Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

accident pe trecerea de pietoni

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#163
symy95

symy95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 15.03.2013
Deci ,dragilor, era o femeie in fata mea pe trecere si se merge , - trecerea era nesemaforizata, si da m-am asigurat , oprise o masina ,  2 masini,....  si pe linia de tramvai vine unu cu loganu si nu mai imi amintesc...

#164
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Si a dat peste tine? Sper ca esti ok. Altfel, e vreo intrebare la care cauti raspuns pe forum sau...?

#165
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Symy, sper ca nu tastezi ca Patrick Swayze in Ghost... Da mai multe detalii.

#166
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
Va salut,
Am o speta personala in care sper sa ma ajutati cu un sfat, multumindu-va anticipat.
Mai exact, pe data de 17.07.2015, fetita mea in timp ce traversa ( a apucat sa faca doar un pas ) regulamentar pe trecerea de pietoni, impreuna cu mama ei, a fost lovita-n plin de un biciclist ce venea cu viteza pe contrasens.
Fetita mea a cazut , s-a lovit la cap, pierzandu-si cunostinta.
La fata locului s-au prezentat pe rand, un agent de la sectia de politie din apropiere, Smurdul si cei de la Brigada rutiera ( Udriste ), acestia din urma luand probe, masurand, fotografiind locul accidentului, suflat in fiola etc.
La momentul actual, nu ne-a chemat nimeni sa depunem declaratii sau altceva ..., chiar daca am facut sesizare la Brigada Rutiera si Sectia de politie.
Am depus cerere la IML pt. certificat m.l. si la cele doua spitale de urgenta unde a fost " plimbata " pt. a mi se elibera documente constatatoare in vederea unei viitoare plangeri penale.
Am fost la Brigada sa ma interesez in ce stadiu se afla cercetarea si mi s'a spus, mai pe sest asa ... " indicat ar fi sa va-telegeti pe cale amiabila " ..., fapt pe care eu unul n-am sa-l fac niciodata, macar pt. simplul fapt ca nici la aproape o luna, acest individ care culmea, sta la cateva strazi ... nu a venit / sunat macar, sa se intereseze de starea copilului pe care era sa-l nenoroceasca.
In continuare astept actele de la IML si spitale, apoi am de gand sa depun plangere penala la Parchetul de pe langa Tribunalul in care s-a petrecut fapta si-n functie de rezultat, am sa-l dau in judecata pe civil (chiar daca nu stiu la ora asta) ce am de facut.
Drept urmare spuneti-mi va rog, ce am de facut, sa-l fac sa sufere macar atat cat a suferit copilul acesta nevinovat.
Multumesc cu respect

#167
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Calea cea mai scurta, consulta un avocat.
PS Sa pastrezi pana si bonul fiacal de la hartia igienica daca a avut legatura cu internarea fetitei.

#168
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
@ccf_cristi

Multumesc pt. sfat . Se pare ca fara avocat n-am scapare, bani sa fie ... : (

#169
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Plangere penala pentru ce? Pentru un accident si o (eventuala) vatamare corporala din culpa?
Inteleg supararea si frustrarea unui parinte, dar intamplarea nu prea se incadreaza in categoria de infractiuni pentru care se poate depune plangere penala.

#170
sorelkrysty

sorelkrysty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.11.2007
Buna ziua,

Am citit cu mare atentie comentariile de aici si vin si eu cu cateva precizari care sper sa lamureasca situatia:

Inainte de a se angaja in traversarea drumului, pietonul trebuie sa se asigure ca o poate face fara sa puna in pericol propria persoana sau participantii la trafic, indiferent daca trecerea este semaforizata, nesemaforizata sau fara indicatoare.

Pietonul are prioritate pe trecere, dar trebuie sa respecte ce este mai sus.

Sa nu-mi spuneti ca nu ati evitat pietoni care au traversat neregulamentar. Aveati prioritate,puteati sa dati peste el, ce va impiedicat sa o faceti?

Cineva spunea ca pietonul are prioritate pe trecere si punct. Gresit, legislatia trebuie citita toata, nu pe sarite si ce ne convine. Daca ar fi asa, politia, salvarea, pompierii, coloanele oficiale trebuie sa opreasca la trecerile de pietoni atunci cand sunt in misiune. Aici cine are prioritate, pietonul cand are verde la semafor, sau salvarea care este in misiune? Angajarea in traversarea drumului trebuie facuta dupa ce te-ai asigurat ca o faci fara riscuri indiferent ca o faci regulamentar sau nu.

O zi buna, si sper ca nu am suparat pe nimeni.

#171
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
pentru valitudor care este diferenta:

Art. 72
(3) Traversarea drumului public de către pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate şi semnalizate corespunzător, iar în lipsa acestora, în localităţi, pe la colţul străzii, numai după ce s-au asigurat că o pot face fără pericol pentru ei şi pentru ceilalţi participanţi la trafic.

vs.

(3) Traversarea drumului public de către pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate şi semnalizate corespunzător.
(4) Traversarea drumului public de către pietoni în lipsa locurilor special amenajate şi semnalizate corespunzător, în localităţi, pe la colţul străzii, numai după ce s-au asigurat că o pot face fără pericol pentru ei şi pentru ceilalţi participanţi la trafic.

intelegi acum?

PS; Scuze pt delay...

Edited by AlinE, 17 February 2016 - 18:57.


#172
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
Diferenta este ca legea este ca in aeticolul de dinainte de vs. Daca era ca dupa vs era altceva.

#173
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
rectific...diferenta de interpretare in cele 2 cazuri, exceptand faptul ca una este in lege si una este o aberatie personala.

#174
SorinLazzare

SorinLazzare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.12.2015

 Nero-d, on 01 octombrie 2014 - 07:36, said:

du-te tu frumos si retrage-ti plangerea in caz ca ai facut-o Posted Image

altfel... te-ai simtii tu mai bine daca ala n-ar mai avea permis asa... vreo luna???
de unde stii tu ca n-are permisul suspendat??? cu dovada circula bine mersi 15 zile... mai mult decat ai stat tu in spital

beleste ochii cand travesrezi!!! ca nu te apara dungile alea zugravite pe asfalt si zi mersi ca nu te-a stilizat vreun gabor cu creta pe asfalt (© parazitii)

in alta ordine de idei... vezi ca asigurarile platesc despagubiri si pentru "victime"
Versul ala e din B.U.G. Mafia...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate