Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Transalpina, cea mai inalta sosea din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
4395 replies to this topic

#145
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002

rvic77, on Jun 28 2005, 09:19, said:

Daca iti consuma 10 l/100 pe drum obisnuit asteapta-ta la 15-20l/100 pe drumul ala, asa ca e bine sa ai si o canistra la tine. Totusi ce masina ai de consuma atat ?! Hummer ?! :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>


bmw 325ix (4x4) :)
Ar vrea un hummer sa aiba 10 in afara  :naughty:

#146
florentin_n

florentin_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.06.2005

Blade, on Jun 28 2005, 08:30, said:

Poate s-a mai discutat, cati km cuprinde traseul asta? Bucuresti-transalpina-bucuresti (bineinteles ca nu pe acelasi drum, de ex pe transfagarasan)
intreb sa stiu cati bani trebuie de benzina ca e cam infometata (peste 10l/100 afara)  :cursing:

<{POST_SNAPBACK}>


In jur de 750 km cu intoarcere pe transfagarasean + cei pe care-i faci in bucuresti (depinde unde locuiesti).

#147
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
am incercat sa centralizez pozele din topicul asta la adresa:

http://gallery.hardn.../TransalpinaGen

Am peluat si postul initial (putin cosmetizat) al lui Masterboy (sper sa nu fie suparare).

Daca autorii posturilor / pozelor au obiectii, va rog sa ma informati, pentru a actiona in consecinta.

Pe masura ce vor mai apare poze in topicul de fata, le voi adauga in album ... De asemenea, voi face - probabil - un album personal cu Transalpina, pe masura ce se vor "desfasura" evenimentele ;)


PS: intentionez sa fac asa ceva si pentru topicul cu Transfagarasanul.

PPS: pozele sunt la calitatea la care au fost adaugate de autori ... unele lasa de dorit, dar nu cred ca asta sa fie o problema majora ...

#148
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Valahya, felicitari pentru curaj! Dar spune-mi te rog, ca unuia care era sa isi rupa masina (Octavia) pe Ob. Lotrului-Sugag, drumul de care spun eu e mai nasol decat Transalpina? Adica daca e mai nasol, ma duc oricand pe Transalpina, avand in vedere ca drum mai prost decat cel pana la Sebes nu cre sa existe in RO. Sunt foarte curios sa fac drumul asta dar avand in memorie scutul indoit dupa experienta Sugag, ma cam tem...

#149
samolapraga

samolapraga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 20.07.2004
ca sa detaliez un pic excursia, aveti mai multe detalii si poze aici:
http://www.motocicli...pic=21332&st=32

#150
valahya

valahya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.06.2005

Tyby, on Jun 28 2005, 12:48, said:

am incercat sa centralizez pozele din topicul asta la adresa:

http://gallery.hardn.../TransalpinaGen

Am peluat si postul initial (putin cosmetizat) al lui Masterboy (sper sa nu fie suparare).

Daca autorii posturilor / pozelor au obiectii, va rog sa ma informati, pentru a actiona in consecinta.

Pe masura ce vor mai apare poze in topicul de fata, le voi adauga in album ... De asemenea, voi face - probabil - un album personal cu Transalpina, pe masura ce se vor "desfasura" evenimentele ;)
PS: intentionez sa fac asa ceva si pentru topicul cu Transfagarasanul.

PPS: pozele sunt la calitatea la care au fost adaugate de autori ... unele lasa de dorit, dar nu cred ca asta sa fie o problema majora ...

<{POST_SNAPBACK}>


mai ia niste poze de pe transalpina pentru colectie. Interesanta si ff frumoasa colectia. daca vrei am si cu transfagarasan de acu 3 zile cand se schia la bustu gol.

Attached Files



#151
valahya

valahya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.06.2005

Gheorghe Dracu, on Jun 28 2005, 13:02, said:

Valahya, felicitari pentru curaj! Dar spune-mi te rog, ca unuia care era sa isi rupa masina (Octavia) pe Ob. Lotrului-Sugag, drumul de care spun eu e mai nasol decat Transalpina? Adica daca e mai nasol, ma duc oricand pe Transalpina, avand in vedere ca drum mai prost decat cel pana la Sebes nu cre sa existe in RO. Sunt foarte curios sa fac drumul asta dar avand in memorie scutul indoit dupa experienta Sugag, ma cam tem...

<{POST_SNAPBACK}>


din puctul meu d evedere  este mai nasol pe transalpina dar numai pe o portiune de 3-4 km . drumu d ela obarsie la Sugag este si el presarat cu cratere de intri cu tot cu masina. dar acu depinde de la masina la alta. pe drumu asta nu am atins deloc dedesupt. doar ca e super lung si stresant. acu pt o masina mai lunga decat matizul cum e octavia e posibil sa cam dai cu burta si pe-acolo  (de la obarsie la sugag). Oricum daca zici ca de la Sugag la obarsie ti-ai indoit scutul... pe transalpina o sa cam faci varza masina. parerea mea e sa ajungi cu masina pana la ranca de unde sa o iei pe jos, se poate face un traseu de o zi. daca ai si cort cu atat mai bine.

Edited by valahya, 28 June 2005 - 15:33.


#152
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
OK, am sa incerc. Dar la Ranca am unde sa las masina fara sa o gasesc pe sticle de lapte? Vreo cabana, restaurant, curte?

#153
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

valahya, on Jun 28 2005, 16:24, said:

mai ia niste poze de pe transalpina pentru colectie. Interesanta si ff frumoasa colectia. daca vrei am si cu transfagarasan de acu 3 zile cand se schia la bustu gol.

<{POST_SNAPBACK}>



hehe ... multam, pus pozele alea ...

Pe cele cu transfagarasan baga-le la topicul dedicat ... ca le adun mai repede de acolo ...

#154
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
@tyby
ai acceptul meu desigur pt folosirea pozelor postate de mine..
@valahya- excelent povestit
ma bucur ca ai reusit sa faci drumul, si inca in totalitate, din cum ai povestit am retrait sentimentele care l-em avut atunci si eu cand am facut drumul cu tico, si mai ales la partea cu pupatul asfaltului... e cea mai adevarata.. acelasi lucru l-am simtit si eu si de atunci gropile dein bucuresti le vad cu alti ochii.. nu ma mau sperie
m-ai redeschis apetitul pt acest drum, dar ma tot gandesc sa nu mai chinui masina acum, poate altadata, alta masina...

#155
zixx

zixx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.08.2003

Blade, on Jun 28 2005, 12:21, said:

bmw 325ix (4x4) :)
Ar vrea un hummer sa aiba 10 in afara  :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>


Blade,si eu vreau sa duc BMW-ul pe Transalpina(330xi :) )
Poate mergem impreuna :coolspeak:

#156
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
sa vedem, poate la vara.. in starea in care e acum nu o bag..:)
pe 15-20iulie vreau sa fac transfagarasanu..:) n-am mai fost de anu trecut..  :naughty:

#157
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

Tyby, on Jun 28 2005, 12:48, said:

am incercat sa centralizez pozele din topicul asta la adresa:

http://gallery.hardn.../TransalpinaGen

Am peluat si postul initial (putin cosmetizat) al lui Masterboy (sper sa nu fie suparare).

Daca autorii posturilor / pozelor au obiectii, va rog sa ma informati, pentru a actiona in consecinta.

Pe masura ce vor mai apare poze in topicul de fata, le voi adauga in album ... De asemenea, voi face - probabil - un album personal cu Transalpina, pe masura ce se vor "desfasura" evenimentele ;)
PS: intentionez sa fac asa ceva si pentru topicul cu Transfagarasanul.

PPS: pozele sunt la calitatea la care au fost adaugate de autori ... unele lasa de dorit, dar nu cred ca asta sa fie o problema majora ...

<{POST_SNAPBACK}>


Dimpotriva Tyby, ma simt onorat, si felicitari pt album. E super!
Daca faci unul si pt Transfagarasan, iti raminem indatorati :worthy:  
Apropo, stie cineva ceva despre cartile dedicate Transalpinei si Transfagarasanului? Se mai gasesc pe undeva?

#158
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Thx ...

Transfagarasan ... exista deja un album (personal):

http://gallery.hardn...sfagarasan-2004

Voi incerca sa fac unul si pe marginea topicului de aici despre el ...

#159
zixx

zixx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.08.2003
Foarte frumos albumul cu Transalpina.
...si m-a apucat un dooor de ea atunci cand am vazut pozele :)

#160
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Ok, e gata si albumul Tranfagarasan al topicului respectiv:

http://gallery.hardn...ansfagarasanGen

;)

#161
valahya

valahya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.06.2005

mihaim79, on Jun 27 2005, 14:42, said:

merci mult valahya! vreau sa te mai intreb daca mai este zapada prin zona ca pe drum banuiesc ca nu?! totusi daca drumul este mai inalt ca transfagarasanul, unde este inca zapada, transalpina este uscata?
ma duc si eu, nu mai am rabdare!  :D

<{POST_SNAPBACK}>


daca ajungi peacolo astept imresiile tale. eventual un bilant al pagubelor la masina.
zapada e ff putina doar mici petice care cred ca sau mai topit si alea. pe transfagarasan e mult mai multa zapada. la iesirea din tunel spre capra pt 6 metri de zapada care cred ca special iau lasat asa sa nu se treaca a trebuit sa ma intorc prin valea oltului. ai naibii nesimtit cred ca special au facut asta ca sa se deschida oficial pe 1 iulie. cred ca daca lasau o lopata acolo si fiecare ar fi dat cate 2 lopeti s-ar fi facut un culoar. nici nu stiti ce sentiment sa se ajunga pana la tunel pe ambele parti si pt 6 metri pe care ai treceaicu picioru sa te intorci. avantaj pt niste ciclisti pe care i-am intalnit si si-au luat cursiera in spinare si au trecut bine merci. ma gandeam sa adun si io vreo 5 persoane sa iau matizul pe sus :). cred ca ma bate un gand sa fac transfagarasanu cu cursiera mea (intamplator sunt ciclist amator si pasionat de sportu asta). pana la balea cascada sa ajung cu masina si deacolo pe rotzi pana sus si poate si mai departe.
uite cum arata la balea lac pe data de 26.06.2005. noroc ca am prins o zi ff calduroasa. se schia in pantaloni scurti.

pt albumul lui tibi: Cred ca e foarte complet si surprins in majoritatea ipostazelor. nu stiu cu ce s-ar mai putea completa. eventual uita aici una cu lacul inghetzat vara pe 26 iunie.

Attached Files


Edited by valahya, 29 June 2005 - 13:37.


#162
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
hehe ... bagat ...

http://gallery.hardn...ansfagarasan_77

Despre Transalpina nu stiu mare lucru, asa ca am dat drumul la comentarii ... Cei care recunoasteti locurile / pozele, va rog lasati 2-3 cuvinte, sa intelegem si noi ... Thx!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate