Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Camera video in vizor

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
Buna ziua tuturor.  Am si eu o rugaminte la cei ce se pricep. As dori sa pun o camera video, intr-un vizor si sa pot vedea pe un monitor cine suna, cine este la usa.  Acest lucru ar fi foarte bine daca s-ar putea wireless.  Daca nu, este bine si prin cablu.
Eu m-am gandit la o camera luata dintr-un telefon mobil. Asta, deoarece ma gandesc la marime.
Stiu ca exista astfel de camere, tip vizor ce au un diametru de 18 mm.  Mie imi trebuie ceva mai mica, in jur de 13 mm.  Alti ar spune; Largeste gaura la usa!
Uite, ca este mai greu, deoarece usa este metalica si pentru largirea gaurei respective, este necesar o freza, spiral, alezor, dar trebuie sa fie conice.
Este foarte greu de gasit, iar in cazul in care gasesc asa ceva este foarte scump.  Pentru doua gauri, un pumn de bani, nu se merita.

#2
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Vrei sa manufacturezi tu sau vrei sa cumperi?

Pentru ca poti cumpara asa ceva, cauta dupa 'video peephole door viewer' pe siteul tau preferat de cumparaturi de la chinezi si gasesti acolo.

#3
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
De ce nu folosesti produsul destiat pentru aceasta:http://spy.store.ro/...-si-spioni/772/

#4
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
doar sa o cumperi de pe ebay sau similar, chiar sa dai mai mult de dublu la speculantul roaman parca nu merita.

#5
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
OK.  Sa cumpar, asa am zis si eu, dar daca se citea cu atentie, am mentionat faptul ca sant astfel de camere, tip vizor, in jur de 100 Lei cu + sau -, dar din pacate diametrul acestora este de 18 mm.  Usa fiind metalica si avand gaura de 13 mm, este foarte greu de largit. Trebuie asa cum am spus freza, spiral, alezor conice.  Sant greu de gasit si deasemeni scumpe.
Ma gandeam ca se poate folosi o camera mica de la un telefon mobil.

Cele existente au urmatoarele specificatii tehnice;

Specificatii:
SENZOR IMAGINE: 1/4" CMOS
ILUMINAREA MINIMA: 0.5 LUX
REZOLUTIA: 420TVL
SENSIBILITATEA:+18DB-AGCON-OFF
IMAGE AREA:PAL:5.78*4.19mm
S/N RATIO> 46 dB
Unghiul de vizualizare: 45 grade
Lentila: f 6 mm
ELECTRONIC SHUTTER TIME:1/60 TO 1/15,000 Sec
Video Otput: 1Vp-p, 75 Ohm
Diametru: 18 mm
Lungime vizor (grosime usa): min 34mm - max 54 mm
ALIMENTARE: 8V - 12Vcc
PUTERA CONSUMATA: 25 mA

Edited by pol-mol, 08 December 2014 - 17:45.


#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postpol-mol, on 08 decembrie 2014 - 17:38, said:

Ma gandeam ca se poate folosi o camera mica de la un telefon mobil.
Difera complet modul de functionare a unei camere din telefon (care este digitala in toate cazurile) cu modul de functionare a unei camere de vizor (care este, in general, analogica).
Wireless complet nu ai cum pentru ca iti trebuie alimentare, indiferent ce fel de camera ai.

Iar daca simpla largire a locului este "chin", inseamna ca proiectarea unui sistem care sa preia semnalul digital de la camera dintr-un telefon, transmiterea semnalului, decodarea/afisarea semnalului nu are cum sa fie mai simpla, nu?

Edited by dexterash, 08 December 2014 - 18:00.


#7
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Eu vad in link-ul pus de gicaru ca scrie "iar diametrul gaurii trebui sa fie intre 13 maxim 28 mm." Deci se incadreaza in ce vrei tu.

#8
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Mah, cand va aud ca vreti sa construiti nu stiu ce device-uri complicate care sa alimenteze, controleze si sa codeze semnalele provenite de la un modul de camera de telefon apoi nu stiu ce modulator urmat de  transmitator wirelees cu sinteza PLL care sa treaca prin nu stiu cati pereti  iar la capatul celalalt Receptor wireleess demodulator,interfata de adaptare pentru port USB culminand cu scriere de Driver si soft  pentru a putea accesa, decoda si vizuliza acele imagini pe PC si toate astea cu investitie de maxim 50RON ma face pur si simplu sa rad.
Omule tu nu est in stare sa bati un cui ori sa largesti o panarama de gaura intr-o usa cu tabla de conserva(eu iti largesc p**da aia de gaura si cu o amarata de pila rotunda sau semirotunda de mana in max 20-30 min) si vrei sa construiesti avioane.
Cred ca nici cu materiale 500 RON si munca+ Scule moca de la cei mai buni in electronica si programare care activeaza pe aici la un loc nu cred ca pot sa-ti faca jucaria ta sa functioneze intr-o luna de munca.
Vise frumoase in continuare.

Edited by geo123, 08 December 2014 - 20:40.


#9
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010

View Postbobocul, on 08 decembrie 2014 - 19:59, said:

Eu vad in link-ul pus de gicaru ca scrie "iar diametrul gaurii trebui sa fie intre 13 maxim 28 mm." Deci se incadreaza in ce vrei tu.

  OK.  Poate se incadreaza din acest punct de vedere, dar cine a spus ca doreste o camera sau un sistem care sa inregistreze. Eu doresc o camera simpla care trebuie alimentata si prin cablu sa pot vedea pe monitor.  Nu doresc sa faca poze sau sa inregistreze.

Sant astfel de camere la un pret destul de rezonabil, dar diametru acestora nu ma satisfac.

#10
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pe ce lume traiesti?

#11
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010

View Postgeo123, on 08 decembrie 2014 - 20:39, said:

Mah, cand va aud ca vreti sa construiti nu stiu ce device-uri complicate care sa alimenteze, controleze si sa codeze semnalele provenite de la un modul de camera de telefon apoi nu stiu ce modulator urmat de  transmitator wirelees cu sinteza PLL care sa treaca prin nu stiu cati pereti  iar la capatul celalalt Receptor wireleess demodulator,interfata de adaptare pentru port USB culminand cu scriere de Driver si soft  pentru a putea accesa, decoda si vizuliza acele imagini pe PC si toate astea cu investitie de maxim 50RON ma face pur si simplu sa rad.
Omule tu nu est in stare sa bati un cui ori sa largesti o panarama de gaura intr-o usa cu tabla de conserva(eu iti largesc p**da aia de gaura si cu o amarata de pila rotunda sau semirotunda de mana in max 20-30 min) si vrei sa construiesti avioane.
Cred ca nici cu materiale 500 RON si munca+ Scule moca de la cei mai buni in electronica si programare care activeaza pe aici la un loc nu cred ca pot sa-ti faca jucaria ta sa functioneze intr-o luna de munca.
Vise frumoase in continuare.

Nu vreau sa construiesc, nici avioane, nici device-uri, nici rachete. Daca sant sau nu in stare sa bat un cui, nu cred ca ai de unde sti.  Pentru a largi acea gaura, nu este nevoie de pila, nici rotunda, nici semirotunda, nici lata, nici Bastard, nici fina, nici semifina, nici macar de Rasper.   O gaura deja data, pentru a fi largita, este necesar a dispune de un spiral conic, alezor conic sau freza, deasemeni conica.  Iar in ceea ce priveste tabla, aceasta nu este o tabla moarta (OL 38). Este un material mai dur, iar peste tala, mai este un furnir s.a.m.d.

De tipat, tipa toti meseriasii care dupa ce plaeaca se darama lucrarea.
Daca nu vrei sa dai un sfat, fara a face acele comentarii rautacioase la adresa unei persoane pe care nu o cunosti, nu sti ceea ce poate si ce nu poate, NU O FACE, Ocoleste subiectul.

View Postgeo123, on 09 decembrie 2014 - 15:11, said:

Pe ce lume traiesti?

Pe aceeasi lume care traiesti si tu, dar spre deosebire de tine, nu sant NESIMTIT.

Edited by pol-mol, 09 December 2014 - 15:35.


#12
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014
Asta o fi bun? Vizor cu ecran  http://www.produstv....-ecran-lcd.html [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GakRCuOCtMU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#13
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Eu mă gândeam la unul WiFi https://www.secutek....ani/Vizor wifi/

Edited by temporarysnooze, 16 September 2021 - 15:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate