Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Vreau sa-mi deschid coafor

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Xtinutza

Xtinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2005
Buna seara
Am nevoie de ajutorul vostru !
Lucrez in domeniu (coafor-machiaj) de 4 ani si acum m-am hotarat sa imi fac salon cu acte in regula. Am lucrat acasa pana acum, dar din cauza vecinilor, este mai bine sa imi inchiriez o garsoniera/apartament cu o camera sa imi continui afacerea. Eu nu as vrea un salon cu firma, sa fie vizibil din strada, sa-mi intre oameni din exterior. Prefer sa lucrez ca si pana acum, doar pe programari, avand deja clientele mele, recomandari din partea lor, plus cliente care imi vin de la targuri/baluri/Facebook etc.
Ce imi recomandati  ? Care sunt pasii pentru a fi in regula ?

#2
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Noii vecini?

#3
Xtinutza

Xtinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2005

 e_bulu, on 24 octombrie 2014 - 20:56, said:

Noii vecini?

Pai daca as fi cu acte in regula, ce legatura as mai avea cu ei ? Ar fi un salon in buna regula, nu ?

#4
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Trebuie aprobarea vecinilor

#5
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

 nicu131, on 24 octombrie 2014 - 21:01, said:

Trebuie aprobarea vecinilor
Toti vecinii de pe scara sau cum ?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca nu ai o firma, iti faci macar un PF apoi inchiriezi un spatiu, acest spatiu il autorizezi cu acordul asociatiei de proprietari care iti va da voie sa iti faci punct de lucru in acel apartament...inregistrarea se face la Registrul Comertului, parca (intreaba acolo) . Ca sa deschizi un PF pe coafura iti trebuie diploma de calificare. Apoi cu punctul de lucru inregistrat (R.C.) te duci si iti cumperi casa de marcat, pe care o inregistrezi la fisc pe adresa spatiului. ...asta pe scurt.

#7
Xtinutza

Xtinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2005

 MembruAnonim, on 24 octombrie 2014 - 21:33, said:

Daca nu ai o firma, iti faci macar un PF apoi inchiriezi un spatiu, acest spatiu il autorizezi cu acordul asociatiei de proprietari care iti va da voie sa iti faci punct de lucru in acel apartament...inregistrarea se face la Registrul Comertului, parca (intreaba acolo) . Ca sa deschizi un PF pe coafura iti trebuie diploma de calificare. Apoi cu punctul de lucru inregistrat (R.C.) te duci si iti cumperi casa de marcat, pe care o inregistrezi la fisc pe adresa spatiului. ...asta pe scurt.

Eu am o mare temere: Sanepidul !
Este obligatoriu sa pun firma mare afara, sa se vada ca e salon, este obligatoriu sa am un program fix ? Care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca apartamentul pe care il aleg, ca sa fie in regula, conform cerintelor ? Trebuie neaparat sa fie la parter, sau poate fi si la etajul 1 ?
Eu am si acum PFA, am casa de marcat, sediul este la parintii mei acasa, dar am punct de lucru mobil... Dar ce este mai avantajos sa aleg ? PFA, II, SRL... ? Ma gandesc ca in viitor poate voi dori sa ma extind, sa angajez si 1-2 fete...

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Quote

Avizare si autorizare sanitara - prin parcurgerea procedurii de evaluare
Directia de sanatate publica judeteana sau a municipiului Bucureşti este organul abilitat de control si care va efectua evaluarea, la sediul social şi/sau sediile secundare ale comerciantilor, a conditiilor de desfaşurare a acestei activitati in capitala tarii noastre.
In cazul in care in sediul social sau sediile secundare nu se desfaşoara inca activitatile ce constituie obiectul de activitate al comerciantului, nu este necesara obtinerea autorizatiei sanitare de functionare - Nu este necesara in aceasta etapa.
In vederea obtinerii avizului sanitar, firma/ persona interesata va intocmi un dosar, care va contine o serie de documente, dintre care mentionam:
    cerere
    plan general de amplasare a obiectivului (document cu imformatii speficice acestui gen de demers);
    planul de amenajare interioara
http://www.infiintar...n-cosmetica.php

Sper ca ai pe acolo un autoclav sau ceva asemanator pentru sterilizare instrumentelor folosite.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu trebuie sa te temi...controalele sunt ceva obisnuit...vin dau amenzi si pleaca...noi sa fim sanatosi.  Posted Image

Cu SRL si angajati cred ca lucrurile se complica rau. O gramada de hartii .

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Din pacate, peste tot trebuie sa ceri aprobarea vecinilor in scris, ceea ce e o tampenie de tip comunist - adica vecinii sa-ti dea voie TIE sa lucrezi in casa TA (sau aia inchiriata de tine), te pun sa platesti suplimentar la lift chiar daca esti la parter sau etajul I etc etc etc.
N-ar trebui ceruta nicio aprobabre de la vecini sau de la altcineva, ci numai avizele normale: pompieri, eco (daca faci ceva cu chimicale), iar daca faci zgomot (carciuma, club, distractie) sa respecti programul rezonabil sau sa te antifonezi daca nu esti la distanta suficienta.

Altfel, orice prost sau baba senila, daca nu vrea el pentru ca e invidios sau tampit, te poate opri din initiativa ta, ceea ce nu e bine pentru interesul individual, nici pentru cel general.

#11
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
tu faci confuzie intre a avea o firma vizibila si a functiona ca punct de lucru. Spui ca vrei sa fii in regula din punct de vedere legal, asta inseamna sa declari punct de lucru acolo unde lucrezi. Odata ce-ai facut treaba asta, incep sa vina automat controalele, nu neaparat ca sa te controleze, ci ca sa-si ia spaga. Sincer, mi se pare normal sa fii controlata de Sanepid, la genul de activitate pe care o ai. Iar daca ti-e frica de ei, inseamna ca ceva e in neregula cu activitatea ta. Incearca sa ai mai multa responsabilitate fata de oamenii aia pentru care lucrezi. Evident, daca zici ca vrei sa fii in regula legal, va trebui sa dai bon fiscal, sa faci contract cu firma de ridicat gunoi, sa-ti iei avizele si autorizatiile necesare.

Un punct de lucru nu trebuie sa fie semnalizat prin reclama (firma vizibila la intrare). Chestia asta o faci ca sa-ti atragi clientii si daca zici ca n-ai nevoie de asta, poti renunta. Dar sa nu traiesti cu impresia ca daca nu ai firma la usa nu stie nimeni ce faci acolo (in special institutiile statului). Odata ce-ai declarat acel punct de lucru, o sa stie si o sa vina in vizita. Daca te sperie chestia asta, mai bine continui sa lucrezi clandestin. Daca vrei sa faci un business, trebuie sa il faci cu toata seriozitatea si sa ai vointa necesara ca sa rezolvi si sa respecti toate aspectele legale. Bafta!

 Quantum, on 25 octombrie 2014 - 02:59, said:

Din pacate, peste tot trebuie sa ceri aprobarea vecinilor in scris, ceea ce e o tampenie de tip comunist - adica vecinii sa-ti dea voie TIE sa lucrezi in casa TA (sau aia inchiriata de tine), te pun sa platesti suplimentar la lift chiar daca esti la parter sau etajul I etc etc etc.
N-ar trebui ceruta nicio aprobabre de la vecini sau de la altcineva, ci numai avizele normale: pompieri, eco (daca faci ceva cu chimicale), iar daca faci zgomot (carciuma, club, distractie) sa respecti programul rezonabil sau sa te antifonezi daca nu esti la distanta suficienta.
Altfel, orice prost sau baba senila, daca nu vrea el pentru ca e invidios sau tampit, te poate opri din initiativa ta, ceea ce nu e bine pentru interesul individual, nici pentru cel general.
Daca vorbim strict de spatii destinate locuintelor, unde se trezeste cineva ca vrea sa desfasoare o activitate comerciala, eu zic ca ar cam trebui acordul vecinilor. Hai sa luam ca exemplu coaforul despre care se face vorbire. Sa zicem ca are ceva parchet fara vreo izolatie gen mocheta/covor. E coafor, deci vin preponderent femei. Femeile astea vor avea tocuri, cel mai probabil. Si se vor plimba prin camera aia. Ba pe scaun la tuns, ba la uscator, ba la baie, ba la facut maniciura/pedichiura. Vecinul de dedesubt de ce trebuie obligat sa le asculte bocanelile? Sa nu mai vorbim de faptul ca acolo unde se aduna multe femei o sa fie cu siguranta si multe vorbaraie, chicote, rasete, telefoane care suna, vorbit cu voce tare, poate tipete (de placere, stiu eu?). Apoi, zgomotele specifice activitatii: uscatorul de par, bazaitul masinii de tuns, un televizor deschis sa nu se plictiseasca etc. Zici ca nu trebuie sa plateasca liftul in plus? Dar clientele alea care se fredoneaza zilnic prin lift, chiar daca nu locuiesc acolo, si mai genereaza si zgomote cand se inchide (tranteste) usa? Dar gunoiul lasat pe casa scarii, ambalaje, tigari etc?

Inteleg problema pe care o ai cu babele si mosii senili, dar totusi, ei se afla intr-un bloc de locuit si n-ar trebui sa suporte alte zgomote decat cel mult cele provenite de la activitati casnice, in niciun caz de la activitati comerciale. Pentru acest tip de activitati exista spatii special amenajate, fie la parterul blocului, fie in cladirii gandite special pentru asta.

Edited by Michidoo, 25 October 2014 - 12:21.


#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ce spui tu e o mentalitate comunista. Ca un proprietar sa se bucure de proprietatea lui, nu trebuie sa ceara voie vecinilor sau oricui altcineva.

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ce spui tu e o tampenie. punct.

de proprietatea ta te bucuri cand si cum doresti.
de uzul si destinatia acesteia te bucuri dupa cum iti permite legea.

si de masina te bucuri cum vrei tu dar nu intri pe interzis, n-o conduci daca nu ai permis si nu o folosesti ca taxi fara autorizatii.

legile delimiteaza spatiile comerciale de spatiile rezidentiale si se practica oriunde in lumea asta. in alte parti cu mult mai multa strictete.
noi, locatarii care locuim (si nu lucram) in blocul acela nu avem nevoie de clientii tai care: incurca interfonul, trantesc usile, fac mizerie/galagie, tu lucrezi cand noi ne odihnim, etc.
rezidenta e locul unde esti acasa si unde-ti cresti copiii, nu unde vii la lucru si iesi la fumat si la barfa pe scara.

si tocmai de-asta exista legi. care sa te oblige sa intrunesti un minim de conditii daca tot vrei sa faci asta.

Edited by spare-me, 26 October 2014 - 08:46.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 spare-me, on 26 octombrie 2014 - 08:45, said:

.....


De acord doar cu o mica mentiune. Spatiile la parter, cu iesire separata sa fie acceptate...chiar si transformarea apartamentelor de la parter, cu intrare separata. Da trebuie pastrate niste limite, cu privirea la activitatea desfasurata.

#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
acele spatii au de obicei destinatie comerciala.
daca nu au, se paote schimba destinatia spatiul in destinatie comerciala intrunind conditiile cerute de lege.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iar, da, cu mentiunea ca schimbarea destinatiei unui astfel de apartament se face cu acordul in forma autentica al vecinilor directi si a asociatiei de proprietari. Asadar, daca nu vrea unul din vecini, nu se poate. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 26 October 2014 - 09:50.


#17
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Iar, da, cu mentiunea ca refuzul nejustificat poate fi atacat in instanta iar decizia instantei tine loc de acord mai departe Posted Image

Dar doar pentru acest gen de situatii. Daca ai apartament cu destinatia de rezidentia, oriunde de la parter la etajul 10 si un vecin nu isi da acordul, e foarte dificil sa-l determini pe cale legala sa o faca.

Edited by spare-me, 26 October 2014 - 09:51.


#18
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 MembruAnonim, on 26 octombrie 2014 - 09:48, said:

Asadar, daca nu vrea unul din vecini, nu se poate. Posted Image
Datorita anilor de comunism si de indobitocire, e greu sau imposibil pentru unii sa intelega concepte ca proprietatea si libertatea...

De ce sa-si deschida ala un coafor, o cizmarie sau un birou?!  Dreptul lui de a trai, muncind in casa lui, nu conteaza pentru noi ! Cum sa faca ala ce vrea in casa lui ?! Nuuu, ALA in CASA LUI face numai CE VREM NOI !  
(chestiile puerile: clinetii lui trantesc usa, fac mizerie, merg cu tocuri, sunt femei - deci vorbesc mult si tare, la parter trebuie platit suplimetar liftul...  sunt de rasul curcilor... )                   ~ Asta e triumful democratiei ! ~

Cand in functii de conducere poate ajunge oricine, fara carte, fara judecata, fara stiinta de ceva... atunci sunt aparati hotii si lenesii, nu munca si intreprinzatorul.

Edited by Quantum, 27 October 2014 - 06:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate