Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

De ce eu platesc 39 lei pe 100mbps cand pe site-ul RCS RDS vad 29

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
altair_xms

altair_xms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 29.10.2007

View PostPapillon_, on 28 noiembrie 2014 - 10:55, said:

Am facut comanda in digicare ca sa fiu transferat de la 100 la 200 pentru ca platesc 39 de lei si nu s-a intamplat nimic de o saptamana. Nu se ocupa nimeni de comenzile online?

Intrebare: dupa ce ai facut trecerea a fost necesar sa faci re-cablare? Am inteles ca sunt necesare toate firele din cablu pentru internet iar pt telefon fix e necesar un cablu separat ...

#56
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
De la 100 la 200 nu trebuie recablare, insa daca vrei 500 sau 1000 trebuie sa iti traga fibra optica pana in apartament.

#57
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
De la 50 la 100 nu e nevoie de cabluri noi/remufare.

De la 100 la 200 poate sa fie necesar. Stiu pe cineva cu fibra optica in apartament la FL.200.

Si chiar daca nu il instaleaza pe FTTH si are si telefonie fixa pe acelasi cablu UTP se remufeaza si la FL.200.

#58
altair_xms

altair_xms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 29.10.2007
daca e remufare e ok, nu vreau sa mai trag inca un cabru => e posibil sa raman doar cu un singur cablu pt internet & tel. fix?

#59
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

View Postcatalinman, on 29 noiembrie 2014 - 10:12, said:

De la 100 la 200 poate sa fie necesar. Stiu pe cineva cu fibra optica in apartament la FL.200.
Si chiar daca nu il instaleaza pe FTTH si are si telefonie fixa pe acelasi cablu UTP se remufeaza si la FL.200.
Pai si atunci cum e ? Trebuie sa ii chem sa imi faca remufarea?

#60
altair_xms

altair_xms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 29.10.2007
pai ai testat viteza? cat ai obtinut in teste?

#61
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Deocamdata nu am cum pentru ca de la 1 imi face trecerea la 200.

#62
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View Postaltair_xms, on 29 noiembrie 2014 - 09:31, said:


Intrebare: dupa ce ai facut trecerea a fost necesar sa faci re-cablare? Am inteles ca sunt necesare toate firele din cablu pentru internet iar pt telefon fix e necesar un cablu separat ...
La mine a fost nevoie de remufare
Aveam inainte si telefonu fix pe o pereche de fire

#63
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,921
  • Înscris: 11.01.2007

View PostPapillon_, on 28 noiembrie 2014 - 10:55, said:

Am facut comanda in digicare ca sa fiu transferat de la 100 la 200 pentru ca platesc 39 de lei si nu s-a intamplat nimic de o saptamana. Nu se ocupa nimeni de comenzile online?
Asa am facut si eu, timp de o LUNA si ceva, nimic.M-am enervat si am facut cerere de FL1000, iarasi nimic, alta LUNA.
Am facut si sesizari telefonice si din DigiCare, nimic, doar vesnicul "o sa urgentam".Ramane ultima varianta, cu parere de rau, sa vad cum se misca dupa o "vandalizare".

#64
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La mine nimic nu tine, nici macar aparitia recenta a upc-ului pe casa scarii. :D

#65
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
Eu am făcut trecerea de la fl 100 la fl 200 și în 1 ora am fost sunat m-au programat sa vina băieții marți.
Telefonic am făcut totul.

#66
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013
Să vă explic cum stă treaba dacă trebuie sau nu recablare. Voi spune un pic detaliat pentru cei care nu cunosc cum e treaba cu conectarea. Acel cablu, pe numele lui cablu UTP, are în interior 4 perechi torsadate de fire. În total 8 fire. Orice conectare ethernet sub 100 Mbps (Fiberlink 100, de exemplu) are nevoie doar de două perechi, adică de patru fire din cele opt. Clientul 1, are un cablu tras de la cutia de joncțiune până în terminal. Vecinul lui, își face și el abonament la RDS. Îl vom numi clientul 2. Vin băieții de la instalări și ce fac? Observă că vecinu' are net tras deja și nu îi mai trag clientului 2 cablu de la cutie până la terminal ci, execută acea hidoasă "operație pe fir deschis". Adică efectiv îi despică cablul clientului 1 (cablu care a fost plătit de client, este PROPRIETATEA lui), îi extrag cele 4 fire nefolosite și îl conectează la ele pe clientul nou, clientul 2. Cum se face treaba vedeți în foto atașat. Este poză reală, făcută de mine, înainte de a trece pe Fiberlink 200.
Întrebarea mea este următoarea: oare în devizul de plată al clientului 2, se va trece doar lungimea cablului de la acea ordinară înnăditură până la terminalul din casă sau îi va adăuga și lungimea până la cutie, ca să mai scoată și eu 5-10 metri de cablu pe fraier?
Când am trecut pe Fiberlink 200 și îmi trebuiau toate cele 4 perechi de fire și au venit băieții, ce credeți că au făcut? Mi-au tăiat cablul de la înnăditură, au tras un altul nou de la cutie și l-au înnădit cu ce aveam eu deja.
Deci, cum îi este norocul fiecăruia.

Later edit: A doua oară nu mi-au mai luat niciun ban, pe nimic. Până atunci nu văzusem porcăria dar am remarcat-o când am ieșit pe hol că nu știam ce pana mea durează atât. Am apucat să fac și poza.

LEGENDĂ:
A = bucata de cablu devenită comună după conectare, ce urcă la cutia de joncțiune
B = bucata de cablu de după înnăditură care merge către clientul inițial;
C = cablul ce pleacă către clientul nou instalat.

Attached Files


Edited by Rundas, 29 November 2014 - 18:25.


#67
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 11.08.2009

View PostRundas, on 29 noiembrie 2014 - 18:21, said:

Să vă explic cum stă treaba dacă trebuie sau nu recablare. Voi spune un pic detaliat pentru cei care nu cunosc cum e treaba cu conectarea. Acel cablu, pe numele lui cablu UTP, are în interior 4 perechi torsadate de fire. În total 8 fire. Orice conectare ethernet sub 100 Mbps (Fiberlink 100, de exemplu) are nevoie doar de două perechi, adică de patru fire din cele opt. Clientul 1, are un cablu tras de la cutia de joncțiune până în terminal. Vecinul lui, își face și el abonament la RDS. Îl vom numi clientul 2. Vin băieții de la instalări și ce fac? Observă că vecinu' are net tras deja și nu îi mai trag clientului 2 cablu de la cutie până la terminal ci, execută acea hidoasă "operație pe fir deschis". Adică efectiv îi despică cablul clientului 1 (cablu care a fost plătit de client, este PROPRIETATEA lui), îi extrag cele 4 fire nefolosite și îl conectează la ele pe clientul nou, clientul 2. Cum se face treaba vedeți în foto atașat. Este poză reală, făcută de mine, înainte de a trece pe Fiberlink 200.
Întrebarea mea este următoarea: oare în devizul de plată al clientului 2, se va trece doar lungimea cablului de la acea ordinară înnăditură până la terminalul din casă sau îi va adăuga și lungimea până la cutie, ca să mai scoată și eu 5-10 metri de cablu pe fraier?
Când am trecut pe Fiberlink 200 și îmi trebuiau toate cele 4 perechi de fire și au venit băieții, ce credeți că au făcut? Mi-au tăiat cablul de la înnăditură, au tras un altul nou de la cutie și l-au înnădit cu ce aveam eu deja.
Deci, cum îi este norocul fiecăruia.

Later edit: A doua oară nu mi-au mai luat niciun ban, pe nimic. Până atunci nu văzusem porcăria dar am remarcat-o când am ieșit pe hol că nu știam ce pana mea durează atât. Am apucat să fac și poza.

LEGENDĂ:
A = bucata de cablu devenită comună după conectare, ce urcă la cutia de joncțiune
B = bucata de cablu de după înnăditură care merge către clientul inițial;
C = cablul ce pleacă către clientul nou instalat.


#68
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postboggy20, on 29 noiembrie 2014 - 17:16, said:

Eu am făcut trecerea de la fl 100 la fl 200 și în 1 ora am fost sunat m-au programat sa vina băieții marți.
Telefonic am făcut totul.

Si ei tot telefonic te-au cablat. :D

#69
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cele 4 fire "nefolosite" in mod normal sunt folosite ptr telefonie.
La mine nu sunt conectate deloc ca mi-a fost lene sa le mufez si oricum nu am telefon de la ei, dar intra la mine in casa.

#70
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012

View PostIon_de_la_Raion, on 29 noiembrie 2014 - 18:41, said:


Si ei tot telefonic te-au cablat. :D
Sper sa nu ma cacbleze marți tot tel.

#71
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013
@eiffel
Poate ai și tu vreo surpriză pe de-a lungul cablului să vezi că undeva pe traseu cele neutilizate "au divorțat" de celelalte și au ieșit pe-afară Posted Image
Eu nu înțeleg cum de și-au permis nene să facă așa ceva cu un lucru care era proprietate privată! Vecinul meu a plătit acel cablu, mufe etc.

Edited by Rundas, 29 November 2014 - 18:53.


#72
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
Pana la urma au venit astăzi cum au promis, au umblat la fire pe scara la ușă... Apoi au venit în casă au probat pe fir au zis ca totul e ok... Eu prost ca n-am verificat de fata cu ei... Cu stupoare am constatat apoi ca am tot 100Mbs am sunat la tehnic și se pare ca mai trebuia sa facă ceva la firul din casa...

Căcamaș pe fața lor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate