Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Cum dezactivez UPC Wi-Free?

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#91
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Pai si daca nu vrea acest serviciu, nu-l foloseste. Unde-i problema? Cu ce-l influenteaza pe el ca altii, maxim cinci, vor accesa spotul oferit de modemul lui ? Se presupune ca nu ii va influenta in nici un fel banda proprie de d/u.

Si daca afirm unele treburi, poate putin fortat, sunt sigur de astea ca traiesc in romanica si asta imi phute tot timpul si nervii.

#92
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 18.11.2007
Wi-Free functioneaza intr-un vlan separat complet de reteaua interna a clientului, IP-ul alocat este separat, banda alocata lui este separata de cea a clientului, echipamentul este dat in custodie deci nu al clientului, este proprietatea UPC, chiar nu vad de ce lumea e asa speriata de chestia asta.

Daca aveai inca un router pus chiar inainte de a intrarea in casa (si deci probabil la doar cativa metri de echipamentul tau) si care facea acelasi lucru te simteai mai bine? Nu vad de ce lumea se simte ca ii este violata intimitatea cu acesti Wi-Free. Eu chiar o vad ca o idee foarte buna.

#93
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
stai sa vezi ce frumos va fi cand upc va implementa ca celalalte filiale ipv6 only in reteaua interna si va face CGN/LSN (carrier grade nat / large scale nat) si va folosi DS lite (dual stack lite) pentru trafficul ipv4. atunci sa uiti de access la serviciile tale din lan de la distanta.
vrei iara access ai nevoie de o solutie de fallback care se poate implementa doar cu dezactivarea wifi free si trecerea routerului in bridge.
acuma fiecare este liber sa aleaga ce optiune doreste. asta ar trebui voi sa intelegeti.

#94
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 18.11.2007

View Postcarmenclara1, on 28 octombrie 2014 - 12:09, said:

stai sa vezi ce frumos va fi cand upc va implementa ca celalalte filiale ipv6 only in reteaua interna si va face CGN/LSN (carrier grade nat / large scale nat) si va folosi DS lite (dual stack lite) pentru trafficul ipv4. atunci sa uiti de access la serviciile tale din lan de la distanta.
vrei iara access ai nevoie de o solutie de fallback care se poate implementa doar cu dezactivarea wifi free si trecerea routerului in bridge.
acuma fiecare este liber sa aleaga ce optiune doreste. asta ar trebui voi sa intelegeti.
N-am nici o problema cu IPv6, reteaua mea interna este pregatita pentru asta, dar asta este irelevant.

Pana la LSN mai e drum lung, NAT444 nu au de ce sa faca, iar NAT464 ar trebui sa fie OK pentru cerintele mele de access din afara inauntru, atata timp cat translatarea 6-to-4 se face 1 la 1. Atata timp cat cerintele mele de prerouting si redirectare de porturi se respecta si dupa ce iese din reteaua lor, sunt perfect multumit.

Ah si daca oferta si serviciu DDNS care "stie" sa treaca peste tot LSN-ul lor si sa ajunga la mine, iarasi sunt perfect multumit.

#95
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
din pacate concluziile tale sunt eronate....

- upc foloseste deja acest sistem in alte tari (germania/austria/elvetia/olanda cred si polonia si slovacia)
- nu exista ddns
- se face CGN/LSN.
- routerul,media boxurile primesc doar ipv6 nativ   **routerul aloca ipuri de clasa c in lan
-> tot traficul este routat catre datacenterul upc catre un gateway care se ocupa de forwardarea trafficului si face si cgn/lsn.  -> pauza access din net la routerul tau sau la resursele de dupa el.....

#96
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 25.06.2005
Bravo Carmen, nu am inteles ce spui da imi place cum suna.  IPV4 inteleg....mai departe m-ai pierdut, respect oricum pt. cunostintele si seriozitatea ta.

#97
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 19.09.2008
Eu le-am spus astazi sa vina sa-si ia cotetzul technicolor cu wi-free activat si sa imi aduca modem clasic fara router si sa imi returneze chiria de 5 lei incepand din 01.11.2014 !

#98
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 18.11.2007

View Postcarmenclara1, on 28 octombrie 2014 - 18:37, said:

din pacate concluziile tale sunt eronate....

- upc foloseste deja acest sistem in alte tari (germania/austria/elvetia/olanda cred si polonia si slovacia)
- nu exista ddns
- se face CGN/LSN.
- routerul,media boxurile primesc doar ipv6 nativ   **routerul aloca ipuri de clasa c in lan
-> tot traficul este routat catre datacenterul upc catre un gateway care se ocupa de forwardarea trafficului si face si cgn/lsn.  -> pauza access din net la routerul tau sau la resursele de dupa el.....
Pefect de acord cu tine dar, LSN-ul trebuie sa fie transparent pentru end-user. Scopului unui NAT, orice fel de NAT, la baza lui pana la urma este sa-mi tranzlateze un trafic de date, treaba lui cum o face, important este sa asigure conexiunea de la mine la site-ul sau serviciul pe care vreau sa-l accesez transparent.

LSN-ul (din cate stiu nu se mai foloseste termenul de CGN) nu face decat sa incapsuleze pachetul IPv4 trimis din PC-ul meu, incapsulat IPv6 de catre router-ul/modem-ul lor apoi transportat tot IPv6 prin datacenter-ul UPC si la capatul celalalt sa scoata encapsularea si sa ramana la loc IPv4 (asta si in functie de unde se duce pachetul, daca DNS-ul are si record AAA atunci poate sa-l trimita IPv6 asa cum e).

Eu sunt convins ca atata timp cat pot fi identificat ca unic, chiar si printr-un IPv6 (cu sau fara DDNS cu suport IPv6), ar trebui sa pot sa fac drumul asta si invers. Si nu ma refer aici fix in cazul meu, dar sunt o groaza de clienti corporate care se bazeaza pe asta, nu poti sa-mi spui tu mie ca odata cu LSN va disparea notiunea de port forwarding sau DMZ. Asta chiar refuz sa cred. In tarile enumerate de tine vrei sa-mi spui ca nici un client UPC nu mai poate face port forwarding sau DMZ?

Plus ca toata utopia cu LSN va disparea odata ce insulele de IPv6 se vor mari pana in etapa de a se uni, si intr-un viitor .... ce-i drept nu stiu cat de indepartat... se va renunta la el in favoarea traficului nativ IPv6 end-to-end.

Eu inteleg foarte bine ce spui tu, doar ca refuz sa cred ca implementarea lui va bloca orice fel de access din exterior catre interior.

PS: Si ar cam trebui sa ne mutam in alta parte cu discutia asta pentru ca este putin off-topic cu ce se discuta aici.

Edited by snapilica2003, 28 October 2014 - 19:11.


#99
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
nu este chiar off-topic.
poti face opt out -> dar impune dezactivara wifi free si trecerea routerului in bridge plus timp de asteptare.

P.S. clientii corporate nu sunt migrati pe noua platforma.
P.S2 eu beneficiez de mai bine de un an de ambele constelatii. deci stiu ce vorbesc.

http://www.unitymedi...hp?f=53&t=23008

Edited by carmenclara1, 28 October 2014 - 19:40.


#100
Keffr3n

Keffr3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 01.10.2005
Deci care e concluzia? Vreau sa imi inchid kkt-ul de wi-fi free, le-am dat momentan un mesaj in my.upc.ro. E suficient sau tre sa ii injur la call center?

Edited by Keffr3n, 15 March 2015 - 20:27.


#101
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Il poti dezactiva din contul MyUPC.

#102
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007

View PostKeffr3n, on 15 martie 2015 - 20:27, said:

Deci care e concluzia? Vreau sa imi inchid kkt-ul de wi-fi free, le-am dat momentan un mesaj in my.upc.ro. E suficient sau tre sa ii injur la call center?
Cine crezi ca te ajuta daca ii injuri..!? Nu asa se rezolva problemele..

#103
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostKeffr3n, on 15 martie 2015 - 20:27, said:

Deci care e concluzia? Vreau sa imi inchid kkt-ul de wi-fi free, le-am dat momentan un mesaj in my.upc.ro. E suficient sau tre sa ii injur la call center?
nu era mai simplu sa-l dezactivezi direct decat sa joci ping pong cu mesaje?

p.s.  sa stii ca nici atitudinea nu te ajuta!

#104
mititelux

mititelux

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.06.2015
1) Cumparat alt router + un cablu de lan
2) Bagat cablul din routerul thomson in noul router in portul de WAN
3) configurat noul router
4) Dezactivat wifi pe vechiul router de la UPC (thomson-ul) si scos antenele pentru siguranta.

Aparent oricum pana acum era o retea ascunsa UPC_multimedia la care se puteau conecta oameni care stiau de el (parola se deduce usor) si de acolo nu stiu ce access ar avea.

SA fie sanatos UPC-ul, daca vrea sa gazdruiasca de la mine ceva, sa discute frumos, facem contract, ma platesc daca imi convine (normal ca nu, dar in fine)

#105
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Asta nu e topic pt. revarsat frustrarile, ci cu instructiuni pt dezactivarea serviciului.
Pe langa faptul ca nu ai zis nimic concret, mai bagi si lumea in ceata.
UPC Wi-Free se poate dezactiva din contul MyUPC, nu trebuie sa-ti arunci routerul in aer pentru a face asta si nici sa-ti bati pisica.

Edited by gumball3000, 28 June 2015 - 22:01.


#106
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Cat face abonamentul tau, inmultesti cu doi si cam asta e suma pe care o ceri de la upc. Sau ceri de trei ori ca sa ai de unde sa mai lasi. Plus ce mai e la curent evident.

Posted Image

Edited by grinci, 28 June 2015 - 22:02.


#107
mititelux

mititelux

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.06.2015
gumball3000 la cine era directionata intrebarea?

Daca spre mine:
- Instructiunile de mai sus functioneaza perfect si UPC-ul habar nu are ca am facut asta + nu au ce sa faca.
- Instructiunile respective rezolva si problema cu alte posibile Wi-Fi-uri ascunse (care nu fac advertise la retea sa fie vazuta la scan, dar tot se pot conecta oameni

#108
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Paranoia... mai am "prostul obicei" sa scanez spectrul wi-fi din zonele prin care ma perind, si nu am vazut pe nicaieri retele ascunse de-ale UPC, si crede-ma, m-am uitat bine si la adresele MAC.
Tu ai impresia ca UPC-ul sta sa verifice manual cine si-a dezactivat WI-Free-ul de pe router? Si poate ocazional sa le injecteze si niste virusi pe retea...

Edited by gumball3000, 28 June 2015 - 23:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate