Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

TP-LINK Archer C2 - AC750

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1666 replies to this topic

#1657
alintm93

alintm93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 04.07.2011
Salutare,am si eu un Archer c2 v1 cu internet gigabit de la rds,pe cablu la speedtest am in jur de 900mbs.In schimb pe wifi la 5ghz abia atinge 100mbs iar la 2.4ghz atinge aprox 30mbs.Sa ma gandesc sa il inlocuiesc sau pot aa mai fac ceva?

#1658
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Nu știu ce-i cu routerele astea de la TP-link C2, C6, etc de le găsesc câteodată blocate în 100mbps! Intră în conflict cu ceva...Am observat că parcă atunci când sunt mai multe deviceuri conectate se întâmplă mai des. Pur și simplu trebuie sa le dau restart aproape zilnic că să-mi meargă la viteză aproape gigabit. N-aveti idee ce setări aș mai putea incerca?! Mulțumesc

#1659
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Salut . O întrebare scurta. Am avut o pană de curent în localitate, după ce a venit curentul, netul nu mai mergea decât cu firul băgat direct in PC. Mă poate ajuta cineva cu setările.pt router?
In PC am făcute setările popor RDS broadband cu user și password...

#1660
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

 djhappy89, on 01 aprilie 2020 - 01:48, said:

Salut . O întrebare scurta. Am avut o pană de curent în localitate, după ce a venit curentul, netul nu mai mergea decât cu firul băgat direct in PC. Mă poate ajuta cineva cu setările.pt router?
In PC am făcute setările popor RDS broadband cu user și password...

La fel faci si la router, setezi conexiune PPPoE si introduci in campurile alea userul si parola RDS.Salvezi setarile apoi.
La calculator NU te mai conectezi folosind conexiunea creata pentru cablu direct ci treci pe DHCP. Calculatorul trebuie sa-si ia internet singur dupa configurarea routerului.

#1661
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006

 Fuserisk, on 08 februarie 2020 - 15:06, said:

Nu știu ce-i cu routerele astea de la TP-link C2, C6, etc de le găsesc câteodată blocate în 100mbps! Intră în conflict cu ceva...Am observat că parcă atunci când sunt mai multe deviceuri conectate se întâmplă mai des. Pur și simplu trebuie sa le dau restart aproape zilnic că să-mi meargă la viteză aproape gigabit. N-aveti idee ce setări aș mai putea incerca?! Mulțumesc

Exact problema asta o am și eu: am net de la RDS pe un C2 v1 cu Mediatek conectat într-un switch gigabit în casa scării și totul merge OK. Pe ăsta nu face figura descrisă de tine. În schimb pe un C2 v3 care e cu Qualcomm Atheros QCA9563 (la fel ca și C6-le) nu vrea să se conecteze cu nici un chip în mod Gigabit cu switchul din scară. L-am sucit pe toate parțile și nu i-am dat de cap, am schimbat setarea la Duplex și am pus pe 1000 Mbps Full Duplex și tot degeaba. Nu vrea și pace sa se conecteze în modul gigabit. Exista vreo soluție pt conectarea în mod gigabit sau îl dau la gunoi?

#1662
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
incearca pe alta mufa LAN

Posibil sa fie si cablul de o calitate mai slaba sau mufat mai pe graba


am patit asa cu un alt model de router, cu un cablu de il innadisem Posted Image
cu un router mergea 1000 Mbps, cu altul doar 100, dupa ce am mufat cum trebuie sa fost ok cu ambele

 alintm93, on 04 ianuarie 2020 - 15:53, said:

Salutare,am si eu un Archer c2 v1 cu internet gigabit de la rds,pe cablu la speedtest am in jur de 900mbs.In schimb pe wifi la 5ghz abia atinge 100mbs iar la 2.4ghz atinge aprox 30mbs.Sa ma gandesc sa il inlocuiesc sau pot aa mai fac ceva?

Seteaza 5 ghz pe canal 48, 80 Mhz, iar daca il ai in aceeasi camera, redu puterea pe mediu.
Oricum, v1 am observat ca se deconecta in prostie de PPPoE, chiar ma mir cum de nu ai problema asta.

Mai conteaza si unde ai pozitionat routerul si cum sunt orientate antenele (pt ultima parte nu ai decat sa testezi cu speedtest pana gasesti cea mai buna varianta).
Recomand undeva in mijlocul casei, cat mai sus.

Edited by gumball3000, 06 May 2020 - 17:30.


#1663
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Salutare tuturor. Am acest router de 5 ani, perioada in care a functionat ireprosabil. De vreo cateva zile observ ca anumite dispozitive nu se mai conecteaza la internet in timp ce altele sunt conectate. Comportamentul este aleatoriu, nu pot da vina pe device uri. Dupa ce restartez router ul totul revine la normal.

Ca si conexiuni vorbim de 3 dispozitive wired si vreo 7 wi fi. Evident, nu toate sunt online, ci in diverse combinatii.

Deci in mod aleator unele dispozitive wired/wireless nu au acces la net in timp ce altele au. Vreo sugestie?

#1664
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
A inceput sa dea semne de oboseala.
As incepe cu un alt alimentator,condensatorii din sursa lui se pot devaloriza si tensiunea mai variaza sau apar probleme de filtraje.Mai poate fi curent insuficient livrat de acel alimentator.
Daca defectul persista, incearca un update de firmware.Daca si dupa astea... tot la fel se comporta - altul.

#1665
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Am routerul asta de vreo....5 ani cred, aș vrea ceva mai nou. Nu știu ce să aleg, oferta e buimăcitor de diversă iar dacă vrei iei după comentarii și review-uri...nici un router nu e bun. Nici unul! Nici măcar alea de 1000+! Stabilitatea și raza de acoperire sunt importante. N-am nevoie de port usb, antenele nu vreau sa fie detașabile. Standardul AX...nu știu, n-am nimic cu acest standard în casă. M-am mai jucat cu ceva routere ieftine și în ciuda a 4-6 antene nu aveau o acoperire mai buna că asta. Să fie ceva sub 300 lei. Am Fiberlink 500 pe FTTB. Calitatea s-a degradat in ultimii ani de la latentă 2 acum e mai mereu cu două cifre iar viteza nu mai e la maxim. In urmă cu ceva ani am experimentat FB1000 pe FTTB și Sore surprinderea mea mergea la maxim din toate punctele de vedere aproape tot timpul. Desigur cu excepția de mai sus, întâlnită și de mine, când se mai bloca in 100

#1666
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru un moment e absolut suficient ceva cu AC wave2, 4x4 MU-MIMO.

#1667
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
a aparut pana la urma DD-WRT pt acest model?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate