Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Semnatura electronica

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
remus_gabriel2005

remus_gabriel2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.01.2010
Am o firma infiintata anul trecut, contabila a cerut semnatura electronica asa ca m-am codus si am cumparat.
Intrebare: semnatura electronica poate fi folosita de contabila si pentru a trimite documentele altor firme sau numai pentru firma mea?

#2
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 24.01.2012

 remus_gabriel2005, on 19 ianuarie 2014 - 21:44, said:

Am o firma infiintata anul trecut, contabila a cerut semnatura electronica asa ca m-am codus si am cumparat.
Intrebare: semnatura electronica poate fi folosita de contabila si pentru a trimite documentele altor firme sau numai pentru firma mea?
La mine contabilul are semnatura electronica pe firma lui de contabilitate,el trimite pentru mai multe firme nu doar pentru a mea.Eu doar i-am facut imputernicire la notariat.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Mai multe firme.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
semnatura electronica este folosita pentru a certifica ca acel document este cel original
orice "atingere" adusa acelui document duce la pierderea semnaturii
practic poti sa semnezi pentru cine vrei, important este ca cel care primeste sa accepte respectiva semnatura

#5
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 24.01.2012

 neagu_laurentiu, on 19 ianuarie 2014 - 21:56, said:

Mai multe firme.


Pentru a depune declaratiile fiscale pentru o societati terte, titularul certificatului digital calificat are nevoie de imputerniciri autentificate notarial din care sa rezulte dreptul de a semna declaratiile fiscale pentru fiecare dintre aceste societati.

#6
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Cu semnatura electronica se pot semna oricate declaratii 112. Asta e spusa de la trezorerie.
Cred ca doar atat.

Edited by vladutgm, 19 January 2014 - 22:58.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 remus_gabriel2005, on 19 ianuarie 2014 - 21:44, said:

Intrebare: semnatura electronica poate fi folosita de contabila si pentru a trimite documentele altor firme sau numai pentru firma mea?
Nu poate folosi semnatura ta si pentru alta firma pentru ca acea semnatura contine datele firmei tale si ar fi ca si cand ar stampila cu stampila ta o hartie de la alta firma. Ce spunea cineva mai sus cu firma de conta inseamna ca documentele sunt sub numele firmei de contabilitate si de aceea foloseste o singura semnatura.

#8
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 24.01.2012

 MembruAnonim, on 19 ianuarie 2014 - 22:47, said:

Nu poate folosi semnatura ta si pentru alta firma pentru ca acea semnatura contine datele firmei tale si ar fi ca si cand ar stampila cu stampila ta o hartie de la alta firma. Ce spunea cineva mai sus cu firma de conta inseamna ca documentele sunt sub numele firmei de contabilitate si de aceea foloseste o singura semnatura.
Avand contract de prestari servici cu firma de contabilitate si imputernicire notariala ,cotabilul poate folosi semnatura electronica pentru toate firmele la care are mandat .Declaratiile au datele mele de identificare  Ro-ul si J-ul meu .

#9
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Lasand la o parte unele 'pareri' exprimate aici Posted Image
... sfatul meu e sa te documentezi siingur cu privire la 'Certificatul digital calificat", cel pe care tu il numesti 'semnatura electronica'.

Pentru asta ai mai multe surse oficiale:
site-ul ANAF, precum si site-urile unor furnizori de asemnea certificate: Digisign, CertSign etc.

Sper sa ajute...

PS. N-am inteles de ce vrei sa stii daca contabila poate sau nu sa semneze (digital) si ptr. alte firme Posted Image

Edited by dan_slack, 19 January 2014 - 23:17.


#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
In formularul electronic un contabil poate avea semnaturi pentru mai multe firme. Cand transmite declaratiile selecteaza firma respectiva si se stie exact cine a semnat pentru ce firma a semnat, nu sunt probleme.

Edited by Quantum, 20 January 2014 - 05:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate