Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Adevarat sau fals ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
dr_agosh82

dr_agosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 31.10.2006
Eu am zis ca poza asta e un fals, din cauza modului ciudat in care se vad zone focalizate si zone nefocalizate, precum si datorita pozitiei in care se afla banda alba acolo unde e copita din stinga, care ar fi trebuit sa nu fie tot verticala din moment ce pare sa fi fost atinsa in timpul saltului. Mai e si stilpul ala din mijloc, ce pare total nelalocul lui, banda pentru gard electric neinstalindu-se niciodata asa deasupra unui stilp. Plus ca autoarea a sarit imediat la mine si a spus ca ar trebui sa-mi sterg comentariul, ca poza nu e falsa, e din cauza prelucrarii pe server pentru miscorare, ca imi trimite poza originala dar nu a mai trimis-o.

Attached File  uploadkiller-8bb70bdf-af0e-4664-94c0-e87cc9bc27ad.jpg   276.62K   177 downloads

Voi ce ziceti ?

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,196
  • Înscris: 27.06.2007
da, e prelucrata - stalpu e "taiat" plus ca banda electrica sau ce-o fi aia nu mai are marginile clare

Attached Files



#3
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
fake, clar ! te uiti la partea superioara a primilor doi stalpi(cei din stanga) si deja nu mai e nevoie de allte argumente.

#4
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Intradevar poza nu este in regula/naturala dar asta nu inseamna ce e musai un fals ci poate fi mai degraba o editare defectuasa sau o tentativa esuata de a scoate ceve elemente nedorite din cadru ori a blura niste zone pentru a scoate subiectul in atentie.
Oricum nu merita prea multa atentie.

Edited by geo123, 09 December 2014 - 12:55.


#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,196
  • Înscris: 27.06.2007
daca te uiti mai atent e un fals grosolan; calul a fost "plantat" in poza - uitate la piciorele din spate, la coada, la tot conturul calului

#6
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
editare defectuasa zic si eu...dar care-i mobilul disputei in realitate?

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Asta cum e?

Attached Files



#8
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Blue pixel detected.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007
Langa nasul calului e ditai pata alta, unde ar fi trebuie sa se vada defapt pomul din spate.

#10
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Calul are el o pata alba acolo. Dupa mine nu este un fals. Elementele cu par sunt foarte greu de slectat pt a face un copy-paste perfect si aici calul e in regula, e de acolo. Alte elemente nu stiu si nu vad de ce ar fi trebuit adaugate. Zonele focalizate, calul adica, e clar pt ca a fost urmarit cu aparatul, si gardul e asa si asa pt acest motiv. Tehnica numita panning.

Edited by wyo, 09 December 2014 - 16:56.


#11
lucian2008

lucian2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 29.01.2008
@wyo - Nu prea imi pare panning. Motion blur-ul arata altfel. Editare nasoala.

@gerbil - Pare reala, sau cel putin editata mai ingrijit. Nu se incadreaza nici la siluete si nici nu are expunere OK. E un caca-maca ce arata cum nu se poate mai rau.

Edited by lucian2008, 09 December 2014 - 18:20.


#12
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View Postwyo, on 09 decembrie 2014 - 16:51, said:

Calul are el o pata alba acolo. Dupa mine nu este un fals. Elementele cu par sunt foarte greu de slectat pt a face un copy-paste perfect si aici calul e in regula, e de acolo. Alte elemente nu stiu si nu vad de ce ar fi trebuit adaugate. Zonele focalizate, calul adica, e clar pt ca a fost urmarit cu aparatul, si gardul e asa si asa pt acest motiv. Tehnica numita panning.

la panning fundalul ar arata altfel...

[ http://www.pbase.com/kelvin_khor/image/44734530.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 27.03.2010

View Postdr_agosh82, on 09 decembrie 2014 - 12:37, said:

Eu am zis ca poza asta e un fals... Voi ce ziceti ?
Eu as fi mai rezervat in a face astfel de afirmatii. N-am vazut exif-ul, dar pe Fuji am un mod in care camera ia cateva imagini intr-o succesiune foarte rapida, le aliniaza si le combina intr-o singura poza. Pe subiectele in miscare apar astfel de zone, focalizate/blurate.
Daca nu ai nimic personal cu tipa respectiva, eu mi-as cere scuze in locul tau.

#14
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Acum ce facem, ne dam cu parerea daca diverse poze sunt adevarate ? Adevarat adica cum, fara editare ? Pai o tona sunt editate, unele mai rau, ca in cazul pozei cu calul ala, altele mai bine, ca in cazul imaginii cu copacii, poza care de altfel pare destul de naturala.

Daca tot s-a inceput un thread, macar comentati la obiect, nu schimburi inutile de replici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate