Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Gigantul Orange - declin sau resuscitare?

- - - - -
  • Please log in to reply
1090 replies to this topic

#919
Sammael

Sammael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 13.09.2007

View Postsind, on 23 iulie 2014 - 18:54, said:

@Sammael - hai sa facem un exercitiu - daca imi permiti

nu stiu ce parere aveti voi - eu sunt foarte fericit ca au scazut super mult preturile - insa nu am cum sa nu imi pun un semn de intrebare despre ce se va intampla in viitor daca o tinem tot asa cu preturile....sa nu ne miram cand vom vorbi nelimitat in cativa ani doar la Unirea si la Romana...

Sunt convins ca oferta de la RDS, in timp, se va ajusta in favoarea lor. Dar pana atunci nimic nu ma opreste sa profit si eu de acesta oferta buna. Nici macar simpatia fata de serviciile de calitate de la Orange nu ma poate indupleca. Pentru ca pana la urma branza e pe bani. Si spune-mi, de cate ori Orange SA a fost sentimentala fata de problemele si nevoile tale? Niciodata, pentru ca interesul lor este unul pur comercial. Si atunci eu de ce sa nu abordez situatia in acelasi mod?
Pana la urma traim intr-o societate capitalista, si asa cum Orange este o entitate comerciala a carei interes este profitul, de ce nu as fi si eu la fel? Pana la urma si interesul meu este unul pur economic. Sa platesc cat mai putin pentru cele mai bune servicii, sau macar pentru serviciile care imi satisfac nevoile.
Migrarea abonatilor dintr-o parte in alta, in nici un caz nu este in detrimentul nostru. Este chiar in folosul nostru. Si daca dispare Orange sau Vodafone cu atat mai bine. Lasa loc altora pe piata, care vor trebui sa vina cu oferte mai bune.

Edited by Sammael, 23 July 2014 - 19:38.


#920
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View Postsind, on 23 iulie 2014 - 18:54, said:

Conform ultimelor reglementari ANCOM taxa de interconectare a scazut la 0.96/min.
RDS are un abonament DIGI OPTIM 2 cu 200 minute nationale. Daca un client de al lor vorbeste mai mult de 200 minute, deja abonamentul nu mai este profitabil. Nu mai spui ca in banii astia sunt incluse minute nelimitate in reteaua RDS care au si ele un cost. Si 3GB de date pe mobil.
Abonamentul NELIMITAT costa 5 EUR - deci peste 500 minute nationale nu mai este profitabil...

spune-mi si mie daca ai fi director la o companie ai accepta sa pui preturi din astea? ai mai avea din ce sa intretii reteaua, sa o dezvolti, sa platesti salariile angajatilor?

si pe de alta parte, cand cineva vine cu o oferta de genul asta (care are super tarife si pe international si pe sms) nu ti se pare ceva dubios? nu ca si client final, ci ca spectator de pe margine?
Eu cred că voi nu țineți cont de niște aspecte interesante.

În primul rând, tariful cu care vinde RCS minutul național este de 1 cent deci există profit brut și aici.
Cei care plătesc 5 euro pentru nelimitat garantează cu alte servicii achiziționate de la RCS, servicii care aduc profituri (internet fix și televiziune).

Deci ar fi bine să ne rezumăm la calculat bugetele personale și să-i lăsăm pe comercianți să se îngrijoreze de profiturile lor.

#921
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostSammael, on 23 iulie 2014 - 17:55, said:

Din toti operatorii existenti pe piata romaneasca, intotdeauna doar doi i-am luat vreodata in considerare pentru a ma abona la vreunul din serviciile lor:



Pai, fiind din decembrie 97 abonat ( privat) conex si de prin vara 98 abonat ( firma) dialog, intr-adevar, si eu tot DOAR 2 OPERATORI AM LUAT IN CALCUL!

Ghici care?Posted Image


PS. Scuze ca sint abonat gsm dinainte ca unii din voi sa va nasteti pt a fi mari fani "ieftin si bun"

View Postgabybcr, on 22 iulie 2014 - 22:13, said:

mai bine abonat la digi si beneficiezi de serviciile Vodafone, decat abonat la Vodafone si platesti mult pentru o retea 2g/ 3g jalnica si cu semnal doar pe harta).

Straniu, dar daca digi inchiriaza releele vodafone, oare acestia din urma sint chiar tampiti sa le dea si semnal mai bun decit al lor propriu, si la cost mai mic?

Sau o fac doar pt dumping, ca cica tot ii cumpara cu catel si purcel pina la urma?!!!!

Edited by fastcojo, 23 July 2014 - 21:01.


#922
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Cosmote a dat tonul, ofera Free L la 5 euro (tva inclus) la retentie, orange asteptam sa dati drumul la nelimitat 10 la 6/12 luni sau sa-l reduceti precum la cosmote la o perioada de 24 luni?, daca se face dovada ca sunteti abonat la doua servici digi.

Edited by aris86, 23 July 2014 - 21:07.


#923
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004

View Postaris86, on 23 iulie 2014 - 21:07, said:

Cosmote a dat tonul, ofera Free L la 5 euro (tva inclus) la retentie, orange asteptam sa dati drumul la nelimitat 10 la 6/12 luni sau sa-l reduceti precum la cosmote la o perioada de 24 luni?, daca se face dovada ca sunteti abonat la doua servici digi.

Sau  doua servicii Orange (DTH si internet)

#924
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010

View Posttassadar, on 23 iulie 2014 - 21:11, said:

Sau  doua servicii Orange (DTH si internet)
Asa ar trebui sa procedeze, ai mai multe servicii la noi, sa beneficiezi de reduceri.

#925
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008
@Heavyd: i-a intrecut demult aia de la cosmote pe aia de la vodafone la acoperirea 3g. Aia de la Vodafone au acoperire 90% doar pe harti.

#926
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Numai abonatii: digi si vodafone, nu vor sa recunoasca acoperirea vodafone 3G, ca este doar pe hartie.

#927
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007

View Postaris86, on 23 iulie 2014 - 21:07, said:

Cosmote a dat tonul, ofera Free L la 5 euro (tva inclus) la retentie, orange asteptam sa dati drumul la nelimitat 10 la 6/12 luni sau sa-l reduceti precum la cosmote la o perioada de 24 luni?, daca se face dovada ca sunteti abonat la doua servici digi.
cred ca exagerezi....

#928
Cosib

Cosib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 29.05.2014
Când tot auzi de statistici naționale de acoperire bazate pe cât la suta din teritoriul României ne deplasam,  faci cu capu...  Cred ca poate spune fiecare în zona lui diferențele dintre Orange vdf și cosmote, (Digi e mic)  dar nu mai o naționalizati părerile ca o dam în bailando rau

#929
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,700
  • Înscris: 09.11.2010
Oricum ar fi, Orange e peste cu mult fata de "cea mai tare retea" Vodafone sau Cosmote.

#930
ClauRo

ClauRo

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.07.2014

View PostAutumn_Dream, on 26 iulie 2014 - 09:02, said:

o săptămâna
Oricum ar fi, Orange e peste cu mult fata de "cea mai tare retea" Vodafone sau Cosmote.
Corectă observație.
Cel mai bun semnal,cea mai buna acoperire etc,etc.

Dar ce te faci cu Danzi23 care stă priponit și nu se mișcă nicăieri decât o dată pe an, o săptămână,la măsa+tasu la țară.

Dacă Orange reușește să-i atragă și pe nedeplasabili cu semnal RCS-RDS gen Danzi23 atunci ar fi maxim.

Săracul om, are semnal peste tot doar dacă stă în locuința proprie.La stânga, la dreapta, sus sau jos, semnal ciuciu.Bine măcar că  nedeplapasabilii au semnal bun pe ici pe colo. Și mai ales preț mic.În acest caz oferta RCS-RDS este super.

P.S.
Oare fixul RCS-RDS nu e mai avantajos ca preț pentru Danzi23?
La preț de două surcele poate dă mai mult!

Edited by ClauRo, 26 July 2014 - 10:23.


#931
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004
Genul asta de client este interesat exclusiv de preț sa fie cel mai ieftin iar Orange nu ofer cel mai ieftin ;)

#932
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008
@ClauRo: uita-te pe pagina de facebook a Orange sa vezi ce se vaita aia din Botosani din cauza semnalului si culmea ca sediul lor tehnic e pe langa Botosani. Am zis-o si o mai repet, cel mai bun raport calitate/pret e la Cosmote. Nu neg ca Orange e o retea buna, dar Vodafone e in urma rau in ceea ce priveste calitatea,fata de Orange sau Cosmote.

#933
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View PostClauRo, on 26 iulie 2014 - 10:16, said:

Corectă observație.
Cel mai bun semnal,cea mai buna acoperire etc,etc.

Dar ce te faci cu Danzi23 care stă priponit și nu se mișcă nicăieri decât o dată pe an, o săptămână,la măsa+tasu la țară.

Dacă Orange reușește să-i atragă și pe nedeplasabili cu semnal RCS-RDS gen Danzi23 atunci ar fi maxim.

Săracul om, are semnal peste tot doar dacă stă în locuința proprie.La stânga, la dreapta, sus sau jos, semnal ciuciu.Bine măcar că  nedeplapasabilii au semnal bun pe ici pe colo. Și mai ales preț mic.În acest caz oferta RCS-RDS este super.

P.S.
Oare fixul RCS-RDS nu e mai avantajos ca preț pentru Danzi23?
La preț de două surcele poate dă mai mult!

Bine spus, ai mare dreptate. E foarte mare mobilitate ,,în apartament". Dar poți să nu mai ai deloc mobil, pentru că e și mai moka doar cu net fix.Posted Image
Sunt destule zone din țara asta unde nu ai semnal nici la Orange, Cosmote sau Vodafone, dar la ceilalți...
Eu, așa, mi-aș lua net de la  Idilis, că e nelimitat la viteză mare, dar plângi lângă el garantat, ca și lângă ceilalți lăudați!Posted Image

Edited by vio73, 26 July 2014 - 14:36.


#934
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013

View PostClauRo, on 26 iulie 2014 - 10:16, said:

Dar ce te faci cu Danzi23 care stă priponit și nu se mișcă nicăieri decât o dată pe an, o săptămână,la măsa+tasu la țară.
Nu ai ce sa faci. Si eu daca as fi in locul lui as cauta sa platesc mai putin, daca nu as avea nevoie de mai mult. Ar putea sa emita pretentii la viteza internetului, dar zicea ca are 6-7 Mbps viteza la Digi. Deci e decent

Edited by bethlen, 26 July 2014 - 15:24.


#935
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,700
  • Înscris: 09.11.2010

View PostClauRo, on 26 iulie 2014 - 10:16, said:

Corectă observație.
Cel mai bun semnal,cea mai buna acoperire etc,etc.

Dar ce te faci cu Danzi23 care stă priponit și nu se mișcă nicăieri decât o dată pe an, o săptămână,la măsa+tasu la țară.

Dacă Orange reușește să-i atragă și pe nedeplasabili cu semnal RCS-RDS gen Danzi23 atunci ar fi maxim.

Săracul om, are semnal peste tot doar dacă stă în locuința proprie.La stânga, la dreapta, sus sau jos, semnal ciuciu.Bine măcar că  nedeplapasabilii au semnal bun pe ici pe colo. Și mai ales preț mic.În acest caz oferta RCS-RDS este super.

P.S.
Oare fixul RCS-RDS nu e mai avantajos ca preț pentru Danzi23?
La preț de două surcele poate dă mai mult!

1. Eu cu Vodafone nu am semnal in casa. Iar eu vreau sa am semnal si in pivnita daca e nevoie. Are Vodafone asa ceva? Uhm... nu.
2. Nu stiu cine este Danzi23 dar mie singurul lucru care imi place de la RDS este internetul ( dar nu cel de la stick). Restul serviciilor furnizate de aceasta retea pt mine sunt egale cu 0.
3. Cosmote nu a ajuns inca acolo unde trebuie sa ajunga. Mai are de lucrat pe partea de acoperire.

#936
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Internet mobil:Orange
Internet fix:RDS
TV:UPC

Cam asa ar fi combinatia perfecta :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate