Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Democrația, o cale spre „salvare”?...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014
Încep cu câteva mirări pentru că azi merg să votez dintre doi pe care nu-i vreau.
Democrație înseamnă, eventual și să alegi dintre doi lupi?...
Este etic și moral dacă opțiunile le consider a-mi fi pervertite?
Cum să aleg, după culoarea blănii, luciu, textură, dentiție?...Posted Image

Titlul face trimitere la democrația noastră cea de toate zilele, iar termenul surprins în ghilimele se referă la un „Salvator” ce va să vină pentru că așa este scris, iar semnele din jur prefigurează acest lucru.

Știm că lucrurile nu sunt întotdeauna ceea ce par a fi, măcar o dată vom fi fost înșelați de aparențe. Sunt lucruri care trec pe lângă noi fără să ne dăm seama, într-un fel este bine, pentru a rămâne într-o relativă armonie mintală, în alt fel, este rău pentru că ele își continuă cursul... sau planul. Unii se poziționează în unghiul potrivit și reușesc să întrevadă un anume trend intențional, de altfel dezvăluit progresiv chiar de către cei implicați și interesați. Manipularea s-a rafinat și diversificat fiind calibrată pe segmente sociale, inteligența celor vizați nefiind o barieră de netrecut. Și tehnologia are o contribuție semnificativă. Acum merg bine documentare care dezvăluiesc... 99% sunt de partea ta... dar cu 1% te pot „rezolva”, îți mută atenția, îți sădesc preconcepții. Poate că ați auzit de filme precum Zeitgeist sau mișcări aferente, de cauze diverse spre care suntem direcționați, de fundații care au soluții salvatoare pentru omenire sau mișcări care incriminează (am crede că în folosul nostru) concerne, bănci și corporații transnaționale ce influențează politici și guverne... toate acestea constituindu-se într-un hățiș greu de urmărit, un veritabil matrix în care manipularea este subtilă cu obiective greu de bănuit.

Dacă o să spun acum că aceste lucruri transced spectacolul vizibil social-politic și urmăresc în substrat depersonalizarea individului și discreditarea creștinismului, mulți dintre voi veți încerca o lehamite prețioasă. Însă, tocmai o astfel de reacție e un barometru, un rezultat al manipulării sistematice, un efect al prejudecăților inoculate în timp util, adică de la primii pași în viață. Ați auzit (pentru că trebuia să auziți) despre elite, despre oculta financiară, despre NWO, despre așa ziși extratereștri, despre planuri malefice de reducere a populației... e un menu mai lung... Ați văzut și variantele debunked precum și comicăria derizorie poreclită „conspirație”... ca și cum n-ar fi nimic suspect în jur, cum ar fi un plan întunecat de control al oamenilor, de uniformizare a conștiințelor, bine camuflat în globalizare.

Toate acestea au dus la formarea unor mentalități, al unui tip de pământean a-toate-cunoscător, informat și bine... manipulat, apt să basculeze ușor între irascibil și blazare. Din acest proces minuțios face parte și subcultura media, filmele și muzica cu conținut și mesaj subliminal, neliniștea socială, teama indusă de instabilitate, crize și pandemii fabricate, amestecul raselor, hrana modificată genetic și contaminată cu e-uri, consumul crescut de medicamente, stresul, etc. Impresia este că suntem, într-un fel, pregătiți pentru ceva anume.

Acel ceva, fie că va veni în urma unor conflicte ce vor scutura din temelii lumea, fie că va veni în mod neașteptat printr-o regie tehnologică de anvergură (mijloace fiind), fie că va fi vreo întâlnire de gradul trei, va fi în esență un adevăr răsturnat. Acum, a vorbi despre acest Adevăr cu caracter spiritual și ca esență a vieții noastre, este simplu sau complicat pentru că fiecare vedem diferit lucrurile prin prisma convingerilor noastre. Un ateu de pildă sau presupus ateu, trăind într-un ermetism care-i limitează înțelegerea, m-ar putea întreba ce anume am inhalat de am astfel de deliruri conceptuale. E de la sine înțeles că lipsesc elemente ale unui limbaj comun, ca și cum am juca șah numai cu câteva piese.

Încerc și un exempu, cu un fost (așa pretinde) mason de grad 33, Leo Zagami care într-o liniște și libertate suspecte și posesor al unui mare bagaj informațional specific, s-a apucat să toarne despre aceste elite. Dacă învățăm să discernem printre manipulări, putem să ne conturăm o idee. Și acesta, ca și alții, lovește în creștinism, „dezvăluind” lucruri șocante, discreditându-L pe Iisus, făcând egalitate falsă între budism și creștinism, prezentând lumea ca fiind o iluzie, în general, idei luciferice. Ne-am putea gândi, de ce nu, că, în fapt, a primit o sarcină mai înaltă. Pentru un ateu ar fi dificil să-l asculte vorbind despre Satan sau „federația galactică” și relativ greu de înțeles pentru că livrează lucruri adevărate împletite cu adevăr răsturnat, adică minciună. În fine, pun un link cu o secvență scurtă, „marfa” lui e la liber pe net... (nu e de mirare că este așa pentru cei care au înțeles ce am spus până acum) Face referire la democrația în discuție care este o fațadă controlată ce dă impresia de libertate.
leo - YouTube

După umila mea părere, această democrație (știu că alta nu-i din motive obiective) este înșelătoare și perfidă.
Ne va duce în mod „democratic” la rău, având sorginte malefică.
Nu dezvolt, dar pot sugera imaginea unei cuști în care omul va vrea să intre singur ca să fie protejat.
Spunând aceste lucruri, înțelegeți cam cum privesc și lupta surdă și chiar simpatică din poiana de alături...
care e de înțeles, totuși... însă, nu-mi pot alunga imaginea unor ațe ca acelea de la teatrul de păpuși.Posted Image

Deci... democrația îți vrea binele? Ești sigur?...
Sau... binele societății este și binele tău?... apropo de umanism...
Înțelegem ce anume este bine pentru noi? Știm ce vrem? Putem?...
Întrevedeți o cale?
Posted Image

Edited by Noian, 16 November 2014 - 19:39.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003
“The Needs of the Many Outweigh the Needs of the Few”

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
E demonstrat stiintific ca democratia nu poate exista.
E un sistem marsav inventat de cei mai marsavi criminali francezi in 1789.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,372
  • Înscris: 13.01.2011
Lasă pesimismul & conspiraţiile, mergi la vot, bucurăte de viaţă.

#5
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014

View Postandreic, on 16 noiembrie 2014 - 19:30, said:

“The Needs of the Many Outweigh the Needs of the Few”
Din vrăjeala asta lipsesc repere. Etice și morale.
Iar asta se vede din plin în „opera” celor care se aleg și se rotesc între ei...
care au pârjolit și stors și îngenunchiat țara, ne-au vândut FMI -ului, au predat resursele
au defrișat fabricile din orașe și ne-au făcut lingători de Mall-uri.

#6
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 14.02.2010
Am o suspiciune fata de cei care fac peste 800 postari in mai putin de 2 luni, chiar in perioada alegerilor.
E ciudat cum te-ai gasit sa ii consideri la fel de "lupi" pe cei 2 candidati.
Apoi, ne aburesti cu masoneria...
Sunt destule topicuri pe care sa jonglezi, mai ai rabdare 1 ora si se incheie dandanaua.
De maine sunt dispus sa discut cu tine despre democratie si cu 500 postari/zi.

Apropos, ce cauta discutia despre FMI, fabrici etc. la Polemici Spirituale ??

Edited by tibi346, 16 November 2014 - 20:07.


#7
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014

View Posttibi346, on 16 noiembrie 2014 - 20:03, said:

Am o suspiciune fata de cei care fac peste 800 postari in mai putin de 2 luni, chiar in perioada alegerilor.
E ciudat cum te-ai gasit sa ii consideri la fel de "lupi" pe cei 2 candidati.
Apoi, ne aburesti cu masoneria...
Sunt destule topicuri pe care sa jonglezi, mai ai rabdare 1 ora si se incheie dandanaua.
De maine sunt dispus sa discut cu tine despre democratie si cu 500 postari/zi.

Apropos, ce cauta discutia despre FMI, fabrici etc. la Polemici Spirituale ??
Stai liniștit că am legat politica de gard de câtva timp, sătul fiind. M-ai văzut prin poiană?
Nu m-am gândit să facă careva o legătură cu votarea în curs, dacă știam, lăsam pe mâine.
Postările mele au caracter spiritual-religios, dă o raită să vezi.
Poate să iasă și Titulescu... am zis din prima că nu-i agreez.
Ponta pentru chestia cu Chevron, nu va crește în ochii mei ever, altfel, părea ok...
dar vezi cum e cu aparențele...
Celălalt... cine-i?...Posted Image

View Posttibi346, on 16 noiembrie 2014 - 20:03, said:

Apropos, ce cauta discutia despre FMI, fabrici etc. la Polemici Spirituale ??
Are legătură. Dacă nu o vezi, întreabă-te de ce.

Edited by Noian, 16 November 2014 - 20:13.


#8
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Nu vezi ca Diaspora romana, devine de la ora la ora tot mai agitata si nemultumita, pentru ca li s-a ingreunat procesul de votare?
Iar tu iti pui intrebari puerile?!!!
Ai fi mai multumit, sa sti, ca un snapan a votat in locul tau?!!! Un asemenea act nu ti se pare a fi un rau mai mare, decat cel de a nu vota din partea ta?!!!!

#9
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014
Te referi la mine?
Păi am votat deja, dacă vrei îți spun și cum.
Și prima dată am fost, tot din considerente de a nu-mi fi folosit votul.

Întrebările sunt grele, dar n-am pretenții să le vezi așa.

LE : topicul nu-i despre politică, persoane... nu e cu partide&stuff, am făcut acea referire colateral.
Topicul e despre orânduire, sistem și alte chestii din spatele lor, e destul de clar scris.

Edited by Noian, 16 November 2014 - 20:51.


#10
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014
Gata, s-au ales. Aștept să dea jos decorul spurcat de pe ziduri, stâlpi... Și pe sârmele de la tramvai le-au cocoțat și pe clanță am găsit ademeneli... Putem fi liniștiți de acum, alesul e agreat și de cancelarii, înseamnă că moș Gerilă n-a murit, nici Elvis... nici Blaga, decât că nu mai compune, „trăiește” din citate (nu citații)... cum ar fi: „minciuna este vacanţa adevărului.” Dar nu vreau să duc discuția înspre politica mioritică, nici nu am urmărit-o, referirile mele sunt cu titlu generic și de natură empatică. Acum calea e netedă, cum spunea și un rege pasionat de statui, trebuie doar „să facem bine ca să fie bine” și dacă ne sucim îndărătnic, trimisul licuriciului e binevoitor să ne învețe răsucirea și ca bonus și fandarea. Și din Est vin sugestii de suceală, altfel, n-or fi de trânteală... nu știm sensul sucitor, măcar cu o învârteală să ne alegem că învârtiți am fost și suntem. Iată că am devenit importanți, menținem și noi pacea războiului întreținut... suntem luați la ochi de diverși, ținuți minte... Ne-am aliat, că doar nu trebuia să râmânem neutri precum elvețienii aceia... Posted Image
Mă rog... odată cu acest aer fresh „politicos” cred că putem fi siguri de acum că președintele ales va încuraja confiscarea averilor nesimțite și frauduloase, va cere desecretizarea mai multor contracte păguboase și tragerea la răspundere a celor vinovați, va scoate din țară pe cei de la Chevron și Gold Corporation (Roșia Montană), va stopa acțiunile antiromânești, va opri desproprietărirea populației, sunt multe, nu-mi vin acum în cap... Va face lucruri ce stau sub semnul mielului și nu al lupului.

Acum e târziu, facem nani... poate pe la o mâine ceva idei...
de pildă ce credeți despre doritele și posibilele State Unite ale Europei?

Ps: Pentru cei care consideră subiectul ca nefiind spiritual, le spun că dreaqu face parte din „piesă”
și e corect politic... asigură inclusiv evoluție spirituală. Posted Image

Edited by Noian, 22 November 2014 - 02:18.


#11
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014
Poate că ar fi bine să fac o precizare, întrucât unii care mă mai știu ar fi tentați să-mi înțeleagă cuvintele asociindu-le convingerilor mele religioase, ceea ce n-ar fi rău dacă n-ar fi considerate ca o „defecțiune”.
Vorbesc din postura unui simplu ortodox netrebnic și prefăcut care trag nădejde. Acest lucru mi-a fost sugerat indirect de către o prietenă de pe forum care s-a gândit să-și scuture salcâmul de miasme. Posted Image

Ca să-i răspund și ei și ca să fac o delimitare între apartenența mea religioasă, crezul meu, libertatea mea de la Dumnezeu și opiniile mele despre democrația în discuție, o să spun că împărtășesc aceleași gânduri și idei cu unii dintre părinții ortodocși cu a căror operă m-am întâlnit virtual și ocazional. Unii au „plecat” deja... amintesc pe doi dintre ei, Părintele Tadei de la sârbi și Părintele Papacioc de la noi... ascultându-i, aceștia te uimesc prin seninătatea gândirii lor, te dezarmează, te încurcă, te bucură... Altul ar fi Savatie Baștovoi, moldovean de dincolo... strălucit prin simplitate, ferm și direct, scriitor și fin observator al vieții social-politice...
(ironic și carismatic... nu-i plac cărțile groase... nici mie Posted Image)...
L-am ales pe el ca să arăt poziția sa tangentă la alegerile din Ro, BOR și aleși, la care subscriu:
SAVATIE BAȘTOVOI: Dumnezeu nu poartă ochelari și nu candidează la președinția României
Tot el mai declară:
„A alege înseamnă a ști. Alegi ceea ce cunoști. Ceea ce nu cunoști – accepți.
Alegerea ține de libertate și cunoaștere.”

...asta ca să închei cu politica, ca și referiri concrete la persoane, partide și programe, dar și să arăt că nu sunt dintre cei care apără BOR-ul în orb. Dacă văd ceva strâmb, n-o să-l îndrept din cuvinte, ci o să spun că e strâmb. Și ultima... BOR-ul e instituție, ortodoxia e crez, nu trebuie luate la hurtă, prima funcționează cu oameni care pot greși... toți putem greși, dar răspundem în nume propriu, generalizările nu sunt bune.

So, tema topicului ar putea promite pe unele aspecte și unghiuri ce scapă atenției obișnuite. A nu se înțelege că am ceva cu democrația dacă o privesc mai sceptic. Fiecare dintre noi trebuie că am sesizat o evoluție a acestui sistem, în care unii sunt mai egali decât alții... am surprins deseori acea târfuliță legată la ochi și cu balanța în mână uitându-se pe furiș pe sub eșarfă... am înțeles fiecare că e vorba despre un melanj tacit între turmă și cei care conduc, am văzut abuzuri democratice, reglări de conturi, răfuieli, trădări, am văzut sărăcirea și îmbolnăvirea populației pe o himeră a unei așa-zise dezvoltări economice, am văzut măsuri antiromânești cu viză democratică... mă rog... sunt multe aspecte... nu asta caut să scot în evidență, ci altceva care e peste aceste lucruri.

M-aș referi colateral și la o anume saturație în toate domeniile, în artă se caută nișe neexploatate chiar dacă pot fi la limita firescului, în modă se revine deseori pe retro dar se testează sistematic și ciudățenii, în muzică se încearcă orice, chiar și zgomotul sau antimuzica cu obosirea văzului și auzului prin imagini stroboscopice și alternare color/alb-negru, dar și a atenției prin anumite mesaje... e o foame nebună de a veni mereu cu altceva, de a șoca... totul azi e fabulos, incredibil, șocant... „n-o să-ți vină să crezi dacă nu dai clic” ... au evoluat și filmele și clipurile, acum se ling bărbații și poartă tocuri... toate acestea par evoluții firești întâmplate de la sine, neorientate de nimeni... Și democrația a evoluat... sunt ușor de sesizat măcar două aspecte, acela al controlului tot mai crescut și acela al libertăților necondiționate de dragul libertății de exprimare și nu numai. Dacă te concentrezi un pic e posibil să sesizezi că ești un gunoi informatic neglijabil în sistem, un număr, un snop de biți, dar ți se spune că ai valoare. Acestea mi-au trecut prin cap acum, o să revin cu lucruri concrete, am vrut doar să provoc puțin...
Deci, democrația e bună în lipsă de altceva, dar la noi e originală...

Condițiile par prielnice unor discuții pozitive spirituale, bondăreii amatori de zumzăit pe subiecte noi nu prea
și-au făcut simțită prezența... e bine... la fel și poienarii... le au pe ale lor acolo... iar e bine, deci?...

Pamfletez, deci existez...
Spiritualizez, deci protestez...
la modul naiv, desigur, precum un ivit simpatic de aiurea... Posted Image

Edited by Noian, 22 November 2014 - 19:41.


#12
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View PostNoian, on 16 noiembrie 2014 - 20:15, said:

Ponta pentru chestia cu Chevron, nu va crește în ochii mei ever, altfel, părea ok...
w000000t???
singura problema pe care o vedeai la Don Vito Ponta era chestia cu chevron??

#13
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014

View Postdacoroman2310, on 23 noiembrie 2014 - 12:44, said:

w000000t???
singura problema pe care o vedeai la Don Vito Ponta era chestia cu chevron??
Nu singura, ci motivul suficient reclamat de un reply fluent și punctual la o problemă ce nu ține de tema topicului.
Am zis, de altfel, că părea ok... printre ceilalți lupi, evident... Posted Image
Nu înseamnă că ajungând într-o poziție importantă în stat nu s-a ales și cu un buton ce poate fi acționat și din afară.
Iar tu... Asta ar fi singura problemă care te-a făcut să pui degetul pe taste?
Am înțeles, ai citit doar acel postulic mic... nu-i bai! Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate