Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Drum de servitute

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Gheorghe82

Gheorghe82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.02.2014
Buna ziua,
Am casa pe un drum de servitude de vre-o 300 m, pe care mai sunt vre-o 7-8 locuinte. Fiecare am cedat parte din teren pentru a construi acest drum.
Daca vecinul aflat in capatul drumului si-a tras utilitatile (trecand, bineinteles, si pe partile noastre de drum), si acum cere sume exorbitante celorlalti vecini pentru a se bransa (apa, canal, gaze), ce este de facut? Ma pot bransa la tevile aflate pe bucata mea de drum fara sa-l intreb pe el?
Mentionez ca nu este posibil sa tragem alte tevi pentru canal/apa.
Multumesc

Edited by Gheorghe82, 19 November 2014 - 16:14.


#2
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Pai atunci cand a tras utilitatile pe drumul privat nu a avut nevoie de acordul tuturor proprietarilor?

on-topic: pentru bransarea la gaze, ai nevoie de acordul notarial al investitorului initial (adica a celui care a facut reteaua). Iar el are dreptul sa fie despagubit, cu o cota-parte din investitia pe care a facut-o. Asa este normal si firesc.
Daca insa refuza sa va arate actele din care sa reiasa cat a cheltuit el si de unde scoate suma pe care v-o cere, mai exista varianta de a duce la Eon o declaratie notariala pe propria raspundere prin care tu te obligi sa il despagubesti, si Eon te branseaza. Urmeaza apoi ca voi sa va intelegeti, amiabil sau in instanta.

Pentru celelalte utilitati nu stiu legislatia.

#3
Gheorghe82

Gheorghe82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.02.2014

View Postaflorin27, on 19 noiembrie 2014 - 16:40, said:

Pai atunci cand a tras utilitatile pe drumul privat nu a avut nevoie de acordul tuturor proprietarilor?

on-topic: pentru bransarea la gaze, ai nevoie de acordul notarial al investitorului initial (adica a celui care a facut reteaua). Iar el are dreptul sa fie despagubit, cu o cota-parte din investitia pe care a facut-o. Asa este normal si firesc.
Daca insa refuza sa va arate actele din care sa reiasa cat a cheltuit el si de unde scoate suma pe care v-o cere, mai exista varianta de a duce la Eon o declaratie notariala pe propria raspundere prin care tu te obligi sa il despagubesti, si Eon te branseaza. Urmeaza apoi ca voi sa va intelegeti, amiabil sau in instanta.

Pentru celelalte utilitati nu stiu legislatia.

Cand am cumparat eu terenul utilitatile erau deja trase...din ce stiu nu are niciun acord al vecinilor, toti ne plangem de sumele cerute...

#4
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Acum depinde ce inseamna sumele mari pe care le cere. Ca daca el a facut retea de gaze pe 300 m, inseamna ca l-a costat aproape 10.000 EUR (ca idee, e 100 si ceva de lei metru liniar). Impartit la 8, cat zici ca sunteti, inseamna cam 1.300 EUR.
Oricum, fara acordul lui sau declaratie pe propria raspundere ca il despagubesti nu te poti bransa la gaze. Uite aici lista de acte necesare: http://www.gazsud.ro...-racordare.html

#5
Gheorghe82

Gheorghe82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.02.2014

View Postaflorin27, on 19 noiembrie 2014 - 16:57, said:

Acum depinde ce inseamna sumele mari pe care le cere. Ca daca el a facut retea de gaze pe 300 m, inseamna ca l-a costat aproape 10.000 EUR (ca idee, e 100 si ceva de lei metru liniar). Impartit la 8, cat zici ca sunteti, inseamna cam 1.300 EUR.
Oricum, fara acordul lui sau declaratie pe propria raspundere ca il despagubesti nu te poti bransa la gaze. Uite aici lista de acte necesare: http://www.gazsud.ro...-racordare.html

Si aici este o discutie. Vecinul sta in capatul drumului, deci el foloseste toti cei 300 m de utilitati, eu de exemplu as folosi doar 100 m. Nu mi s-ar parea corect sa impartim costurile in mod egal, ci in functie de lungimea de retea folosita. De ce as plati eu pentru cei 200m de care eu nu am nevoie si nu ii folosesc?

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
dar discutia ca vecinul ala a trebuit sa dea tot banul jos odata pe cand voi vreti sa-i platiti cu tzaraita o sti? cand a facut investitia nu v-a intrebat daca nu vreti sa va puneti in comun? sau de ce nu ati mers voi la el? in locul lui as proceda in felul urmator: cine vrea sa se racordeze la utilitatile mele sa plateasca jumatate din investitia mea si devine coproprietar cu mine, al treilea plateste catre mine si al doilea proprietar s.a.m.d. de ce el sa fie banca si altii numai sa beneficieze de pe urma investitiei lui la bani de bomboane?

Edited by Fane, 19 November 2014 - 17:27.


#7
Gheorghe82

Gheorghe82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.02.2014

View PostFane, on 19 noiembrie 2014 - 17:26, said:

dar discutia ca vecinul ala a trebuit sa dea tot banul jos odata pe cand voi vreti sa-i platiti cu tzaraita o sti? cand a facut investitia nu v-a intrebat daca nu vreti sa va puneti in comun? sau de ce nu ati mers voi la el? in locul lui as proceda in felul urmator: cine vrea sa se racordeze la utilitatile mele sa plateasca jumatate din investitia mea si devine coproprietar cu mine, al treilea plateste catre mine si al doilea proprietar s.a.m.d. de ce el sa fie banca si altii numai sa beneficieze de pe urma investitiei lui la bani de bomboane?

El a construit prima casa pe acel drum, deci nu avea cu cine sa imparta investitia.
Nu este problema mea cat a investit, omul a vrut apa/canal/gaze, si-a luat ultima parcela de pe drum, a platit in consecinta.
Eu ies mai ieftin daca ma combin cu vecinul de vis a vis si le tragem separat, problema este ca nu putem, drumul avand deja utilitatile lui, altele nu se mai pot trage!
Nelamurirea mea este alta, el trece totusi utilitatile pe bucata mea de drum, pe care am acte. Ce pot face, legal, (atat eu cat si ceilalti vecini) daca nu ne intelegem la pret?

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
cine spune ca nu va puteti trage utilitati separate?

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
codul civil te poate lamuri destul de bine. e capitol separat.

#10
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View PostGheorghe82, on 19 noiembrie 2014 - 16:13, said:

Buna ziua,
Am casa pe un drum de servitude de vre-o 300 m, pe care mai sunt vre-o 7-8 locuinte. Fiecare am cedat parte din teren pentru a construi acest drum.
Daca vecinul aflat in capatul drumului si-a tras utilitatile (trecand, bineinteles, si pe partile noastre de drum), si acum cere sume exorbitante celorlalti vecini pentru a se bransa (apa, canal, gaze), ce este de facut? Ma pot bransa la tevile aflate pe bucata mea de drum fara sa-l intreb pe el?
Mentionez ca nu este posibil sa tragem alte tevi pentru canal/apa.
Multumesc

NU. Acea teava e proprietatea lui, acel teren nu mai e proprietatea ta. Acelasi principiu se aplica si la blocuri. Eu trag teava si o platesc integral, apari tu si platesti jumate (ca practic impartim teava in 2), cand vine al treilea se recalculeaza suma sa revina 1/3 investitia de fiecare si se plateste diferenta la cei care au platit deja .... si tot asa. De asta ti se pare mult, insa cand va veni urmatorul iti va plati si tie bani astfel incat daca se vor racorda toti fiecare veti palti in final aceasi suma, inclusiv proprietarul.

Daca nu esti multumit de pretul lui iti poti trage retea separata

Edited by MooF2010, 19 November 2014 - 18:38.


#11
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Drumul de servitute este o proprietate comuna, in devalmasie, nu exista notiunea de "bucata mea de drum". Pe ce aveti acte din drumul de servitute? Care mp este al unuia, care este al altuia? Portiunea din fata casei nu va apartine in exclusivitate, in acte nu aveti coordonatele trecute de unde pana unde. Suprafata aia proportionala care o aveti in acte serveste doar pentru calcularea impozitului, nu va da drept de posesie exclusiva pentru o ANUME suprafata din cat are drumul de servitute.
La bloc nu participati in cote egale la varuitul scarii, chiar daca unii stau la etajul I, altii la ultimul? Nu platiti/plateati reparatul instalatiei de apa (calda/rece) sau de incalzire la fel? Ce importanta are etajul (distanta pana la subsol)?
Cum vi s-ar parea ca ultimul de pe un drum de servitute sa astepte sa se racordeze ceilalti, iar el sa isi faca doar ultimii 100 metri din drumul de 300 metri (asta ca exemplu). O instalatie de gaze si apa este calculata pentru un numar de consumatori, iar el daca a tras conducta de apa de 2-3" este una, daca este de 3/4, atunci este doar pentru el. La fel si pentru gaze, depinde de diametrul tevii trase prin pamant. Daca era doar pentru el costa mai putin teava, fiind pentru toti veti fi co-proprietari pe TOATA instalatia plecand de la racordul din drumul comunal, iar reparatiile partii comune se impart tot in cote-parte egale pentru utilizatori, nu pe principiul ca se sparge teava dupa mine este treaba lui, daca este inainte de mine este si a lui, si a mea.
Ma aflu si eu intro situatie asemanatoare, am tras numai alimentarea cu curent prin cablu ingropat (cu tot tacamul - proiect, FDPC, ENEL, receptie) odata cu mai multi vecini, numai partea de tras retea la coltul strazii ne-a costat pe fiecare 35 milioane, dar un alt vecin ne-a dat in judecata pe toti cei care ne-am ingropat cablurile in acelasi sant, pe motiv ca nu am avut acord notarial de la el, ca si coproprietar, el neavand construit nimic la vremea aia. Solutia judecatorului a fost de inchidere a cauzei pentru ca tocmai asta este sensul drumului de servitute - accesul la proprietate si tragerea utilitatilor. Daca nu pe drumul de servitute, atunci pe unde sa fie trase utilitatile? Urmeaza in primavara apa si gaze, iar recalcitrantul se da bine pe langa noi sa participe si el cu cota parte, pentru ca altfel orice utilitate trasa individual costa de nu se poate - proiect, materiale si manopera. Apropo, cum credeti ca va arata un drum cu 7-8 tevi de canalizare, 7-8 tevi de apa si 7-8 tevi de gaze? Asta in conditiile in care tevile de apa si canalizare trebuie sa fie distantate intre ele. Nu stiu despre apa, dar stiu ca la gaze se trage o singura teava, iar la canal mi s-ar parea aiurea sa fie mai multe tevi. Daca va mai trageti si curent prin cabluri subterane, aia sunteti! Va faceti singuri viata un calvar.
Asa ca ar trebui sa va intelegeti intre voi pe principiul ca oricum trebuie sa convietuiti ca vecini. Si mai urmeaza si alte cheltuieli comune - daca primarul nu va ia drumul de servitute prin donatie catre primarie, sa-l faca public (si pun pariu ca n-o sa vrea, asta inseamna sa faca el toata infrastructura), o sa va ciondaniti care pune pietris, care asfalt, care trotuare, care intra cu camionul si care nu, cine astupa gropile etc., de o sa iasa o adevarata peticeala si motiv de facut nervi.
Daca nu va intelegeti la cota parte pentru utilitatile deja trase il puteti chema in judecata pentru racordare la instalatii si stabilirea de catre judecator a unei corecte compensatii (iar pentru asta trebuie depuse toate actele/facturile, din care sa rezulte cheltuielile), ca utilitati pentru riveranii acelui drum. In prealabil trebuie sa va convingeti ca instalatiile au fost calibrate/calculate pentru a duce un anumit numar de consumatori, adica sa aiba diametrele necesare (chiar, v-ati interesat la furnizorul de apa/gaze despre instalatiile respective?). Asa ca judecatorul va imparti dreptatea, daca riveranii nu se inteleg, preferabil decat sa ajungeti la argumente contondente, injurii si alte cele. Dar asta inseamna cheltuieli de judecata, timp pierdut etc.

#12
Gheorghe82

Gheorghe82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.02.2014

View Postclaudiu1, on 19 noiembrie 2014 - 19:53, said:

Drumul de servitute este o proprietate comuna, in devalmasie, nu exista notiunea de "bucata mea de drum". Pe ce aveti acte din drumul de servitute? Care mp este al unuia, care este al altuia? Portiunea din fata casei nu va apartine in exclusivitate, in acte nu aveti coordonatele trecute de unde pana unde. Suprafata aia proportionala care o aveti in acte serveste doar pentru calcularea impozitului, nu va da drept de posesie exclusiva pentru o ANUME suprafata din cat are drumul de servitute.
La bloc nu participati in cote egale la varuitul scarii, chiar daca unii stau la etajul I, altii la ultimul? Nu platiti/plateati reparatul instalatiei de apa (calda/rece) sau de incalzire la fel? Ce importanta are etajul (distanta pana la subsol)?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------. Asa ca judecatorul va imparti dreptatea, daca riveranii nu se inteleg, preferabil decat sa ajungeti la argumente contondente, injurii si alte cele. Dar asta inseamna cheltuieli de judecata, timp pierdut etc.
Aveti dreptate pe alocuri. La bloc, cand vecinul de la 8 si-a tras teava de gaze separat, s-a tinut cont daca alt vecin ce vrea sa se branseze sta la etajul 1 sau la 7, mi se pare logic. Daca pe cel de la 8 l-a costat 100 lei teava, doar n-o sa plateasca cel de la etajul 1 50 lei, jumatate, e absurd. Cand vine vorba de reparatii/mentenentaa mi se pare corect sa se imparta egal cheltuielile.
Buba e alta la noi, cum ati precizat si dvs, nu putem trage fiecare canalizare separat, avem una care trebuie sa deserveasca tot drumul, dar nu pot plati vecinului mai mult decat m-ar costa una noua.
Normal ar fi ca firma ce a tras canalizarea sa fi tinut cont de viitorii locatari si sa fi dimensionat corect teava, ca doar ei au zis ca nu putem trage alta separat.
Sunt curios care ar fi solutia unui judecator, desi sper sa nu ajungem acolo.

#13
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
In conditiile in care canalizarea preia si apa pluviala/meteorica, se trage una singura pe strada. Ca oricum o sa platiti si asa ceva, apa de ploaie :)
Pe drumul comunal de la mine primaria a bagat teava de apa pe o parte, iar cea de canalizare pe partea cealalta, pentru a evita infestarea accidentala a celei cu apa. La capul drumului de servitute a fost prevazut un racord pentru apa (ceva de un Fi 50mm) si un camin pentru canalizare, iar cei care au deschidere direct la drumul comunal au racord la apa de 3/4", deci ele asa sunt gandite, pentru toti riveranii retelei comunale.
Asa ca spor la negociat. Si d'aia este judecatorul, pentru a imparti dreptatea, nu este o tragedie daca apelati la el. Problema este ca toata afacerea asta costa bani (taxa timbru, acte, avocat) si timp, deci cineva pierde. Eu zic ca veti avea castig de cauza, iar cheltuielile de judecata le puteti recupera de la vecinul care pierde procesul, scazandu-le mai apoi din suma stabilita drept  compensatie. Puteti sa-i argumentati si asa, sa incercati sa discutati pe baza de facturi si chitante, nu pe principiul ca eu vreau atata, sumele trebuie sa fie argumentate cu documente, iar lucrarile facute in regie proprie evaluate la sume rezonabile, altfel el va fi in pierdere, este dreptul dumneavoastra sa beneficiati de dreptul de servitute.
Oricum, daca stiam cat costa trasul utilitatilor pe drum de servitute as fi cumparat teren direct la drumul comunal, nu ma mai complicam cu astfel de discutii sterile cu vecinii - ce, cine, cat si cum. Utilitatile costa de nu se poate - pentru tras gaze 120 m pana in fata casei mi se cer 50 milioane cu santul sapat de mine, plus alte 50 pentru instalatia din curte/casa, plus racordarea/contoar, ajunge cam la 120 milioane, asta fara despagubirea celor de la care prelungesc reteaua. Enorm :(

Apropo, este o conceptie gresita ca "ati cedat teren" pentru a constitui drumul de servitute. Nu exista terenuri gen "insula", inconjurate pe toate partile de alte proprietati. Daca la parcelarea unei proprietati nu toate loturile au iesire la drumul comunal, atunci se constituie aceste drumuri de servitute din cedarea fortata a unor suprafete pentru constituirea acelei proprietati comune riveranilor, denumite drumuri de servitute. Fostii proprietari cand vand loturile trec si cotele de drum de servitute, dar am citit si despre cineva care vanduse numai loturile si ramasese in proprietate cu drumul de servitute, dar nu putea face nimic cu el, decat sa plateasca impozit. Nu-l putea inchide, nu putea pune taxa de trecere, nu-i putea aduce nici-un folos sau venit, iar primaria normal ca nu il primea ca donatie.

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
dreptatea e complexa si are multe fatete :)
la cum a fost prezentata situatia, eu tind sa cred ca "sumele exorbitante" reprezinta de fapt contributia proportionala la cheltuieli, asa cum a fost prezentata in postul #6 (adica al doilea bransat plateste primului jumatate, al treilea plateste celor doi de dinainte cate o treime etc). caz in care judecatorul o sa-i dea dreptate vecinului care a tras primul utilitatile.

Gheorghe82 poate castiga in instanta doar daca vecinul cere mai mult decat a platit el.

#15
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
felicitari pt.''pledoarie'' @claudiu1...nu prea ma mai loghez pe forumul asta dar nu m-am putut abtine sa dau un like...asta ca tot traim printre generatia de feisbucisti

#16
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View PostGheorghe82, on 19 noiembrie 2014 - 16:13, said:

Buna ziua,
Am casa pe un drum de servitude de vre-o 300 m, pe care mai sunt vre-o 7-8 locuinte. Fiecare am cedat parte din teren pentru a construi acest drum.
Daca vecinul aflat in capatul drumului si-a tras utilitatile (trecand, bineinteles, si pe partile noastre de drum), si acum cere sume exorbitante celorlalti vecini pentru a se bransa (apa, canal, gaze), ce este de facut? Ma pot bransa la tevile aflate pe bucata mea de drum fara sa-l intreb pe el?
Mentionez ca nu este posibil sa tragem alte tevi pentru canal/apa.
Multumesc
daca erai ultimul pe drum, si primul vecin ti-ar fi interzis accesul cum era?

#17
florinel2781

florinel2781

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.07.2015
Buna ziua, ma poate lamuri si pe mine cineva cu urmatoarea problema
Am cumparat un apartament intr-un bloc cu 4 etaje cate 20 de apartamente pe o scara
Pe acea scara s-a tras o conducta principala de gaz la care sunt racordate 17 apartamente instalatia o fost dimensionata pentru a suporta toate apartamentele
Eu doresc sa ma bransez la aceea conducta si sa platesc cota parte din costurile la acea condu
Problem sat in felul urmator Cand s-a tras conducta principala costurile totale ale conductei au fost de 18.000 milioane vechi  aproximativ la cuesul dolar de atunci 450 Dolari
Vecini imi cer mie acum pentru a ma racorda la conducta 20.000 milioane veci  aproximativ 450 Dolari adica sa platesc eu integral conducta spunand ca asa vor ei si ca asa au stabilit
Nu este normal sa platesc cota parte din conducta si sa se  imparta la 17
Ce pot sa fac daca mi-au cerut de 20 de ori pretul mai mare

#18
cucu_silviu

cucu_silviu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.07.2015
Buna ziua,
Ma poate lamuri cineva cu o problema? Pe un lot de teren de cca 500mp, avand lungimea de cca44m si deschiderea la drum de 11m, sunt dispuse 3 case, de la drum catre capatul curtii. Fiecare casa are proprietarul ei iar terenul este comun. Am semnat cu totii un act notarial prin care ne dam toti acceptul ca instalatiile de apa, scurgere si gaz sa poata  trece pe terenul respectiv, prin spatele caselor. Dorim sa facem un bransament la gaz si intrebarea este daca trebuie sa facem 3 casute la poarta si de acolo sa plece pentru fiecare casa o conducta separata sau se poata sa fie o singura casuta, 3 contorizari separate, implicit 3 conducte separate? Va intreb asta deoarece consideram inestetic sa punem 3 casute pe o poarta si tinem cont si de costuri.
Cam la ce pret/casa se ridica bransamentul si casuta?
Multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate