Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Transalpina, cea mai inalta sosea din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
4395 replies to this topic

#181
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002

Florinm, on Aug 15 2005, 10:24, said:

....
P.S. Pe harta mea (luata din MOL, tiparita in .hu) drumul Sebes - Sugag - Obarsiile Lotrului (care de fapt nici nu aparea pe harta) era trecut ca si drum national, cu potential turistic ... asa am ajuns eu pe el.

<{POST_SNAPBACK}>


Da, este drumul national 67C

#182
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005
am fost si eu vineri pe transalpina! a fost...aventura vietii mele pot spune  :)
peisaje la superlativ mai putin drumul! cred ca s-a mai stricat daca voi spuneti ca era acceptabil anu' trecut. multe cratere, suvoaie de juma' de metru adancime pe mijlocu' drumului. un pietroi imens in mijlocul drumului in apropiere de pasul urdele venind dinspre Ranca. Toti ne intorceau din drum, ca e imposibil de trecut, etc. dar... am trecut.
am facut aprox. 8 h din Ranca pana la podul dinspre obarsie(la aprox 2 km). am oprit mult pe drum. practic eu am condus si ceilalti mergeau mai mult pe jos(din placere, recunoastere sau nu se putea altfel din cauza drumului:) ).
mda, am sa pun si poze.
la rascruce dupa ce mai aveam vreo 7 km pana la obarsie ne-am ratacit un pic. pe harta nu era trecuta intersectia si credeam ca este cea de obarsie cu petrosani. ei bine era altceva... era la curmatura stefanului si ducea aiurea spre curmatura oltetului cred.
per total a fost adrenalina pura ce sa mai...
Am avut urmatorul traseu: Buc - Pitesti - Rm Valcea - manastirea dintr-un lemn - manastirea surpatele - manastirea hurezi - maldarasti(culele) - manastirea polovragi - cheile oltetului - pestera polovragi - pestera muierii - novaci - ranca - ob lotrului - lacul vidra - inapoi spre petrosani - santamarie orlea(cea mai veche biserica din romania) - hateg - densus - sarmisegetuza - strei - hunedoara - deva - gioagiu bai - sibiu - valea oltului - buc.
total km: 1000
masina: oltcit

revin cat mai curand cu poze
drumul este greu accesibil cu masina dar cu picioru' il faci in acelasi timp. asa ca pentru drumetii este superrr! nu va duceti cu masini joase si scumpe ca-i pacat de ele! un jeep se descurca de minune. oricum, nici cu oltcitu nu am atins decat de cateva ori. in schimb spre final a inceput ploaia si, coborand, inainte sa intram in padurea dinspre obarsie, o balta imensa a stricat totu'  :) distractie mare, era aproape noapte si am coborat fara motor pana la pod. cei care au mai fost stiu coborarea aceea; trece la un moment dat si un mic "rau" peste drum. a fost palpitant.
am ca daca mai fac traseul acesta il fac cu tzoacla sau pe jos sau cu masina altuia!
sa auzim numai de bine si mergeti si voi care n-ati fost ca merita. nu-i musai cu masina!

#183
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 20.05.2004
felicitari mihaim79!!
cu oltcit zici?  :coolspeak:  si eu aveam de gand sa ma (il) bag pe acolo in vara asta... dar din pacate nu iese concediul asta intotdeauna cum vrem noi  :huh:
asteptam si pozele, evident!

#184
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
pai si unde e transalpina in traseul asta? ca io n-o vad (e drept, e dimineata si sunt cu ochii carpiti de somn)

#185
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
Trezeste-te bine si citeste tot topicu :)

#186
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

Blade, on Aug 16 2005, 09:11, said:

Trezeste-te bine si citeste tot topicu :)

<{POST_SNAPBACK}>


eu vorbesc de traseul descris de mihaim79...is treaz

#187
florentin_n

florentin_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.06.2005

mihaim79, on Aug 15 2005, 22:52, said:

in schimb spre final a inceput ploaia si, coborand, inainte sa intram in padurea dinspre obarsie, o balta imensa a stricat totu'  :) distractie mare, era aproape noapte si am coborat fara motor pana la pod. cei care au mai fost stiu coborarea aceea; trece la un moment dat si un mic "rau" peste drum. a fost palpitant.

<{POST_SNAPBACK}>

Eu am ocolit acea balta imensa prin iarba. Inainte de a intra in apa am aruncat un pietroi destul de mare si am vazut ca s-a scufundat cu totul si s-a auzit zgomotul specific de apa adanca, asa ca nu am riscat si am intrat prin iarba (daca te uitai cu atentie, vede-ai urme de masini pe aratura). Nu am riscat pentru ca inainte de aceasta baltoaca, am intrat in alta cu oaresce viteza pentru a nu ramana impotmolit si apa a ajuns pe capacul de la delcou si s-a oprit motorul...(am crezut ca mi se opreste si inima in acel moment, am crezut ca s-a stricat masina si in inima muntilor, nu tu service, nu tu piese de schimb...ala sunt) dar cu o carpa s-a rezolvat repede. Pe Transalpina cu olcitul zici...mare curaj ai avut...si cu mai multe persoane...e chiar tupeu... :D

Edited by florentin_n, 16 August 2005 - 09:43.


#188
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
@Florinm: daca e vorba despre drumul 67C-Paltinis, am fost eu pe-acolo anul trecut, dar dinspre Paltinis spre Obarsie. A fost o zona cam noroioasa din care n-am crezut ca mai ies (daca ma opream sigur n-as mai fi iesit). Altfel, e cam aceeasi idee, doar ca drumul asta nu cred ca a fost asfaltat vreodata.
Sa nu uit: am intrebat un cabanier la Paltinis si mi-a zis ca pe-acolo nu e drum decat vreo 2-3km cat au facut taietorii de lemne dupa care se termina :-)

#189
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
balta aia mi-a luat si mei 5 min sa trec de ea, un pic pe iarba si am facut greseala sa merg o idee maiincet si am ramas putin suspendat... s-a rezolvat insa relativ usor..
daca e aceasi , e la cativa metri nainte de intrarea din padure... la podul ala am campat eu cand am facut traseul...
e ce-mi  mai aducetri aminte

#190
Florinm

Florinm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.09.2004
MTest, ma indoiesc ca 67C de la Sugag la Obarsii a fost asfaltat vreodata as well ;-) desi apar borne kilometrice din loc in loc.

#191
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005
da, despre acea balta dinspre padure e vorba  :)  treaba e ca a venit un cioban cu incurajari, ca au trecut si alte masini, etc. la inceput si eu am vrut pe iarba dar... eram destul de obosit si "am uitat" ca am oltcit si...
bine ca eram in coborare. oricum a 2 a zi a plecat la cheie.

si acum poze:

Attached Files



#192
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005
alte poze:

Attached Files



#193
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005
podul de langa obarsie unde am campat si "eroina" mea:

Attached Files



#194
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
adaugat si ultimile poze in album. Din pacate, se pare ca anul asta voi ramane doar cu pozele voastre, urmand ca la anu' sa fac si eu o incercare. ...

#195
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
ma, cu ce planuiesti ca urci, ca eu never ever n-o sa-mi catar masina p-acolo...

#196
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
cu masina, evident! Doar nu plec pe jos de la Bucuresti sa fac Transalpina!  :w00t:

#197
valahya

valahya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.06.2005

DeathRipple, on Aug 16 2005, 09:33, said:

eu vorbesc de traseul descris de mihaim79...is treaz

<{POST_SNAPBACK}>

io am trecut prim balta aia...mai pe margine...si inca odata matizul a iesit victorios :)

#198
pescaru

pescaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 14.08.2003
Nimic nou de pe transalpina?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate