Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Caine pentru apartament:de rasa sau maidanez?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
soarevictor

soarevictor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 14.01.2011

View Postsorin147, on 06 noiembrie 2014 - 10:08, said:


Are si cine sa curete rahatul din fata blocului?

+5

#20
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
mai bine te orientezi catre o pisica. pisica este perfecta pentru apartament. nu trebuie plimbata, face la litiera, e cuminte, te incalzeste, etc.

#21
cojocarundr88

cojocarundr88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 24.10.2014
Pisica e inlocuirea perfecta pentru cand nu gasesti mingea de fotbal...

#22
editheo

editheo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.11.2014
M-am convins cu JRT:nu-i bine sa-l tii in casa.Am auzit si eu partea cum ca nu ii e frica de nimic.FAP,as vrea sa te intreb daca stii ceva de interpets?Unii zic ca sunt samsari!

XDXDxd

#23
Andrei_006

Andrei_006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 24.07.2014
Ai mila de vecini si lasa dracu' catelu' pentru cand te muti la casa si ai curte.

#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Posteditheo, on 06 noiembrie 2014 - 09:33, said:

As dori sa imi cumpar sau sa adopt un caine.Prima data m-am gandit la pug,dar acum m-am razgandit.As vrea unul mai vioi si am gasit rasa JRT(jack russel terrier).Vreau sa stiu de la cine sa iau?Gasisem site-ul celor de la interpets.Sunt seriosi?

Interpets nu sunt crescatori ci samsari. Gasesti pe  pe http://www.achmb.com...00/vanzari  o lista cu crescatori din Bucuresti dar mai sunt si altii. Nu lua caine de la cei care au anunturi de caini fara pedigree sau care scriu ca parintii au pedigree dar puii -nu. Nu lua de la cei care iti livreaza catelul acasa ca pe un colet. Ei fiind mici si fragili si cu schema de vaccinare neterminata, se imbolnavesc in timpul transportului si o partte din ei mor la o saptamana-doua dupa ce ajung in casa noilor stapani. Motivul pentru care sunt atat de sensibili este ca provin din mame exploatate la maxim, fac pui la fiecare ciclu de calduri si sunt epuizate. Ia-ti femela ca nu va sari la bataie cand va vedea alti masculi si nici nu o vor ataca alti caini. In legatura cu distrusul casei, depinde si de la individ la individ, nu numai de rasa.

Edited by Freddy12, 06 November 2014 - 11:29.


#25
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Vezi si bichon frisee sau maltese. Sunt activi dar nu cat sa distruga tot. Eu am maidanezi la curte si sunt multumit de ei, fiecare caine e diferit, are personalitatea lui.

#26
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View Posteditheo, on 06 noiembrie 2014 - 09:33, said:

As dori sa imi cumpar sau sa adopt un caine.Prima data m-am gandit la pug,dar acum m-am razgandit.As vrea unul mai vioi si am gasit rasa JRT(jack russel terrier).Vreau sa stiu de la cine sa iau?Gasisem site-ul celor de la interpets.Sunt seriosi?
ia-ti un sot.

#27
MCosmin

MCosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.03.2007

View Postsorin147, on 06 noiembrie 2014 - 10:08, said:

Are si cine sa curete rahatul din fata blocului?

Daaa, aici ai spus-o bine! Numai ca nu trebuia sa fie sub forma de intrebare. Cred ca ceva de genul..."Strange-ti rahatul cainelui!!!"..era si mai bine.
Jack Russell Terrier  e o bomba! Daca vrei sa-ti testezi nervii si rabdarea ia-ti acest caine. Daca nu, orienteaza-te la o rasa mai calma. Din experienta mea, intalnind destule rase, cainii de talie mare sunt cei mai calmi. Cei din categoria "pufosenii" (sau caini de poseta) , sa nu se supere pe mine posesorii, sunt mai agitati. Care-i motivul? Nu stiu! Dar, banuiesc ca sunt mai "cocolositi", mai rasfatati. Vad cum merg in lesa...la 2 m in fata stapanului, lucru care cred ca nu e ok. In fine, cum il cresti asa il ai. Dar nu uita un lucru...STRANGE RAHATUL CAINELUI!

Edited by MCosmin, 06 November 2014 - 13:08.


#28
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
ia un caine de plus, cum era ala de statea la luneta masinii si isi bataia capul. ala nu face caca.

#29
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013

View Postsorin147, on 06 noiembrie 2014 - 10:08, said:


Are si cine sa curete rahatul din fata blocului?

Cum cine? Noi. Calcam il el si il intindem in tot orasul.Posted Image

#30
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu pe asta l-as lua: http://en.wikipedia....d_White_Terrier

https://www.google.r...d%3D103;300;435

#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Terrierii astia mici sunt extraordinari, fie ca e vorba de JRT, foxterrier sarmos ori westie. Nu se compara cu nici o rasa. Uite ce poate sa faca un JRT bine dresat. Oricine si-ar dori un asemenea caine.
http://www.flixxy.co...-dog-tricks.htm

Edited by Freddy12, 06 November 2014 - 16:22.


#32
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu recomand calduros ...sa nu iti iei caine daca stai la bloc. Indiferent de rasa sau caracter , un caine este o responsabilitate si o multime de obligatii conexe ce vin impreuna cu animalul. Cainii nu sunt facuti pentru bloc. Au nevoie de un spatiu pe care sa il pise si sa il k'ce cu generozitate si au nevoie de miscare zilnica. Asa sunt cainii ....daca vrei ceva sa para ca nu este in casa decat cand tu ca si stapan iti aduci aminte de el , sunt o multime de plus , frumosi , calzi , moi , buuni de perna , care nu KK , nu pise , nu rup mobila si sunt extrem de permisivi cu un stapan cu prea putin timp ( poti sa nu-i scoti la plimbare cu anii ) .
Un caine de bloc va fi un caine chinuit , indiferent de conditii si de grija celui care il adopta . Sorry ....viata-i nasoala si cateodata nu vrea sa ne dea tot ce ne dorim. Muta-te la casa care sa aiba si o curte si o gradina si adopta 4 caini ( ca mine ) si vei fi si tu fericit , si ei intr-un mediu potrivit .
O crima mai mare decat sa nu adopti un caine , este sa il adopti sa il cresti , sa ii oferi afectiune ...si dupa aceea sa te plictisesti de el si sa il abandonezi sau sa il daio altcuiva . Va fi ca un copil parasit si nu isi va mai reveni niciodata ( uiti-va la tristetea din in ochii maidanezilor si veti intelege ) .

#33
soarevictor

soarevictor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 14.01.2011
se da o lege acuma sa se interzica javretele la bloc.sau sa-I bage la intretinere ,ceva de genu asta

#34
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Posteditheo, on 06 noiembrie 2014 - 10:33, said:

M-am convins cu JRT:nu-i bine sa-l tii in casa.Am auzit si eu partea cum ca nu ii e frica de nimic.FAP,as vrea sa te intreb daca stii ceva de interpets?Unii zic ca sunt samsari!

XDXDxd
Te sfatuiesc sa iei doar pui de la crescatori cu traditie si in special de la cei care se bazeaza pe anumite rase si DOAR daca ofera pedigree ! Cainii vanduti de site-uri sau magazine nu sunt "de calitate genetica" si pot fi bolnavi ! In plus te rog sa te gandesti foarte bine inainte de a cumpara un caine si in special de rasa ! Multi cred ca un caine este o jucarie de care atunci cand te saturi poti sa o arunci si NU e asa ! Cainele necesita ingrijire zilnica indiferent daca ai tu chef sau timp ! In plus cheltuielile cu un caine sunt de minim 150-200 lei pe luna(asta in cazul cel mai ieftin) !
Eu iti recomand un maidanez ! Salvezi un suflet,sunt mai rezistenti la boli, sunt mai putin pretentiosi la mancare, mai iubitori si mai cuminti !

#35
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostFAP, on 07 noiembrie 2014 - 03:46, said:

Te sfatuiesc sa iei doar pui de la crescatori cu traditie si in special de la cei care se bazeaza pe anumite rase si DOAR daca ofera pedigree !

Eu iti recomand un maidanez ! Salvezi un suflet,sunt mai rezistenti la boli, sunt mai putin pretentiosi la mancare, mai iubitori si mai cuminti !
Ce mai intelege cititorul din sfaturile tale contradictorii !?

#36
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Se intelege foarte bine. Ori ia pui cu pedigree de la crescator inregistrat AChR, ori isi ia un maidanez mic.  Concluzia ar fi sa nu ia de la inmultitori  sau de la samsari fiindca puii proveniti de la acestia sunt bolnaviciosi, il iei acum si-ti moare intr-o saptamana.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate