunt cateva elemente de imbracaminte care au rezistat timpului.
de exemplu ce diferente vezi tu intre hainele din epoca bronzului si cele de azi precum am mai aratat ?am dat linkul mai sus.eu am vazut aceleasi ornamente ,aceeasi catrinta.practic o moda veche de de 4000 ani.Avand in vedere asemanarile izbitoare nu cred ca aberam.

#913
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

nu pot sa inteleg cum puteau dacii saraci sa reziste iarna fara caciula, intr-o clima atat de aspra
Aveau glugi, fara bascalie.

Quote

Sarmatii si scitii erau de foarte multe feluri, Poate erau si cativa iranieni intre ei.

Lol, sunt multe popoare inrudite numite impropriu iraniene, nu pt ca ar veni din iran cum cred unii ci pentru ca apartiuneau aceluiasi grup indo-european cu iranienii.  :nonobad:

Quote

sarmatii erau iranieni nu traci.sau vrei sa spui ca tracii vin din asia centrala?

Iranienii au venit din patria comuna indo-europeana pe care unii o localizeaza in Asia Centrala, altii in nordul marii negre iar altii pe un spatiu f intins ce cuprinde Balcanii, Volga si nordul marii negre.
Cat despre sarmati=traci nu am spus-o eu, am zis ca e o ipoteza dar nu stiu daca e si corecta. Cert e faptul ca sarmatii erau inruditi cu tracii fiind popoare indo-europene ce apartineau grupului satem (la fel ca iranienii).

#914
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

totusi sunt cateva elemente de imbracaminte care au rezistat timpului.
de exemplu ce diferente vezi tu intre hainele din epoca bronzului si cele de azi precum am mai aratat ?am dat linkul mai sus.eu am vazut aceleasi ornamente ,aceeasi catrinta.practic o moda veche de de 4000 ani.Avand in vedere asemanarile izbitoare nu cred ca aberam.

Nu doar imbracamintea dar si motivele ceramice s-au pastrat pe mii de ani. Diogene e cel ce abereaza, da ne-am obisnuit cu el, e recidivist...

#915
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Posttihomir, on Jan 28 2007, 21:40, said:

nu pot sa inteleg cum puteau dacii saraci sa reziste iarna fara caciula, intr-o clima atat de aspra
Aveau glugi, fara bascalie.
de ce le era interzisa caciula si gluga nu?

#916
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View PostDiogene, on Jan 28 2007, 21:27, said:

Sarmatii si scitii erau de foarte multe  feluri, Poate erau si cativa  iranieni intre ei.

Motul este indoitura intr-o parte a varfului caciulii?
Reconstituirile arata ca sarmatii vorbeau iraniana in majoritatea cazurilor.Nu e exclus sa existe si minoritati lingvistice printre ei.
DA e varful caciulii intors in fata;e posibil sa ascunda un mot de par in interior.Diogene ,nu ai observat ca hainele de baza ale dacilor(camasa,pantalonii) nu aveau ornamente spre deosebire de cele ale celtilor,scitilor etc?De aceea am presupus ca ele au fost raspandite din lumea tracica in toata Europa.
Idea e -stramosii lor(celtilor,germanilor,grecilor,romanilor) aveau haine diferite decat cele ce le au acum,stramosii nostrii au haine similare cu ce avem noi astazi.MOdelele de azi ale hainelor europene sunt mai asemanatoare cu cele ale dacilor decat cu cele ale lor de atunci

#917
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

de ce le era interzisa caciula si gluga nu?

Putem doar sa presupunem : caciula era rezervata nobilimii ca insemn distinct asa cum in Bizant purpura era rezervata exclusiv imparatului, daca altcineva purta haine din purpura era vinovat de ultragiu adus imparatului. Cam asa trebuie sa fi stat lucrurile si cu caciulile dacice....

#918
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Reconstituirile arata ca sarmatii vorbeau iraniana in majoritatea cazurilor.

Inregistari audio ceva? Cum se poate reconstitui o limba fara sa fie niciun izvor scris in limba respectiva? Vorbeau sarmatii persana? Vorbeau cel mult o limba iraniana asa cum vorbesc azi kurzii, osetinii sau populatiile din afganistan si iran pentru ca limba iraniana oficiala este farsi derivata din persana si eu nu cred ca persana era vorbita din nordul marii negre pana in asia centrala....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate