Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 

Probleme semnal Telekom-detalii tehnice

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 03.04.2007
De cateva luni calitatea semnalului a scazut drastic mai ales indoor intr-o localitate din Timis.
Inainte Cosmote era singurul operator cu semnal acceptabil in localitate, acum indiferent de terminalul telefonic calitatea lasa de dorit.
Mai sunt si alte zone unde calitatea semnalului a scazut?

Pe telefon indoor imi arata -107dBm 3 ASU, e Ok ce inseamna?
Mentionez ca suna uneori telefonul dar de vorbit nici vorba indoor.

Edited by csachiri, 14 October 2014 - 10:31.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,873
  • Înscris: 07.02.2003

 csachiri, on 14 octombrie 2014 - 10:29, said:

Pe telefon indoor imi arata -107dBm 3 ASU, e Ok ce inseamna?
Semnal mic asta inseamna, prea mic chiar pentru o convorbire normala.

#3
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 23.03.2007
cu cat e mai mic ..-93 dBm e mai bine , la mine la -107 isi pierde de tot semnalul , la 103 nu pot avea o conversatie
ai incercat 2g ? posibil sa fie mai bine
raspunsul oficial cosmote a fost " echipamentele functioneaza in parametrii optimi "

#4
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 03.04.2007

 botelucian, on 14 octombrie 2014 - 10:59, said:

cu cat e mai mic ..-93 dBm e mai bine , la mine la -107 isi pierde de tot semnalul , la 103 nu pot avea o conversatie
ai incercat 2g ? posibil sa fie mai bine
raspunsul oficial cosmote a fost " echipamentele functioneaza in parametrii optimi "

Pe GSM am -91 dBm 11asu, insa chiar la un banal nokia 1208 calitatea convorbirii e proasta.

#5
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,554
  • Înscris: 08.10.2007
Așa pățesc și eu când merg la țara, undeva în județul Giurgiu, la 45 de KM de București. Până prin primăvară semnalul era perfect. Aproximativ din luna Mai, calitatea a scăzut drastic iar acum cu greu reușești să ai o convorbire cu cineva. Asta e, ne orientăm către cei care au semnal decent, nu către ăștia care focalizează tot semnalul pe orașe.

#6
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
E problema nationala asta cu semnalul slab/ lipsa.

#7
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 22.03.2008
Probleme de semnal or mai fi si pe la Telekom, dar nu mai mari ca la Vodafone. Lasati sesizarea pe pagina lor de facebook in zona Forum.

Edited by gabybcr, 14 October 2014 - 22:19.


#8
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 03.04.2007

 gabybcr, on 14 octombrie 2014 - 22:19, said:

Probleme de semnal or mai fi si pe la Telekom, dar nu mai mari ca la Vodafone. Lasati sesizarea pe pagina lor de facebook in zona Forum.

CEva se intampla totusi, asa cum spuneau si alti colegi mai sus pana prin primavara era Ok, doar in ultimul timp a scazut simtitor.
Am facut sesizare telefonic si am primit raspuns dupa cateva zile ca totul este "conform standardelor" ca sunt factori care influenteaza calitatea semnalului: conditii meteo, zona geografica, etc
Pai pana acum nu erau aceleasi conditii in aceeasi zona?
Mai mult cand i-am intrebat daca nu era normal sa vina sa verifice in teritoriu au zis ca nu e nevoie, ca au echipamente profesionale, pfff
Apropo pe situl lor unde se poate depune o reclamatie, ca eu nu am gasit la sectiunea asistenta.

#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011
Se schimbă clima și în aceste condiții tehnicienii telekoy au probleme de concentrare referitor la situațiile menționate. Posted Image
E singurul fenomen de observat în Timiș, unde nu apar perturbații, în benzile de 900 mhz nevariind semnalul mult în funcție de condițiile meteo.

Cosmote a funcționat întotdeauna prost la nivele de semnal sub -100 dBm, în timp ce Vodafone spre exemplu merge lejer cu 10 decibeli mai jos. Asta face diferența între a avea semnal exploatabil într-o zonă îndepărtată și a nu avea deloc. Singura soluție este păstrarea terminalului într-un punct unde semnalul este utilizabil și utilizarea unei căști bluetooth pentru convorbiri. Această "manevră" poate "câștiga" și 5-6 dBm, suficient pentru a face diferența între un apel eșuat și unul funcțional cât de cât.

Edited by benis, 15 October 2014 - 08:28.


#10
Crina_david

Crina_david

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.11.2014
Eu am o problema sunt pe cosmote abonament iar de 2 zile nu primesc mesaje de trimis merge sa le trimit dar de primit nu,am sunat la relatii cu clientii si mi.au spus ca de la ei nu este problema si sa setez nr centrului de mesaje dar este setat,ce este de facut?

#11
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,139
  • Înscris: 26.07.2009
Sa te deplasezi la un sediu de la ei ca altfel nu te intelegi online. Poti si tu pe www.telekom.ro la chat online sa le ceri sa posteze aici la intrebarile noastre sau nelamuriri cum au si cei de la Digi, Vodafone sau Orange. Eu deja am facut-o.

Edited by cristinel07, 06 November 2014 - 17:00.


#12
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 25.07.2004
Daca postează la fel de inteligent ca  pe Facebook, mai bine fara

#13
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,139
  • Înscris: 26.07.2009
Cine anume?

#14
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Am aflat azi de la un prieten ca semnalul 3G in gara Herculane unde lucrează a scăzut extrem,pana acum avea semnal maxim dar de aproape 2 luni are 1-2 liniuțe si apoi sare pe 2G si iar intra in 3G si iar se pierde si tot așa,a observat ca bateria il tine mai puțin ,desi telefonului s3 mini e luat in vara,si m-a întrebat daca nu cumva are legătură una cu alta

#15
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Sa ia un telefon bun din pdv radio, S3 mini e exclus la capitolul asta. E gresit sa tragi concluzii despre calitatea semnalului cand utilizezi un S3 mini in special sau un Samsung de fabricatie noua in general. Daca si pe alt telefon se confirma scaderea de semnal, atunci or fi demontat vreo statie in zona.

Edited by biogood, 06 November 2014 - 19:23.


#16
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
ok,test făcut cu prestigio,nokia 520 lumia,sgh u800soul lg g2 mini. toate același rezultat ,si nu poate sa.mi spună nimeni ca telefoanele sunt defecte deoarece pana in 25-30 august funcționau perfect

si ce căuta helperul Orange pe aria asta??? :))

#17
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Inseamna ca au demontat vreo statie prin zona sau in cel mai bun caz au reorientat un sector, desi e de glume proaste sa nu bata nimic chiar spre gara. Hupogramos, ai vreo idee de ce s-ar putea intampla scaderea de semnal pe care o raporteaza mircea_kevin?

#18
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
curios, când ii vremea buna semnal fluctuant când e vremea rea minim spre 0 de 3G vorbesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate