Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

SSD pe PC Vechi. Merita sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
nitesculuci

nitesculuci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.11.2014
Cel mai bine strangi bani pentru ceva mai bun! La ce folosesti calculatorul respectiv?

#20
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
E un pc de rezerva si e folosit in principal la jocuri flash si documente word. Deci nimic prea complicat.

Edited by rohen17, 20 November 2014 - 21:49.


#21
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Jocurile alea flash il omoara.Ce placa video ai?

#22
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Ati 3450 parca, o sursa no-name si 1.5gb ram parca (ca sa fie configuratia completa).

#23
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Atunci e ok,placa video ar trebui sa te ajute in decodarea videclipurilor si e capabila sa te ajuta in jocurile flash.Ai windows XP pe el?

#24
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Am avut XP si mergea destul de greu. Acum am pus Windows 7 si parca merge mai bine.

#25
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Merge mai bine fiindca placa video face aproape toata treaba ce tine de afisarea interfetei.Eu iti sugerez sa-l lasi asa,nu mai ai ce stoarce din el,sau na,ia ssd-ul daca vrei sa il "upgradezi" dar ai grija ca windows pagineaza destul de mult la 1.5 gb ram si iti distruge ssd-ul.

#26
mihai858

mihai858

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.11.2013
buna seara merita montarea unui ssd si ce ssd recomandati pentru in ps cu urmatoarele caracteristici procesor intel®pentium® 4 cpu 3.00ghz memorie instalata 2 gb
(,am vrut sa mai pun o memorie identica dar nu mi-a dat voie,nu a mers aveti ide de ce ) sistem typo 32 -bit ,dar merge si 64 ,a fost instalat o perioada dar am revenit la 32 ,si ce performante as obtine ,daca cumpar un ssd sh afecteaza performantele ..?

#27
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@mihai858, d.p.meu.d.v. nu merita sa pui un SSD mai scump decat toata configuratia Pentium IV !
Dar daca nu vrei sa accepti asta, atunci poti pune orice SSD pe acel PC daca are mufe SATA !

Cat despre "de ce nu a mers sa pui inca 2GB ram" pe acel PC, e pt. ca placa de baza nu poate sa "vada" 4GB Ram.
O limitare a chipset-ului Intel 945.



l.e.:
parerea mea ? schimba kit-ul Pentium 4 socket 478 sau LGA 775 cu un kit 1155, 1150 sau 1151  Posted Image

Edited by super8, 18 March 2018 - 16:32.


#28
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Respira, mai pune si tu ceva separator in text, cum ar fi o virgula, un punct, un enter.
Citeste topicul lipicios de la sectiunea asta, cel care se refera clar la SSD-uri.

Oricum, raspounsul este DA, oricand merita sa inlocuiesti un HDD cu un SSD.

Edited by ro_explorer, 18 March 2018 - 16:32.


#29
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Din punct de vedere financiar merita SSD sa pui pe un PC doar daca stie macar SATA 2 ca sa ai si saturata viteza de citire si scriere la limita SATA2 asta este in rela life undeva la 280 MB/s cat si viteza de acces.
In cazul Pentium 4 din ce stiu eu acesta inca se descurca cu youtube si SSE2 dar este usor mai lent. Din punctul meu de vedere la banii de SSD iti iei alt PC cu soket LGA 775 care o sa fie mai rapid un pic fata de vechiul PC. Daca poti sa obtii un E 8400 macar deja o sa se cunoasca performanta, de asemenea confirm din experienta proprie ca daca ai noroc de un Q 6600 pe o placa de baza care sa suporte overclock te-ai scos pe inca niste ani daca nu esti gamer inrait si doar joci ceva jocuri ocazionale.

View Postmihai858, on 18 martie 2018 - 15:57, said:

buna seara merita montarea unui ssd si ce ssd recomandati pentru in ps cu urmatoarele caracteristici procesor intel®pentium® 4 cpu 3.00ghz memorie instalata 2 gb
(,am vrut sa mai pun o memorie identica dar nu mi-a dat voie,nu a mers aveti ide de ce ) sistem typo 32 -bit ,dar merge si 64 ,a fost instalat o perioada dar am revenit la 32 ,si ce performante as obtine ,daca cumpar un ssd sh afecteaza performantele ..?

Poti sa pui niste print screen-uri cu Speccy sau CPU Z sa vedem exact ce configuratie este PC -ul tau?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate