Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Recomandare orga

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Griffin32

Griffin32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2013
Salut, am vazut pe aceasta pagina o multime de topicuri pe teme asemanatoare cu a mea dar nu am gasit inca un raspuns.Eu vreau sa invat sa cant la pian, momentan nu imi permit un asemenea instrument asa ca presupun ca pentru inceput este ok si o orga.Imi poate recomanda cineva o orga buna pentru un incepator, dar care sa aiba toate clapele ? Adica, nu vreau sa invat sa cant 2-3-5-10-20 de luni la ea iar apoi cand o sa vreau sa trec la ceva mai avansat sa nu pot doar pentru ca orga nu are o anumita octava.Cam in ce buget se incadreaza o astfel de orga?Nu ma intereseaza noua pentru ca stiu ca sunt scumpe, SH este ok.
Inca ceva, planuiesc sa invat sa cant singur la ea, deci daca orga vine cu anumite elemente ajutatoare pentru incepatori, sau daca poate fi conectata la PC iar apoi descarcate ceva softuri ajutatoare sau chestii de genul cu atat mai bine.
Multumesc.

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ia un pian digital cu 88 clape, astea sunt exact ca pianul. Apoi trebuie sa vezi cati bani poti baga...

Daca vrei sa sune strict ca pianul clasic/concert , ia un Roland de la 1000 euro in sus.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MIYBdV60ZIc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca vrei sa mai bagi si efecte, ia un Yamaha.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DBI4qLGWxwI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sunt si Casio si Korg foarte bune.

Ideea e de a te duce intr-un magazin si a le asculta acolo... iata aici cel mai mare magazin stiut de mine, ti le-am pus in functie de pret, tu fiind incepator:
http://www.senia.ro/...-pret-crescator
Succes!

Edited by Quantum, 03 December 2014 - 19:54.


#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Clavia Nord Stage 2: 88 clape, 156 de milioane de lei vechi.

#4
Griffin32

Griffin32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2013
Cred ca m-am exprimat gresit.Eu vreau sa invat sa cant, nu sunt profesionist sa dau 15000 de RON pe un instrument.Cele de pe senia.ro sunt mai ok ca pret dar tot nu m-as arunca sa dau atat de mult pe ceva ce nu stiu cu ce se mananca inca.Se pot gasi instrumente cu 88 de clape Second Hand mai ieftine de atat ? Daca da, cam pe la ce pret ? Si ce model imi recomandati?Nu trebuie sa fie neaparat pian digital.

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Postul meu a fost oarecum la misto. Tu stii ce bani ai, "orga 88 clape" poti cauta si singur... ca idee una de 49 bunicica, de ex. Yamaha MX49 costa in jur de 20 de milioane si un picut. Una de 88 nu vad sa coste mai putin de 2000 ron in conditiile in care e un NO-NAME penal care nu isi merita banii. Instrumentele muzicale sunt scumpe...

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Griffin32, on 03 decembrie 2014 - 20:30, said:

Se pot gasi instrumente cu 88 de clape Second Hand mai ieftine de atat ? Daca da, cam pe la ce pret ?
Tu ce treaba ai? cauta, da anunturi, fa ceva!

#7
Griffin32

Griffin32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2013

 Quantum, on 04 decembrie 2014 - 12:38, said:

Tu ce treaba ai? cauta, da anunturi, fa ceva!

Ideea e ca nu stiu ce sa caut, habar nu am care model este bun si care nu, sau cati bani merita etc.

De ex, banuiesc ca asa ceva e de evitat, din moment ce e 800 de lei iar pe aici am citit sume in jurul a 2000 pentru instrumente de calitate, corect?

http://www.allegromu...ation-88es.html

Edited by Griffin32, 04 December 2014 - 18:36.


#8
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
M-Audio e ok. Cel putin alea Oxygen. E firma cunoscuta. Oricum ce ai ales tu e o claviatura midi. Nu poate scoate sunete de una singura fara sa fie conectata la un calculator sau alt dispozitiv de genul. Adica o poti folosi dar conectata la fruity loops. De acolo iti alegi sunetu' (pian, synth, whatever) si calculatorul reda sunetul.

#9
Griffin32

Griffin32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2013

 potae, on 05 decembrie 2014 - 14:32, said:

M-Audio e ok. Cel putin alea Oxygen. E firma cunoscuta. Oricum ce ai ales tu e o claviatura midi. Nu poate scoate sunete de una singura fara sa fie conectata la un calculator sau alt dispozitiv de genul. Adica o poti folosi dar conectata la fruity loops. De acolo iti alegi sunetu' (pian, synth, whatever) si calculatorul reda sunetul.

Am inteles acum, habar nu am ce era.Deci practic este ca o chitara electrica fara amplificator ? Daca nu o conectez la PC nu pot canta la ea ?

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Griffin32, on 03 decembrie 2014 - 19:23, said:

Eu vreau sa invat sa cant la pian
Ti-am recomandat din primul post sa iei un pian digital cu 88 de clape (atatea are pianul) si sa te adaptezi bugetului tau. Tu vrei sa iei ceva foarte bun cu un buget foarte mic... din pacate nu vei reusi, doar sa te izbeasca norocul porcesc.
(orga e un instrument foarte mare si greu, e la biserica, la ateneu, la sala radio si alte sali mari, asta e un cuvant folosit gresit de tiganii lautari cand se refera la instrumentele cu clape)

#11
Griffin32

Griffin32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2013

 Quantum, on 06 decembrie 2014 - 06:48, said:

Ti-am recomandat din primul post sa iei un pian digital cu 88 de clape (atatea are pianul) si sa te adaptezi bugetului tau. Tu vrei sa iei ceva foarte bun cu un buget foarte mic... din pacate nu vei reusi, doar sa te izbeasca norocul porcesc.
(orga e un instrument foarte mare si greu, e la biserica, la ateneu, la sala radio si alte sali mari, asta e un cuvant folosit gresit de tiganii lautari cand se refera la instrumentele cu clape)

Am inteles.Ce zici de asta, e ok?

http://www.senia.ro/...-yamaha-33742-3

E cam cel mai ieftin, am citit azi pe net cateva review-uri de pe amazon si lumea spunea ca pentru un incepator e cam cel mai bun la raportul calitate/pret.Ceva mai ieftin cu 88 de clape nu pot gasi corect ? Poate doar SH.Daca nu cred ca mai strang ceva bani si il cumpar.
Multumesc.

#12
MelosNegros

MelosNegros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.08.2008
În prezent, în 2018, o clapă cu 88 de clape a ajuns pe la  800 de lei nouă (https://www.soundcre...tml#prettyPhoto), bașca nu mai ai nevoie de sunetele electronice de pian (care se știe că sună ca dracu de strident mai ales în forte unde se aude ca o plesnitură) apelând la cel mai bun program de sunete naturale (luate direct cu microfonul) <soundsonline.com> unde programul de piane costă relativ puțin (dacă mai și așteptați perioadele de reduceri): http://www.soundsonline.com/pianos

(Ex: Silver Edition - Bechstein D-280 = 99$)

Edited by MelosNegros, 10 April 2018 - 15:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate