Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

TV cu 2CI+ sau adaptor CI+

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
lasnubes

lasnubes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.06.2005
Salut,

Urmeaza sa-mi achizitionez un nou televizor si m-ar interesa sa stiu daca exista vreun model cu doua sloturi CI+?
Intreb asta pentru ca am TV de la 2 furmizori: RDS si OrangeTv si vreau sa scap de ambele decodoare.

Stiu ca majoritatea televizoarelor au un singur slot CI+. Astfel raman cu un decodor de care nu pot sa scap.
Sau exista vreun adaptor CI+ in care sa bag cartela si sa conectez adaptorul la TV prin HDMI sau USB, astfel sa scap si cel de-al doilea decodor?

Daca TV-ul are tuner DVB-S ma ajuta cu ceva pentru Orange TV sa scap de decodor?

PS: stiu ca Orange TV nu are CI+, dar nu se stie ce se va intampla pe viitor :)

#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
La noi pe piață nu am văzut așa ceva. Știu asta pentru că sunt în aceeași situație ca tine, cu RCS cablu și Orange TV...Posted Image
Dacă voi păstra Orange-ul (după cei doi ani care se împlinesc la vară) și vor introduce CI+ alături de Maxpak HD, probabil voi folosi CAM-ul de la ei și voi rămâne pe RCS cu tunerul DVB-C (și fără canalele criptate). Îmi va părea rău de Digi Film, dar asta e, nu le poți avea pe toate...Posted Image
P.S. Pentru a elimina orice dubiu, pentru Orange TV ai nevoie de tuner DVB-S2, deci asigură-te că televizorul îl va avea...!

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
Orange Tv are cartela imperecheata cu decodoru; nu exista solutie pt. a pune cartela Orange in alt decodor sau CI

Edited by STARTREK1, 17 September 2014 - 22:13.


#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
deci problema rezolvata :)
rds cu ci+, orange cu decodorul original

#5
lasnubes

lasnubes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.06.2005
STARTREK1, aeon, v-am zis ca stiu ca momentan Orange TV nu are CI+, dar...mai asteaptati putin. Deci, aveti vreo solutie?

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ar insemna cumva ca tv-ul sa aiba doua tunere (doua intrari, unde bagi cablurile de la cei doi provideri altfel?), fiecare tuner cu cardul atasat care face decodarea
si in meniul tv-ului sa ai posibilitatea de a alege TV1 sau TV2

cauta tv cu 2 tunere, poate ai succes
am vazut cateva, dar al doilea tuner era ceva "light", folosit doar pentru PiP, nu avea si intrare separata

#7
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Majoritatea covârșitoare a televizoarelor de ultimă generație au două tunere digitale (preponderent DVB-T/T2 și DVB-C), dar multe sunt deja cu câte trei (au în plus DVB-S/S2). Asta nu înseamnă însă că au și mai multe intrări PCMCIA...

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cu intrare dvb-s suplimentara am si eu unul acasa, dar cu doua intrari de "antena" nu am vazut :(
asta cred ca e primul pas, daca are doua astfel de intrari probabil are si doua pcmcia pt ci+ sau vre-un adaptor in care sa le bagi pe ambele si apoi device-ul respectiv sa-l pui in tv, in slotul unic

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate