Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Transalpina, cea mai inalta sosea din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
4395 replies to this topic

#325
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005

Quote

PS
Rugăminte mare, dacă face cineva transalpina în această perioadă, poate postează informații calde de la fața locului. :yes:


pai voi nu urmariti deloc acest topic?! cateva posturi mai devreme putin povesteste cum a fost pe transalpina.... weekendul trecut! cat de cald mai vreti, sau e canicula de vina?  :)  fara suparare...

#326
antadrian

antadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.11.2004
Probabil e canicula  :D
Sincer, chiar nu mi-a picat fisa că a făcut traseul zilele astea... :angel:

#327
putin

putin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.06.2006

 antadrian, on Jul 27 2006, 09:53, said:

Salut

Să înțeleg că ai făcut traseul de la Obârșia Lotrului spre Rânca? Când ai fost ultima dată?

   Intradevar pe canicula,in perioada 17 - 23 Iulie.Traseul a fost Arad-Sebes-Obarsia Lotrului-Ranca-Novaci-manastiri+cule+trovanti in drum spre Rm. Valcea-Brezoi-Voineasa-Obarsia Lotrului-Petrosani-Tg. Jiu-Baia de Arama-Herculane-Orsova-clisura Dunarii pana la Moldova Noua-Oravita -Timisoara -Arad.Am fotografiat cu un Nikon 601 AF numai cu diapozitive si cu un Samsung - digital si credeti-ma am avut ce :coolspeak:
   Incerc sa pun mai multe poze,ca saptamana cealalta plec la Paris.
   Daca deranjez cu pozele......sorry :worthy:  
   P.S. Am incercat sa ies in valea Cernei pe la Campul lui Neag prin pasul Cerna -Jiu,dar nici cu Aro nu am putut.Din Herculane am iesit la Cerna sat- cheile Corcoaiei- si de acolo la lacul lui Iovan spre izvoarele Cernei, incercand invers dar nici asa n-a mers.Stiu ca am iesit din cadrul topicului dar poate intereseaza si nu-mi veti :death:
  Pe curand

Attached Files



#328
coprea

coprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.07.2005

 antadrian, on Jul 27 2006, 19:24, said:

...
Oricum, sper să o nimerim cu vremea, că dacă plouă chiar și cu o zi înainte, nu mă risc... plus că adio fotografii la peisaje  :photo:

Rămâne să discutăm, mai sunt 4 săptămâni până atunci și...  :naughty:  

ok Coprea și Radu_me?

PS
Rugăminte mare, dacă face cineva transalpina în această perioadă, poate postează informații calde de la fața locului. :yes:


ok, mai ales coprea  :coolspeak:



@putin: vai, stii ce deranjezi cu pozele?? habar n-ai... nu mai dorm noapte si cand reusesc, ma vad pe-acolo.... e greu...


@mihaim79: oricand se poate intampla ceva, asa ca poate aflam direct de pe forum; se mai surpa, se mai stiu eu ce... nu stiam ca e asa mare suparare ...  uite, io cand o sa merg cu antadrian, n-o sa-ti spun cum a fost  :naughty:  (da' poate pun o poza  :D )

Edited by coprea, 28 July 2006 - 14:17.


#329
marius teo

marius teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 27.06.2006
Salutare tuturor. sunt nou pe acesat forum si am si eu nevoie de informatii.

Incapand cu data de 14 si terminand cu 19 august , voi voi merge la munte pe un traseu de genul:

bucuresti, pitesti , ramnicu valcea, brezoi , obarsia lotrului, petrosani, resita, semenic, anina, baile herculane, targu jiu, ranca si ulterior acasa.

Voi merge cu masina, iar turismul pentru mine se temina acolo unde masina nu mai poate inainta. mi-am propus sa vad tot ce poate fi frumos in zona, barajele, pesterile, dunarea la cazane, cheile si altele.

Intrebare pt voi: ce obiective de pe acest traseu imi recomandati? ceva ce , pt orice pers care ajunge acolo trebuie sa vada.

altceva:
voi sta peste noapte la : obarsia lotrului sau vidra, semenic, baile herculane, si ranca(deci 4 nopti)

m-ar interesa locuri de cazare(stiu ca s-a mai discutat ) din aceste localitati.
Vreau conditii bune, si nu mai intereseaza locurile f ieftine.
bugetul pe noaptea de cazare este intre 800000 si 1200000.

mi-am facut o rezervare la cabana Bradul de la Obarsia lotrului. Stie cineva cum sunt conditiile  acolo? La vidra sau la obarsia lotrului as putea gasi ceva mai bun? Unde este mai frumos(din punct de vedere al peisajului) de innoptat la obarsie sau la vidra?

Pe Semenic unde m-as putea caza? Am inteles ca nu prea sunt cabane(hoteluri bune).

Va rog mult, dati-mi niste informatii

#330
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002

 putin, on Jul 28 2006, 14:40, said:

Daca deranjez cu pozele......sorry :worthy:

:inlove:  :inlove:

doar atatea ????

mai vrem  :worthy:  :worthy:

#331
antadrian

antadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.11.2004
@coprea: ținem legătura, ai primit PM-ul meu, da?

@putin: superbe pozele, să tot fie așa deranjuri, abia aștept să le postez și eu pe ale mele ;)
Întrebare la PS-ul tău: drumul de la șoseaua DN67d la Cerna-Sat în ce condiții se prezintă?
Și pe partea cealaltă până unde ai reușit să ajungi? Ai trecut de Câmpușel?

#332
antadrian

antadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.11.2004
Dacă citești aici cu atenție găsești răspunsuri la marea majoritate a întrebărilor tale. Mie mi-au fost de folos informațiile de pe acest topic, mi-am planificat un traseu aproximativ asemănător cu ce vrei și tu să faci.

Edited by antadrian, 29 July 2006 - 23:08.


#333
coprea

coprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.07.2005
@antadrian: da, am primit PM-ul. Abia astept :D

#334
niku iorga

niku iorga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2006
am un frontera SUV din 93.  vreau sa fac transalpina, dar  sunt incepator in astfel de traseee/plec in august. sa-mi tineti pumnii si poate ne gasim pe-acolo

#335
antadrian

antadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.11.2004

 niku iorga, on Jul 31 2006, 17:01, said:

am un frontera SUV din 93.  vreau sa fac transalpina, dar  sunt incepator in astfel de traseee/plec in august. sa-mi tineti pumnii si poate ne gasim pe-acolo

În august când?

#336
niku iorga

niku iorga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2006

 antadrian, on Jul 31 2006, 22:09, said:

În august când?
cred ca pe 9 plec din Bucuresti. caut disperat mai multe informatii, harti etc. poate poti sa ma ajuti cu ceva sfaturi de actualitate

#337
antadrian

antadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.11.2004

 niku iorga, on Aug 1 2006, 10:47, said:

cred ca pe 9 plec din Bucuresti. caut disperat mai multe informatii, harti etc. poate poti sa ma ajuti cu ceva sfaturi de actualitate

Nici eu n-am fost încă pe Transalpina, urmează să mă duc, dar de pe 19 august încolo. Informații găsești în acest topic, dacă îl iei de la început și citești cu răbdare cred că ai să afli cam tot ce te interesează, plus că mai găsești și link-uri către alte forumuri. Mie mi-a fost de mare folos acest topic și cred că am adunat cam toate informațiile necesare.

#338
niku iorga

niku iorga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2006

 antadrian, on Aug 1 2006, 12:02, said:

Nici eu n-am fost încă pe Transalpina, urmează să mă duc, dar de pe 19 august încolo. Informații găsești în acest topic, dacă îl iei de la început și citești cu răbdare cred că ai să afli cam tot ce te interesează, plus că mai găsești și link-uri către alte forumuri. Mie mi-a fost de mare folos acest topic și cred că am adunat cam toate informațiile necesare.
am citit tot. problema e ca nu stiu care mai e starea drumului in prezent. din cate am inteles, e destul de nasol.

#339
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 niku iorga, on Aug 1 2006, 16:44, said:

am citit tot. problema e ca nu stiu care mai e starea drumului in prezent. din cate am inteles, e destul de nasol.
Tocmai am facut duminica partea de la Ob. Lotrului pana aproape de pasul Urdele (am ajuns la 2110 m).
Initial ne propusesem sa coboram de la Ob. spre Susag si sa revenim la Brezoi prin Cisnadie si Talmaciu-precizez ca treaseul a fost facut cu bicicleta :D si am revenit asupra lui datorita nr. de km . Dupa ce am vazut ca am ajuns destul de greu la Ob. Lotrului, ne-a omorat urcarea pana in saua Vidra si vremea ploioasa, ne-am hotarat sa facem a 2 a zi un traseu mai simplu si mai frumos. Asa ca am urcat pana in Saua Stefanului si apoi am atacat si pasul Urdele dar ne-am oprit inainte sa mai coboram (ca sa urcam din nou). Am revenit pe drumul spre Ciunget (cel de creasta) dar am coborat in saua Vidra si de acolo clasic Voineasa-Brezoi o adevarata lejereala la vale !
Drumul de la Obarsie pana unde am mers se prezinta in stare acceptabila dar cu mici portiuni mai dificile din cauza ploilor (santuri maricele). Am vazut si un Matiz si chiar un Trabant rosu care a mers atat de repede de nu i-am putut face poza :D. In rest plin de dacii care arau fara mila din sosea si jeep-uri. Am vazut si niste elvetieni care venisera de la Sebes si mergeau la Ranca, deci faceau toata soseaua.
Fiind odihnit am reusit sa urc pana sus in proportie de 90% pe bicicleta (pe pasajele grele m-am dat jos pentru a scuti efortul;practic cu ambitie le puteam face si pe bicicleta)
In concluzie e un drum superb care se poate face cu putina grija cam cu orice masina si bicicleta :D si regret ca n-am avut timp sa-l fac in intregime, dar ramane partea nordica pentru la anu'

Attached Files



#340
niku iorga

niku iorga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2006
In concluzie e un drum superb care se poate face cu putina grija cam cu orice masina si bicicleta :D si regret ca n-am avut timp sa-l fac in intregime, dar ramane partea nordica pentru la anu'
[/quote]
Vad din fotografiile tale ce apar unele intersectii. e posibil ca, necunocator si cu harti luate de pe net sa ma ratacesc? In sensul ca, sa o iau aiurea pe un drum fara sa am posibilitatea sa mai intorc? vreau sa fac traseul petrosani-sugag-sebes, insa pe cel mai scurt drum, si fara sa ma abat, mai ales ca o sa fiu singur - doar cu prietena. si mai am o intrebare - semnal pe mobil este? ca din cate am inteles mergea doar CNX pe alocuri.

#341
antadrian

antadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.11.2004

 niku iorga, on Aug 1 2006, 16:44, said:

am citit tot. problema e ca nu stiu care mai e starea drumului in prezent. din cate am inteles, e destul de nasol.

Dacă te uiți la fotografiile postate de Putin, ai să vezi că nu e chiar așa rău drumul. Fotografiile făcute de el sunt de acum 10 zile, deci sunt foarte recente.

#342
alexino

alexino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 12.02.2006
Mult mai frumos la Obarsia Lotrului. Vidra este o statiune in paragina si intr-o continua degradare, destul de pustie si fara atractii. Conditii bune de cazare poti gasi la Voineasa. Have fun!  :peacefingers:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate