Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

ce banca ma va face eligibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Am 20 ani, 1,5 ani in munca,necasatorit, lucrez cu un salariu de 380 ron brut pe cartea de munca (cu toate ca eu castig mult mai mult). Firma ma poate ajuta sa imi ridice salariul la cat doresc eu (daca imi platesc contributiile) timp de 1 luna.

Problema mea ar fi ca doresc un credit de 5-6000 euro pe durata de 5 ani de la o banca din ro...intrebarea pentru care am deschis acest topic este ce banca ofera finantare cu o declaratie de venit pe o singura luna si la ce banca voi fi eligibil cu datele de mai sus in afara de salar??

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Trebuie sa ai cel putin 3 luni acest salariu.
Din pacate bancile tin cu dintii de "punctaje"

#3
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Da, trebuie sa iti platesti 3 luni toate rahaturile alea la stat, dar nu e destul. daca mergi la BCR gasesti cel mai bun credi,t insa pentru a lua 15.000 lei pe 10 ani (vei avea o rata de 270) trebuie sa ai un salariu de 800. Deasemenea si in cartea de munca trebuie sa apara ceva pe acolo, adica sa fie trecut pe ultimile 3 luni macar 700. Insa poti foarte usor sa faci un credit comun cu unul din parinti, asta numai daca mai aveti aceeasi adresa in buletin


mai vorbim daca ai nelamuriri sau daca mai vrei detalii

Edited by floraur, 09 January 2006 - 23:47.


#4
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
nu vreau credit comun cu parintii....vreau sa iau 5000 euro sau 20.000 ron pe o perioada de maxim 10 ani ...numai nu vreau sa am surpriza ca dupa ce imi maresc salariul la firma timp de 3 luni si sa platesc taxele alea (care sunt mari de tot) banca sa imi refuze creditul....deci as vrea sa stiu cam pe ce se bazeaza ei cand fac scoringul ca sa ma incadrez sigur...

#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Societatea la care prestezi trebuie, in principiu, sa fie mai veche de un an, 10 angajati cu carte de munca, sa plateasca la zi taxele la stat, nu stiu daca nu cumva varsta de 20 de ani, pe care o ai, te va incurca in vreun fel... se poate sa nu ti se aprobe un credit pe o durata de 10 ani, in cazul asta o sa intri la 5 ani si e cam nasol caci va trebui sa iti faci salariul foarte mare...

Vezi ca cel mai important aspect nu e ceea ce scrie pe cartea de munca la salariu tarifar, ei iau in consideratie ce iti trec cei de la servici la salariu net - acolo se uita banca. Diferenta dintre cele doua valori trebuie sa fie rezonabila, si anume sa nu depaseasca 100 lei

Intra la BCR pe site si fa o simulare de credit, acolo poti vedea exact ce salariu iti trebuie pentru o suma x si ce rata lunara vei avea de rambursat.

Sa nu uiti de comisioanele de administrare imprumut care iti vor fi scazute in monentul in care tu vei ridica banii de la casieria bancii. La 15.000 lei se vor afla undeva la 400-450 lei. Asigurarea este taxata separat si o platesti lunar. Cuantumul ei este 0,17% din valoarea imprumutului (exemplu: rata-260 + asigurarea-25 total 285)

Trimite un mail si intreaba de varsta, cineva de la biroul de credite are obligatia sa iti raspunda in 24 de ore.

Daca mai ai rate, la care ai intarziat, nu te mai chinui caci pierzi timp si bani. Daca mai ai un televizor, sau ceva de genul asta, luat de pe la Altex sau Flanco nu te grabi sa le declari, caci nu vor aparea pe nicaieri, nici la CRB (centrala riscurilor bancare) nici la BC (biroul de credite). Daca ai intarziat chiar si la astea mici e bine sa verifici daca esti raportat ca fiind rau platnic... dar despre astea in episodul viitor

Edited by floraur, 10 January 2006 - 15:38.


#6
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
firma unde lucrez are peste 800 de angajati...salariul ma gandeam sa fie la fel si pe contract si pe cartea de munca...varsta cand voi lua creditul va fi 21 ani dar nu stiu cat ma va ajuta, mai am un credit terminat cu succes la un laptop dar nici asta nu cred ca ma va ajuta..

acum..mai ar fi o problema....eu am 380 pe cartea de munca brut...ca sa mil faca 1800  brut cam cat as avea au de platit contributiile??

multumesc anticipat,

#7
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005
Nu iti trebuie contractul ci, sa iti treaca astia salariul pe adevcerinta pe care ti-o dau de la banca.
Banuiesc ca nu e greu sa iti treaca salariul dorit(pe ultimele 3 luni), chiar daca e un fals, pt ca nu va descoperi nimeni.
Problema e cum faci cu cartea de munca...
Eu nu am asa ceva si nu stiu cum arata.dar poate rezolvi fara sa le mai platesti si la astia de la firma impozitul pe 3 luni :greedy:

#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
sa nu iti treaca prin cap sa faci tu ceva pe copia de pe cartea de munca, e fals si uz de fals. Te verifica la societate si intreaba de tine si veniturile tale.


nu mai da idei tampite, tine-le pentru tine @luc4s

#9
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
sa revenim la intrebarea mea de mai sus in legatura cu suma contributiilor.....

#10
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
parca am deja-vu...nu a mai fost subiectu odata? pentru un credit de 6000 euro, pe 5 an, trebuie sa ai salariul minim de peste 15.000.000. Si vad ca nu e cazul la tine...

atata timp cat nu girezi cu o proprietate, termenul maxim pentru credit va fi de 5 ani. Salariul tau net este appx 3 mil, deci rata maxima de indatoare lunara este de 1 mil. Creditul maxim pe care il poti obtine in baza salariului actual este de 36.000.000.

daca firma iti mareste salariul ptr min 3 luni, ptr ca asa apare in adeverinta, virtual, poti sa iei credit mai mare, direct proportional cu salariul net, dar, ATENTIE, in adeverinta  pe care o completeaza firma scrie ca este obligata sa anunte banca imediat de orice modificare salariala a ta, sau daca nu mai lucrezi la ei. Este o chestie penala pentru ei asa ca ma indoiesc ca te  vor acoperi...dupa cele trei luni ei trebuie sa ti micsoreze la loc salariul conform realitatii.

Edited by Kidu, 11 January 2006 - 13:19.


#11
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
nu stiu la ce banca ai vazut tu obligatia asta pe adeverinta @Kidu, e posibil sa fie pe undeva o asemenea clauza, dar asta e un caz izolat. Nu e cazul BCR.

Te inseli amarnic in privinta termenului maxim de creditare.  Cred ca ai ramas putin in urma. Astazi poti merge la o gramada de banci sa contractezi un credit pe 10 ani, fara a gira cu nimic... singura garantie care ti se cere este o cesiune a drepturilor salariale. Aceasta nu intra in vigoare decat atunci cand nu iti achiti trei rate lunare consecutive.


Daca reusesti sa aduci salariul net la 1001 lei, si pe cartea de munca macar 900 lei poti lua 20000, sau 6000 iepuroi

off toppic

     Ati innebunit lumea cu fraza asta: "S-a mai discutat despre asta..." lucrurile se mai schimba in timp si e bine sa mai ne consultam  intre noi acolo unde avem nelamuriri. Eu consider ca orice discutie este binevenita, mai ales in sectiunea Money & Business care nu este chiar asa de populata spre deosebire de alte zone ale forumului, care, sa recunoastem, sunt mult mai dinamice...

Edited by floraur, 11 January 2006 - 14:58.


#12
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005

View Postfloraur, on Jan 11 2006, 00:24, said:

sa nu iti treaca prin cap sa faci tu ceva pe copia de pe cartea de munca, e fals si uz de fals. Te verifica la societate si intreaba de tine si veniturile tale.
nu mai da idei tampite, tine-le pentru tine @luc4s
<_< I-am spus eu sa faca asa ceva?(fals  etc)
Poate aranjeaza omul la locul de munca.

#13
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
la toate bancile este obligatia aia in adeverinta, DAR eu am trei credite luate la 3 banci in care directorul financiar a taiat toateliniile din adeverinta cu care firma nu a fost de acord. Nici una din banci nu a comentat vreun moment. In felul asta daca imi modifica mie salariul sau in momentul in care eu nu imi voi plati datoriile, firma nu e obligata cu nimic.

E riscant ce vrei tu sa faci, din cateva motive:
- inca nu toate bancile dau credit de nevoi personale de 5000 pe 5 ani
- destule banci sunt reticente la schimbari de salariu la aceeasi firma de la 380 la 1800 RON
- esti foarte tanar, ceea ce lor nu face decat sa le sporeasca suspiciunile.
- nu ai cum sa stii SIGUR ce conditii o sa aiba bancile peste 3-4 luni. In momentul de fata se preconizeaza inca o masura de limitare a creditarii, adica un venit minim si mai mare pentru cazul tau.

Succes!

#14
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
floraur: tu vb serios sau sa nu adormi ? Da mi exemple de 3 banci unde post lua un imprumut pe 10 ani fara girant sau garantie. Am salariu net 22mil si vreau maxim posibil.

calex: confunzi, aia cu taietura se refera la angajamentul firmei de a varsa direct banii salariul tau in caz de neplata. Firma nu are obligatii privind neplata ta, trebuie doar sa anunte in caz de modificare a salariului sau daca nu mai lucrezi la ei. In ambele cazuri banca, teoretic, poate sa te cnosidere in incapacitate de plata si sa demareze demersurile pentru recuperarea banilor. Nu va ganditi cati Mitici aranjau rpd un salariu baban ca sa si ia credit?

Edited by Kidu, 12 January 2006 - 12:44.


#15
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Tu chiar esti in urma man fii atent arunca aici un ochi si dupa mai vb




sas

ce naiba are nu stiu ca nu pot pune attachment !!!

#16
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003

Quote

Astazi poti merge la o gramada de banci sa contractezi un credit pe 10 ani, fara a gira cu nimic

Quote

Da mi exemple de 3 banci unde post lua un imprumut pe 10 ani fara girant sau garantie. Am salariu net 22mil si vreau maxim posibil.

ai vreo problema in asimilarea frazei ?  :naughty: te astept cu exemple concrete din marea ta gramada.

Edited by Kidu, 13 January 2006 - 20:15.


#17
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
mergi la     BCR, Tiriac, ABN


la bcr cu salariul pe care l-ai amintit poti imprumuta 10.000 euro (in lei cu dobanda de 10%




ce naiba ma ai internetul la dispozitie, nu te poti uita putin pe ici pe colo?

Edited by floraur, 17 January 2006 - 01:48.


#18
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
la bcr si tiriac cer ipoteca, abn nu zice nimic... astept in continuare exemplele tale...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate