Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

OFF TOPIC sau ghiveci de idei religioase

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1394 replies to this topic

#1387
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View PostPaco_ste1, on 09 martie 2023 - 08:53, said:

Eu zic ca nu mai e nevoie de o alta dovada a credulitatii tale.
Daca tu ai mai multa incredere intr-un chatBot  ce e programat de oameni . . . .  

Eu: Poti avea opinii?

ChatGPT: Nu, ca Asistent Virtual nu am opinii personale. Sunt programat să furnizez informații și să ajut utilizatorii să obțină răspunsuri la întrebările lor.

#1388
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,489
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 09 martie 2023 - 13:29, said:

Eu: Poti avea opinii?

ChatGPT: Nu, ca Asistent Virtual nu am opinii personale. Sunt programat să furnizez informații și să ajut utilizatorii să obțină răspunsuri la întrebările lor.
Si informatiile furnizate de el sunt obtinute de unde ? Cine le-a emis ?
Findca e important in cine crezi cand e vorba de informatii religioase.

#1389
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View PostPaco_ste1, on 09 martie 2023 - 16:59, said:

Si informatiile furnizate de el sunt obtinute de unde ? Cine le-a emis ?
Findca e important in cine crezi cand e vorba de informatii religioase.
Eu aprobam ceea ce spuneai tu, ca heartu este credul. Robotul ala nu gandeste, preia niste informatii si le ofera. Nu are pareri sau convingeri.

#1390
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,240
  • Înscris: 26.01.2007

View Post-Daniel, on 09 martie 2023 - 21:51, said:

Robotul ala nu gandeste, preia niste informatii si le ofera. Nu are pareri sau convingeri.
Cam așa vor ateii să-l fi creat Dumnezeu pe om: fără liber arbitru, să facă în mod permanent binele, să nu existe niciun fel de rău și suferință în lume...
Însă Dumnezeu ne-a conferit libertate chiar dacă aceasta a însemnat posibilitatea greșelii, a suferinței și a morții.

#1391
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,489
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 09 martie 2023 - 21:51, said:

Eu aprobam ceea ce spuneai tu, ca heartu este credul. Robotul ala nu gandeste, preia niste informatii si le ofera. Nu are pareri sau convingeri.
Eu merg mai departe si spun ca biblia contine multa informatie eronata. Eu am spus candva ca biblia e 66,6% inspirata de Satan.
Ideea e ca biblia contine informatii din perspectiva umana si nu cea divina, interpretarea umana e uneori supusa greselii.
Si problema asta apare chiar din Geneza.
Deci cine a scris cartea Geneza si de unde are acele informatii ? Bineinteles ca vor aparea si creduli sa tot afirme ca e inspiratie divina ?
Dar , daca tinem cont de ce spune colegul Logic1, ca nu exista o entitate numita Satan, si ca Eva nu a vorbit cu un sarpe , ne intrebam de unde are autorul acele idei descrise in Geneza ?
Si mai ramane problema celor care citesc, cred si accepta literal tot ce scrie.

#1392
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postheartu, on 25 ianuarie 2024 - 18:01, said:

Evreii caraiți poate (non-rabaniți)... că iudasimul modern rabanit, e fariseism, nu mozaism...

Budismul e un ateism mascat...

Ma gandeam la evreii din ceea ce ce numesc crestinii Vechiul Testament. Oricum nici crestinismul actual nu seamana cu cel din epistole: Pavel nu avea un Dumnezeu triunic, precum crestinatatea de astazi.

Budismul invata reincarnarea. Nu stiu cata incredere putem avea in studiile stiintifice, dar sunt oameni care ar fi gasit dovezi ale reincarnarii, bazate pe amintiri ale unor copii dintr-o presupusa alta viata, care se potrivesc cu relatarile istorice.

#1393
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,701
  • Înscris: 06.03.2021

View Post-Daniel, on 25 ianuarie 2024 - 23:39, said:

Ma gandeam la evreii din ceea ce ce numesc crestinii Vechiul Testament.

Oricum nici crestinismul actual nu seamana cu cel din epistole: Pavel nu avea un Dumnezeu triunic, precum crestinatatea de astazi.

Budismul invata reincarnarea.

Nu stiu cata incredere putem avea in studiile stiintifice, dar sunt oameni care ar fi gasit dovezi ale reincarnarii, bazate pe amintiri ale unor copii dintr-o presupusa alta viata, care se potrivesc cu relatarile istorice.

Păi națiunea Israel din prezent, este cam diferită față de Israelul antic...

Creștinismul primar, paulin sau nu, este complet diferit (teologic) de creștinismul modern mainstream...

Eu știam că hinduismul învață reîncarnarea, nu budismul... în budism, după moarte ajungi în nirvana, adică te contopești cu natura, devii una cu universul, nemaifiind conștient de nimic...

Alea nu sunt dovezi ale reîncarnării, pur și simplu anumite persoane au acces la memoria conștientului colectiv și văd imagini (amintiri) din viețile altor persoane care au trăit înaintea lor... pe care unii dintre ei le interpretează ca fiind amintirile lor, însă nu toți le văd așa...

Edited by heartu, 27 January 2024 - 00:16.


#1394
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postheartu, on 27 ianuarie 2024 - 00:16, said:

Păi națiunea Israel din prezent, este cam diferită față de Israelul antic...

Creștinismul primar, paulin sau nu, este complet diferit (teologic) de creștinismul modern mainstream...

Eu știam că hinduismul învață reîncarnarea, nu budismul... în budism, după moarte ajungi în nirvana, adică te contopești cu natura, devii una cu universul, nemaifiind conștient de nimic...

Alea nu sunt dovezi ale reîncarnării, pur și simplu anumite persoane au acces la memoria conștientului colectiv și văd imagini (amintiri) din viețile altor persoane care au trăit înaintea lor... pe care unii dintre ei le interpretează ca fiind amintirile lor, însă nu toți le văd așa...

Evrei, iudei, israeliti...Pentru mine sunt aceeasi.

Si budistii cred in reincarnare. Plus karma. E prima data cand aud de constient colectiv.

#1395
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postdark, on 13 februarie 2024 - 13:30, said:

Pantofii cu toc înalt distrug încheietura gleznei și afectează coloana vertebrală. Buzele cu botox te vor face să arăți monstruos. Ca femeie.
Daca isi asuma ele discrepanta dintre fata machiata si fata nemachiata...Pe unele nu le recunosti nemachiate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate