Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Geamul de pe Scara Blocului.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 spare-me, on 24 noiembrie 2014 - 21:39, said:

In singurul mod normal, mai precis.
si anume administratia. care NU e obligata sa se "autosesizeze".
daca refuza, tu ca proprietar o poti da in judecata.
mai departe administratia trateaza cu politia, asiguratori, etc.

@all,

cred ca confundati aria.
exista asigurare la nivel de proprietati comune ?

#20
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Da, se plateste de catre toti prorietarii scarii de bloc si se inregistreaza pe numele asociatiei de proprietari a scarii/blocului respectiv. Dar teoretic pentru asta exista acel "fond de rulment" ...

#21
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007

 diahim, on 24 noiembrie 2014 - 22:23, said:

Depune o cerere scrisa la administratie si cere si numar de inregistrare.

 spare-me, on 24 noiembrie 2014 - 22:35, said:

Asa, si ce faci cu ea?

se strica clanta la usa de la intrarea in bloc.
locatar, se duce la seful de la asociatie,
-dom'le, sa stricat clanta
-fa o cerere si vina la mine.

se duce locataru', scrie frumos cerere, se prezinta cu ea la sefu'.
asta stamipeaza, parafeaza, ii da cererea inapoi.

-dom'le, si io ce sa fac cu ea?!?
-pai ti-am aprobat ca ai voie sa repari sau sa schimbi clanta.

e intamplare reala.

#22
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Nu exista "sefu" de la asociatie.  :)
Exista administrator si un presedinte al asociatiei + un comitet executiv (care este compus din proprietari alesi).
Nu trebuie tratati acestia ca niste slugi (multi au in cap chestia aia cu "eu te platesc..."), dar de aici si pana la a-i privi ca "sefi" este o cale extrem de lunga. Altele trebuie sa fie raportueile dintre voi.

Daca administratorul si reprezentantii vostri (presedintele si acel comitet executiv) nu isi dau interesul, nu se reuseste nici o comunicare normala cu ei... aveti posibilitatea de a-i schimba / revoca. Initiativa o poate avea oricare dintre voi (dintre proprietari): puneti problema pe o hartie, adunati semnaturi, constituiti o majoritate care sa adere la problema, convocati sedinte si schimbati ce este de schimbat (ma refer la oameni, nu la geam. Geamul se schimba mult mai simplu  :) ).

#23
mecoparsapteplus

mecoparsapteplus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 08.05.2012
Pa vremea cand locuiam la bloc jamul de la intrare s-a spart de doua ori...prima data  a trecut cam o luna si nimic.Nu era mare asa incat l-am schimbat (pa banii mei).A doua oara nu am mai asteptat si l-am schimbat imediat etc.Primavara  il dadeam jos si puneam niste ,,gratii subtiri,, iar toamna tarziu cand venea frigul puneam jamul la loc.Apoi cu prilejul unei lucrari am gasit o bucata de plastic trasparenta - perfecta si nu mai foloseam geamul/sticla.Mai scria cate unul o ,,lozinca,, pe el dar se stergea usor.La unele blocuri geamul  de la casa scarilor e  Mare si sticla costa.Asta poate fi o problema da depinde  cum te intelegi cu vecini etc.

#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,613
  • Înscris: 15.06.2007

 trickboy, on 24 noiembrie 2014 - 21:21, said:

Situatia pe scurt:
Un vecin baut a spart un geam, politia l-a amendat pt distrugere si perturbarea. Iar geamul a ramas mai bine de cateva luni bune spart si ne inlocuit. Cine trebuie sa raspunda pentru inlocuira lui. Astept o parare.

Situatia in detaliu:
Intr-o seara, vecinul de la etajul de deasupra.... A fost beat intr-o seara, sa luptat cu nevasta, copii etc... Rezultatul find un geam spart la nivelul scarilor. (blocul fiind unul comunist de 4 etaje). A venit politia i-au facut proces si alte balarii printre care am inteles ca i-a oferit o amenda pentru distrugere si perturbarea linistii publice.

Acuma, geamul de la etajul 1 sta de mai bine de jumatate de an spart, tinandu-se doar in insertia de plasa din sarma cu care este gravat sau cum se spune...... Tinand cont ca a ramas asa geamul, cand ploua intra apa pe scara blocului iar cand este ninsoare, vine zapada pe scara blocului. Personal pe mine nu ma deranjeaza. Doar ca sunt curios cine ar trebui sa schimbe geamul accela. Locatarii scarii, vecinul demolator sau administratorul blocului.

Tind sa precizez ca stau la etajul 1 si defiecare data, am fost singurul care a pus si a schimbat becul si de la parter si de la etajul meu. Si nu am vecini batranii sau cu situatii financiare joase. Majoritatea au situatii vinanciare mai ridicate sa spun asa.

Vreau sa aud si pararea voastra in acceasta situatie si cum credeti ca ar fi normal de procedat. Eu o sa merg zilele astea si o sa cumpar o bucata de lemn si sa pun acolo sa nu mai intre frig, ploaie si alte chestii din exterior pe scara blocului.
Uite un "avantaj" de neintalnit la casa.
Geamul o sa il schimbe cel caruia ii va fi primul frig. Sau pe cine deranjeaza mai tare.  


 Dihorul Razboinic, on 24 noiembrie 2014 - 21:56, said:

Amanetati-i usa pina plateste si pune geamul la loc! Ce crede el, sparge geamul si apoi se face ca pescuieste? Confiscati-i si bautura pina repara tot!
Ai tu pe undeva dreptate:
Sa repare adminu' geamu, sinfactura sa o ataseze la foaia de intretinere ca locatarului care a spart geamul.
Nimic mai simplu. I se vara pe gat.

#25
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 trickboy, on 24 noiembrie 2014 - 21:21, said:

Situatia pe scurt:
Un vecin baut a spart un geam, politia l-a amendat pt distrugere si perturbarea. Iar geamul a ramas mai bine de cateva luni bune spart si ne inlocuit. Cine trebuie sa raspunda pentru inlocuira lui. Astept o parare.
...........

Vreau sa aud si pararea voastra in acceasta situatie si cum credeti ca ar fi normal de procedat. Eu o sa merg zilele astea si o sa cumpar o bucata de lemn si sa pun acolo sa nu mai intre frig, ploaie si alte chestii din exterior pe scara blocului.
Lemnul ala te costa mai mult decit geamul.
Daca este geam normal si nu termopan , ce atita tevatura ??? Vrei sa facem o colecta ????

#26
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ma eu m-as muta dintr-un astfel de bloc! Mult prea multe putori!

#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,613
  • Înscris: 15.06.2007
La producator, geamul de 3mm costa in jur de 30-40 lei MP!.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate