Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Nu scap de candidoza vaginala!

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Shivare

Shivare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.10.2014

Buna ziua. Am 20 de ani si de cateva luni ma confrunt cu aceasta boala si anume candidoza vaginala.
Initial am ajuns la doctor, unde am facut un test Papanicolau, reiesind ca am vaginoza bacteriana.
Mi s-a dat un tratament constituit din ovule Klion si Viviflor dar tratamentul nu a avut efect iar
simptomele au reaparut. Am revenit la doctor, am facut iar testul Papanicolau, unde a reiesit de aceasta data infectie cu candida.
Am facut o antifungigrama, in urma careia medicul mi-a prescris ovule 3 Lomexin 1000 mg, unul la 3 zile, impreuna cu Fluconazol 150 mg

4 comprimate orale, unul odata pe saptamana.Tin sa mentionez ca pe antifungigrama am iesit rezistenta la Nistatin si Ketoconazol si sensibila la Amfotericina B, Fluconazol si Voriconazol.

Fluconazolul a luat de asemenea si partenerul(chiar daca nu prezenta simptome).
Dar totul a fost INEFICIENT. Simptomele au revenit chiar mai puternice si am ajuns in pragul disperarii.

Ce as putea sa fac ca sa scap de boala aceasta? Ar trebui sa schimb medicul? Sa incerc vreun tratament homeopat? Astept orice raspuns care ma poate ajuta, O am de luni bune si simt ca deja a devenit cronica si imi este foarte frica.

Imi afecteaza atat viata sexuala cat si comfortul psihic si fizic!



#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
pai partenerul tau e purtator sanatos si ti-o baga la loc. la candida ma refer...
trebuia sa faci pauza pe timpul tratamentului si sa se trateze si el simultan

#3
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Mergi inapoi la doctor, nu cauta sfaturi pe net, deoarece ai o problema delicata.

#4
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu stiam ca`i un dezechilibru al florei vaginale si ca unele femei pot face candida 1-2 ori pe an indiferent de tratamente pt. tot restul vietii.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
PAUZĂ.

Altfel nu scapi.

#6
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Sa ai grija ... exista si candidoza bucala (orofaringiana).

#7
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Folositi prezervativ o perioada. Exista si plicuri pentru spalaturi vaginale. Mentinerea unui ph adecvat e din nou importanta.

#8
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
tratamentul se aplica ambilor parteneri. pauza o perioada pentru sex, atat normal cat si oral.

#9
danirosan

danirosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.10.2009
Trebuie neaparat tratament pentur ambii parteneri si pauza totala la sex pe prioada tratamentului.

#10
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011
Să iei în calcul şi alimentaţia. Elimină zahărul, făinoasele.

#11
Shivare

Shivare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.10.2014
Nu fac sex neprotejat niciodata. In timpul tratamentelor nu am avut contact sexual si intre tratamente abia s-a intamplat...Tin sa mentionez ca am luat la inceput de tot Amoxicilina pentru raceala si am facut enterocolita de la ea, ulterior aparand toate aceste probleme ginecologice...
Stie cineva unde ma pot duce pentru o antifungigrama completa? In sensul ca sa-mi testeze TOATA gama de antimicotice de pe piata? Nu de alta dar doctorul meu ginecolog mi-a spus astazi ca nu mai are ce sa-mi dea corespunzator antifungigramei existente si m-a trimis undeva la o clinica din Otopeni Posted Image Daca imi poate recomanda cineva o clinica buna/medic bun din Bucuresti as aprecia. Multumesc!

Edited by Shivare, 09 October 2014 - 19:06.


#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Nici un antibiotic nu se administrează fără ,,protecție ", probiotice, iaurt, etc.

Există mituri și mituri, că antibioticul distruge și bacteriile lactice.

Totuși, dacă consumi iaurt la distanță de administrare, inainte și după, ai șanse mai mari să susții flora agresată mult mai mult decît atunci cînd nu iei nimic.

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
incredibil cum toti barbatii se pricep la candidoza vaginala :lol:
incredibil...

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postspare-me, on 09 octombrie 2014 - 19:10, said:

incredibil cum toti barbatii se pricep la candidoza vaginala :lol:
incredibil...

Păi înveți din ,,probleme "  :icecream:

Acum ceva ani, vine o tipă la mine, ia pastilele astea că le iau și eu... na, nu era nevasta mea, am luat pastilele și gata, nu am comentat.

#15
Shivare

Shivare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.10.2014
Din nefericire n-am avut habar la timp de riscul candidozei vaginale aparute din cauza antibioticelor....dar Amoxicilina cica e cunoscuta si renumita pentru ca provoaca candidoza si cu toate acestea medicul mi-a recomandat-o pentru o simpla raceala si m-a distrus efectiv.

#16
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Daca sigur e candidoza : spalaturi cu apa si otet (2 linguri otet la 1L apa) de 2ori/zi, maxim 3zile.Apoi bai calde cu sare de mare. Fara antibiotice si fara contact sexual.

#17
Shivare

Shivare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.10.2014

View Postascu, on 11 octombrie 2014 - 18:30, said:

Daca sigur e candidoza : spalaturi cu apa si otet (2 linguri otet la 1L apa) de 2ori/zi, maxim 3zile.Apoi bai calde cu sare de mare. Fara antibiotice si fara contact sexual.
Am auzit de aceasta varianta cu otet, sau cu bicarbonat...Dar intrebarea mea este, daca ar fi fost atat de simplu atunci de ce medicii insista cu tratamente antimicotice ?

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru ca leacurile babesti functioneaza.... sau nu functioneaza :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate