Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cititor de carduri UDMA7/USB3.0 lent

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Se da:
- Cititor de carduri Transcend TS-RDF8K. Generatie mai noua, capabil sa citeasca carduri UDMA7, dotat cu USB3.0.
- Cablul este cel cu care a venit cititorul: spre cititor are o mufa USB3.0 Micro-B. Iar spre PC are o mufa USB3.0 Standard-A.
- PC W7/64, cu port USB3.0.

Problema:
Pana de curand cititorul baga in PC continutul unui CF 32GB UDMA7 1000x in cca. 5-8 minute, daca imi aduc aminte corect. De ceva vreme acelasi transfer dureaza peste 50-60 minute.
Initial am banuit ca portul USB3.0 din PC se comporta precum USB2.0. Dar nu este asa. Daca montez cititorul la un port USB2.0 de la acelasi PC atunci citirea e si mai lenta decat am precizat mai sus.
In timpul transferului via USB3.0 un nucleu din cele 8 ale PC-ului lucreaza la cca. 50% din capacitate, unul la cca. 10%, alte 2 la cca. 5% iar restul de 4 numai sporadic. Nu stiu cat de relevant este, dar am zis sa mentionez totusi.

Driverele USB3.0 din PC sunt actualizate. Cititorul are instalat ultimul firmware. De googalit am tot googalit, dar nu am gasit solutia. A patit cineva ceva asemanator? A dat eventual si peste vreo solutie?

Mersi anticipat.

Edited by calexe, 07 October 2014 - 19:52.


#2
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Trimiti la garantie sau iei ce am luat si eu http://www.altex.ro/...2-usb-3-0-negru - ieftin si bun.

#3
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Rezolvat. Evident, nu prin metodele recomandate mai sus.

#4
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Spune secretul, poate mai pateste cineva o chestie similara.

Edited by Lucian_M, 12 October 2014 - 17:47.


#5
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Funny. Am varianta 2.0 a lui Transcend TS-RDF8K (ts-rdp8k) cat si Hama-ul recomandat de Lucian_M. Mult mai bun Hama decat Transcend-ul.

#6
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostLucian_M, on 12 octombrie 2014 - 17:40, said:

Spune secretul, poate mai pateste cineva o chestie similara.
Se dez-setaseră niste proprietăți la driverele usb 3.0, in device manager. Alea privind oprirea alimentării. Nu știu ce are sula cu prefectura și nici cum de s-au modificat setările, dar acum transferul spre PC se face cu vreo 70MB/s, ca înainte de belea.

Edited by calexe, 12 October 2014 - 22:37.


#7
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
@TheUglyOne:
Eu nu am carduri asa rapide, cel mai "ghebos" e de 300x, celelalte 133x, insa chiar si asa, sub 30 mb/s nu sta. Pentru 60 de lei, acel Hama merita toti banii. Doi ani daca ma tine si sunt multumit. Daca tine trei ani, aprind si-o lumanare si iau alt Hama Posted Image. Face exact ce face un LEXAR de 140-160 lei. A, ca nu are enspe mii de sloturi pentru carduri... Doare la banana, eu nu folosesc decat CF si raaar de tot vreun SD sau micro-SD.

@calexe:
Foarte ciudata problema ta, nu mi s-a intamplat niciodata. La mine cardurile/cititoarele fac doar doua chestii: merg bine sau crapa. Si cand crapa, crapate raman!

Edited by Lucian_M, 12 October 2014 - 22:36.


#8
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostTheUglyOne, on 12 octombrie 2014 - 22:17, said:

Funny. Am varianta 2.0 a lui Transcend TS-RDF8K (ts-rdp8k) cat si Hama-ul recomandat de Lucian_M. Mult mai bun Hama decat Transcend-ul.
Păi matale compari un reader pe USB3.0 cu unul pe USB2.0?

Edited by calexe, 12 October 2014 - 22:39.


#9
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Poate compara o marca mai buna cum e transcend cu un jeg care este el jeg (hama). E cam scump pentru un jeg, dar ieftin in comparatie cu marcile consacrate, de calitate.

#10
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostLucian_M, on 12 octombrie 2014 - 22:34, said:

Foarte ciudata problema ta, nu mi s-a intamplat niciodata. La mine cardurile/cititoarele fac doar doua chestii: merg bine sau crapa. Si cand crapa, crapate raman!
Păi problema nu era de la reader. Era de driver, în PC. Parcă sunteți turci...

View PostLucian_M, on 12 octombrie 2014 - 22:34, said:

...
Pentru 60 de lei, acel Hama merita toti banii.
...
http://www.e-tc.ro/a...d_ts_rdf8k.html
Cum spuneam, parcă sunteți turci
:)

Edited by calexe, 12 October 2014 - 22:57.


#11
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Esti culmea! Am zis ca nu mi s-a intamplat. Nici cu xp, 7 sau 8.1. Si faceam o paralele intre ce fac (sau nu) cardurile si readerele: adica merg sau crapa. Nu de la drivere etc. Chiar nu intelegi?!

#12
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
@calexe eu nu m-am referit la viteza de transfer. Pur si simplu transcend-ul imi dadea erori de conectare, sau se deconecta in timpul transferului fara sa ii fac nimic .. chestii de-astea. Cu hama ala n-am avut nici o problema pana acum. Si cand ma gandesc cat am stat in dubiu daca sa-l iau sau nu: ca daca transcend-ul mi-a facut atatea figuri, atunci cu hama ce o sa ma fac? iata ca e bine mersi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate