Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 

OFF TOPIC sau ghiveci de idei religioase

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1394 replies to this topic

#1261
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 mario_bril, on 29 ianuarie 2019 - 22:11, said:

Cu romgleza nu sunt nici eu de acord, absolut deloc. Cât privește cuvintele scrise cu verde, pot fi de acord, sunt regionalisme și accept folosirea acestora. Nu accept însă grafia greșită, nu văd ce beneficii ți-ar aduce sau cu ce te-ar relaxa.

Eu am ceva indoieli ca astea se incadreaza la regionalisme... dar nu mai conteaza.

In rest ti-am spus, e reminiscenta unor vremuri trecute. La mine cel putin, la altii nu comentez. Posted Image

Sa zici mersi ca nu folosesc si prescurtari de tip mirc, ca atunci chiar ca te enervai. Posted Image (cmf, asl, pls)

Edited by Silika, 29 January 2019 - 22:24.


#1262
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Silika, on 29 ianuarie 2019 - 22:21, said:

Eu am ceva indoieli ca astea se incadreaza la regionalisme... dar nu mai conteaza.

In rest ti-am spus, e reminiscenta unor vremuri trecute. La mine cel putin, la altii nu comentez. Posted Image

Sa zici mersi ca nu folosesc si prescurtari de tip mirc, ca atunci chiar ca te enervai. Posted Image (cmf, asl, pls)
De la tine am oarecare pretenții, de asta mi-am permis să-ți atrag atenția. De la mulți alții de pe acest forum în schimb, nu. De obicei, un criteriu pentru -mi cataloga nivelul de pregătire al oamenilor cu care mai port oarece conversații, este modul de scriere și calitatea limbajului folosit. Sub acest aspect Sfântul, de exemplu, este unul din participanții de pe acest forum pe care îl citesc cu interes, chiar dacă uneori părerile noastre nu coincid, după cum este și normal.

#1263
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

 Nero-d, on 08 decembrie 2014 - 08:53, said:

are animalele suflet?
e pacat sa omori animale?
dar insecte?
Nu are că nu ele au inventat religia asta şi nu au motive să se simtă speciale, dacă primesc kit-kat totul e bine.
Orice e "creat" e păcat să omori, până preacurveşte, vorbeşte numele domnului în deşert şi se freacă anormal. Deci până face pe deşteptul şi nu stă în linie. După aia e liber la pietre şi la alte practici umane.

Edited by A_treia_cale, 30 January 2019 - 02:00.


#1264
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

 mario_bril, on 29 ianuarie 2019 - 22:11, said:

Cu romgleza nu sunt nici eu de acord, absolut deloc. Cât privește cuvintele scrise cu verde, pot fi de acord, sunt regionalisme și accept folosirea acestora. Nu accept însă grafia greșită, nu văd ce beneficii ți-ar aduce sau cu ce te-ar relaxa.

Acelea nu sunt regionalisme, don profesor, respectiv cuvintele colorate cu verde, io, vrun, văz, ci arhaisme, scrise așa, pentru a da culoare limbajului folosit. Toate acelea sunt moduri de exprimare învechite. Signed of Ice mai folosește regionalisme.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Arhaism

#1265
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

 Silika, on 29 ianuarie 2019 - 22:10, said:

Este totusi un forum, o anumita doza de off-topic trebuie permisa. Nu suntem la scoala aici, sa fie totul linie.
Da, dar în contextul discuției, ceea ce este cu totul altceva, nu crezi? Posted Image

 Silika, on 29 ianuarie 2019 - 22:10, said:

Eu daca as fi moderator, parca m-as simti deranjat de unii care n-au alta treaba de facut decat sa raporteze tot ce cred ei ca nu e bine. Cred ca d-asta moderatorii nici nu prea iau in serios sesizarile tale.

Dacă dai multe reporturi, se cheamă că faci flood, adică le dai peste cap capacitatea lor de a soluționa aceste reporturi, și primești sancțiune tu.Posted Image

p.s.: am făcut eforturi supraomenești, am apelat la cele mai de sus instanțe judecătorești și mesajele voastre despre olițe, de pe topicul cu Botezul, au fost, în sfârșit, șterse!
[ https://i.ibb.co/p2cxv0Z/hurrah.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1266
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Silika, on 29 ianuarie 2019 - 20:03, said:

PS: Scuze, frate Dude, sora Dark, ca v-am dat ca exemplu in argumentatia mea, dar erati cel mai la indemana. Posted Image
las ca nici cu tine nu mi-e rusine :D
cand dai exemple cu totu si cu totu neconforme cu realitatea, ce soi de raspuns crezi ca ai sa primesti?
ia zi: te-ai documentat? ai gasit macar un singur exemplu din acela invocat cu tine, cu sora violata de vecinu dregator a.i a fost nevoie de interventia fratelui sa-i zboare creierii? Posted Image sau nedregator, whatever...Posted Image  n-ai. csf, ncsf. :)

#1267
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
N-am cautat decat sa vad care-s cifrele violurilor in Romania. In 2015 era un viol la 4 ore. Deci cazul vecinului violator are suport foarte real. N-ai vazut nust cate stiri de babe violate de vecini de-ai lor, care au intrat peste ele in casa?

#1268
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 dark, on 30 ianuarie 2019 - 08:17, said:

Acelea nu sunt regionalisme, don profesor, respectiv cuvintele colorate cu verde, io, vrun, văz, ci arhaisme, scrise așa, pentru a da culoare limbajului folosit. Toate acelea sunt moduri de exprimare învechite. Signed of Ice mai folosește regionalisme.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Arhaism
Dark, dacă nu te pricepi, nu ar fi mai bine să-ți vezi tu, de treaba ta?

EU, pron. pers. 1, s. n. I. Pron. pers. 1 sg. 1. (La nominativ, ține locul numelui persoanei care vorbește, cu funcțiune de subiect) Eu merg. ◊ (În formule de introducere din actele oficiale) Eu, X, declar... 2. (La dativ, în formele mie, îmi, mi) Poveștile isprăvilor lui încă nu mi le-a spus. ◊ (Indică posesiunea) Îmi recitesc pagina din urmă. ◊ (Intră în compunerea verbelor construite cu dativul pronumelui personal) Sărut mâna mătușii, luându-mi ziua bună. ◊ (Cu valoare de dativ etic) Aici mi-ai fost? 3. (La acuzativ, în formele mine, mă, m-) Oamenii mă laudă. ◊ (Intră în compunerea verbelor reflexive construite cu acuzativul pronumelui personal) M-am trezit târziu. 4. (Urmat de unul, una la diferite cazuri, exprimă ideea de izolare) Mie unuia nu-mi trebuie. II. S. n. (Fil.; Psih.) Nucleu al personalității; (la Freud) instanța conștientă a psihicului care echilibrează forțele cărora le este supus individul; totalitatea impulsurilor instinctive și a relațiilor cu lumea exterioară. [Pr.: (I) ieu. – (I) Dat. mie, îmi, mi; acuz. mine, mă, m-. – Var.: (pop., I) io pron. pers. 1 sg.] – (I) Lat. ego, mihi, me, (II) calc după fr. [le] moi, germ. [das] Ich.

Arhaismele sunt cuvinte sau expresii lingvistice învechite, ieșite din uz. Aşadar, regionalismele sunt cuvinte sau expresii lingvistice încă în uz, pe când arhaismele sunt cuvinte ieşite din uz, din ce în ce mai puţin cunoscute, chiar şi de către localnici. Limbajul popular, specific locului, este însă elementul principal pe care acestea îl au în comun. Arhaismele constituie istoricul preţios al limbii şi, ca urmare, ele trebuie însuşite şi folosite ca atare, atunci când este nevoie. Nu este admisă şi, uneori, nici posibilă, substituirea lor cu cuvinte sinonime din zilele noastre. Dacă este cazul, în funcţie de contextul în care le folosim, ele trebuie explicate, ca înţeles, celui ce le ascultă sau cititorului.

Edited by mario_bril, 30 January 2019 - 10:10.


#1269
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Silika, on 30 ianuarie 2019 - 10:01, said:

N-am cautat decat sa vad care-s cifrele violurilor in Romania. In 2015 era un viol la 4 ore. Deci cazul vecinului violator are suport foarte real. N-ai vazut nust cate stiri de babe violate de vecini de-ai lor, care au intrat peste ele in casa?
bah...da-mi exemplu din Biserica crestina, aia ti-am cerut io, nu baliverne in care alea lumesti dupa ce umbla dezbracate pe strada...SILIKA...Posted Image ca noi despre crestini vorbim acilea. Posted Image

rezultat: nada. zero. multimea vida. canci. Posted Image Exemplul tau NU are suport real, este un soi de fata morgana cu care vrei sa legitimezi uciderile -pana si cele din razboaiele Cezarilor diabolici - in Templu Sfant. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 30 January 2019 - 10:04.


#1270
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004
”io” este forma populară, nicidecum regionalism. Așa apare și în textul de mai sus.

 mario_bril, on 30 ianuarie 2019 - 10:01, said:

Arhaismele sunt cuvinte sau expresii lingvistice învechite, ieșite din uz. Aşadar, regionalismele sunt cuvinte sau expresii lingvistice încă în uz, pe când arhaismele sunt cuvinte ieşite din uz, din ce în ce mai puţin cunoscute, chiar şi de către localnici. Limbajul popular, specific locului, este însă elementul principal pe care acestea îl au în comun. Arhaismele constituie istoricul preţios al limbii şi, ca urmare, ele trebuie însuşite şi folosite ca atare, atunci când este nevoie. Nu este admisă şi, uneori, nici posibilă, substituirea lor cu cuvinte sinonime din zilele noastre. Dacă este cazul, în funcţie de contextul în care le folosim, ele trebuie explicate, ca înţeles, celui ce le ascultă sau cititorului.

Formele ”văz, vrun” sunt ieșite din uz. Se scrie și se pronunță ”văd, vreun”.

”io” este formă populară și arhaism, totodată. Forma contemporană este ”eu”, așa se scrie, și se pronunță ”ieu”.

#1271
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 dark, on 30 ianuarie 2019 - 10:13, said:

Formele ”văz, vrun” sunt ieșite din uz. Se scrie și se pronunță ”văd, vreun”.
Vă o că o ții pe a ta. Nu, ele sunt folosite încă, la țară. Sunt deci, regionalisme.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IHvJ4VsR1Dk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1272
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004
Ca să fie regionalisme, trebuie să regăsim utilizarea acestor termeni doar într-o regiune sau mai multe, dar nu în toate regiunile României.
”la țară” desemnează zona rurală a întregii Românii, ceea ce ne duce cu gândul la forma arhaică, deoarece țăranii nu s-au modernizat.

 mario_bril, on 30 ianuarie 2019 - 10:20, said:

Nu, ele sunt folosite încă, la țară.


#1273
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 dark, on 30 ianuarie 2019 - 10:13, said:

”io” este formă populară și arhaism, totodată. Forma contemporană este ”eu”, așa se scrie, și se pronunță ”ieu”.
Măi dark, dumneata nu pricepi că arhaismele sunt forme ieșite din uz? Păi nu poate fi un cuvânt și ieșit din uz și uzitat, în același timp. Ori una, ori alta. Am impresia că nu numai că nu ai habar de limba română, ci nici de logică, din păcate.

 dark, on 30 ianuarie 2019 - 10:13, said:

”io” este forma populară, nicidecum regionalism.

PicardDoubleFacepalm-1.jpg

#1274
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004
Ca să înveți și tu ceva, dacă tot suntem aici, iată, aproximativ, repet, aproximativ, care sunt regiunile României funcție de județe:

Banat cu judetele Timis si Caras-Severin,
Bucovina cu judetul Suceava,
Crisana cu judetele Bihor, Arad si Salaj,
Dobrogea cu judetele Tulcea si Constanta,
Maramures cu judetele Satu-Mare si Maramures,
Moldova cu judetele Neamt, Bacau, Botosani, Vrancea, Iasi, Vaslui si Galati,
Muntenia cu judetele Arges, Teleorman, Dambovita, Prahova, Buzau, Braila, Ialomita, Calarasi, Ilfov, Giurgiu si Bucuresti,
Oltenia cu judetele Mehedinti, Gorj, Dolj, Valcea si Olt,
Transilvania cu judetele Bistrita-Nasaud, Cluj, Mures, Hunedoara, Alba, Sibiu, Brasov, Covasna si Harghita.

 mario_bril, on 30 ianuarie 2019 - 10:25, said:

Măi dark, dumneata nu pricepi că arhaismele sunt forme ieșite din uz?

”văz” este o formă învechită.
”io” este formă populară
-----------------
niciunul dintre acești termeni nu reprezintă un regionalism! dacă sunt regionalisme, indică te rog și regiunea unde se folosesc, fiecare în parte!

[ http://www.interferente.ro/images/stories//descopera/geografie/harti/romania-judete-harta//romania-regiuni-harta.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.ibb.co/hDdLjwG/romania-regiuni-harta.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1275
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 Dude_2nd, on 30 ianuarie 2019 - 10:02, said:

bah...da-mi exemplu din Biserica crestina, aia ti-am cerut io, nu baliverne in care alea lumesti dupa ce umbla dezbracate pe strada...SILIKA...Posted Image ca noi despre crestini vorbim acilea. Posted Image

rezultat: nada. zero. multimea vida. canci. Posted Image Exemplul tau NU are suport real, este un soi de fata morgana cu care vrei sa legitimezi uciderile -pana si cele din razboaiele Cezarilor diabolici - in Templu Sfant. Posted Image

Da ce mah, ai vazut tu babe dezbracate pe strada? Posted Image

Sigur ca exista si femei crestine care au fost violate, sau au trecut prin tentative de viol, dar nu stau eu acu' sa scormonesc tot internetul dupe ele.

#1276
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Dude_2nd, on 30 ianuarie 2019 - 10:02, said:

bah...da-mi exemplu din Biserica crestina, aia ti-am cerut io, nu baliverne in care alea lumesti dupa ce umbla dezbracate pe strada...
Cu alte cuvinte, toate femeile violate sunt de vină, întrucât ele au umblat dezbrăcate pe stradă. Știi tu mai bine decât oricine, asta este clar. Posted Image

#1277
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 mario_bril, on 30 ianuarie 2019 - 10:58, said:

Cu alte cuvinte, toate femeile violate sunt de vină, întrucât ele au umblat dezbrăcate pe stradă. Știi tu mai bine decât oricine, asta este clar. Posted Image
Mario, obisnuieste-te cu ideea, trebe sa accepti ca intre femeile ortodoxe si cele pocaite exista o prapastie ce nu se poate trece, din toate punctele de vedere. inclusiv al comportamentului pe strada, sau dpdv al imbracamintei.
Tocmai de aceea, fratii SILIKA si Sfantu sunt impotenti in a aduce acel unic exemplu de pocaita violata de vecin fiind necesara interventia fratelui sot ca sa-i verse sangele violatorului. Posted Image
E exact acelasi motiv pentru care nu ai sa gasesti pocaiti morti de ciroza hepatica din cauza excesaului de alcohol, cum gasesti exemple cu duiumu la ortodocsi. Posted Image

 Silika, on 30 ianuarie 2019 - 10:53, said:

Da ce mah, ai vazut tu babe dezbracate pe strada? Posted Image

Sigur ca exista si femei crestine care au fost violate, sau au trecut prin tentative de viol, dar nu stau eu acu' sa scormonesc tot internetul dupe ele.
pune un singur exemplu in care pocaita este violata de vecinu iar fratele e nevoit sa ii imprastie creierii pe podele. Posted Image

pana atunci prostia invocate de tine e nada. zero. nula. multimea vida. canci. Posted Image SILIKA. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 30 January 2019 - 18:11.


#1278
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Dude_2nd, on 30 ianuarie 2019 - 18:09, said:

Tocmai de aceea, fratii SILIKA si Sfantu sunt impotenti in a aduce acel unic exemplu de pocaita violata de vecin fiind necesara interventia fratelui sot ca sa-i verse sangele violatorului. Posted Image

pune un singur exemplu in care pocaita este violata de vecinu iar fratele e nevoit sa ii imprastie creierii pe podele. Posted Image
In primul rand ca fratii SILIKA si Sfantu sunt deosebit de potenti.
Asta e un adevar axiomatic.

Ok, mai departe acum.
Silika si Sfantu nu stau sa-ti caute tie stirile de la ora cinci... Posted Image
Nici prin cap nu le trece.
Ei ti-au dat un exemplu.
Daca insa e adevarat ce zici tu p'acilea si nu va veni niciun violator niciodata, prezumtivul violator va scapa basma curata.
Silikă si Sfantu' nu-i vor face de petrecanie doar asa, de hobby. E destul de sigura treaba.

Daca insa, totusi, vine si ataca, noi il vom opri.
Daca altfel nu se va putea, ii vom lua maul.
Pentru ca suntem potenti, sper ca n-ai uitat  Posted Image

Edited by penticostalul, 30 January 2019 - 18:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate