Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Artemis Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
cbodnara

cbodnara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 03.05.2008
Salut,

As vrea sa stiu daca sunt pe forum viitori proprietari la ansamblul Artemis din Voluntari. Ansamblul o sa aiba 3 blocuri de 10 etaje cu parcari subterane pt fiecare ap.
Noi am arvunit un apartament de 2 camere, semifinisat, suprafata 72 mp construiti, et 2, parcare subterana, 77k euro in total cu reducere 5% de la targ imobiliar.
Termen de predare iulie 2009.

#2
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postcbodnara, on May 4 2008, 01:13, said:

Salut,

As vrea sa stiu daca sunt pe forum viitori proprietari la ansamblul Artemis din Voluntari. Ansamblul o sa aiba 3 blocuri de 10 etaje cu parcari subterane pt fiecare ap.
Noi am arvunit un apartament de 2 camere, semifinisat, suprafata 72 mp construiti, et 2, parcare subterana, 77k euro in total cu reducere 5% de la targ imobiliar.
Termen de predare iulie 2009.
  Buna, m-am interesat si eu de  Artemis acum 2 luni or so.. chiar cand au primit AC. Am vrut sa contractez, dar nu mi-a placut  tipul lor de antecontract. In leg cu piscina..am inteles ca e numai de reclama.. iar apoi dau vina pe viitorii proprietari ca nu  o mai vor....ca sa nu o mai construiasca.. asa cum au facut si la Jupiter in leg cu terenul de tenis ? ))

#3
cbodnara

cbodnara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 03.05.2008
Piscina aia chiar nu ma intereseaza. Antecontractul s-a schimbat fata de celelalte complexuri. Nu se mai semneaza cu persoana fizica, ci cu compania RCC.

#4
dubf1r3

dubf1r3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.02.2008

View Postcbodnara, on May 11 2008, 21:48, said:

Piscina aia chiar nu ma intereseaza. Antecontractul s-a schimbat fata de celelalte complexuri. Nu se mai semneaza cu persoana fizica, ci cu compania RCC.


Si in noul antecontract este prevazut si TVA-ul ? Stiu ca pretul era undeva la 1000 Euro/mp .Acum este 1000 + TVA sau acei 1000 includ si TVA-ul

#5
tottenham_1882

tottenham_1882

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 26.09.2007
Cu siguranta piscina nu va exista..

#6
cbodnara

cbodnara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 03.05.2008

View Postdubf1r3, on May 12 2008, 13:13, said:

Si in noul antecontract este prevazut si TVA-ul ? Stiu ca pretul era undeva la 1000 Euro/mp .Acum este 1000 + TVA sau acei 1000 includ si TVA-ul

Da, pretul este cu tot cu TVA.

#7
dubf1r3

dubf1r3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.02.2008
interesant , acum daca contractul se incheie direct cu RCC pretul include TVA .
Daca e sa intre in vigoare legea cu tranzactii intre persoane fizice ,cum este cazul la Athos, o sa trebuiasca cel mai probabil sa platim si TVA ...adica 1200 Euro/mp

#8
cbodnara

cbodnara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 03.05.2008
Din punctul asta de vedere e o schimbare foarte buna, nu mai stau cu stres ca o sa creasca pretul cu 19%. Desi initial ne-au spus ca o sa semnam cu persoana fizica.

Alta chestie interesanta este ca din cate au spus, prima autorizatie pe care au primit-o e pentru 4+1 etaje, nu 10+1 pentru cat au ei proiectul. Problema ar fi ca nu se incadreaza in peisajul din Voluntari blocuri asa inalte.

As fi foarte fericit sa ramana cu 4, dar nu cred ca sunt sanse.

#9
cbodnara

cbodnara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 03.05.2008
Am fost informat ca termenul de predare se prelungeste cu 6 luni.  :thumbdown:  Motivul este ca au primit autorizatie pentru 10+1 etaje.

Trebuie sa merg sa semnez un act aditional sau sa-mi cer avansul inapoi.

Cam naspa    :(

Edited by cbodnara, 10 June 2008 - 08:57.


#10
cryyy2003

cryyy2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.05.2008
Am incheiat si noi un antecontract pt un ap cu 3 camere in blocul B. Mai sunt viitori proprietari in acest complex? Am vrea sa fim la curent cu ceva noutati daca mai apar. Din ce ni s-a comunicat termenul de predare al ap ar fi 30.12.2009-30.06.2010. Va astept cu noutati.Suntem curiosi cind se apuca de saparea fundatiilor, pt ca momentan nu e decat un teren imprejmuit.

#11
cryyy2003

cryyy2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.05.2008
chiar nu mai scrie nimeni pe aici?nu se mai stie nimic?probabil n u a mai cumparat nimeni?sau din cauza problemelor la hydra si athos,s-au cam speriat cumparatorii de acest  dezvoltator?

#12
cbodnara

cbodnara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 03.05.2008
Se pare ca numai noi doi am dat avans la Artemis si suntem pe forumul asta. Dar in doi ani o sa mai apara si altii  :lol:

#13
gigi1964

gigi1964

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.07.2008

View Postcryyy2003, on Jul 9 2008, 12:51, said:

chiar nu mai scrie nimeni pe aici?nu se mai stie nimic?probabil n u a mai cumparat nimeni?sau din cauza problemelor la hydra si athos,s-au cam speriat cumparatorii de acest  dezvoltator?

Salut!

Si eu am facut antecontract pentru o garsoniera acum citeva luni.Mi se pare foarte dubios ca se tot prelungeste inceperea constructiei.Mi s-a spus ca o vor incepe in luna iunie,apoi mi s-a spus de luna iulie iar astazi mi s-a spus ca in toamna si anume in august.Nu stiu ce sa mai cred.Ma gindesc sa-mi iau banii inapoi.Ce anume probleme au avut la Athos si Hydra?Ceva nu mi se pare in regula.O companie serioasa ar trebui sa respecte termenii unui antecontract.
Daca ei intirzie un an pina la inceperea executiei ce garantii avem ca nu vor intirzia cinci pina la finalizare daca va exista?Acum sint ingrijorat cind am aflat de la voi de aceste probleme la celelalte doua complexe.

Edited by gigi1964, 10 July 2008 - 19:18.


#14
gigi1964

gigi1964

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.07.2008

View Postgigi1964, on Jul 10 2008, 20:17, said:

Salut!

Si eu am facut antecontract pentru o garsoniera acum citeva luni.Mi se pare foarte dubios ca se tot prelungeste inceperea constructiei.Mi s-a spus ca o vor incepe in luna iunie,apoi mi s-a spus de luna iulie iar astazi mi s-a spus ca in toamna si anume la sfirsitul lui august.Nu stiu ce sa mai cred.Ma gindesc sa-mi iau banii inapoi.Ce anume probleme au avut la Athos si Hydra?Ceva nu mi se pare in regula.O companie serioasa ar trebui sa respecte termenii unui antecontract.
Daca ei intirzie un an pina la inceperea executiei ce garantii avem ca nu vor intirzia cinci ani pina la finalizare daca va exista?Acum sint ingrijorat cind am aflat de la voi de aceste probleme la celelalte doua complexuri.

Edited by gigi1964, 10 July 2008 - 20:56.


#15
cryyy2003

cryyy2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.05.2008
salutare,una din probleme cred ca e si piatza imobiliara din acest moment,am tot citit pe net ca toti dezvoltatorii se plang ca nu se mai vand apartamentele (adevarul ca la ce preturi sunt....)dar se pare ca niciunul nu scade pretul.Banuiesc ca Rcc-ul asteapta mai multi clienti ,am vazut chiar banere prin oras( chiar ne miram ca nu isi fac reclama deloc)...
una peste alte ramane de vazut...momentan este o alegere buna(cel putin parerea noastra asta este)achizitia la artemis.
In ceea ce priveste problemele de la hydra si athos,sunt minore in comparatie cu foarte multe proiecte ,care nu au intarziat  una sau 2 luni predarea ci chiar aproape un an,ii inteleg pe cei de acolo ca sunt nerabdatori sa stea in casa lor pe care au urmarito cum se inalta luna de luna.
in concluzie noi ramanem viitori propreitari la Artemis

#16
ionelar

ionelar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.11.2007

View Postgigi1964, on Jul 10 2008, 20:17, said:

Ce anume probleme au avut la Athos si Hydra?Ceva nu mi se pare in regula.O companie serioasa ar trebui sa respecte termenii unui antecontract.
Daca ei intirzie un an pina la inceperea executiei ce garantii avem ca nu vor intirzia cinci pina la finalizare daca va exista?Acum sint ingrijorat cind am aflat de la voi de aceste probleme la celelalte doua complexe.


Probleme la Hydra: suntem in iulie si inca nu ne putem muta in complex, pt. ca acolo e santier
Termenul de predare a fost ianuarie-aprilie (conform contractului meu), si cu toate ca am primit apartamentul, pana in iunie nu am avut voie sa intram in el dupa ora 18.
In complex mai sunt multe de facut cu toate ca suntem in iulie deja, deci mult dupa termen: nu e zugravita casa scarii, nu avem lift, nu avem usi la bloc, nu sunt gata parcarile, (nici subterane, nici cele supraterane), nu avem verdeata si alte chestii prezentate de RCC in reclama lor(se lucreaza acum la asta), teava de gaze in blocul A abia acum se pune...etc
In apartamente multe probleme: usile puse prost, care se blocheaza cand vrei sa le deschizi, termopane care se deschid greu, pereti foarte strambi (diferenta de 7 cm de la un capat la celalalt al peretelui), gaura de la hota care trebuie obligatoriu au uitat sa o faca, au uitat sa lase loc pentru bateria de la cada, la WC apa calda in loc de rece, tevi sparte prin pereti care trebuie inlocuite cu toate ca apartamentele sunt finisate, prize nefunctionale, inundatii, si multe altele....
Apa in apartamente avem de o saptamana/doua...depinde de bloc, curent tot cam asa, aici depinzand de fiecare cum si-a facut contractul (cei care au dat bani la RCC au curent mai repede in apartament, dar au platit mai mult, iar restul trebuie sa astepte mai mult dar platesc mai putin)....gaze inca nu se stie ceva concret....pe langa contractul platit la firma de gaze (725,9 ron), RCC mai cere inca 1190 ron bani ca sa avem gaze....pana acum unii au platit aceasta taxa suplimentara, altii nu, dar pana acum inca nu are nimeni gaze in apartament...
Deci mai e mult de munca in Hydra, cu toate ca s-a depasit deja termenul de gratie cu inca 3 luni si sincer nu stiu cand o sa fie totul gata aici...oricum lumea o sa inceapa sa se mute in complex cu toate ca inca e santier, pentru ca majoritatea suntem tineri si stam in chirii sau cu parintii...
Probleme la Athosaici cred ca momentan o problema reprezinta plata TVA-ului si o alta intarzierea, data estimata receptie apartament este 31 mai-31 august in conditiile in care blocul A era saptamana trecuta abia la nivelul 2 din 8...nu cred ca intr-o luna vor termina...

Intarzieri au fost si la Jupiter, primul proiect si se pare ca sunt la toate proiectele pe care le fac...din pacate se pare ca nu invata din propriile experiente.....sau de vina e lipsa de personal...intr-un final cred se vor termina toate complexele cu bine....dar pe timpul, nervii si cheltuiala noastra :(

#17
gigi1964

gigi1964

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.07.2008

View Postionelar, on Jul 11 2008, 11:09, said:

Probleme la Hydra: suntem in iulie si inca nu ne putem muta in complex, pt. ca acolo e santier
Termenul de predare a fost ianuarie-aprilie (conform contractului meu), si cu toate ca am primit apartamentul, pana in iunie nu am avut voie sa intram in el dupa ora 18.
In complex mai sunt multe de facut cu toate ca suntem in iulie deja, deci mult dupa termen: nu e zugravita casa scarii, nu avem lift, nu avem usi la bloc, nu sunt gata parcarile, (nici subterane, nici cele supraterane), nu avem verdeata si alte chestii prezentate de RCC in reclama lor(se lucreaza acum la asta), teava de gaze in blocul A abia acum se pune...etc
In apartamente multe probleme: usile puse prost, care se blocheaza cand vrei sa le deschizi, termopane care se deschid greu, pereti foarte strambi (diferenta de 7 cm de la un capat la celalalt al peretelui), gaura de la hota care trebuie obligatoriu au uitat sa o faca, au uitat sa lase loc pentru bateria de la cada, la WC apa calda in loc de rece, tevi sparte prin pereti care trebuie inlocuite cu toate ca apartamentele sunt finisate, prize nefunctionale, inundatii, si multe altele....
Apa in apartamente avem de o saptamana/doua...depinde de bloc, curent tot cam asa, aici depinzand de fiecare cum si-a facut contractul (cei care au dat bani la RCC au curent mai repede in apartament, dar au platit mai mult, iar restul trebuie sa astepte mai mult dar platesc mai putin)....gaze inca nu se stie ceva concret....pe langa contractul platit la firma de gaze (725,9 ron), RCC mai cere inca 1190 ron bani ca sa avem gaze....pana acum unii au platit aceasta taxa suplimentara, altii nu, dar pana acum inca nu are nimeni gaze in apartament...
Deci mai e mult de munca in Hydra, cu toate ca s-a depasit deja termenul de gratie cu inca 3 luni si sincer nu stiu cand o sa fie totul gata aici...oricum lumea o sa inceapa sa se mute in complex cu toate ca inca e santier, pentru ca majoritatea suntem tineri si stam in chirii sau cu parintii...
Probleme la Athosaici cred ca momentan o problema reprezinta plata TVA-ului si o alta intarzierea, data estimata receptie apartament este 31 mai-31 august in conditiile in care blocul A era saptamana trecuta abia la nivelul 2 din 8...nu cred ca intr-o luna vor termina...

Intarzieri au fost si la Jupiter, primul proiect si se pare ca sunt la toate proiectele pe care le fac...din pacate se pare ca nu invata din propriile experiente.....sau de vina e lipsa de personal...intr-un final cred se vor termina toate complexele cu bine....dar pe timpul, nervii si cheltuiala noastra :(

Multumesc pentru informatie.Problema ca la Artemis se va intirzia foarte mult cu inceperea lucrarii.Vor trebui sa termine cu Hydra si Athosul si dupa cum apreciez eu cel putin un an din momentul de fata va mai dura pina se va apuca de Artemis.Deci cu o asemenea intirziere inca din start sint foarte pesimist
cu finalizarea lucrarii.La celelalte complexuri se au intirzieri la receptie dar la nici unul nu s-a intirziat asa la incepere.Poate sa dureze ani de acum pina la final.Mai mult ca sigur nu au mina de lucru si poate si finante din moment ce toate resursele sint indreptate pentru finalizarea lui Hydra si Athos.In asemenea conditii eu nu cred ca am sa-mi asum mai departe riscul pentru o perioada asa de mare de timp.Cit ati asteptatat de la semnarea antecontractului si pina la demararea lucrarilor la Hydra?

Edited by gigi1964, 11 July 2008 - 17:35.


#18
ionelar

ionelar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.11.2007

View Postgigi1964, on Jul 11 2008, 18:33, said:

Cit ati asteptatat de la semnarea antecontractului si pina la demararea lucrarilor la Hydra?

Eu am semnat antecontractul in noiembrie 2007 cand erau ridicate blocurile si se lucra la fatada, iar in ianuarie am semnat contractul de vanzare-cumparare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate