Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Iata criteriile, pe unde prin lume ar fi mai bine pe baza lor

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#91
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,678
  • Înscris: 02.10.2009

View Postavenirv, on 18 august 2014 - 21:15, said:


scuza-ma, nu am vrut sa te insult.

Nici vorba, n-am privit-o asa. Numele ales de mine e cam aiurea :lol: dar nu-l mai schimb.
Pe la mine nu prea exista asta "inginer software" decat poate ca functie intr-o firma, impropriu spus dar cumva cuprinzator pentru ceea ce face.
In nomenclatorul asociatiilor profesionale nu exista "software engineer" pentru ca sunt lucruri diferite pentru ei: ori softest ori inginer, de aceea nici nu e regulata profesiunea de softist, totul se lasa la latitudinea angajatorului. Desigur ca se intalneste combinatia (studii de) inginer plus activitate de soft, e chiar f. recomandabil. E greu de "reglementat" domeniul IT si mai ales soft pentru ca scoala/studiile sunt foarte diverse, uneori chiar lipsesc complet desi omul e "meserias" si asta conteaza, sa stie.
Am cunoscut cativa ingineri-softisti super tari din Austin si Houston, partea de "inginerie" era f. mica, mai mult era de mate, practic aplicarea unor formule si metode de calcul facute de altii, secvential, iterativ, etc. Programe de calcul (sa nu ne ia saptamani pana sa calculam cu mana), programe de simulare a unor fenomene dar cam toate cu multe smecherii si conditii initiale "alese" sa iasa la capat cu calculul. La sfarsit cand i-am intrebat care ar fi de fapt acuratetea sau precizia calculelor sau estimarilor, pai 10-15 la suta, dar nu mai mult de 20, plus sau  minus... dar ne straduim sa facem mai bine (!!). Mersi.

#92
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014

View Postmaria_an, on 18 august 2014 - 20:53, said:

Exista investment banking unde, desi salariile sunt sub 100k pe an, bonusurile anuale pot ajunge si depasi milionul de lire. Softistii sunt mici copii pe langa finantistii din the City. Nu ca ar fi bonusurile alea justificate ...
Banking si it sunt bune, dar cunosc tractorist care se plimba cu ferrariul.

#93
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postro_explorer, on 18 august 2014 - 23:38, said:


Eu imi castig existenta din hardware ... se pune? sau nu exist?

OK, de data asta trecem cu vederea, la ora actuala si hard-ul e masiv cu embedded. deci zicem ca tot soft este...Posted Image

#94
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postavenirv, on 17 august 2014 - 08:46, said:

ordinea este arbitrara. "decent" inseamna nici prea-prea nici foarte-foarte.

- clima decenta
- "linistea" politica
- sanse 70% ca un cuplu sa castige brut echivalentul a >= 100K euro/anual after max 1 an dupa asezare
- limba mai usor de asimilat
- sistem medical decent (platit prin impozite sau direct)
- sistem de invatamant decent (platit prin impozite sau direct)

o mai fii fost asa ceva, nu stiu si cer scuze daca cineva este "atins".
Nu exista un astfel de loc, daca ar exista oricum ar fi deja arhiplin de parliti veniti sa se capatuiasca.

#95
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,051
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFriskey, on 19 august 2014 - 10:35, said:

Nu exista un astfel de loc
Elvetia de ce nu s-ar incadra in cerinte?

#96
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRosebud09, on 18 august 2014 - 16:20, said:


De acord cu d-ta in general, problemele erau doar "dupa primul an" si ca e vorba de anumite ocupatii. De aici rezulta ca e greu sa facem o "lista" daca ne gandim doar la exceptii sau lucruri mai rare (super calificati, IT cu vechime sau doctori). Exista mult mai multe ocupatii in care nu se pot face salturi asa de mari in asa timp scurt. Sigur ca "se poate" dar nu putem face lista sau regula din cauza ca unii pot.
Apoi e permanenta confuzie salariu/venit/pe familie, etc. Nu in toate familiile si tot timpul ambii au salarii mari, ca sa zici 50+50 = 100. Poate 50 x 1.3 sau 1.5 (desi realitatea e si mai proasta).Eu am spus ca multi din cei cu IT-ul n-au contact cu realitatea de pe piata muncii din alte domenii si numai "six figures" stiu. Eu zic ca slariile in IT sunt in unele cazuri exagerate cu mult fata de valoarea reala si raspunderea fata de societate, dar trebuie sa luam lucrurile asa cum sunt si sa ne vedem de noi. E chiar foarte bine ca se castiga asa bine acolo si e un indemn pentru noi/altii sa facem la fel.
Apoi, nu le stim pe toate, fiecare cu experienta lui, din domeniul lui, din tara in care traieste. Si eu zic ca 100K pe familie permite un trai foarte decent cam oriunde in vest, dar atat. Cum folosesc banii, acolo e toata smecheria.
Referitor la lista initiala: conditia era sa bifezi 100%, adica toate punctele sau sa te multumesti cu anume procent, la fiecare din puncte?

si totusi, indeplinind criteriile enuntate asa cum sunt ele, unde ar fi mai bine de stabilit ? inteleg ca este total subiectiv, dar presupun ca nu se va spune: in groenlanda sau afganistan...
asta era intrebarea mea, nu legata de fisibilitatea criteriilor.

#97
nestor

nestor

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 652
  • Înscris: 20.03.2009
Daca inlocuiesti "sansa sa castige" cu "posibilitate sa castige" - ceea ce inseamna cam Australia, Canada, US, Franta, UK, Germania, Austria, Benelux, Elvetia si Scandinavia - totul se rezuma strict la preferintele personale legate de stilul de viata, limba si cultura, stil de viata.

Pentru mine Scandinavia sau Benelux sunt excluse din motive de clima si limba, tarile germane din motive de stil de viata (prea rigid si sistematizat), cele de pe alte continente din motive de izolare de familie si prieteni. De asta eu am votat Franta: clima mediteraneana, mare, soare sau ski la doi pasi, vin si mancare excelente.  Momentan cochetez cu gandul sa ma mut acolo vreo 2-3 ani (asta daca se concretizeaza o oferta atractiva de job) dar strict pentru ca vreau sa invete copiii mcar o limba straina la nivel nativ.
Altfel, strict financiar si strict in situatia mea, 100k brut de familie nu mi se pare In niciun caz un stimulent pentru a emigra nicaieri.

#98
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postnestor, on 19 august 2014 - 12:25, said:

Daca inlocuiesti "sansa sa castige" cu "posibilitate sa castige" - ceea ce inseamna cam Australia, Canada, US, Franta, UK, Germania, Austria, Benelux, Elvetia si Scandinavia - totul se rezuma strict la preferintele personale legate de stilul de viata, limba si cultura, stil de viata.

Pentru mine Scandinavia sau Benelux sunt excluse din motive de clima si limba, tarile germane din motive de stil de viata (prea rigid si sistematizat), cele de pe alte continente din motive de izolare de familie si prieteni. De asta eu am votat Franta: clima mediteraneana, mare, soare sau ski la doi pasi, vin si mancare excelente.  Momentan cochetez cu gandul sa ma mut acolo vreo 2-3 ani (asta daca se concretizeaza o oferta atractiva de job) dar strict pentru ca vreau sa invete copiii mcar o limba straina la nivel nativ.
Altfel, strict financiar si strict in situatia mea, 100k brut de familie nu mi se pare In niciun caz un stimulent pentru a emigra nicaieri.

asta este un rapuns. multumesc.
in criterii era >= 100K; nici daca ar fii 2000K (care se incadreaza in criteriu) ?

Edited by avenirv, 19 August 2014 - 13:21.


#99
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postnestor, on 19 august 2014 - 12:25, said:

Altfel, strict financiar si strict in situatia mea, 100k brut de familie nu mi se pare In niciun caz un stimulent pentru a emigra nicaieri.

Nestor, sunt nesimtit daca intreb ce anume lucrezi de iti ofera asa libertate ?

#100
nestor

nestor

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 652
  • Înscris: 20.03.2009

View PostCatean, on 19 august 2014 - 13:29, said:

Nestor, sunt nesimtit daca intreb ce anume lucrezi de iti ofera asa libertate ?

Excel, Powerpoint, engleza....obisnuit :)

#101
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,051
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnestor, on 19 august 2014 - 12:25, said:

Altfel, strict financiar si strict in situatia mea, 100k brut de familie nu mi se pare In niciun caz un stimulent pentru a emigra nicaieri.
Vezi ca se mai pleaca si pentru alte motive, nu doar pt bani: stil de viata, liniste, natura, relaxare, civilizatie, autoritati competente, sisteme scolare si medicale viabile etc etc

#102
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostKarhu, on 19 august 2014 - 11:41, said:

Elvetia de ce nu s-ar incadra in cerinte?
Pentru ca pana si in Elvetia 100k euro dupa primul an e MULT si cam un vis umed pentru 99,99999% din populatia acestei planete, unii din ei fiind oameni care chiar stiu sa faca chestii faine.
Mie imi place cum pune problema: 100.000 euro dupa primul an. LOOOOOL, de parca undeva in lumea asta esti platit numai pentru ca ai binevoit sa te duci la ei si sa le salvezi natia facandu-le umbra pamantului, nu mai conteaza in ce domeniu are experienta, nu mai conteaza ce stie sa faca... Nu nene, el viseaza la sute de mii de euro, pac pac.

Apropo, anevirv asta se lauda p'acilea ca e mare bastan, contractor in nu stiu ce (parca IT) care calatorea in toata lumea si castiga un purcoi de bani. Acum ne intreaba pe noi unde, ce si cum.
Ma, va chinuiti degeaba cu el, e un troll. Cautati-i nickul pe google si veti vedea ca posteaza mult si prost pe tot netul, bloguri, forumuri si alte cele.

Edited by Friskey, 19 August 2014 - 15:51.


#103
nestor

nestor

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 652
  • Înscris: 20.03.2009

View Postavenirv, on 19 august 2014 - 13:19, said:

asta este un rapuns. multumesc.
in criterii era >= 100K; nici daca ar fii 2000K (care se incadreaza in criteriu) ?

Asta e genul de dilema pe care imi propun sa o rezolv atunci cand o sa fie cazul Posted Image.
Cu mintea de acum as spune ca pentru suma asta as munci oriunde pentru un an sau doi dupa care as locui in fiecare an in alt colt de lume. Sau mi-as cumpara un colt de vie undeva prin sudul Frantei Posted Image Sau un yacht.

Edited by nestor, 19 August 2014 - 16:06.


#104
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostFriskey, on 19 august 2014 - 15:46, said:

Pentru ca pana si in Elvetia 100k euro dupa primul an e MULT si cam un vis umed pentru 99,99999% din populatia acestei planete, unii din ei fiind oameni care chiar stiu sa faca chestii faine.
Mie imi place cum pune problema: 100.000 euro dupa primul an. LOOOOOL, de parca undeva in lumea asta esti platit numai pentru ca ai binevoit sa te duci la ei si sa le salvezi natia facandu-le umbra pamantului, nu mai conteaza in ce domeniu are experienta, nu mai conteaza ce stie sa faca... Nu nene, el viseaza la sute de mii de euro, pac pac.

Apropo, anevirv asta se lauda p'acilea ca e mare bastan, contractor in nu stiu ce (parca IT) care calatorea in toata lumea si castiga un purcoi de bani. Acum ne intreaba pe noi unde, ce si cum.
Ma, va chinuiti degeaba cu el, e un troll. Cautati-i nickul pe google si veti vedea ca posteaza mult si prost pe tot netul, bloguri, forumuri si alte cele.

multumesc pt ca ma urmariti.
puteti sa precizati cu ceva afirmatia ca ma laud ?
dar totusi, pe baza criteriilor enuntate, care ar fi raspunsul unei persoane inteligente si culte ca dvs ? va rog iluminati-ma....
mutumesc.

#105
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postnestor, on 19 august 2014 - 15:58, said:

Asta e genul de dilema pe care imi propun sa o rezolv atunci cand o sa fie cazul Posted Image.
Cu mintea de acum as spune ca pentru suma asta as munci oriunde pentru un an sau doi dupa care as locui in fiecare an in alt colt de lume. Sau mi-as cumpara un colt de vie undeva prin sudul Frantei Posted Image Sau un yacht.

nestor, au mai spus-o si altii aici, 100K echivalent euro NU este o suma prea mare. si fiind ce castigi inseamna ca este si brut. deci in final ajungi la 70K in caz fericit. iti va ajunge sa traiesti decent (nu in bogatie dar ceva peste medie) cam 8 luni la paris, londra sau manhattan.
nu uita, daca te duci de 4 ori pe luna la concert sau opera de calitate ai sarit din 400 de persoana.
chiria in zona buna la mobilat si dotat, 2 camere pe romaneste, te sare de 2000, poate se duce peste 2500.
se aduna...
dar este adevarat, banii nu aduc fericirea, poate numarul lor.
o mare cantareata de jazz (si la propriu si la figurat) spunea:
ai uaz pua, ai uaz rici, rici iz beter.

ps
un iaht(ulet) de 12 m te duce la 150-250K.
in sudul frantei e scump. si te omoara taxele.

Edited by avenirv, 19 August 2014 - 18:30.


#106
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,678
  • Înscris: 02.10.2009

View Postavenirv, on 19 august 2014 - 11:51, said:


si totusi, indeplinind criteriile enuntate asa cum sunt ele, unde ar fi mai bine de stabilit ? inteleg ca este total subiectiv, dar presupun ca nu se va spune: in groenlanda sau afganistan...
asta era intrebarea mea, nu legata de fisibilitatea criteriilor.

E destul de greu de dat un raspuns, locatii perfecte ar fi putine spre deloc, si in tot cazul daca ar exista asa ceva s-ar umple rapid, ceea ce imediat le-ar scadea "rangul". La pomul laudat toti fraierii se duc cu sacul. Unde e foarte bine e si foarte scump de trait. Depinde mult de preferintele fiecaruia: unul mai boem sau care pretuieste viata activa, printre oameni, care nu pune banul pe primul plan poate va neglija 100K in favoarea altor lucruri, mai ales daca zona e mai "ieftina" de felul ei. Aici sudul Europei, eventual orase mai mici aproape de mare pot fi preferate dar cum se vede ele sunt DEJA preferate si apar probleme serioase cu locurile de munca. Vrem nu vrem toate se invart in jurul banilor, chiar daca unora nu le place idea de a tot vorbi de bani: poti sa ai toate celelalte din "punctele" acelea indeplinite la max, dar daca nu e de lucru sau nivelul salariior din zona este f. modest, cu siguranta ca omul isi va muta cortul in alta parte. Tot cam asa e si cu clima pentru unii, sau asistenta medicala pentru altii.
De aia eu pun accent pe latura asta: sunt multe locuri minunate in lume dar sunt eu in stare sa gasesc de lucru bun acolo, sa ma adaptez conditiilor gasite? Aici deja apare o delimitare clara: cei cu meserii/profesiuni "universale" (ex. doctori, IT isti  eventual contabili si cam atat) care-si pot permite aproape oriunde si restul.

#107
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012

View Postmufa, on 17 august 2014 - 17:30, said:

Mă întreb dacă există așa ceva: oameni care se laudă c-au luat promoție la alunele de pe Blue/Wizz sau care întreabă dacă a avut îmbarcare cu prioritate?

Acum să nu mă cac pe mine, din cînd în cînd mai zbor și cu low cost: dacă nu-s cu picii și biletul la Tarom/BA e peste 250-300 de lire, îmi iau clești de nas, doape de urechi și bag un Blue/Wizz/EasyJet


Din nefericire la Cluj nu zboara cred ca nimic in afara de low costuri, dar de cele mai multe ori cand m-am uitat, preturile BA Heathrow - Budapesta sau Heathrow - Bucuresti erau mai ieftine decat Wizz, incluzand bagajul la cala pe care British il ofera. Ca sa nu mai zic ca tre' sa platesti si bagaj de mana la Wizz.
De suparare pentru jidania celor de la Wizz, i-am zburat pe ai mei de la Budapesta, sa vina sa ma vada, doar ca sa nu le platesc un ban celor de la Wizz.

#108
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012
Dar ce se intampla pe low-costurile de la Londra? Eu nu am prea mers cu low-cost si chiar nu am idee (ultima oara cand am mers de la Stockholm la Londra, in primavara, BA era mai ieftin decat orice low-cost, plus ca era direct pe cand celelalte nu).
Am zburat doar de doua ori cu Blue Air, o data spre Paris si o data spre Londra si nu mi s-a parut nimic suspect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate