Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Platforma Wordpress!

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Salut, am si eu niste intrebari la care vreau sa le gasesc raspunsul, astfel incat sa pot sa le utilizez:

1. Cum pot modifica formatul orei/datei pe platforma wordprees? Mai exact nu e vorba de format in sine, ci vreau sa traduc cumva lunile, astfel in loc sa fie in Engleza vreau sa le pun in romana.

2. Ce plugin as putea folosi pe site pentru ca un user sa isi poata face cont pe site?

3. Cum as putea afisa pe o platforma niste Tag-uri, sau posturi random de pe o alta platforma de acelasi fel?


mai aveam cateva in cap dar mie somn si vad ca le-am uitat :( O sa le postez cand imi aduc aminte.

#2
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Postmr_ady_bmw, on 2nd June 2009, 02:00, said:

2. Ce plugin as putea folosi pe site pentru ca un user sa isi poata face cont pe site?

3. Cum as putea afisa pe o platforma niste Tag-uri, sau posturi random de pe o alta platforma de acelasi fel?

2. Nu ai nevoie de plugin, le dai rol de "Author" din setari.
3. Poti folosi un rss widget sau php pur :)

#3
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

View Postlord_ice, on 2nd June 2009, 04:10, said:

2. Nu ai nevoie de plugin, le dai rol de "Author" din setari.
3. Poti folosi un rss widget sau php pur :)

2. Si userul prin intermediul cu-i si-l creaza? Exista un plugin sau ceva?
3. Banuiesc ca exista un plugin pentru acel rss widget.

Mersi mult, am sa incerc sa le fac ;)

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

2. Ce plugin as putea folosi pe site pentru ca un user sa isi poata face cont pe site?
Te duci în settings și bifezi "Anyone can register". Apoi accesezi pagina de register la site-ul_tău/wp-login.php?action=register.
Îti recomand să folosești register plus deoarece permite mai multe... artificii de făcut ;)

Quote

1. Cum pot modifica formatul orei/datei pe platforma wordprees? Mai exact nu e vorba de format in sine, ci vreau sa traduc cumva lunile, astfel in loc sa fie in Engleza vreau sa le pun in romana.
Cea mai la îndemână soluție ar fi un array de forma:
$luni = array('', 'Ianuarie', 'Februarie', ...... , 'Decembrie');
(primul element trebuie să fie gol!)

apoi, folosești cam așa:

echo $luni[date('n')];

Este posibil să fie și o altă soluție mai bună, dar având în vedere că nu sunt programator php... Mi se pare cea mai ușoară :D

Iar pentru a treia problemă... Vezi că ai un widget care se numește destul de sugestiv: RSS. E instalat by default ;)

Edited by i0nutzb, 02 June 2009 - 11:34.


#5
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

View Posti0nutzb, on 2nd June 2009, 13:33, said:

Te duci în settings și bifezi "Anyone can register". Apoi accesezi pagina de register la site-ul_tău/wp-login.php?action=register.
Îti recomand să folosești register plus deoarece permite mai multe... artificii de făcut ;)


Cea mai la îndemână soluție ar fi un array de forma:
$luni = array('', 'Ianuarie', 'Februarie', ...... , 'Decembrie');
(primul element trebuie să fie gol!)

apoi, folosești cam așa:

echo $luni[date('n')];

Este posibil să fie și o altă soluție mai bună, dar având în vedere că nu sunt programator php... Mi se pare cea mai ușoară :D

Iar pentru a treia problemă... Vezi că ai un widget care se numește destul de sugestiv: RSS. E instalat by default ;)

@ 1.  Ok, dar unde adaugi acele coduri :(

@ 2.  Am reusit, am instalat si plugin-ul si e ok. Intrebarea este: Cum as putea lega intre ele 2 platforme wordpress astfel incat atunci cand un user isi face cont pe una sa aibe acces si la cealalta platforma?

@ 3. Am descoperit si acel widget RSS care e instalat odata cu wordpress-ul, insa am gasit un altul care e mai convenabil.
Insa pentru afisarea de posturi random sau tag-uri de pe alta platforma nu am gasit. Widget-ul de mai sus imi afiseaza doar ultimele post-uri.

#6
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Pe langa cele 3 intrebari care sunt in discutie, as dori sa mai adaug si intrebarea cu numarul 4, si anume:

4.  Ce eticheta php pot adauga pentru a crea un link catre comentariile unui post?
De exemplu, am pus la fiecare post in parte un buton unde scrie numarul de comentarii aferente, ceea ce vreau eu este ca atunci cand dai clcik pe acel buton, mai exact numarul total de comentarii sa ma trimita la lista de comentarii aferente postului respectiv.

#7
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Nu poate raspunde nimeni la intrebarile de mai sus?
mai am inca una:

5.  Cu ce eticheta php pot afisa pe o pagina posturile in ordinea alfabetica?

#8
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

View Postmr_ady_bmw, on 2nd June 2009, 15:27, said:

@ 1.  Ok, dar unde adaugi acele coduri :(

@ 2.  Am reusit, am instalat si plugin-ul si e ok. Intrebarea este: Cum as putea lega intre ele 2 platforme wordpress astfel incat atunci cand un user isi face cont pe una sa aibe acces si la cealalta platforma?

@ 3. Am descoperit si acel widget RSS care e instalat odata cu wordpress-ul, insa am gasit un altul care e mai convenabil.
Insa pentru afisarea de posturi random sau tag-uri de pe alta platforma nu am gasit. Widget-ul de mai sus imi afiseaza doar ultimele post-uri.


View Postmr_ady_bmw, on 3rd June 2009, 13:21, said:

Pe langa cele 3 intrebari care sunt in discutie, as dori sa mai adaug si intrebarea cu numarul 4, si anume:

4.  Ce eticheta php pot adauga pentru a crea un link catre comentariile unui post?
De exemplu, am pus la fiecare post in parte un buton unde scrie numarul de comentarii aferente, ceea ce vreau eu este ca atunci cand dai clcik pe acel buton, mai exact numarul total de comentarii sa ma trimita la lista de comentarii aferente postului respectiv.


View Postmr_ady_bmw, on 7th June 2009, 15:51, said:

Nu poate raspunde nimeni la intrebarile de mai sus?
mai am inca una:

5.  Cu ce eticheta php pot afisa pe o pagina posturile in ordinea alfabetica?

Nici un răspuns :( ?

#9
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
O alata intrebare, ca vad ca la restul nu primesc raspuns :( :

6.  Ce mai e nevoie la aceasta eticheta pentru a afisa doar un numar de tag-uri. Sa zicem 20 si sa fie random.
<?php the_tags('Tag-uri random:', ', ', '<br />'); ?>


#10
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
4. #comments
Ex: http://www.auto-scri...utor-imrobotel/ si http://www.auto-scri...botel/#comments

5. Nu este nici o eticheta. Etichete sunt in HTML.

6. Daca nu stim despre ce plugin este vorba sau nu pui aici continutul functiei the_tags() nu avem cum sa te ajutam.

#11
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

View PostDarkAngelBv, on 16th June 2009, 20:58, said:

4. #comments
Ex: http://www.auto-scri...utor-imrobotel/ si http://www.auto-scri...botel/#comments

5. Nu este nici o eticheta. Etichete sunt in HTML.

6. Daca nu stim despre ce plugin este vorba sau nu pui aici continutul functiei the_tags() nu avem cum sa te ajutam.


Nu inteleg care e legatura cu link-uri notate mai sus la punctul 4.

5. In fine, nu stiu exact cum sa ii spun, cod, functie. Nu exista asa ceva?

6. Nu e plugin, e o functie care o suporta platforma WORDPRESS, parca despre asta era vorba, nu?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Nu inteleg care e legatura cu link-uri notate mai sus la punctul 4.
La lista de comentarii (dacă e codul original vei avea <ol id="comments"> ). În felul ăsta vei putea folosi anchors.

the_tags() se folosește în interiorul "the loop". Cred că tu ai vrea un tag cloud. Nu de alta, dar nu cred că ai atât de multe tag-uri la UN articol :)

Edited by i0nutzb, 17 June 2009 - 05:23.


#13
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

View Posti0nutzb, on 17th June 2009, 07:22, said:

La lista de comentarii (dacă e codul original vei avea <ol id="comments"> ). În felul ăsta vei putea folosi anchors.

the_tags() se folosește în interiorul "the loop". Cred că tu ai vrea un tag cloud. Nu de alta, dar nu cred că ai atât de multe tag-uri la UN articol :)

Da, mersi, am rezolvat cu comentariile.

Legat de tag-uri: Vreau sa afisez in footer mai multe tag-uri, prin random, pentru aceea imi trebuia. O sa incerc cu tag cloud.

In legatura cu intrebarile 1, 2, 3, 5, nu aveti nici un raspuns?

Mersi.


Legat de comentarii, se pare ca nu am rezolvat :( , deoarece anchor funtioneaza doar atunci cand postul e afisat in intregime, iar atunci cand e afisat doar pana la functia <more> anchor nu functioneaza. Cum pot sa fac acest lucru? Daca vreti sa vedeti aici e situl.

Edited by mr_ady_bmw, 17 June 2009 - 11:04.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dude, no offence, dar ți-am dat răspunsuri la întrebările tale. Nu cred că va sta nimeni să-ți explice în cazul în care nu știi chestii de bază..

#15
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

View Posti0nutzb, on 17th June 2009, 13:16, said:

Dude, no offence, dar ți-am dat răspunsuri la întrebările tale. Nu cred că va sta nimeni să-ți explice în cazul în care nu știi chestii de bază..

Nu e nici o suparare, si nu ma laud ca stiu lucruri de baza pentru multe nu stiu, dar ar putea sa fie si raspunsurile mai exacte si mai precise. De exmplu la prima intrebare mi sa raspuns faci doua coduri si gata, dar unde le introduc nu mi s-a spus. Tu daca erai in locul meu stiai?
La unele intrebari m-am descurcat, i-am dat de capat ca au fost explicate mai frumos sa zicem asa.

#16
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Daca vrei totul mura in gura plateste un programator [eu nu sunt programator, e clar tuturor?], nu e corect sa milogesti pe forumuri.
Is chestii pe care le cauti cu Google, le incerci cateva zile pana iti ies daca vrei sa faci ceva, nu astepti raspunsuri!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate