Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Afacere (export)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Dodolotz

Dodolotz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.08.2014
Salutare Stimati Forumisti!
Ati facut, sau aveti vreo cunostinta care a facut/incercat ceva afaceri cu SUA? Sa exporti ceva produse alimentare din RO catre ei? E greu tare?

Aveti vreo idee?

Mai ales de la cei ce traiesc acolo deja...Ca de aici din RO, lucrurile evident se vad putin diferit....Banuiesc ca au si ei vreo agentie de reglementare care iti aproba (sau nu) sa vinzi produse alimentare in SUA...

P.S. Pt moderator: Sper ca topicul meu e in zona care trebuie, daca nu spuneti-mi va rog unde sa-l mut...

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
varietatea de produse alimentare din sua si pretul lor mic te-ar lasa cu gura cascata.
prin urmare nicio sansa.

#3
Dodolotz

Dodolotz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.08.2014
Ai dreptate onlyone, am fost si am vazut, totusi cred mai e loc...

#4
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Intotdeauna este loc de ceva sau de cineva nou in capitalism cat timp acel cineva aduce ceva care sa-i asigure accesul pe piata..
Gandeste-te ce anume ai de exportat si incearca sa cauti informatii pe la romanii stabiliti in sua, trebuie sa lucreze vreunul in industria asta si te va indruma careva spre el.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
si vezi daca ceea ce vei produce va fi sau nu acceptat la vama. Sunt tari unde nu poti trimite mancare, lichide, medicamente.

#6
Dodolotz

Dodolotz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.08.2014
ncearca sa cauti informatii pe la romanii stabiliti in sua, trebuie sa lucreze vreunul in industria asta si te va indruma careva spre el.


Exact, asta e ceea ce incerc sa aflu, merci!

Edited by Dodolotz, 22 August 2014 - 06:34.


#7
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
La romanii "cu dor de tara" (aka. distrusi) s-ar putea sa le vinzi cantitati mari de produse romanesti la preturi umflate.

Edited by opop, 22 August 2014 - 08:29.


#8
bla2003

bla2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.11.2012

 opop, on 22 august 2014 - 08:29, said:

La romanii "cu dor de tara" (aka. distrusi) s-ar putea sa le vinzi cantitati mari de produse romanesti la preturi umflate.


Nu cred ca asta este scopul...

Edited by bla2003, 22 August 2014 - 19:28.


#9
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014
Poti exporta sucuri de fructe, miere.

#10
Dodolotz

Dodolotz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.08.2014
@ Alexkr, asta e o idee buna, merci. As vrea insa sa stiu mai mult cum se vinde acolo: sunt wholesale-ri mari care preiau marfa si o re-distribuie? Ca mi-ar fi destul de greu sa umblu "din poarta in poarta"...
Si ar mai fi problema avizelor de acolo...

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Nu crezi ca e mai usor sa aduci produse de afara si sa le vinzi in Romania pe o piata pe care o cunosti deja?

#12
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 bla2003, on 22 august 2014 - 19:15, said:

Nu cred ca asta este scopul...
ba da, vrei sa faci afaceri sau nu ?
au aratat la stiri, emigrantii care se intorceau in concediu si luau de la tarani branzeturi tinute in soare la 30+ grade
un adevarat deliciu sa mananci branza de la taranii care n-au apa la robinet
dadeau 30-40 lei/kg, da' puteau sa le ceara si dublu ca tot cumparau

Edited by opop, 23 August 2014 - 16:02.


#13
Dodolotz

Dodolotz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.08.2014

 SfPetru, on 23 august 2014 - 15:47, said:

Nu crezi ca e mai usor sa aduci produse de afara si sa le vinzi in Romania pe o piata pe care o cunosti deja?

 SfPetru, on 23 august 2014 - 15:47, said:

Nu crezi ca e mai usor sa aduci produse de afara si sa le vinzi in Romania pe o piata pe care o cunosti deja?

Sigur e mai usor de adus, dar problema e ca - o simt pe pielea mea si nu are legatura cu cifrele de la Statistica - consumul in RO e la un nivel dramatic de scazut, si eu personal nu vad foarte bine viitorul. Fara nici o legatura cu vreo politica...


#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Trebuie doar sa stii ce sa vinzi, asta e valabil si in America.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vvFQqpyLHFQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
Dodolotz

Dodolotz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.08.2014
Asa e Sfinte Petre, ai si tu dreptate, e important sa stii ce sa vinzi.
Totusi, dupa cum ne invata parintele marketingului, nu doar produsul e important ci si cum ajunge el la client...Cam asta incercam eu sa aflu acum, daca stia cineva, cum se poate re-distribui/revinde un produs in USA...

Si inca ceva, mai ales pt OPOP: eu incerc sa fac un business pentru toti, nu incerc sa vand produse romanesti doar pentru romanii din strainatate. Deci vreau ca americanii sa imi cumpere produsele. Imi pare rau daca nu am explicat suficient acest lucru...

#16
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012
Cam slabe sanse. Produsele din USA sunt ieftine (de calitate nu stiu) , pe tine transportul si practic..tot exportul te-ar costa enorm, si daca sa zicem ai avea suficient grau ca sa umplii un vapor..sa zicem ca ti-ai scoate banii bagati..plus o mica particica tie.
Consider ca mai degraba ai castiga exportand in EU. Costuri mai mici, atat pentru transport cat si toate taxele pentru export..si cauta o tara oke pentru export..intereseaza-te de piata de acolo..vezi "ce se cauta" si care produse au cel mai bun pret. Mult mai rentabil sa vinzi in EU.
In SuA as vinde doar daca as avea acolo o hala de productie..sau eventual vreo 30/40 de hectare de pamant sa pot sa scot ceva produse..

#17
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009
Produse alimentare, altele decat cele provenind din continentele americane sunt rare, daca nu foarte rare comparativ cu restul. Ce se vede cat de cat este la vin, bere, ceva spirtoase.
Din acestea, produse din estul Europei sunt inca si mai rare, dar se intalnesc la magazinele "entice" adica detinute de europeni/est europeni/ arabi care importa direct cantitati relativ mici sau distribuie produse de la angrosisti specializati pe produse din Europa. De obicei firmele au in denumire ceva "Euro" si "Trade".
Produse romanesti sunt raritate exceptionala, mult in urma celor poloneze, unguresti, sarbesti sau chiar bulgaresti. Eu le-am vazut doar la magazine detinute de romani, polonezi sau italieni, si pot numara pe degete sortimentele: Borsec, Biborteni, ceai de musetel si de sunatoare, zacusca de casa (fabricata in US..), Eugenia.
Zero barat adica.
Uneori am vazut vinuri romanesti, 2-3 varietati (imbuteliate in America insa).
Nu vad insa nici cel mai mic motiv pentru care produse romanesti sa existe pe piata de dincolo de Ocean, nu au nimic deosebit, din nici un punct de vedere, doar nostalgia emigrantilor romani sa mai cumpere ceva. Vinurile (unele) sunt bune insa, s-ar vinde destul de bine daca ar fi mai cunoscute, dar probabil ca imbuteliate acolo nu transportate la sticla.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate