Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

cedare mostenire teren

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
sebaorgo

sebaorgo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.09.2013
Buna, nu am gasit altundeva udne sa scriu asa ca incerc aici :
a, o cunostinta care are un teren intravilan si extravilan in Ionesti, lasat mostenire de la parinti.
Ar vrea sa vanda toata proprietatea prin cedare mostenire.
Imi poate cineva spune cam ce implica asta ? ce acte trebuie facute la notar sau primarie sau unde trebuie mers ?

#2
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 01.02.2010
Fii mai explicita.
Ce intelegi prin "sa vanda toata proprietatea prin cedare mostenire"?
Care e statutul juridic al cunostiintei?
Are certificat de mostenitor?
Este inscrisa ca proprietar in CF?
Este unic proprietar sau coproprietar?

#3
sebaorgo

sebaorgo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.09.2013
Ce intelegi prin "sa vanda toata proprietatea prin cedare mostenire"? -> Exista un teren in Ionesti care a fost al unei familii. Familia aceea avea 4 fete. Parintii au murit si au lasat acte drept prin care fiecare copil are dreptul la o patrime din pamanturile din ionesti. O casa batraneasca a fost lasata mostenire cunostiintei mele fara a fii impartita intre surori. Ea vrea sa vanda casa (proprietate unica) + tot e ii mai revine din terenul care inca trebuie impartit. Nu vrea sa faca acte pentru teren care impune impartirea terenului si din astea, vrea sa cedeze tot ce ii revine din Ionesti unei alte persoane.

Care e statutul juridic al cunostiintei? -> persoana fizica cu acte de mostenire

Are certificat de mostenitor? -> da

Este inscrisa ca proprietar in CF? -> la casa da, la teren nu cred, acesta nefiind impartit legal, samd.

Este unic proprietar sau coproprietar? -> la casa si curte da, la terenul extravilan nu

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,075
  • Înscris: 24.02.2006
din ce stiu eu nu poti ceda mostenirea, ci doar sa renunti la ea (caz in care ea revine celorlalti mostenitori)

#5
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 01.02.2010
Care e statutul juridic al cunostiintei? -> persoana fizica cu acte de mostenire   - insemana ca are calitate de mostenitor fiind ruda de grad 1, de aceea te intrebam, fiindca este esential sa expui date concrete daca vrei un raspuns pertinent.
Iar corect din toata speta este ca vrea sa instraineze prin vanzare.
Nu mai folosi termenul de "cedare" fiindca asa cum zicea colegu mai sus, poate fi doar renuntare, ceea ce nu este cazul de fata.
Intre renuntare si instrainare e mare diferenta.
Avand in vedere ca, din ceea ce spui, cunostriinta este inscrisa in acte ca si proprietara pe casa si coproprietara pe teren poate instraina, chiar si fara sa fi facut iesirea din indiviziune.
Pentru instrainare trebuie sa se prezinte la un birou notarial si acolo v-a primi o lista cu toate documentele de care are nevoie.

Edited by paznicmare, 08 October 2014 - 10:58.


#6
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 sebaorgo, on 08 octombrie 2014 - 10:20, said:

Ce intelegi prin "sa vanda toata proprietatea prin cedare mostenire"? -> Exista un teren in Ionesti care a fost al unei familii. Familia aceea avea 4 fete. Parintii au murit si au lasat acte drept prin care fiecare copil are dreptul la o patrime din pamanturile din ionesti. O casa batraneasca a fost lasata mostenire cunostiintei mele fara a fii impartita intre surori. Ea vrea sa vanda casa (proprietate unica) + tot e ii mai revine din terenul care inca trebuie impartit. Nu vrea sa faca acte pentru teren care impune impartirea terenului si din astea, vrea sa cedeze tot ce ii revine din Ionesti unei alte persoane.

Care e statutul juridic al cunostiintei? -> persoana fizica cu acte de mostenire

Are certificat de mostenitor? -> da

Este inscrisa ca proprietar in CF? -> la casa da, la teren nu cred, acesta nefiind impartit legal, samd.

Este unic proprietar sau coproprietar? -> la casa si curte da, la terenul extravilan nu


Da, poate sa vanda, inclusiv partea de teren.
Intr-o situatie similara sunt si eu, impreuna ca alti 2 mostenitori, suntem proprietarii unei paduri pe care nu am mai impartit-o pentru ca padurea nu are o calitate constanta, intr-o parte e mai buna, in alta mai prosta... Asa ca am zis, ca sa nu ne certam, sa o lasam asa. Acu vreo 3 ani m-am dus la o notarita si am aflat ca pot sa-mi vand partea mea de mostenire. Cu conditia ca cumparatorul sa accepte situatia si, normal, dupa ce ceilalti coproprietari isi exercita dreptul de preemptiune si refuza oferta de a cumpara la pretul convenit cu posibilul cumparator gasit de mine. Atentie, pretul trebuie sa fie acelasi, nu sa le spui coproprietarilor ca pretul pe care-l ceri e de 1000 lei , ei sa spuna nu iar tu sa vinzi la un alt pret.
De asemeni, trebuie apoi sa dai anunt la primarie, sa vezi daca nu vrea vreun vecin sa cumpere. Dupa aia, poti incheia tranzactia.
Dar, cel mai bine e sa mergi si tu la un notar ca poate s-or mai fi schimbat legile.

Edited by draculescu, 08 October 2014 - 11:25.


#7
Buratino2014

Buratino2014

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 22.09.2014
ca tu sa nu platesti impozit pe suma rezultata din vanzare, iar cumparatorul sa nu plateasca taxele notariale, il "cedezi".
imparti cu cumparatorul doar taxele notariale (mai mici decat cele rezultate din vanzare).

#8
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 01.02.2010
Si ce te faci cu reductiunea liberalitatilor?
Din ce spui tu rezulta ca ar fi donatie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate