Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Decat vs doar

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
DarkDog

DarkDog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 29.11.2004
Inainte cuvantul decat se folosea numai in propozitii negative "nu am decat 3 lei", dar dupa noile standarde ale limbii romane acum se foloseste numai in propozitii afirmative? "am decat 3 lei"?

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 DarkDog, on Jul 3 2006, 18:16, said:

Inainte cuvantul decat se folosea numai in propozitii negative "nu am decat 3 lei", dar dupa noile standarde ale limbii romane acum se foloseste numai in propozitii afirmative? "am decat 3 lei"?
Nu.

#3
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Pot să folosesc iar DexOnline ca și referință?
Attached File  1.jpg   205.61K   259 downloads

#4
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
In propozitiile afirmative se foloseste "doar"

"am doar 3 lei."

#5
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
Și eu îl foloseam și în propoziții afirmative. Cei de aici m-au adus pe calea cea bună. :peacefingers:

Inițial am fost chiar refractar, pentru că îl auzisem de prea multe ori în jurul meu folosit în propoziții afirmative, ca să cedez așa ușor. :)

Mai târziu am aflat de la cineva mai umblat că în partea asta a țării în care locuiesc eu (sud-vest), spre deosebire de celelalte, e frecventă greșeala asta. Ca să vezi ce face societetea din om... :D

#6
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 hardvare, on Jul 3 2006, 19:49, said:

Mai târziu am aflat de la cineva mai umblat că în partea asta a țării în care locuiesc eu (sud-vest), spre deosebire de celelalte, e frecventă greșeala asta. Ca să vezi ce face societetea din om... :D

la școală oricum nu cred că te învață ca în popor.
rămânde la latitudinea dacă foloseși cunoștințele de la școală sau te-a educat statul degeaba.  :peacefingers:

#7
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

 Fr3ak, on Jul 3 2006, 20:18, said:

la școală oricum nu cred că te învață ca în popor.
rămânde la latitudinea dacă foloseși cunoștințele de la școală sau te-a educat statul degeaba.  :peacefingers:
Dacă aș fi în locul tău, n-aș comenta... ;) Oricum, ești pe drumul cel bun, că văd că ai omis un cuvânt. :D

PS: Oi fi lipsit eu la lecția aia... că mă mai duceam la cursurile claselor mai mari... :naughty:

#8
DarkDog

DarkDog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 29.11.2004
Multumesc pentru raspunsuri. Mi se parea foarte ciudat cum suna in propozitiile afirmative dar am auzit pe cineva spunand ca asa este dupa noile reguli. Se pare ca abera.

#9
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
De cativa ani observa ca a aparut un nou sens pentru "decat". Este folosit pe post de "doar" sau "numai".

Tendinta am observat-o la oamenii din paturile de jos, iar acum s-a extins si la asa-zisii intelectuali.

Nu stiu daca s-a abordat pana acum pe forum acest subiect dar pe mine ma zgarie la creier cand aud noua limba romaneasca. (Daca s-a mai discutat, rog un admin sa inchida topicul si sa puna un link ).

Probabil se va inradacina la fel ca expresia "imi dau cu parerea" sau cuvantul "pampalau" (din ce stiu eu, ambele sunt gresite).

#10
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007

 terratec, on Mar 16 2008, 14:13, said:

Probabil se va inradacina la fel ca expresia "imi dau cu parerea" sau cuvantul "pampalau" (din ce stiu eu, ambele sunt gresite).
Decat se foloseste, intr-adevar, numai in propozitiile negative; pampalau nu exista, forma corecta este papalau, dar a-si da cu parerea este corect: PĂRÉRE, păreri, s.f. 1. Opinie, punct de vedere; concepție, idee, credință. * Expr. A fi de părere = a crede, a socoti, a considera. A(-și) da cu părerea (ori câte o părere) = a opina; a crede, a considera, a aprecia.

#11
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu am prins pampalau-ul deja inradacinat.

Intr-adevar, am auzit destula lume folosind decat in modul gresit (in cadrul facultatii chiar) si de fiecare data blocam discutia ca sa il corectez. E una din cele mai odioase greseli.

#12
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004

 terratec, on Mar 16 2008, 13:13, said:

De cativa ani observa ca a aparut un nou sens pentru "decat". Este folosit pe post de "doar" sau "numai".

Tendinta am observat-o la oamenii din paturile de jos, iar acum s-a extins si la asa-zisii intelectuali.

Nu stiu daca s-a abordat pana acum pe forum acest subiect dar pe mine ma zgarie la creier cand aud noua limba romaneasca. (Daca s-a mai discutat, rog un admin sa inchida topicul si sa puna un link ).

Probabil se va inradacina la fel ca expresia "imi dau cu parerea" sau cuvantul "pampalau" (din ce stiu eu, ambele sunt gresite).

Nu esti singurul pe care il "zgarie" la creier. Nici eu nu pot suporta folosirea incorecta a lui decat. Fara a face nici o aluzie, am observat folosirea gresita cu precadere in sudul tarii.

#13
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Decat - a aparut ca ciuma in Bucuresti. Am inteles ca ar fi venit din Teleorman.

"A-si da cu parerea" stiu ca a aparut in perioada 88-91, sau atunci l-am reperat noi.
Tin minte, ca o distinsa profesoara de romana (avea ceva legaturi profesionale cu madam' Busulenga) sustinea sus si tare ca "a da cu parerea" este un țărănism îngrozitor.

In cei 15 ani care au trecut de atunci, romanii au facut multe compromisuri cacaciose printre care acceptarea denumirii rrom.

Imi este scarba de neamul asta si cel mai mult ma supara ca este coordonat de niste marlani care au ajuns sa isi impuna obiceiurile si subcultura.

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
copiii, nu stiu...zic...pana la liceu asa, au o scuza...aia copiaza, nu le sta mintea la invatat, etc...
ma...dar sa auzi oameni in toata firea spunand "azi am mancat decat un hamburger" iti vine sa-i pocnesti direct in gura...:death:

#15
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 spare-me, on Mar 17 2008, 10:36, said:

ma...dar sa auzi oameni in toata firea spunand "azi am mancat decat un hamburger" iti vine sa-i pocnesti direct in gura...:death:

mie cel mai mult mi-a placut cand am vazut intr-un mail, minunata exprimare "tradusa" dupa modelul "furculision" in franceza : "nous avons vendu que trois unités"  :curse:

#16
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007

 Moaca, on Mar 17 2008, 10:43, said:

mie cel mai mult mi-a placut cand am vazut intr-un mail, minunata exprimare "tradusa" dupa modelul "furculision" in franceza : "nous avons vendu que trois unités"  :curse:
Sa stii ca si francezii folosesc stilul mirc si fac abuz de elipse; am vazut scris frecvent: "chuis qu'un homme" = " je ne suis qu'un homme"

#17
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Ai mincat ceva? Nu, decit am baut o bere!

Mi-a dat decit 50 de euro din salariu.

Etc.

Chiar ca analfabetism pur.

Dar oare are dreptate cine zice ca exprimarea vine din Teleorman? Asemenea regionalisme pot fi considerate corecte? Prin Cluj auzeam des exprimari de genul: "i-am spus la Cornel ce ii transmiti". Folosirea lui "la" in asemenea mod imi suna absolut aiurea, dar am considerat-o un regionalism corect, pentru ca am auzit-o la mult prea multa lume. Dar daca as vorbi in Bucale asa as fi luat de analfabet (chiar si de aia care folosesc decit). Totusi, care e regimul regionalismelor morfologice si sintactice (daca exista astfel de regionalisme - adica subliniez ca nu ma refer la vocabular, care nu prea are cum sa fie incorect)? Sunt considerate corecte in alte zone decit cele de bastina?

#18
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 beaucafea, on Mar 17 2008, 13:09, said:

Sa stii ca si francezii folosesc stilul mirc si fac abuz de elipse; am vazut scris frecvent: "chuis qu'un homme" = " je ne suis qu'un homme"
stiu asta, dar mailul de care spuneam era un mail "oficial" scris de un roman, si care continea mai jos si varianta romana "am vandut decat trei unitati" :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate