Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dai o vila pe o garsoniera?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Deci: Am o casa la sat, din lemn, la rosu, are 8 camere mari , spatioase, + bucatarie + baie + mansarda , este p+e+m !
Am si teren 1500 mp pe langa casa !
Vreau sa o vand si sa imi iau ceva la oras...problema e ca o garsoniera la oras, costa cat casa mea de la sat !
Adica vand 8 camere constructie din 2000 cu teren de 1500 mp pentru o camera de 25mp la oras !
Asa stau lucrurile si de abia am descoperit eu asta? sau imi scapa mie ceva?
Voi ce ati face in locul meu?
Eu nu mai stau in satul respectiv, nici nu se merita, mai ales ca am un servici la oras si mi-am facut o noua viata !
Astept multe sfaturi si dezbateri, intrebari, orice care sa ma faca sa inteleg si eu cate ceva !
Poza cu casa

Edited by Business_style, 27 November 2010 - 20:41.


#2
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009
E frumoasa casuta, de ce nu o termini si sa faci casa de relaxare, unde sa respiri aer curat in weekend, sau eventual sa o inchiriezi?

#3
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Multumesc, nu imi permit sa o tin ca si casa de relaxare si eu sa stau cu chirie ...
Nici nu pot sa o inchiriez, nu am cui sa o inchiriez, satul e mort pentru tineri, adica ori lucrezi la padure ori cu ziua pe la unu pe la altu...adevarul e ca privelistea e uimitoare, locul e grozav, la 3 km de muntii Adam si Eva ... la 20 km de muntii Rarau...
Vreau sa o vand si sa imi iau ceva la oras, aici am un servici stabil, o relatie stabila, prieteni noi...
Totusi, mi se pare de necrezut ca o asa casa + terenu valoreaza cat o garsoniera ...

#4
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

 Business_style, on 27th November 2010, 20:39, said:

Deci: Am o casa la sat, din lemn, la rosu, are 8 camere mari , spatioase, + bucatarie + baie + mansarda , este p+e+m !
Am si teren 1500 mp pe langa casa !
Vreau sa o vand si sa imi iau ceva la oras...problema e ca o garsoniera la oras, costa cat casa mea de la sat !
Adica vand 8 camere constructie din 2000 cu teren de 1500 mp pentru o camera de 25mp la oras !
Asa stau lucrurile si de abia am descoperit eu asta? sau imi scapa mie ceva?
Voi ce ati face in locul meu?
Eu nu mai stau in satul respectiv, nici nu se merita, mai ales ca am un servici la oras si mi-am facut o noua viata !
Astept multe sfaturi si dezbateri, intrebari, orice care sa ma faca sa inteleg si eu cate ceva !
Poza cu casa
In primul rand nu mai folosi "se" inaintea cuvantului merita.

In al doilea rand, atata timp cat sunt multi ca tine care renunta la viata la sat pentru cea la oras este normal ca pretul locuintei la oras sa fie mai mare ca la sat. Chiar tu spui ca nu merita sa locuiesti in acel sat.

Este vorba de cerere si oferta!

#5
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 Business_style, on 27th November 2010, 20:54, said:

Multumesc, nu imi permit sa o tin ca si casa de relaxare si eu sa stau cu chirie ...
Nici nu pot sa o inchiriez, nu am cui sa o inchiriez, satul e mort pentru tineri, adica ori lucrezi la padure ori cu ziua pe la unu pe la altu...adevarul e ca privelistea e uimitoare, locul e grozav, la 3 km de muntii Adam si Eva ... la 20 km de muntii Rarau...
Vreau sa o vand si sa imi iau ceva la oras, aici am un servici stabil, o relatie stabila, prieteni noi...
Totusi, mi se pare de necrezut ca o asa casa + terenu valoreaza cat o garsoniera ...


O poti inchiria la oraseni, pentru un week-end, o saptamana de vacanta, in regim de pensiune, sau self-catering. Adevarul e ca la oras, preturile la apartamente sunt foarte mari in comparatie cu preturile de pe la tara, si daca n-ai incotro vinzi, cum ai zis tu, o casa pentru o garsoniera.

#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Eu nu vad nici o vila in poza aia, mai degraba un cosar in multe "ape". Cum a fost protejat lemnul ala din 2000 pana acum ? Ce izolatie are ? Ca sa o aduci la un nivel de casa de vacanta iti mai trebuie multi euroi (6 cifre)

Locatia e turistica ? Mai sunt case de vacanta prin zona ?

Edited by lawrence38, 27 November 2010 - 21:09.


#7
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009
dacadrean  @ Omul merge acolo unde e mai bine. Din ce ai scris tu mai sus, nu prea poti sa scoti o idee, nu cred ca il ajuta cu nimic pe initiatorul topicului.

Edited by wegviLVGAsdf, 27 November 2010 - 21:09.


#8
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Nu cred ca asta vrei sa faci, sa o vinzi. Ar fi interesanta povestea ei.


Raspunsul:TESTEAZA.

Colegi serviciu, prieteni.

Anunturi cu locatia, teren, si poze interior "imprumutate".


Daca crezi ca poti sa o faci in timp util sa iti aduca banii de chirie, eu zic ca merita.

#9
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Presupun ca in poza apare fatada nordica a casei, daca este adevarat nu ai gasit cel mai fericit unghi iar lemnul ala ar trebui protejat cumva impotriva mucegaiului.

Referitor la intrebarea ta: da asta este trendul depinde insa de pozitia/aspectul casei-garsonierei respectiv orasului-satului.

#10
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Acolo sunt 4 pereti din scanduri de lemn (prin care se poate vedea pe partea cealalta a casei, si 1 acoperis.
Nu se poate numi nici macar casa la rosu daramite vila. Sa ii zicem un soi de adapost.
Unde e bucataria, baia.. cele 8 camere?

Edited by onlyone, 27 November 2010 - 21:48.


#11
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
@wegviLVGAsdf

Eu am raspuns la primele doua intrebari.Tu cred ca veri sa faci posturi!

Este evident ca in aceasta perioada este greu sa vinzi casa sau poate nu doar in aceasta perioada.

Aceea casa dupa cum tu spuneai este la rosu (deci necesita bani pentru a putea fi locuita) iar "investitorii" din sat au alte prioritati (sa-si castige hrana).
De asemeni este destul de greu de intretinut o casa cu 8 camere.

De curiozitate, la ce pret se vinde mp de teren in zona ta? Ce utilitati are acea casa? La ce distanta este de oras?

#12
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
In primul rand ii rog pe toti sa nu mai critice casa deoarece nu am facut-o eu, am primit-o mostenire. Eu am casa mea tot pe acolo !
In al doilea rand, casa nu are cum sa faca nici un ban , sunt deja 20 de pensiuni, si nu prea merg (doar cateva exceptii) , nimeni nu vrea sa o inchirieze deoarece sunt deja cabane de inchiriat ( si nu prea scot bani) .
Utilitati: apa (prin cadere = nu se plateste ) , curent tras , fantana in curte , si cam atat...
Lemnul nu a fost tratat niciodata cu nimic de cand sa construit !
Am deja cumparator, banii jos, acum astept rezultatele expertizei de la evaluari !
Nu stiu cat e mp in zona (dar sper sa fie cat mai mare ) deoarece am vazut anunturi ca unu vindea terenu cu 3 euro mp , altu cu 20 mp ... unu isi vinde casa si terenu cu 20 de mii , altu cu 40 de mii , altu cu 50 de mii ( toate au aceleasi conditii ca si camere si pamant, difera doar modelul si culoarea casei)
Eu nu mai stau in sat de mult timp...si sincer nici nu vreau sa ma mai intorc, oricum mai raman cu o casa la cheie tot in sat (o pastrez pentru batranete) !
Distanta de oras e de 10 km , distanta de la sat la orasul in care vreau sa imi iau eu ceva e de 100 km !
Ce imi puteti spune de casele facute din OSB ? Avantaje, dezavantaje !

#13
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
De case facute din OSB nu am auzit.Poate baraca, magazie, garaj din OSB.
Te cam contrazici.
Ai facut topicul din plictiseala?

#14
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 dacadrean, on 27th November 2010, 23:27, said:

De case facute din OSB nu am auzit.Poate baraca, magazie, garaj din OSB.
Te cam contrazici.
Ai facut topicul din plictiseala?

Pai e clar ca n-ai fost prin SUA spre exemplu sau chiar locatii europene. Daca n-ai vazut/auzit tu de ele nu inseamna ca nu exista. "Vila" din poza nu e construita in sistem "american" sa zicem, sandvis, adica OSB/vata minerala/ rigips. Structura de rezistenta e de obicei tot din lemn , uneori cu ranforsari metalice.

Cred ca 90%+ din casele din SUA sunt pe structura aceasta

http://osbguide.teco...ed.com/osbfacts

Edited by lawrence38, 28 November 2010 - 00:29.


#15
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
@lawrence38

Poluam degeaba.


Casa din OSB nu exista! OSB-ul nu este portant.
Exact cum ai zis si tu, exista  structura de lemn, metal, etc. cu perti din OSB.

#16
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
da, stiu ce vrei sa spui dar la noi cand vorbeste lumea zice: am casa din caramida, porotherm....pana la urma , desi structura e de beton armat. Intelegi ce vreau sa spun, nu ?

Oricum , lumea e plecata in vichend, topicul asta n-are ce cauta aici...va fi mutat in curand ori si mai bine , sters

#17
stk

stk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.12.2006

 Business_style, on 27th November 2010, 20:54, said:

Totusi, mi se pare de necrezut ca o asa casa + terenu valoreaza cat o garsoniera ...

E timpul ca lumea sa se lamureasca ca o casa si/sau teren valoreaza exact atat cat pot sa primeasca pe ele.  Pe vremea cand preturile se dublau/triplau de la un an la altul (sau chiar mai repede) nu auzeam nici un vanzator sa se planga.  Acum ...
Daca esti dispus sa dai X bani pe o garsoniera, inseamna ca asta e valoarea ei;  coincidenta face ca nimeni sa nu ofere mai mult de aceeasi suma pentru terenul si constructia care le posezi.  Si in anumite conditii te poti considera norocos daca esti in stare sa faci schimbul.

Relativ la ce ai pozat tu acolo, se pot zice multe.  Mie imi plac casele de lemn, si cele doar pe structura de lemn (o parte din ele), dar nu imi place absolut deloc ce vad in poza respectiva.
Fundatie cu segregari (nu indraznesc sa intreb la ce adancime e sapata), imbinari intre stalpi facute cu scoabe, "pereti" din scanduri printre care sufla vantul, stalpi prea subtiri care in plus mai sunt si decupati pentru a face loc ferestrelor, acoperis dintr-un material dubios, si lista nu se opreste aici.  Ca sa o faci "prezentabila" (nu neaparat "locuibila"), trebuie investita o suma considerabila, si abia apoi sa te gandesti la vanzarea ei.  Faptul ca ai cumparator in starea in care se afla acum ma mira, dar unii is mai norocosi din fire.

Suprafata de teren nu zice nimic, zona poate fi superba caci daca acum e pustie valoarea ei tinde spre zero (cel putin acum, dar pe tine te intereseaza pretul de acum nu cel fictiv de peste zeci de ani).

Edited by stk, 28 November 2010 - 09:13.


#18
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Cum am mai zis, casa am primit-o mostenire, deci e un lucru care lam primit degeaba, intelegi? Asta e, e facuta ca naiba, no comment, dar e mai bine decat nimic.
E acoperita cu coli de azbest !
Fundatia e de 2 m adancime.
Am deja cumparator, si nu e ca am noroc, ci pt ca zona e foarte frumoasa, e adevarat, trebuie bagati bani o gramada, dar de asemenea, cui nu ii convine, poate sa si darame casa si sa isi faca alta, la urma urmei vorbim de 1500 mp de teren construibil.
Casa e facuta din lemn de molid (dulapi si grinzi groase) nu e vorba de nici o scandura....
Am folosit termenul "vila" ca si comparatie cu o garsoniera !
Am gasit o oferta la oras, o casa din OSB , arata bine si are si 400 mp de teren si nici nu e scumpa (e mai la periferie).
Bani ca sa o fac "mai prezentabila" nu am sa investesc in ea, vreau sa investesc in ceva la oras, dupa cum am mai zis eu am deja o casa la cheie facuta din BCA p+e+m tot in sat , deci casa asta e un lucru care l-am primit degeaba si vreau sa il valorific in bani !

@lawrence38
Multumesc, mi-ai fost de ajutor !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate