Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Oamenii care tot zic "gen"

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
AndreiMadaras

AndreiMadaras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 28.10.2014
Ba io n-am auzit de asa ceva, dar daca-mi zice mie cineva una deasta il bat. Posted Image

#20
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postmaster_oz, on 11 noiembrie 2014 - 08:34, said:

View Posthoratziu, on 11 noiembrie 2014 - 08:16, said:

Era si la noi moda acum vreo 2, 3 ani cu "stii?". Orice propozitie se termina cu "stii?". Da ba, stiu, in plm.

Am prins moda si raspunsul meu la intrebare era de obicei negativ, de unde rezulta un blocaj al celeilalte persoane.
Si eu procedam la fel, ma pufnea rasul iar interlocutorul meu realiza ca-l iau peste picior si se infuria Posted Image


o.n.:

View Postzedicus, on 11 noiembrie 2014 - 01:27, said:

Astia chiar.......Nu-s in stare sa vorbeasca corect ! Baga aiurea in mijlocul proprozitiei "gen".
Adica "Ma duc sa-mi cumpar de la magazin gen un corn".
Macar daca ar zice ''de genul", asa nu ar parea atat de agramati. Gen, gen gen. Nu mai pot cu ''gen". Fenomenul asta am observat ca a aparut cat de cat recent.
Oare de unde a rasarit ?
Si eu ma intreb asta, nici mie nu mi se pare corect gramatical;
dar cu siguranta sunt niste

View Postgicaru, on 11 noiembrie 2014 - 01:42, said:

Clișee, ticuri verbale, schematisme...
imprumutate, probabil,

View PostTinaMavro, on 11 noiembrie 2014 - 01:31, said:

De la americanismele cu like și you know:
"I went to like, you know, this take away and the guy at the counter there was like so rude, you know, like I was not hungry any more, you know."
inventate de

View Postsearcher-star, on 11 noiembrie 2014 - 11:18, said:

tipele snoabe din California.
si ajunse  -intr-un final- si in Romania secolului XXI (21) prin bunavointa................hipsterilor Posted Image ?

#21
thepunishmentofgod

thepunishmentofgod

    I live for the beat!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.08.2013
Cand fac o comparatie, eu folosesc adesea " de genul " , " in genul " etc. , dar cand ii aud pe aia cu " gen " la sfarsitul propozitiei, incepe sa tremure carnea pe mine.

#22
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
De nervi, sau de ce  Posted Image  ?

#23
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Postsearcher-star, on 11 noiembrie 2014 - 11:18, said:

Asta cu "like" cica vine de la tipele snoabe din California.
Dat fiind mirajul califonian, gen, s-a apucat toata lumea, like, sa vorbeasca la fel ca ei, you know?
Nu stiu. Mai spune.

#24
TinaMavro

TinaMavro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 07.11.2014

View Postsearcher-star, on 11 noiembrie 2014 - 11:18, said:

Asta cu "like" cica vine de la tipele snoabe din California.
Dat fiind mirajul califonian, gen, s-a apucat toata lumea, like, sa vorbeasca la fel ca ei, you know?

Adică de la pițipoancele americane?
Nu știu dacă exact din California, că acum vreo 10 ani auzeai așa ceva și în Virginia.

#25
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Eu am vazut in filme americane mai vechi de 10-15  -chiar si 20 de ani acest tic verbal you know ? si you know what i mean Posted Image

#26
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
se schimba forma, fondul e acelasi.
de aia cu "ma-ntelegi?" sau "m-ai inteles?" repetat pe post de virgula, de 10 ori intr-o fraza, nu-si mai aduce aminte nimeni?

#27
TinaMavro

TinaMavro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 07.11.2014
Sau, în varianta Haurențiu, ”că știi că cum zic?”, spus așa, ștrengărește, cu un zâmbet în colțul gurii. :lol:

#28
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostTinaMavro, on 11 noiembrie 2014 - 13:33, said:


Adică de la pițipoancele americane?
Nu știu dacă exact din California, că acum vreo 10 ani auzeai așa ceva și în Virginia.
Nu chiar pitipoance.
Mai precis ''Valley girls", fetele snoabe ale clasei medii-superioare din zonele interioare californiene, nu chiar de pe coasta. In anii 90.

View Posttom_1133, on 11 noiembrie 2014 - 14:09, said:

Eu am vazut in filme americane mai vechi de 10-15  -chiar si 20 de ani acest tic verbal you know ? si you know what i mean Posted Image
Asta cred ca e o carja verbala de cand lumea.

View Posttom_1133, on 11 noiembrie 2014 - 12:17, said:


dar cu siguranta sunt nisteimprumutate, probabil,inventate desi ajunse  -intr-un final- si in Romania secolului XXI (21) prin bunavointa................hipsterilor Posted Image ?
Pai ma gandesc ca or fi tradus hipsterii "like" si a iesit ''gen''.

#29
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
am dat si eu peste d'astea de tot ziceau gen la fiecare final de propozitie... pana cand mi s-a luat si mi-am gasit o poloneza...aia barem zicea "kurwa" mai rar si in rest nu prea intelegeam ce naiba vorbeste ;)

#30
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009

View Postascended, on 11 noiembrie 2014 - 02:25, said:

Lenea celor de la care a plecat"trendul" de a pronunta si vorbi corect.
Practic nu-si forteaza limba din gura sa nu oboseasca(limba).
Asta e fleac.
Pe mine ma enerveaza cateodata cei care fac economie de creier.
Adica in loc sa gandeasca singuri(sa gaseasca singuri solutii),intraba pe alti sau aplica solutia pe care au auzit ca au aplicat-o altii la probleme similare cu ale lor.

Da fapt, nu prea poti sa te pricepi la toate si am impresia ca e chiar indicat ca in probleme care te depasesc,sa intrebi pe cei ce se pricep sau sa aplici solutii utilizate cu succes in acelasi tip de problema.  
Cum se zice, istoria se repeta ;).

View Posttom_1133, on 11 noiembrie 2014 - 12:17, said:

Si eu procedam la fel, ma pufnea rasul iar interlocutorul meu realiza ca-l iau peste picior si se infuria Posted Image


o.n.:
Si eu ma intreb asta, nici mie nu mi se pare corect gramatical;
dar cu siguranta sunt nisteimprumutate, probabil,inventate desi ajunse  -intr-un final- si in Romania secolului XXI (21) prin bunavointa................hipsterilor Posted Image ?

Nu au hipsterii treaba cu asta, fenomenul cu GEN, a capatat cea mai mare raspandire de la melodia lui Guess Who.

Eu folosesc o alta retorica de tipul gen "stii" si anume "nuj' daca pricepi" . Pana acum nu m a injurat nimeni, dar presupun ca nu e timpul trecut.

#31
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postmad_boy, on 11 noiembrie 2014 - 18:46, said:

Eu folosesc o alta retorica de tipul gen "stii" si anume "nuj' daca pricepi" . Pana acum nu m a injurat nimeni, dar presupun ca nu e timpul trecut.

View Postzedicus, on 11 noiembrie 2014 - 01:27, said:

Astia chiar....Nu-s in stare sa vorbeasca corect. Baga aiurea in mijlocul proprozitiei "gen".
Adica "Ma duc sa-mi cumpar de la magazin de tipul gen un corn".


Posted Image Posted Image Posted Image

#32
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View Postzedicus, on 11 noiembrie 2014 - 01:27, said:

Astia chiar ma seaca. Nu-s in stare sa vorbeasca corect. Baga aiurea in mijlocul proprozitiei "gen". Adica "Ma duc sa-mi cumpar de la magazin gen un corn". Macar daca ar zice ''de genul", asa nu ar parea atat de agramati. Gen, gen gen. Nu mai pot cu ''gen". Fenomenul asta am observat ca a aparut cat de cat recent. Oare de unde a rasarit?
E de la prostii din Bucuresti care nu au luat bacul si care se cred mai culti daca vorbesc asa. Stai ca mai e si folosirea lui "decat" spre exemplu: Am folosit decat una. (Fara negatie.)

#33
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006

View Postsearcher-star, on 11 noiembrie 2014 - 15:29, said:

Pai ma gandesc ca or fi tradus hipsterii "like" si a iesit ''gen''.
Topicul asta mi-a adus aminte de Scooby Doo (seria originala, din 1969, nu facaturile astea mai noi :P ) Shaggy folosea "like" la greu, iar ardelenii de la Zone Studio Oradea au tradus cu "apoi". Se vede treaba ca aia nu sunt hipsteri :P

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KUf5aTcwJUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
TinaMavro

TinaMavro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 07.11.2014

View Postsearcher-star, on 11 noiembrie 2014 - 15:29, said:

Nu chiar pitipoance.
Mai precis ''Valley girls", fetele snoabe ale clasei medii-superioare din zonele interioare californiene, nu chiar de pe coasta. In anii 90.

Și pițipoancă ce înseamnă în accepțiunea ta, dacă nu fată snoabă, răsfățată, cam proastă, și cu ochii sclipind după bani și futaiuri și să fie cool?

#35
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postthepunishmentofgod, on 11 noiembrie 2014 - 12:29, said:

Cand fac o comparatie, eu folosesc adesea " de genul " , " in genul " etc. , dar cand ii aud pe aia cu " gen " la sfarsitul propozitiei, incepe sa tremure carnea pe mine.
Mă apucă jalea când aud așa ceva (mai ales în timpul unei discuții ce se vrea a fi tehnică).

View Posttom_1133, on 11 noiembrie 2014 - 14:09, said:

Eu am vazut in filme americane mai vechi de 10-15  -chiar si 20 de ani acest tic verbal you know ? si you know what i mean Posted Image
Când e în folosul discuției... merge.

#36
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Uite pe unu cu expresia gen aici, sau aici, deoarece a postat de doua ori.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate