Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

SLED 11 dualboot

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
fbm95

fbm95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 03.10.2008
Buna ziua!
Am un laptop hp 625 cu windows 8.1 si toate programele necesare instalate.
Cand am cumparat laptopul el a venit cu SLED 11 Linux preinstalat , si am gasit acum DVD-ul de system recovery SLED 11 linux.
Pe laptop am doua partitii una depozit si una in care am windows-ul si toate programele.
Intrebarea mea este daca pot sa instalez sled 11 in dualboot , fara sa pierd windows-ul. Am mai avut dualboot intre Ubuntu si windows mai demult dar am uitat modul in care le-am instalat.
Voi folosi linux pentru ca asa va fi si la facultate (pentru eclipse) si ma gandeam sa ii mai dau o sansa distributiei asteia (care am vazut ca nu e gratuita, trebuie cumparata ) iar daca nu imi va placea, voi pune CentOS cum e la facultate.
Cred ca trebuie o partitie noua pentru linux, asa-i? Apoi instalez pur si simplu de pe dvd?

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Salut.
Micșorezi partiția de date, în spațiul liber creezi una sau mai multe partiții (una este obligatorie, / adică echivalentul C:, poți crea alte 2 dacă preferi, /home și swap, swap doar dacă ai puțin RAM sau folosești hibernate sau hybrid sleep). Recomand / de 20-25 GB dacă nu ai /home, sau 15 GB dacă faci /home partiție separată..
La instalare alegi mod de instalare manual/ personalizat/ ceva similar și setezi să se instaleze în acea partiție /, va fi ceva gen /dev/sda3. Asta presupunînd că C e prima partiție, deci /dev/sda1, D a doua deci /dev/sda2 și / a treia, /dev/sda3.
Poți instala orice distribuție dorești, ai grijă să instalezi bootloadrul Grub2 în /dev/sda (MBR), acesta va recunoaște windowsul instalat și va adăuga în meniul de boot intrare (menuentry, o linie cu windows în lista cu posibilități) pentru acesta.

Din câte spui acel dvd este de recovery, nu-s familiarizat cu SLED, mă gândesc că-i posibil să nu poți instala de pe el, ai putea descărca și instala OpenSuSE, sau orice altă distibuție, dacă vei avea nevoie de CentOS poți pune direct CentOS.

#3
fbm95

fbm95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 03.10.2008
DAca reusesc sa instalez linux in dualboot voi putea folosi partitia D de depozit? sa fie comnuna pentru linux si windows

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Da, poți accesa partiții ntfs din linux.
http://forum.softped...drepturi-acces/

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Postfbm95, on 21 septembrie 2014 - 09:16, said:

ma gandeam sa ii mai dau o sansa distributiei asteia
Doar daca vei cumpara si pe urmatoarele. Altfel ai de la ei varianta free OpenSuSE si care e mult mai actuala. Sau altele din gama comunitara, comercialul in Unix-like e doar pentru aia care cred ca numai daca dai un ban merge treaba ori sunt atatea exceptii aici incat nu are rost !

Edited by neagu_laurentiu, 21 September 2014 - 10:10.


#6
fbm95

fbm95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 03.10.2008
Da, nu pot instala dualboot, imi apare direct daca vreau sa dau erase la hdd

#7
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014

View Postfbm95, on 21 septembrie 2014 - 10:35, said:

Da, nu pot instala dualboot, imi apare direct daca vreau sa dau erase la hdd
instaleaza o masina virtuala in Windows 8 si ruleaza linux de acolo;

#8
fbm95

fbm95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 03.10.2008
Chiar :) , uitasem de posibilitatea asta . Mulțumesc tuturor

#9
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
nu stiu cat Ram ai pe laptop; s-ar putea sa mearga greu VM

#10
fbm95

fbm95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 03.10.2008
3 gb ram. Voi incerca sa instalez de pe dvd in VirtualBox . Are optiune sa acceseze direct componentele laptop-ului ca sa fie compatibil cu driverele existente pe sys recovery dvd ?

#11
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Pentru a accesa compunentele laptop-ului trebuie instalat guest adition pentru VirtualBox sau VMWare tools pentru vmware.

Edited by Zinus, 21 September 2014 - 10:59.


#12
fbm95

fbm95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 03.10.2008
Am găsit extension pack pentru VirtualBox , asta contine guest adition?

#13
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
spune te rog cum ai partitiile; cat are C si cat are D ; cat ai spatiu liber pe C si cat pe D.
Sa vedem daca poti sa "rupi " o parte din D pentru o instalare de linux fara sa pierzi datele stocate in computer si fara sa reinstalezi W8
Pentru linux recomand sa instalezi o distributie Ubuntu 14.04 sau derivate Lubuntu, Xubuntu sau Linux Mint XFCE

#14
fbm95

fbm95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 03.10.2008
eu am fost eliberat 30 gb din C pentru linux ... i-am pus la loc si acum am asa :
in C : Total -150
          Liber - 95,4
in D: Total - 147
         Liber - 51,4

Edited by fbm95, 21 September 2014 - 11:14.


#15
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014

View Postfbm95, on 21 septembrie 2014 - 11:11, said:

eu am fost eliberat 20 gb din C pentru linux ... i-am pus la loc si acum am asa :
in C : Total -
Liber
parerea mea : sa "rupi"  din D 20Gb si sa instalezi Xubuntu 14.04
varianta ta de SUSE este veche; nu o recomand

Edited by AntonL, 21 September 2014 - 11:18.


#16
fbm95

fbm95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 03.10.2008
Laptop-ul nu este foarte performant, si vreau sa se miște bine și sa ma țină bateria cat mai mult ... in primul semestru la facultate voi lucra in autocad ... de asta am nevoie de windows

Dacă instalez de pe dvd imi apare la un moment dat asta : destroy all data on /dev/sda si ma intreaba daca vreau sa continui ... bănuiesc că asta șterge si partiția d

E sled 11 sp 1 , ultima apărută

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Postfbm95, on 21 septembrie 2014 - 11:22, said:

E sled 11 sp 1 , ultima apărută
SP 3: https://www.suse.com...al-information/

#18
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
daia am zis ca pentru laptopul tau este mai bine sa instalezi separat linux ( Xubuntu sau Mint) pe HD.
cat despre AutoCad ma indoiesc ca ar merge bine cu 3Gb ram... numai daca folosesti versiuni mai vechi

View Postfbm95, on 21 septembrie 2014 - 11:22, said:

Laptop-ul nu este foarte performant, si vreau sa se miște bine și sa ma țină bateria cat mai mult ... in primul semestru la facultate voi lucra in autocad ... de asta am nevoie de windows

Dacă instalez de pe dvd imi apare la un moment dat asta : destroy all data on /dev/sda si ma intreaba daca vreau sa continui ... bănuiesc că asta șterge si partiţia d

E sled 11 sp 1 , ultima apărută
zice ca sterge sda; acolo ai windowsul instalat
trebuie mai intai sa creezi o partitie separata si apoi sa instalezi pe partitia nou creata

PS" daca vrei Linux numai pentru Eclipse... sa stii ca Eclipse este si pentru Windows, si nu te mai chinui cu linux

Edited by AntonL, 21 September 2014 - 11:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate