Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Stabilire in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
zolisalamon

zolisalamon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.08.2014
Salut, vreau sa ma ajutati cu niste pareri, sunt cam dezorientat, la anul in iunie ma duc la munca, undeva pe langa Munchen la o fabrica de scanduri,am mai fost la munca acolo si m-am plimbat cam prin toata Bavaria nu-mi place mai deloc zona, vreau sa muncesc cateva luni sau chiar un an sau 2, sa-mi strang niste bani, apoi vreau sa ma mut in alta parte a tarii(Germania), si sa-mi gasesc in orasul respectiv ceva de munca....in fine.
Pe mine ma atrage ideea sa ma mut, cam pe undeva prin nord-ul tarii sau vest.

PS: Am multe rude stabilite in Dortmund, Frankfurt si Nurnberg,  dar nu tin legatura cu ei ca sa ma ajute(ei).

PS2: Vreau sa-mi fac planuri de pe acum sa stiu la ce sa ma astept pe viitor acolo, asa ca va cer parerile voastre personale.

Multumesc anticipat!

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Nu-ti place Bayern? Crezi ca celelalte landuri sunt mai frumoase? Du-te lucreaza, invata germana si dupa aceea poti sa te muti unde vor muschii tai. Iti recomand Kiel, ca-i departe de Bayern :P

#3
danirosan

danirosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.10.2009
Dupa München eu cred ca cea mai dezvoltata zona e zona Stuttgart, nivelul de salarizare e putin mai mare decat in zonele de nord si vest, iar oamenii mi se par mai deschisi putin decat cei din Bavaria

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 zolisalamon, on 09 octombrie 2014 - 02:17, said:

m-am plimbat cam prin toata Bavaria nu-mi place mai deloc zona

Aproape sigur nu te-ai plimbat suficient. De placut in primul rind e daca iti vine salariul de acolo sau nu, restul sint chestii relativ echivalente in toata Germania (poate cu exceptia Berlinului). Si bineinteles cu particularitatile geografice aferente, de obicei legate de care granita esti mai aproape. Bavaria sta extraordinar dupa mine. Nu numai Austria si Elvetia sint aproape dar poti ajunge relativ lejer si la Venetia de exemplu (sau Cortina d'Ampezzo, dupa sezon si preferinte personale).

#5
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 zolisalamon, on 09 octombrie 2014 - 02:17, said:

Salut, vreau sa ma ajutati cu niste pareri, sunt cam dezorientat, la anul in iunie ma duc la munca, undeva pe langa Munchen la o fabrica de scanduri,am mai fost la munca acolo si m-am plimbat cam prin toata Bavaria nu-mi place mai deloc zona, vreau sa muncesc cateva luni sau chiar un an sau 2, sa-mi strang niste bani, apoi vreau sa ma mut in alta parte a tarii(Germania), si sa-mi gasesc in orasul respectiv ceva de munca....in fine.
Pe mine ma atrage ideea sa ma mut, cam pe undeva prin nord-ul tarii sau vest.

PS: Am multe rude stabilite in Dortmund, Frankfurt si Nurnberg,  dar nu tin legatura cu ei ca sa ma ajute(ei).

PS2: Vreau sa-mi fac planuri de pe acum sa stiu la ce sa ma astept pe viitor acolo, asa ca va cer parerile voastre personale.

Multumesc anticipat!

Cu germana cum stai?
Daca nu iti place Bavaria (nu comentez), cum ti s-a mai sugerat, muta-te mai la vest, spre stuttgart. Cu mult mai la vest, spre Franta, mi-e teama ca din nou n-o sa-ti mai placa, la saarbrucken pe strada juri ca esti in algeria.

#6
zolisalamon

zolisalamon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.08.2014

 denky, on 13 octombrie 2014 - 06:32, said:

Cu germana cum stai?
Daca nu iti place Bavaria (nu comentez), cum ti s-a mai sugerat, muta-te mai la vest, spre stuttgart. Cu mult mai la vest, spre Franta, mi-e teama ca din nou n-o sa-ti mai placa, la saarbrucken pe strada juri ca esti in algeria.

Stiu putin, dar vreau sa mi-o perfectionez, din ce am auzit cred ca o sa raman la Bavaria, Baden sau Hessen. Voi vedea pe viitor, am multe rude in Germania dar nu tin legatura cu ei, oricum nu mi-ar placea sa stau pe capul nimanui. Multumesc pt. raspuns.

Cand ma refeream la Vest, ma gandeam la Koln sau eventual Dusseldorf, dar cum zicea cineva de pe aici, important e de unde imi vin banii, apoi restul.

#7
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
dupa ce te muti in Stuttgart, sa vezi ce faina o fost Bavaria.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Stai sa vezi daca ajunge la Düsseldorf ...

#9
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 f300, on 13 octombrie 2014 - 15:50, said:

Düsseldorf ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0_GI-7eliRs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Pengoon, on 13 octombrie 2014 - 15:18, said:

dupa ce te muti in Stuttgart, sa vezi ce faina o fost Bavaria.

Daca o ia in jos spre reutlingen, tubingen etc cred ca se invioreaza bine de tot...

#11
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 denky, on 14 octombrie 2014 - 20:37, said:

Daca o ia in jos spre reutlingen, tubingen etc cred ca se invioreaza bine de tot...

Ce au zonele astea?Sunt oamenii mai dificili?Anul trecut am fost pentru cateva zile aici si mi s-a parut totul ok.As fi extrem de incantat sa arate asa Romania.

Edited by fredy2007, 15 October 2014 - 17:23.


#12
zolisalamon

zolisalamon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.08.2014

 Pengoon, on 14 octombrie 2014 - 20:15, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0_GI-7eliRs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce legatura are clipul cu orasul in sine?

#13
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 fredy2007, on 15 octombrie 2014 - 17:23, said:



Ce au zonele astea?Sunt oamenii mai dificili?Anul trecut am fost pentru cateva zile aici si mi s-a parut totul ok.As fi extrem de incantat sa arate asa Romania.

Pai asta ziceam, ca e raiul pe pamant pe aici, nici prin stuttgart nu mi se pare chiar asa de cacao. Si merg pe acolo de vreo 25 ani.

#14
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
Din punct de vedere economic unde este acum mai ok sa iti gasesti un loc de munca ?Este mai ok acum zona Munchen din Bavaria fata de zona Stuttgart?Ofera zona Munchen mai multe oportunitati profesionale fata de zona Stuttgart?Din punct de vedere turistic Bavaria este cel mai frumos land dar si cel mai scump ca si cheltuieli legate de nivelul de trai  din Germania asa ca salariile sunt pe masura costurilor vietii din acest land?

#15
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

 dennis_2005, on 11 octombrie 2016 - 22:12, said:

Din punct de vedere economic unde este acum mai ok sa iti gasesti un loc de munca ?Este mai ok acum zona Munchen din Bavaria fata de zona Stuttgart?Ofera zona Munchen mai multe oportunitati profesionale fata de zona Stuttgart?Din punct de vedere turistic Bavaria este cel mai frumos land dar si cel mai scump ca si cheltuieli legate de nivelul de trai  din Germania asa ca salariile sunt pe masura costurilor vietii din acest land?

Sper ca cineva sa aiba amabilitatea sa raspunda la intrebarile mele de mai sus.In special daca exista vreo  diferenta salariala intre zona Munchen si alte zone din Germania.In Bucuresti, salariile sunt mai mari ca si in restul tarii, datorita costurilor mai mari in Bucuresti fata de celelalte localitati din tara.Probabil asa stau lucrurile si la germani.

#16
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Da, asa stau lucrurile si aici. In München e mai scump dar si salariile sunt mai mari. Lucru valabil si in alte orase mari si scumpe. Acum daca e suficienta marimea salariului in raport cu costurile eu nu pot sa spun, ca nu stau pe acolo. Din experienta mea, ofertele salariale in Munchen erau cam cu 20% mai mari pt acelasi lucru atunci cand imi cautam eu de lucru prin Germania in IT. Costurile insa sunt mai mari de 20% fata de unde sunt acum, cel putin la locuinta. Iar daca-ti trebuie ceva locuinta cu mult spatiu ca ai familie, pretul ala dublu cam inseamna ceva. Daca muncesti intr-un domeniu bine platit e ok, dar pe salarii mici, nu prea ai ce cauta acolo.

Parerea mea despre orasele astea mari si dezvoltate e ca sunt scumpe pt toti, dar nu toti castiga suficient de "mai bine" incat sa merite sa stea acolo. Apoi, sunt zone in orasele astea unde e ieftin, dar nu vrei sa stai in zonele alea.

#17
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

 dennis_2005, on 11 octombrie 2016 - 22:12, said:

Din punct de vedere economic unde este acum mai ok sa iti gasesti un loc de munca ?

Cel mai scumpe orase ar fi cam asa: Munchen->Frankfurt->Stuttgart. Salariile tot in ordinea asta.
Daca vii la munca fizica, salariile nu sint mari, si o sa trebuiasca sa-ti cauti locuinta pe la periferiile oraselor mari, sau in orase mici.
Intre Munchen si Stuttgart nu sint diferente mari in ceea ce priveste locurile de munca, in ambele gasesti ceva de facut, dar e foarte important sa stii germana. Cu engleza nu prea merge nici macar in IT.
Alta problema e locuinta. Se gaseste extrem de greu in orasele astea. Locuiesc in unul din ele, si mi-a trebuit aproape o luna sa gasesc ceva. Am colegi care si-au gasit si-n doua luni. Unde sint multe locuri de munca, locuintele sint luate in mare parte. Aici nu prea merge ca-n UK unde stau cate 15 intr-un apartament - daca afla proprietarul, te da afara. Cate persoane sint mentionate in contractul de chirie, atitea trebuie sa locuiasca.

#18
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
O solutie ar fi sa locuiesti intro localitate invecinata de cele doua orase, orasel sau sat, care sa iti permita insa faci naveta intr-un timp rezonabil, ideal cu trenul, ca sa nu fii implicat in blocajul tarficului rutier, atat de specific in vecinatatea marilor orase.
Poate cineva sa posteze un link al unui sit de cautat chirii in Germania?Multumesc frumos.

Edited by dennis_2005, 13 October 2016 - 18:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate