Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Router wireless/modem - Hitron CGNV4

- - - - -
  • Please log in to reply
935 replies to this topic

#19
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Vad ca uploadul nu sare de 20Mbps.

#20
dragosj

dragosj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.10.2006
Am avut ulterior si 23.7 - 23.9 Mbps pe upload, ma gandesc sa nu fie si un overhead acolo....din ce stiu (mi-au spus telefonic), abonatii nu beneficiaza de fix 200Mbps sau fix 500Mbps down ci dau o banda ceva mai mare.
La mine, la abonamentul initial de 200Mbps aveam constant 205Mbps si mi-au spus ca eram cu banda alocata de 214Mbps.
Pe upload nu cred ca au interes sa faca la fel, de aici ceva mai putin decat cei 25Mbps insa e o mare diferenta la upload acum (eu chiar am nevoie de upload pentru ca imi sincronizez doua servere din locatii diferite, unul pe RxS din Buc. si unul pe UPC in Ilfov) :).
...si da....am 500Mbps in Ilfov.

#21
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

 dragosj, on 09 septembrie 2014 - 12:24, said:

Stie cineva IP-ul de la Hitron daca il pun in bridge?
Mi se pare ca bridge nu-l pot face decit cei de la UPC. Trebuie sa-i suni si sa le soliciti acest lucru.

#22
dragosj

dragosj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.10.2006
posibil pentru ca si CISCO EPC3925 pe care l-am avut nu mai putea fi facut bridge de catre mine (injectie de cod HTML) din cauza unui firmware actualizat.
stie cineva care o sa fie adresa IP (intranet) a modemului UPC Hitron dupa ce se trece in bridge ca la CISCO se schimba?

#23
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Are porturile usb dezactivate sau se pot folosi pentru dlna etc?

#24
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

 dragosj, on 09 septembrie 2014 - 14:20, said:

stie cineva care o sa fie adresa IP (intranet) a modemului UPC Hitron dupa ce se trece in bridge ca la CISCO se schimba?
Toate modemurile au un ip intern care poate fi accesat local, indiferent daca e router sau bridge: 192.168.100.1.

#25
dragosj

dragosj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.10.2006

 florianro, on 09 septembrie 2014 - 15:29, said:

Toate modemurile au un ip intern care poate fi accesat local, indiferent daca e router sau bridge: 192.168.100.1.

Nu eram sigur daca e acelasi IP ca la CISCO, la CISCO e 192.168.0.1 in router mode si 192.168.100.1 in bridge. Multumesc pentru confirmare.

 grinci, on 09 septembrie 2014 - 15:14, said:

Are porturile usb dezactivate sau se pot folosi pentru dlna etc?

Are portul USB 2.0 (ca are doar unul) activ, in retea il vad ca un calculator (INTEL_LINUX_CEE).

Edited by dragosj, 09 September 2014 - 17:59.


#26
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013

 dragosj, on 09 septembrie 2014 - 17:59, said:


Are portul USB 2.0 (ca are doar unul) activ, in retea il vad ca un calculator (INTEL_LINUX_CEE).

Interesant. Daca ii atasezi un stick, ii poti accesa continutul din retea? Poti verifica, te rog?

#27
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006
Am încercat și a mers. Acum, nu știu dacă mai merge.

#28
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Deci sunt sanse sa fie pus in bridge ?

De ce zici ca  e posibil sa nu mai functioneze USB-ul a primit vreun update (deja)?

#29
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006
Sunt șanse să fie pus în bridge. Îl rog pe dragosj să ne confirme dacă mai merge. Zic și eu, că totul este posibil la U.P.C.

#30
dragosj

dragosj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.10.2006
momentan stau pe setupul actual Hitron modem/router si DIR-868L ca AP + Meraki MR12.
O sa ii sun maine sa ii rog sa mi-l puna in bridge si sa imi confirme ca se poate (din ce am vazut in manual, ar merge si pus in bridge de catre noi prin dezactivarea functiilor din meniul Basic Settings --> Gateway Function).
Eu am incercat varianta din manual insa nu am putut sa il mai accesez nici cu 192.168.100.1 de aceea as vrea ca cineva sa confirme IP-ul dupa ce intra in bridge....a trebuit sa il resetez factory defaults.
La mine USB-ul inca merge si firmware-ul este 4.2.8.11-SIP (INTEL_LINUX_CEE se numeste stick-ul sau HDD-ul in cazul meu)

#31
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

 dragosj, on 09 septembrie 2014 - 21:21, said:

Eu am incercat varianta din manual insa nu am putut sa il mai accesez nici cu 192.168.100.1 de aceea as vrea ca cineva sa confirme IP-ul dupa ce intra in bridge....a trebuit sa il resetez factory defaults.
Dar l-a facut bridge?

#32
dragosj

dragosj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.10.2006
pai asta e ca nu stiu sigur.....am pus DIR-868L si nu am avut conexiune la net iar pe Hitron nu l-am putut accesa ca nu i-am gasit IP-ul....maine o sa sun la ei sa vad daca mi-l pot pune in bridge si care ar fi IP-ul privat dupa asta ca sa ma uit pe el sa vad macar status-ul la semnal, etc...

#33
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

 dragosj, on 09 septembrie 2014 - 21:21, said:

La mine USB-ul inca merge si firmware-ul este 4.2.8.11-SIP (INTEL_LINUX_CEE se numeste stick-ul sau HDD-ul in cazul meu)
Ce ai pus pe stick/hard și în ce l-ai format (dacă l-ai format) NTFS/FAT? Tot firmware-ul  4.2.8.11-SIP îl am și eu.

#34
dragosj

dragosj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.10.2006
am luat HDD-ul care e formatat NTFS ca am filme, poze si muzica pe el si doar l-am atasat.
direct nu l-am vazut ca NAS insa mi-a aparut in Network ca INTEL_LINUX_CEE....daca nu-ti apare incearca in win explorer sa-l cauti cu \\INTEL_LINUX_CEE

#35
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
El saracu de la mama lui avea Integrated DLNA Media Server ...

#36
dragosj

dragosj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.10.2006
posibil sa mearga insa nu am probat ca nu am un smart TV, sunt de moda veche, pe plasma fara retea doar cu port USB :).
O sa incerc cu WIndows Media Center cu PS3 si cu Xbox 360 sa vad daca il vad in retea ca NAS sau DLNA....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate