Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

OGO CABLE-INTERNET

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
De circa o luna m-am abonat la cablu tv si internet in localitatea Radaseni Suceava la o firma OGO CABLE-INTERNET care probabil are sediu in Botosani.

Prea putin sunt interesat de cate programe tv sunt pe cablu si daca sunt sau nu dar internetul e marea problema la mine, adica doua zile e ok o zi nu e de loc, adica cca 30% e off.

Domnilor de la firma OGO cocotv, se poate rezolva netul meu? luna aceasta am platit degeaba, v-am dat banii pe 6 luni in avans, cum se poate rezolva ... OPC ?

#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Aici nu e forumul OGO. Adreseaza-te lor.

#3
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
intra in categoria alti provideri, si e ok sa stie si altii despre cum isi trateaza clientii,

in aceasta luna m-am adresat de cel putin 10 ori dar tot degeaba si atunci m-am gandit ca ar fi ok sa scriu problema mea aici pt a sensibiliza mersul lucrului bine facut pentru client, oricare ar fi acesta.

Edited by c_anicai, 08 December 2014 - 16:28.


#4
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Si crezi ca intra ei pe forum sa citeasca ce ai scris?
Fa sesizare la OPC.

#5
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
inca mai astept poate imi rezolva si mie conectia pt care am platit dar desigur nu o sa am rabdarea sa astept chiar la infinit. Ei desigur nu o sa intre sa citeasca aceasta postare, dar potentialii clienti care o sa sondeze terenul inainte de a se abona de acum inainte sau macar o parte din ei, vor ciuli un pic urechile la tot felul de oferte la care eu nu am tinut seama si nu m-am documentat inainte de a face contract cu ei.

Nu vreau sa ma stric cu ei, daca totusi nu se rezolva nimic o sa fac si sesizare insa deocamdata mie mai util sa rezolv favorabil cu conectia decat de a renunta la contract deoarece in zona la mine nu sunt alte alternative ok de internet.

#6
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am schimbat ruterul  cu un TP-LINK TL-WR1042ND iar primele ore dupa tot nu a fost ok.

A mai venit un baiat de la cablu sa verifice a zis ca asa ceva nu este posibil, o sa vada ce se mai poate face cu situatia mea saptamana care vine.

Nu am avut ce face din plictiseala si m-am apucat sa-mi fac tot felul de securizari la retea, adica obisnuitul web, parolele de access, am cautat macurile la placile de retea din cele 4 calculatoare care le folosesc si am permis accesul doar pe baza de identificare si am mai gasit in noul ruter ceva legat de dos si de flod, am facut si acele setari, in fine o intreaga balareala, toata dupamiaza de eri mi-am batut capul cu securizarea.

Nu mi-am dat seama pe loc dar dupa toate acestea parca netul a fost ok aseara, apoi surpriza si in dimineata asta.

Inainte aveam ruter tip netis WF2411. Deci la ora cand scriu mesaj internetul este ok si sper sa fie astfel tot timpul.

[ http://www.speedtest.net/result/3981149127.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Deci problema era la tine si tot tu faceai scandal ca e problema de la provider?sunteti multi din astia care va luati cele mai petarde routere,si apoi sunati cu scandal ca nu va functioneaza bine,etc.Oare cand cumparati routerele alea de 2 lei nu va ganditi ca ar fi ceva suuspect cu ele din moment ce sunt atat de ieftine?

#8
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
in jumatate de zi nu pot aprecia, nu cred ca problema a fost la mine deoarece vechiul ruter functioneaza fara probleme am internet de la 2 provideri si il folosesc si pe celalalt ca sa am net pe 2-4 calculatoare si pe tv.

Buba pana acum a fost la 3 swichuri defecte in strada pe stalp in decurs de 1,5 luni,

(defecte swichurile in sine sau alimentarea lor nu stiu, eu am ramas cu cutiile goale de netis st-3108),

de fiecarea data au venit 2 omuleti, unu cu laptopul in casa si altul verifica afara pe stalp, test fara ruterul meu de fiecare data direct la cablu. Ruter am luat ca am avut chef de putina viteza in plus, nu mi-a recomandat nimeni.

Edited by c_anicai, 13 December 2014 - 11:12.


#9
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Cine ti-a spus aceasta mare prostie ca routerul iti da viteza in plus?!

#10
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
imi da viteza la transfer file in retea, deocamdat am vazut 60mb/sec fata de 10 anterior. Nici tplink nu e ok, mi-a cazut din nou conectia si am revenit pe amaratul de netis care ruteaza un amarat de net la care inca nu am renuntat vazand ca cel nou face figuri. Nu e prea placut ca 1/2 zi sa fiu offline cu noul net.

Voi nu credeti ca e stresant sa te conectezi mereu pe net de rezerva si sa tot incerci periodic daca alalalt si-a revenit ?

Edited by c_anicai, 13 December 2014 - 12:37.


#11
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
tot nu-mi mere netul, nu pot sa-mi dau seama ce are, alt ruter ?, m-am saturat ca nu-mi vine sa mai bag bani

cateva min conectat - o ora doua nu, dau in balbaiala.

Stau de la ora 8 ca sa-mi verific mesajele pe fb, nici o poza nu incarca doar ce e in cache de ieri

Ce nu inteleg eu e cum dracu un stick de digi care dau doar 15 lei luna mere aproape nonstop de 3 ani si nu imi amintesc sa fi avut intrerupere si netu prin cablu e de kk

Edited by c_anicai, 14 December 2014 - 13:31.


#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Ia un router mikrotik, are o interfață profesională și poți da ping direct din router să vezi dacă merge sau nu internetul. Banii pe routerele ieftine se duc, pe un router serios nu poți spune că "se duc" banii, ăla îl iei odată și gata, nu mai papă nici un ban. Știu, e dureros să dai 300 de lei pe un router dar e și mai dureros să scoți de 4 ori câte 100 de lei și să te și enervezi de fiecare dată.

#13
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
ma impusca nevasta, 3 rutere intr-o luna jumate de abonament, dar si ruterele vechi is ok, le-am verificat/folosesc pe cealalta retea cu netu de rezerva, acuma folosesc netisul ala parlit si pare foarte ok


toate pot da  acuma ping, da crezi am timp sa le gadil, vreau sa stea pe masa si sa-si faca treaba, insa probabil netul e buba nu ruterul.

Edited by c_anicai, 14 December 2014 - 14:16.


#14
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
cred ca au ei probleme cu reteaua, acum ma pot conecta din nou Posted Image si viteza ok http://www.speedtest.../3984289749.png

Am vazut specificatiile la ruter MikroTik RB951G-2HnD si e mai bun decat al meu TP-LINK TL-WR1042ND, dar ma impusca nevasta de mai dau banii pe incertitudini.

Am securizat cred in mod paranoic, nu procedeaza cineva asa pt uz casnic,
parola WPA/WPA2 - Personal, protectii ICMP-FLOOD, ICMP-FLOOD, TCP-SYN-FLOOD, DoS Protection, interval pachete la 5 sec, Ignore Ping Packet From WAN, filtrare mac cu access doar pe cele max 4 calculatoare din casa si televizor,

Edited by c_anicai, 14 December 2014 - 16:36.


#15
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Daca ai pus filtrare MAC restul masurilor de securitate sunt fara folos ( pentru un Home user )
Iarasi daca nu detii un server DDoS Protection , inutil , flood iarasi inutil !

#16
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Parola  WPA/WPA2 e ramasa cea default cu care a venit ruterul, sa-mi spuneti daca e necesar sa o schimb.

Acces mac am dat numai la cele 3 stikuri wireless si  la tv, sami spuneti daca am procedat ok.

Cat despre flod nu ma pricep dar pun un screenshot sa-mi confirmati daca e ok.

Astazi incepand cu aprox ora 16 pana in acest moment a fost netul ok.

Attached Files

  • Attached File  MAC.jpg   159.32K   22 downloads
  • Attached File  FLOD.jpg   121.19K   20 downloads

Edited by c_anicai, 14 December 2014 - 23:09.


#17
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Unde ma pot adresa referitor la serviciile proaste de internet de la firma OGO CABLE, direct lor nu le mai pot zice nic ca se uita la mine ca la lup, daca asa raspunde un angajat de la ogo cable unui client, eu nu stiu ce sa mai cred.

Nu gasesc nicaieri datele de contact de la aceasta firma.

Attached Files


Edited by c_anicai, 01 January 2015 - 16:46.


#18
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
ANPC ! Desi nu stiu ce o sa rezolvi ! Înafară faptului de a rezilia contractul !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate