Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Pensie Privata Pilonul 3

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#91
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Uita-te mai atent la demografie... nu crede chiar tot ce scriu baietii. O sa vezi ca in ultimii ani nr pensionarilor scade si al celor din campul muncii creste - chiar si al salariatilor la alb. Nu conteaza ca populatia care munceste e mai batrana, ideea e sa fie mai numeroasa.
De asemenea fertilitate pe femei creste, nu se schimba inca trendul ci se ameliorează. Ro in 20-30 va avea si ea emigrantii ei, etc.

Plus cum am zis, echilibrarea sistemului se face micsorand pensia si gata. Va trebui facuta nu numai in ro ci peste tot.

@Airbag - am invatzat sa nu raspund la toti lingaii dar pt tine fac o exceptie. Ideea e ca si eu in trecut am practicat acest mod de "taxare", eram de acord cu el, primeam de la patron banu in plic si sal min pe economie. Am invatatzat mai tarziu ca e o prostie.
Si ca sa iti raspund si la atac, rata mea e mai mare decat suma de-o vehiculezi tu p-acolo!
Ideea la pensie nu e sa supravietuiesti, ca asa o voi putea face in cativa ani fara sa mai muncesc, ideea e sa traiesti cat de cat cu acelasi standard  de viata. Cum zicea colegul, gazul e mai scump ca pensia medie. Ce fac la pensie opresc gazul!?

Si da sunt convins ca o sa iau mai multi bani. Zicea colegul ca in pilonul2 sunt 1500 lei. Coane, eu imi rup de la gura lunar o suma maricica pt romania si depun la P3. Si in fiecare an maresc putin suma stiind ca sa acopar macar inflatia reala de peste 5%. Si nici nu vreau sa renunt la bmw, care in cazul meu e audi, da nu-l schimb la 3-4 ani ca in vest ci la 7-8 ani si gata

Edited by MembruAnonim, 25 April 2015 - 08:17.


#92
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 MembruAnonim, pe 25 aprilie 2015 - 08:13, a scris:

,
,
Si ca sa iti raspund si la atac, rata mea e mai mare decat suma de-o vehiculezi tu p-acolo!
,

Brava colega,inseamna ca nu m-am inselat.Faci parte din partea privilegiata de 20%.Bravo tie.
Insa tin sa precizez ca acest sort de "apa calda" in care va puneti asa mari sperante,a fost descoperit de occident acum 25 de ani pe vremea cand capitalismul mai duduia ca sa citez un contemporan si la plati n-au reusit decat la 0 sau in minus.Dar asa e cand esti tanar si nelinistit.Pacat ca,sumele vehiculate peste 20-30 de ani vor fi destul de mari.In loc sa te bucuri acum la tinerete de viata te-au amagit bancile sa le dai lor surplusul de bunastare sa faca ele p....a mare si pe cand ajungi la batranete vor da faliment si vor cere ajutor de la stat sa supravietuiasca iar tu vei ramane cu buza umflata.

#93
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bah, le dau ca si ele imi dau mie. Le dau cu varf si indesat. Ma bucur ca orice muritor de rand, o casa, o masina, o casa de vacanta si un trai decent. Cu ratele ma impac si se impaca si ele cu mine. Eu nu stiu cum as fi reusit fara ele asa ca sa manance si gura lor.

Ideea e sa faci un efort si pt cand n-oi mai fi productiv. Ca vad si eu ca una e sa conduci cu 180 la 20 ani si alta la 30 si alta la 40.

Tre sa pui bani deoparte si p3 e un mod. Cat poti pui, varsta de 65 ani vine invariabil daca tu pui sau nu bani. Si curios dar se strang bani acolo...

#94
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
Si eu am p3; in cloace nu investesc, am avut o alta alternativa, o mini ferma; in rest, astept crahul bursier

#95
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Io cloace, altceva nu știu și nici n-am chef acum! Mi-as face o mica crama de vin dar e supraproductie

#96
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 MembruAnonim, pe 25 aprilie 2015 - 11:48, a scris:

Io cloace, altceva nu știu și nici n-am chef acum! Mi-as face o mica crama de vin dar e supraproductie
Eu depun la P3 dar ideea e ca la pensie daca nu contribui sa ai aceeasi standard de viata dar cu o afacere in "background" sa iti acopere standardul de viata.Eu ma vad muncind si la 60-70 de ani daca mai apuc Posted image .Asta cu P3 e ca sa freci menta la pensie fara sa faci nimic.Eu de acum stiu ca ai mei vor trai pe banii mei la pensie bine ca am de unde....Daca au acelasi mentalitate comunista ce sa fac la ei e greu a ii convingi sa schimbe providerul TV,telefonie,curent etc pentru ca CONFORT ZONE si ca pe vremea raposatului era mai bine.Ca crezi ca nu mai mult de amandoi mai mult de 3300RON venit NET nu au.

Edited by ZIGZAG20, 25 April 2015 - 12:31.


#97
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai mei au vreo 4000 și trăiesc binișor! Pensii, casa de la tara, mai o mostenire de se chinuie s-o vândă sa-si ia o masina noua...

Nu-ti trebuie frate jdee mii de lei la pensie!
Plus eu nu vreau sa muncesc la 60 ani! Pt ce? Sau pt cine!? E ok sa dormi pana la 12

#98
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
La costurile si standardurile mele ar trebui sa donez minim 1K euro ca sa traiesc binisor numai din pensie.Eu mai bine investesc ridic cat mai multe afaceri daca numai pot las la copila si iau cateva % din profit si administrez firmele cu minim efort.In momentul de fata investesc pentru viitor adica sunt independent energetic ma gandesc sa fac un put pentru apa.Si in ziua de azi ai mei cred ca arunc banii pe prostii...

Edited by ZIGZAG20, 25 April 2015 - 12:45.


#99
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 ZIGZAG20, pe 25 aprilie 2015 - 12:44, a scris:

,adica sunt independent energetic,.

Ai inghitit si tu momeala cu panourile solare.

#100
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai nu stai la casa? Nu ai put?

Tablourile solare sunt bune pt curent, alea pt apa calda sunt o prostie, am si eu

#101
afanaca

afanaca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.03.2015

 MembruAnonim, pe 24 aprilie 2015 - 10:53, a scris:

populatia care castiga intre 800-1000 lei in viata activa isi merita soarta, asa direct spus
pentru ca jumatate din ei castiga mai mult, dar prefara sa faca o bara-bara cu patronul sa nu plateasca taxe la stat si ia jumate pe hartie si jumate in mana

Esti un autoriatarian care nu va intelege niciodata nimic, singuratic si fara putere de ascultare. Stii si mata ce s-a intamplat cu copiii matale si ce-o sa se intample cu nepotii matale. Asta se intampla cu toate famiile de autoritari saraci.

@Alex, razi tu razi ca te-am facut manager de fond, dar esti un om interesat in forumul asta. Si cand vorbesc de oameni interesati, ma refer la:
1) Oameni ai statului, care prefera dezinformarea populatiei, pentru ca asta inseamna venituri mai mari pentru ei.
2) Oameni ai bancilor (auzi la tine, cele trei mai mari banci din Romania nu sunt stakeholders in sistemul de pensii)
3) Oamenii institutiilor financiare si nu numai third-party, necastigand activ din pensii, dar care prefera acest tip de blind investments, deoarece au si ei de castigat.

Oameni buni, nu mai investiti in aceste pensii, nu veti primi nicioadata bani inapoi. Tatal meu a terminat un ciclu de 20 de ani, si l-au mai pus sa plateasca 5 ani, cu prosteli de doi lei.
Scandinavii, cei mai educati si mai relaxati si mai liberali oameni de pe Pamant, radeau cand le-am povestit ce prost e tata si ca a putut investi in fondurile de pensii americane si nu numai.
Scoateti banii cat mai repede, si puneti mana si consumati-i, e mai bine pentru toti, pentru ca altfel nu veti mai primi niciun ban inapoi.
Vicele BNR-ului imi spunea acum ceva timp sa ma duc la studii afara si sa ma intorc in Romania, sa contribui la pensiile voastre, ale huzuritilor de 50 de ani. SANATATE v-am zis, si nu vreau sa mai am de-a face cu agitatia degeaba dezinformata din Romania, unde NIMENI NU VREA SA ASCULTE, TOTI AU O PARERE.
Sa fiti sanatosi, daca vreti sa fiti destepti, scoateti-va banii si mergeti in lume sa o vedeti. Consumati-va banii. Nu ii bagati in pensii si daca i-ati bagat, scateti-i cat mai urgent, pentru ca nu veti primi nimic inapoi.
Tata a pierdut miliarde in anii 90 cu bancile comerciale, o sa ia teapa si cu pensia privata.

Edited by afanaca, 26 April 2015 - 11:02.


#102
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 Airbag, pe 25 aprilie 2015 - 21:34, a scris:

Ai inghitit si tu momeala cu panourile solare.
De ce zici asta?

#103
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 afanaca, pe 26 aprilie 2015 - 11:01, a scris:

Scoateti banii cat mai repede, si puneti mana si consumati-i,

Să zicem că facem cum zici - căci presupun că tu aplici în practică tot ce ne spui aici. Dacă îți consumi toate veniturile imediat ce le obții, din ce vei trăi cînd nu vei mai putea sau nu vei mai vrea să muncești?

#104
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 MembruAnonim, pe 26 aprilie 2015 - 08:34, a scris:

Pai nu stai la casa? Nu ai put?

Tablourile solare sunt bune pt curent, alea pt apa calda sunt o prostie, am si eu
Apa vine direct in casa de la cei de la AquaServ.

#105
afanaca

afanaca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.03.2015

 radunic, pe 26 aprilie 2015 - 13:01, a scris:

Să zicem că facem cum zici - căci presupun că tu aplici în practică tot ce ne spui aici. Dacă îți consumi toate veniturile imediat ce le obții, din ce vei trăi cînd nu vei mai putea sau nu vei mai vrea să muncești?

Daca eu iti zic ca nu-ti mai primesti banii, tu ma intrebi ce fac cand nu o sa mai vreau sa muncesc? Nu exista nu mai vreau sa muncesc. Asta este o iluzie.
O sa muncesti toata viata, pentru ca esti un fiu al clasei muncitoare. Si pentru ca munca innobileaza, te face activ si te face sa nu te mai uiti la televizor, la alte femei, sau sa vrei sa faci rau.

Va pup pe toti. Va respect. Salutare.

#106
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ba nu ziceai ca trăiești în afara?
Ce naiba te mai interesează în ce bagam noi banii coane?



#107
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 ZIGZAG20, pe 26 aprilie 2015 - 11:08, a scris:

De ce zici asta?

Pentru ca dupa 10-15 ani va trebui sa schimbi toate panourile ca sa-ti fie la randament plus anexele,invertoare,baterii de acumulatoare etc.Si cand vei trage linie vei vedea ca erai mai ieftin daca ai fi fost legat la electrica.

 afanaca, pe 26 aprilie 2015 - 11:01, a scris:

,
Oameni buni, nu mai investiti in aceste pensii, nu veti primi nicioadata bani inapoi. Tatal meu a terminat un ciclu de 20 de ani, si l-au mai pus sa plateasca 5 ani, cu prosteli de doi lei.
,

N-ai cu cine,ei redescopera apa calda in secolul 21.Am mai zis-o si mai n-ainte,daca esti om normal la semne nu trebuie o institutie sa te oblige sa economisesti ceva la batranete,o poti face si benevol fara baioneta in coaste 30 de ani.

 MembruAnonim, pe 26 aprilie 2015 - 15:43, a scris:

Ba nu ziceai ca trăiești în afara?
Ce naiba te mai interesează în ce bagam noi banii coane?


Noi incercam sa deschidem ochii la altii,tu daca ai inghitit momeala asta e.Vei trai cu baioneta in coasta 30 de ani.Daca esti "real" nu doar vreun pos.tac de la asigurari.

#108
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 Airbag, pe 26 aprilie 2015 - 16:27, a scris:

Pentru ca dupa 10-15 ani va trebui sa schimbi toate panourile ca sa-ti fie la randament plus anexele,invertoare,baterii de acumulatoare etc.Si cand vei trage linie vei vedea ca erai mai ieftin daca ai fi fost legat la electrica.



N-ai cu cine,ei redescopera apa calda in secolul 21.Am mai zis-o si mai n-ainte,daca esti om normal la semne nu trebuie o institutie sa te oblige sa economisesti ceva la batranete,o poti face si benevol fara baioneta in coaste 30 de ani.




Noi incercam sa deschidem ochii la altii,tu daca ai inghitit momeala asta e.Vei trai cu baioneta in coasta 30 de ani.Daca esti "real" nu doar vreun pos.tac de la asigurari.
Asta stiam si eu inainte sa le cumpar.E doar un moft pe care mi-l permit la fel si masina electrica.

Edited by ZIGZAG20, 26 April 2015 - 16:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate