Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Care sunt cele mai vechi obiecte pe care le folosiți?

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#19
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Un pistol vechi de lipit, cred ca are cam 30-40 de ani. In rest ar mai fi folosit ocazional pentru streaming un laptop din 2006, biroul tot din 2006. Urasc vechiturile, sunt pentru progres tehnologic asa ca mai tot e nou.

#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Uitaşti de walk-man - un Sanyo din anii '80 (folosit ocazional). Trebuie să repar un Toshiba mai mişto şi mai compact (dar mai greu), tot în anii '80 produs (ăsta are şi reverse).

#21
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Masina, tastatura si  mouse-ul le am de 7 ani, un parfum Trussardi Uomo de 13 ani. Mai am o pereche de pantaloni scurti The Flag de 18 ani, dar nu i-am purtat niciodata si nici nu cred ca ii voi purta. Sunt din acelasi material din care e facut si drapelul SUA, cu stele brodate.Posted Image Poate ca mai am chestii vechi, da nu imi mai aduc aminte. Am avut pana anul trecut un birou de nuc din 1850 primit de la bunici si 5 carti de pe la 1700 (1695 cea mai veche). Ma rog, cartile nu le foloseam.

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ce ai făcut cu ele?  :huh:

#23
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Biroul l-am dat tatalui meu, iar cartile le-am vandut.

#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Maşina de cusut de la o străbunică pe care am prins-o în viaţă, a fost apoi a bunicilor, am crescut cu ea în casă.

Singer, probabil mai veche de o sută de ani.

Aveam de gând să fac din ea o masă cu blat de sticlă.

Apoi am observat că tot avem nevoie de tras un tiv, scurtat ceva, strâmtat, etc.

Am început să o ung, încurajat că nu are absolut nici un joc în lagăre am trecut la reabilitarea ei totală, îmbrăcat blatul în stofă, căutat /găsit pe net distribuitor de piese originale, schimbat cureaua de piele, ace originale... şi merge brici.

Am înţeles că era să fac o mare greşeală.

Am un obiect vintage funcţional moştenit din neam în neam, alții caută să cumpere și nu le cunosc starea.

#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
@ Thair : Întrebam pentru că am văzut tot felul de oameni, care aruncă lucruri cu adevărat valoroase....

Edited by djl, 19 August 2014 - 22:29.


#26
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

 djl, on 19 august 2014 - 22:26, said:

Întrebam pentru că am văzut tot felul de oameni, care aruncă lucruri cu adevărat valoroase....
Pai pentru mine nu aveau valoare. Biroul pe care-l am acum a costat cam cat o chifla si imi place mai mult, iar cu cartile nu aveam ce face. Nu ma apucam sa invat latina pentru a citi bula papala a lu Papa Bla Bla al taspelea & shit.

#27
Eekstein_Blinkovici

Eekstein_Blinkovici

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 13.05.2014
Am un uscator de par din 1998.

E Siemens.

Edited by Eekstein_Blinkovici, 19 August 2014 - 22:38.


#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
@ Thair : dar să duci la reciclat o carte englezească din 1865 cu poezii, Enciclopedia României (ediţia din anii '30), o maşină de cusut Singer... le-am văzut când am mai fost să caut reviste şi cărţi la preţ mic. Enciclopedia a scăpat, restul nu ştiu.
Ah, mai o râşnită de cafea şi un cuţit pâine, ambele italineşti de prin anii '80. Am avut şi o chestie din aia de amestecat (albuş, creme), marca Moulinex, dar au intrat gândaci (cică) şi mama mea   Posted Image  ... vroiam să curăţ aparatul, că era prea bun!

Edited by connectorxp, 20 August 2014 - 21:48.
Typo


#29
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014
Un casetofon,un radio casetofon de fapt,universum de luxe care inca functioneaza + casete.

#30
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Probabil ca jumatate din mobila locuintei actuale si poarta casei in care locuiesc acum, cica a fost poarta unei scoli din apropiere in anii 30 :).

#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Cuțit de alpaca si lamă din oțel tip arc.

Îl aveam pe la scule, până m-am săturat de calitatea proastă a oțelului actual.

Acum este mâna mea dreaptă în bucătărie, taie ca un brici și trebuie să fiu atent la manevrare.

Dar este pretențios, oxidează ușor.

Are un protocol clar de folosință  👷, folosit, spălat imediat, șters cu prosop uscat, băgat în sertar.

Pare urât în poză dar este o sculă pe cinste.

Probabil tot suta de ani sau mai vechi.

Attached Files


Edited by crisstonne, 20 August 2014 - 00:10.


#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Un filtru de cafea Electrolux ( in care fac ceai ) primit zestre cand m-am mutat. Niste farmurii din care am mancat si in scoala generala, tot zestre. Daca nu primeam zestre, probabil beam apa plata si mancam din palma :lol:

#33
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
@ crisstone : vezi că acel aliaj numit alpaca conţine cupru, care nu e bun pentru organism dacă se oxidează   Posted Image   Şi dacă înghiţi acel oxid, rişti să faci ciroză.

Edited by djl, 20 August 2014 - 00:33.


#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,565
  • Înscris: 15.06.2007
Un cutit de taiat paine, d'ala care imi parea sabie cand eram copil. Are varful bont lama lunga si subtire. Nu trebuie ascutit niciodata daca tai cu el doar paine. Este in familie de cand erau bunicii tineri.. sau mama copil.  Are cel putin 40-45 de ani.  

Tomberonul de la Retim... scrie pe el "Sulo 1976". Pff nici nu existam pe vremea aia.. se pare ca firma de salubrizare a importat tomberoane sh.

 n-amname, on 19 august 2014 - 23:29, said:

Probabil ca jumatate din mobila locuintei actuale si poarta casei in care locuiesc acum, cica a fost poarta unei scoli din apropiere in anii 30 :).
Asa am si io un pian cumparat de la nu stiu ce biserica sau "conac" vechi de prin anii '20.

Si am un tablou deasupra capului semnat "nume" 1916. Cand eram copil incercam sa calculez cati ani o sa am cand o sa implineasca tabloul ala 100 de ani.

Si mai am lexicoane unguresti , primul din serie tiparit la 1889 sau 1891, si ultimul pe la 1901.  Luate de la niste evrei de catre bunici, evrei care au fugit de comunisti.

#35
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Cucul, cand ma duc sa fac 3,14x2.

#36
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 djl, on 20 august 2014 - 00:33, said:

@ crisstone : vezi că acel aliaj numit alpaca conține cupru, care nu e bun pentru organism dacă se oxidează   Posted Image   Și dacă înghiți acel oxid, riști să faci ciroză.

Înseamnă că nu ai prins vremea când se mânca exclusiv cu tacâmuri de alpaca  😉

Am prins și eu un pic și apoi a apărut inoxul.

Toate băbeturile din cartier au prins vârste înaintate mâncând cu tacâmuri dinastea, bunica a apucat 87 de ani cu ficatul bun.

Cuțitul meu are doar mânerul de alpaca, lama este de oțel.

Am explicat că nu îl las să oxideze.

Edited by crisstonne, 20 August 2014 - 01:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate