Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster,se poat...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

probleme becuri

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
tocmai m-am mutat in noul apart. , am o problema: am cumparat becuri economice , sunt puse direct pe fasunguri. am intrerupatoare cu led , cand sting becul incepe sa se aprinda brusc, cam o data la 3-4 secunde... face chestia asta de vreo 20 ori
daca leg becul pe direct si intrerup normal ca nu se mai intampla chestia asta. initial am crezut ca e intrerupatorul defect , am incercat cu altul si se intampla aceeasi chestie...

#2
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
S-ar putea sa zic o prostie, dar daca ledul intrerupatorului nu mai scurt-cicuiteaza faza, ci nulul, n-ar mai face asa.

#3
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 danchitu86, on Sep 15 2006, 23:25, said:

S-ar putea sa zic o prostie, dar daca ledul intrerupatorului nu mai scurt-cicuiteaza faza, ci nulul, n-ar mai face asa.

La curentul alternativ nu conteaza unde se intrerupe circuitul, intrerupatorul se pune pe faza doar pentru protectie la electrocutare.

Becurile economice si neoanele "electronice" nu functioneaza corect cu intrerupatoare cu  "asa zis-ul led", schimba intrerupatoarele cu unele simple sau scoate becurile (led-urile) din ele.

#4
ceramius

ceramius

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.09.2006
ledul e plasat intre capetele ce sunt scurtcircuitate de intrerupator.adik prin circuit,prin becurile economice,circula un curent f mic,1 miliamper.tensiunea creste pe condensatorul din becu econom shi la valoarea suficienta becul se aprinde shi goleste condensatoru.e ca atunci cand se defecteaza rezervoru de la wc shi se declanshaza singur,non stop.se poate modifica dar va fii mai rau,daca te curentezi? :w00t:

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
:P daca aveti solutii sunt foarte curios
singura pe care am gasit-o eu a fost eliminarea becului din intrerupator :(

#6
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

 aeon, on Sep 16 2006, 13:50, said:

:P daca aveti solutii sunt foarte curios
singura pe care am gasit-o eu a fost eliminarea becului din intrerupator :(
Eu am intrerupatoare cu led si becuri 'economice' si nu am nici o problema; poate fiindca intrerupatoarele sint de vreo zece ani  :w00t:

#7
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006

 Aprilia, on Sep 16 2006, 14:41, said:

Eu am intrerupatoare cu led si becuri 'economice' si nu am nici o problema; poate fiindca intrerupatoarele sint de vreo zece ani  :w00t:
Intrerupatorul trebuie pus pe faza si se rezolva. Daca intrerupatorul e pus pe nul licare asa cum zici si se arde becul cam in 2 luni.

#8
kosovaru11

kosovaru11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2006

 danchitu86, on Sep 15 2006, 22:25, said:

S-ar putea sa zic o prostie, dar daca ledul intrerupatorului nu mai scurt-cicuiteaza faza, ci nulul, n-ar mai face asa.


Ai zis-o.


Schimba intrerupatorul sigur e defect.

#9
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005

 kosovaru11, on Sep 23 2006, 21:16, said:

Ai zis-o.
Schimba intrerupatorul sigur e defect.
Intrerupatorul nu are nimic e perfect functional!

Pentru ca becurile economice sa nu se mai aprinda pentru scurt timp dupa ce au fost stinse exista 2 variante:

1. se renunta la led-ul (impropriu spus, este lapma cu descarcare in gaze) din intrerupator si nu mai sunt probleme
2. daca nu se renunta la led se schimba firele din tabloul de sigurante din apartament pentru circuitul de iluminat faza cu nulul intre ele

#10
kosovaru11

kosovaru11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2006

 Danitzi, on Sep 23 2006, 20:28, said:

Intrerupatorul nu are nimic e perfect functional!

Pentru ca becurile economice sa nu se mai aprinda pentru scurt timp dupa ce au fost stinse exista 2 variante:

1. se renunta la led-ul (impropriu spus, este lapma cu descarcare in gaze) din intrerupator si nu mai sunt probleme
2. daca nu se renunta la led se schimba firele din tabloul de sigurante din apartament pentru circuitul de iluminat faza cu nulul intre ele


Poti argumenta?

#11
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Solutie mai simpla pe care am gasit-o eu : in paralel pe fasungul becului economic montezi o rezistenta de  300Kohmi - 470Kohmi la 0.5W. Dispare orice problema legata de palpaitul LED-ului.Intrerupatoarele mai noi folosesc LED-uri si nu lampi cu descarcare in gaze .LED-urile produco lumina mai puternica , au o durata de viata mult mai mare .

Edited by Dexter Dude, 24 September 2006 - 06:01.


#12
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005

 kosovaru11, on Sep 24 2006, 00:50, said:

Poti argumenta?
Pot, prin led-ul din intrerupator atunci cind contactul este deschis circula un curent infim dar care este suficient pentru a amorsa tubul fluorescent pentru un scurt timp, astfel apare acea pilpire deranjanta. La punctul 2 de mai sus recunosc am gresit, ce am scris acolo se aplica doar tuburilor de neon clasice cu drosel si starter si fara led in inrerupator. Punctul 1 ramine valabil cit si ce a scris @Dexter Dude, care este solutia cea mai buna prin punerea in paralel a unei rezistente pe becul economic, astfel rezistenta asigura curentul necesar ledului, circuitul inchizindu-se prin rezistenta si nu prin becul economic.

#13
carera

carera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 17.03.2006
Explicatzi-mi si mie urm problema: am cumparat 6 becuri Philips economice.
Le-am montat si 4 palpaie indiferent de camera unde sunt montate. doar doua functioneaza normal.
Instalatia casei este impecabila. (ca sa nu existe aberatzii cu schimatzi in panou nul cu faza)
Toate intrerupatoarele din casa sunt cu led.

#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
pai ai vazut mai sus solutia cu rezistena de 300k paralel pe bec
cele 2 care merg or avea rezistenta interna mai mica si nu intra in oscilatie

#15
Boditza

Boditza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.11.2005
Eu nu inteleg cum e cu inversarea fazei cu nulu... din intrerupator sau din tabloul electric pur si simplu inversez

#16
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Boditza, on Mar 6 2007, 17:39, said:

Eu nu inteleg cum e cu inversarea fazei cu nulu... din intrerupator sau din tabloul electric pur si simplu inversez

Pe scurt faza trebuie sa treaca prin intrerupator si sa ajunga in fundul fasungului. Daca nu trece prin intrerupator schimbi faza cu nulul in tabloul electric

#17
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Poate cineva sa exemplifice cum se monteaza acea rezistenta in paralel pe fasung?
Eventual cu un desen (nu conteaza valoarea artistica) :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate