Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat
 sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad
 Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K
 Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...
 

Constantin Bălăceanu-Stolnici o deziluzie?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#1
Niklos11

Niklos11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2007
Informatiile din presa de azi mi-au produs o mare deziluzie. Ultimul mohican al liberalismului din Romania a recunoscut ca a fost informator al secu, iar momentul in care aceste informatii au erupt in presa este super interesant. Prin declaratiile din ultima vreme, CBS a denuntat clar apropierea PNL fata de PSD (la fel cum s-a delimitat si de PD la inceputurile aliantei DA) iar pe alocuri in ultimele saptamani a luat pozitii netru->proBasescu.

#2
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View PostNiklos11, on Apr 24 2007, 09:59, said:

Informatiile din presa de azi mi-au produs o mare deziluzie. Ultimul mohican al liberalismului din Romania a recunoscut ca a fost informator al secu, iar momentul in care aceste informatii au erupt in presa este super interesant. Prin declaratiile din ultima vreme, CBS a denuntat clar apropierea PNL fata de PSD (la fel cum s-a delimitat si de PD la inceputurile aliantei DA) iar pe alocuri in ultimele saptamani a luat pozitii netru->proBasescu.

Prietene, când îi pronunți numele acestui om, ar trebui să te ridici în picioare.

#3
nonel

nonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 16.03.2007

View PostNiklos11, on Apr 24 2007, 09:59, said:

Informatiile din presa de azi mi-au produs o mare deziluzie. Ultimul mohican al liberalismului din Romania a recunoscut ca a fost informator al secu, iar momentul in care aceste informatii au erupt in presa este super interesant. Prin declaratiile din ultima vreme, CBS a denuntat clar apropierea PNL fata de PSD (la fel cum s-a delimitat si de PD la inceputurile aliantei DA) iar pe alocuri in ultimele saptamani a luat pozitii netru->proBasescu.
E bine ca-ti faci clasor de informatori de securitate. Dar hai sa fim drepti si sa dechidem si un clasor cu fosti ofiteri de securitate manjiti de sangele nevinovat al victimelor comunismului.

#4
Niklos11

Niklos11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2007

View PostZamolxel, on Apr 24 2007, 10:21, said:

Prietene, când îi pronunți numele acestui om, ar trebui să te ridici în picioare.

Perfect de acord! Mi se pare o mizerie ce i se intampla in aceste momente. Ce e pt mine interesant e momentul in care apara aceste informatii, lucru care ma face sa cred ca a fost mazilit de propriul partid.

#5
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Ce dracu', toti turnatorii si securistii s-au inscris in PNL :lol: ...adevarul e ca au mai fost cativa pe la PSD, dar totusi ne-am fi asteptat de la cul totul altceva de la niste oameni educati, cel putin sa recunoasca. Din cate stiu eu doar Paleologu a avut curajul sa faca asa ceva, restul au tacut malc. Si cand te gandesti cum Liiceanu a sarit sa striveasca Musca pentru faptul de a ne fi mintit.

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 03.02.2005
E regretabil totusi ca asemenea persoane, precum domnul Constantin Bălăceanu-Stolnici nu au avut curajul sa recunoasca ceea ce faceau de altfel toti oamenii importanti ai acelor vremuri: erau angajati prin mijloace diverse de aparatul de stat spre a servi informatii despre cei din jurul lor, era o practica uzuala si nelipsita, repet, pentru acele vremuri.
Insa in toata aceasta afacere este important impactul si urmarile actiunilor sale, daca pe baza informatiilor furnizate persoanele urmarite sau "turnate" au avut de suferit sau nu.
In concluzie, nu cred ca exista persoana care sa nu fi fost vreodata implicata in sistemul comunist roman si care acum sa ocupe un loc important in societatea, politica sau economia noastra de acum, de aceea si dezvaluirile sunt atat de rare si incete... poate se uita de acestea sau isi pierd impactul, de aici si impresia ca aceste informatii sunt servite in momente cheie, cu un anumit interes.

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
oare exista vreo hahalera politica care sa nu fie ultimu porc de curva ordinara? :huh: nobilime my ass :puke:

#8
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View PostCiubex, on Apr 24 2007, 06:55, said:

era o practica uzuala si nelipsita, repet, pentru acele vremuri.
Mda...dar au mai fost oameni care au refuzat, si nici macar nu aveau origini nobiliare. Multi si-au lasat oasele prin puscarii sau la Canal si na-u vrut sa colaboreze cu Securitatea.
Dar deh...sunt oameni si oameni.

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu-i atit de deranjanta colaborarea cit faptul ca tre sa treaca 20 de ani ca sa recunoasca dracului

#10
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Momentul e interesant ales pentru ca se pare ca incepuse deja sa-l deranjeze pe tariceanu & co :

Quote

La judecata zilei
Constantin BALACEANU-STOLNICI

Situatia confuza creata de discursul premierului in duminica Floriilor s-a clarificat dupa cuvantarea de luni a domnului Geoana. Noul guvern minoritar (cu o sustinere in Parlament de 25%) a devenit executantul directivelor politice de stanga pe care i le va impune PSD, mai ales in domeniul fiscal si al proprietatii. Premierul si-a pus capul si partidul sub ghilotina pentru a-si pastra scaunul, schimbandu-si, totodata, orientarea spre stanga, contrar traditiei PNL pentru care atatia au suferit in trecut.

http://www.ziua.ro/d...04-03&id=218580

Nu e altceva decat un avertisment pentru cei care indraznesc sa maraie: "baieti ciocu' mic si joc de glezne", si intrucat marea lor majoritate au dosarel la secu'...

Edited by renderman, 24 April 2007 - 10:09.


#11
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
urat modul in care a incercat sa minimalizeze colaborarea si renumeratia. dar tot nu am inteles: are angajament de colaborare sau nu?

s-a spus ca a tratat inclusiv pe yasser arafat. mi se pare normal sa dea rapoarte despre ala, ca era pretin cu ceasca si doctorului i se lua gatul daca araboiul patea ceva.

a dat cu ciocu despre romani?

#12
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
OAMENI BUNI, VOI NU VEDETI CA SE GASESC DREPT FOSTI INFORMATORI (CULMEA IDIOTENIEI !), NUMAI BATRANEI (CHIAR RESPECTABILI, SAU CARE AU FOST SOMITATI IN ROMANIA COMUNISTA), SI MAI ALES DE LA PNL, PNTCD, ETC. ?
E CLAR O DIVERSIUNE, PT. A ZICE CA ERAU SECURISTI SI ACESTI OAMENI DESTUL DE RESPECTABILI, BAGANDU-I IN MOD ORDINAR IN ACEEASI TROACA CU UN VADIM-TUDOR, UN ILIESCU, UN VOICULESCU, POATE SI UN TARICEANU !
IN CE RUSINE DE TARA TRAIM, DACA SI DUPA 17 ANI SUNTEM MANIPULATI TOT DE FOSTI COMUNISTI SI SECURISTI, NOI CIOCOI PSEUDO-CAPITALISTI !
ROMANIA, TREZESTE-TE !!!

#13
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View Postrenderman, on Apr 24 2007, 07:08, said:

Momentul e interesant ales pentru ca se pare ca incepuse deja sa-l deranjeze pe tariceanu & co :
Sincer sa fiu cred ca nu Tariceanu&co au pus la cale asa ceva. Iti dai seama ca si-ar bate cuie in talpa singur.
Crezi ca inca un scandal de colaborare cu Securitatea al unui membru PNL face bine imaginii partidului? :rolleyes:
Cel mult l-ar fi putut santaja departe de ochii presei sa se retraga sa sa faca ciocu' mic.

#14
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View PostCiubex, on Apr 24 2007, 10:55, said:

E regretabil totusi ca asemenea persoane, precum domnul Constantin Bălăceanu-Stolnici nu au avut curajul sa recunoasca ceea ce faceau de altfel toti oamenii importanti ai acelor vremuri: erau angajati prin mijloace diverse de aparatul de stat spre a servi informatii despre cei din jurul lor, era o practica uzuala si nelipsita, repet, pentru acele vremuri.
Insa in toata aceasta afacere este important impactul si urmarile actiunilor sale, daca pe baza informatiilor furnizate persoanele urmarite sau "turnate" au avut de suferit sau nu.
In concluzie, nu cred ca exista persoana care sa nu fi fost vreodata implicata in sistemul comunist roman si care acum sa ocupe un loc important in societatea, politica sau economia noastra de acum, de aceea si dezvaluirile sunt atat de rare si incete... poate se uita de acestea sau isi pierd impactul, de aici si impresia ca aceste informatii sunt servite in momente cheie, cu un anumit interes.

Eu vad situatia altfel. In timpul in care marea majoritate a populatiei se zbatea in saracie, erau unii mai jmekeri care se duceau si turnau la secu. Iar "secu" pe cine alegea sa puna intr-un post de conducere, spre exemplu sef de sectie la geriatrie? Bineinteles pe cineva foarte cunoscut si de incredere organelor de partid si de stat, doar nu era sa puna un nenorocit de dusman al poporului. Colaborarea cu secu a constituit rampa de lansare pentru marea majoritate a politicienilor, asta e condamnabil.
Daca avea intradevar un dram de onoare (ca tot se trage din familie de nobili) domnul balaceanu-stolnici trebuia sa spuna singur ca a fost turnator, nu sa aflam din ziare...

#15
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006
E aceeasi reteta ca si la Mona Musca.
Isi bat joc de un om batran numai si numai pentru a mai distruge un simbol care nu a mai fost de acord cu ei.
Nici eu nu am fost de acord cu unele opinii ale distinsului Balaceanu-Stolnici, dar are tot respectul meu.
Sa distrugi un om aflat spre capatul vietii, care a facut atat de mult bine la generatii intregi  este imposibil de epitetat.

#16
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View Posthobbysat, on Apr 24 2007, 07:19, said:

Sa distrugi un om aflat spre capatul vietii, care a facut atat de mult bine la generatii intregi  este imposibil de epitetat.
te referi la generatia alora din notele informative? :lol:

#17
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostZamolxel, on Apr 24 2007, 10:21, said:

Prietene, când îi pronunți numele acestui om, ar trebui să te ridici în picioare.

cam asa ceva...

in alta ordine de idei, ce daca a colaborat cu Securitatea? a omorat pe cineva? a anchetat pe cineva? a oprimat pe cineva? a venit cineva sa spuna ca din cauza lui a avut de suferit? omul a colaborat cu serviciile secrete nationale si asta se intampla zilnic in oricare stat modern! ba chiar in unele state (de exemplu Elvetia), colaborarea cetatenilor cu serviciile secrete nationale este prevazuta legal!
ma intreb cam pe cand or sa apara nume ale ceatenilor romani care cu colaborat sau colaboreaza cu servicii secrete straine? nu cred ca va mai trece mult timp... seres a deschis lista. a urmat nagy... ;) :rolleyes:

#18
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View Posthobbysat, on Apr 24 2007, 11:19, said:

E aceeasi reteta ca si la Mona Musca.
Isi bat joc de un om batran numai si numai pentru a mai distruge un simbol care nu a mai fost de acord cu ei.
Nici eu nu am fost de acord cu unele opinii ale distinsului Balaceanu-Stolnici, dar are tot respectul meu.
Sa distrugi un om aflat spre capatul vietii, care a facut atat de mult bine la generatii intregi  este imposibil de epitetat.
De parca i-a obligat cineva sa toarne la securitate. Au vrut sa traiasca bine pe vremea lu' Ceausescu acum sa suporte consecintele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate