Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sfat achizitionare aspirator

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
panasonic

panasonic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.05.2008
Buna ziua
As dori sa achizitionez un nou aspirator si nu prea stiu ce sa aleg intre cele 2 modele de mai jos:
- http://www.cleanesho...-3-karcher.html
- http://www.altex.ro/...lic-1900w-verde
Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Poate exista posesori ale acestor 2 modele de aspiratoare.
Mentionez ca bugetul meu este de max 350 ron si ca locuiesc la casa. Din cand in cand mai fac renovari si deci mai am nevoie sa aspir nisip, var, glet. Din acest motiv ma orientasem initial spre Karcher dar nu stiu cat de buna este puterea lui de aspiratie. Din cate observ eu Karcherul are 210 mbar iar Zelmerul are 260 mbar (260 hPA = 260 mbar, asa arata conversia pe Internet).
Dar zelmerul are debit de aer de 34 l/s iar Karcherul 68l/s.
Deci, ce aleg? Imi poate raspunde cineva mai priceput din punct de vedere tehnic?
Tot aici am citit pagini intregi la un topic numait "despre aspiratoare" dar nu am reusit sa ma edific.
Era cineva care spunea ca, Karcher bate tot la fiabilitate, dar oare si aspira bine?
Pe mine, la vechiul aspirator, cel mai tare m-a deranjat ca aspira pe o parte si scotea jumate din praf pe partea cealalta (un Alaska de 2000W cu sac textil, care aspira bine ca si putere de absorbtie, dar dupa 2 partide de glet e cam gatuit).
Plus ca sunt intr-o ceata totala cu filtrele HEPA. La Karcher filtrul este lavabil dar sunt multi care spun ca dupa cel mult 4 spalari filtrul este praf si trebuie schimbat, iar consumabilele lor sunt foarte scumpe.
Totusi ma gandesc sa iau Karcher pt ca daca aspira rumegus poate aspira si glet plus ca are un recipient de 17 litri.
Hai ca nu va mai ametesc, dar am citit o gramada de forumuri si tot nu ma pot hotara, fiecare isi luda marfa lui.
Va multumesc si va doresc o zi buna.

#2
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Ia-ti un Philips, aspira cel mai bine. Cat de curand imi iau si eu unul cu sac textil.

#3
panasonic

panasonic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.05.2008

 nesupus, on 10 august 2014 - 16:09, said:

Ia-ti un Philips, aspira cel mai bine. Cat de curand imi iau si eu unul cu sac textil.

Multumesc pt sfat, dar nu mai suport ideea de a ma umple de praf la curatarea sacului.
Mi-a mai recomandat cineva asa ceva: http://www.altex.ro/...-4l-2100w-negru
Daca vrei sa aspiri chestii dificile, gen glet, pui sacul, daca nu, aspiri in containerul de praf. Plus ca e facut in Germania. Sincer imi face cu ochiul. Mai astept si alte pareri. Nu prea ma atrag cele gen Samsung sau Philips pt ca am vazut ca toate sunt facute in China si precis tin cat este garantia.
Succes la cumparaturi. Pe mine deja ma dor ochii de atatea reviewuri citite.

#4
remshm

remshm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.02.2007

 panasonic, on 10 august 2014 - 16:18, said:


Multumesc pt sfat, dar nu mai suport ideea de a ma umple de praf la curatarea sacului.
Mi-a mai recomandat cineva asa ceva: http://www.altex.ro/...-4l-2100w-negru
Daca vrei sa aspiri chestii dificile, gen glet, pui sacul, daca nu, aspiri in containerul de praf. Plus ca e facut in Germania. Sincer imi face cu ochiul. Mai astept si alte pareri. Nu prea ma atrag cele gen Samsung sau Philips pt ca am vazut ca toate sunt facute in China si precis tin cat este garantia.
Succes la cumparaturi. Pe mine deja ma dor ochii de atatea reviewuri citite.

NU lua Zelmer, deoarece accesoriile sunt foarte scumpe (o spun din experienta), recomand Aspirator Zanussi ZANS730, am acest model si sunt foarte multumit, am aspirat si var cu el si e super ok.

#5
panasonic

panasonic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.05.2008
Buna ziua
Azi am fost la Dedeman sa vad aspiratorul Karcher MV3 in functiune si la Altex sa vad Zelmerul.
Aspecte pro si contra:
1. Karcher
- plasticul din care este confectionat este unul de calitate, la fel si finisajele
- este silentios pt cei 1400 W si pt dimensiunea lui
- are niste saci imensi. La inceput mi s-au parut scumpi (5 buc = 10 lei) dar acum cred ca merita pretul. Nu stiu dc au 17 litri cat este cuva aspiratorului dar 10 au sigur.
- este usor pt dimensiunea lui si se misca la fel de usor pe cele 3 roti
- din pacate puterea de absorbtie de 210 mbar (210 W) pe mine nu m-a convins deloc. Nu stiu de ce il laudau altii asa tare dar eu cred ca va avea dificultati in aspirarea unor scame rebele. Trage mai bine decat vechiul meu Alaska de 2000 W dar nu cu mult.
2. Zelmer Tiny
- plasticul din care este confectionat parca este pt jucarii (de fapt la fel si la celelalte aspiratoare comerciale), finisajele mi se par proaste
- la puterea maxima de 1900 W mi se pare cam galagios
- nu are sac (este tip ciclonic cu filtru) iar compartimentul unde se aduna mizeria este cam  mic
- este foarte mic si asta este un avantaj mai ales din punctul de vedere al sotiei mele
- are o putere de aspirare muuuult mai mare decat Karcher si mult mai multe perii in dotare
- din pacate cu asta n-o sa pot aspira glet si alte tencuieli
- este mai ieftin cu 100 lei decat Karcher
Hm. Grea decizie, dar cred ca stiu ce i-ar placea sotiei mele, asa ca mai mult ca sigur o sa luam acel Zelmer, iar glet voi aspiura cu cel vechi Alaska, pt ca inca mai functioneaza si probabil ca dc il desfac si il curat putin o sa mearga mai bine.
Deci de scuturat saci de praf tot nu scap, doar ca o s-o fac mai rar ca nu renovez in fiecare zi. La Karcher era mai elegant, doar aruncai sacul si pana se umple ala, ehe, renovezi 2 case!

#6
panasonic

panasonic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.05.2008
Buna seara
Pana la urma am luat Bosch-ul asta: http://www.altex.ro/...-2300w-albastru
Impresii:
1.Pro
- elegant, mic si usor
- silentios chiar si la maxim.
- fabricat in Germania
- nu mai miroase a praf atunci cand aspiri, nu miroase a nimic, aerul ramane curat
2.Contra
- peria mare pentru covoare mie mi se pare o mare gluma. Am folosit-o si scamele mi-au ramas pe covor. Am reusit sa aspir bine doar folosind peria mica pt tapiterii.
- putere de aspiratie cam mica. La banii astia eu sincer ma asteptam la mai mult
- sacii sunt enorm de scumpi. 4 saci a 4 litri fiecare costa 40 lei (pai la Kaercher 5 saci de cel putin 10 l costau 40 lei)
Sincer mi-a ramas un pic gandul la Kaercher. Dar l-am testat in Dedeman si nu avea o putere de aspiratie mai mare, si era si mare ca dimensiuni, as fi avut ceva probleme cu depozitarea, dar macar sacii erau imensi si mai ieftini, aspira si lichide si avea si functie de suflare.
Pana la urma eu nu am decat 3 carpete, iar Boschul este mic, usor si silentios, numai ca la 2300 W ar fi trebuit sa traga mult mai bine, zic eu.
O seara buna!

#7
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Ce sa-i faci daca nu ai ascultat de sfat sa alegi Philips. Majoritatea sunt cu sac de hirtie.
Eu voi alege unul cu sac textil, mai bine dau banii pe bere decat pe saci.

Edited by nesupus, 13 August 2014 - 22:17.


#8
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

 panasonic, on 13 august 2014 - 20:03, said:

Buna seara
Pana la urma am luat Bosch-ul asta: hincepewww.altex.ro/aspirator-bosch-bag-bagless-bsgl32383-1-2l-4l-2300w-albastruImpresii:
1.Pro
- elegant, mic si usor
- silentios chiar si la maxim.
- fabricat in Germania
- nu mai miroase a praf atunci cand aspiri, nu miroase a nimic, aerul ramane curat
2.Contra
- peria mare pentru covoare mie mi se pare o mare gluma. Am folosit-o si scamele mi-au ramas pe covor. Am reusit sa aspir bine doar folosind peria mica pt tapiterii.
- putere de aspiratie cam mica. La banii astia eu sincer ma asteptam la mai mult
- sacii sunt enorm de scumpi. 4 saci a 4 litri fiecare costa 40 lei (pai la Kaercher 5 saci de cel putin 10 l costau 40 lei)
Sincer mi-a ramas un pic gandul la Kaercher. Dar l-am testat in Dedeman si nu avea o putere de aspiratie mai mare, si era si mare ca dimensiuni, as fi avut ceva probleme cu depozitarea, dar macar sacii erau imensi si mai ieftini, aspira si lichide si avea si functie de suflare.
Pana la urma eu nu am decat 3 carpete, iar Boschul este mic, usor si silentios, numai ca la 2300 W ar fi trebuit sa traga mult mai bine, zic eu.
O seara buna!
Vezi ca pt aspirat clasic trebuie sa folosesti sac si nu containerul de plastic.
Legat de volum saci, din experienta cu saci de 6 litri (?) nu poti sa-i umpli in gen la maxim, caci intre timp  începe sa mirosa continutul si trebuie schimbat...
Ps: pt covor presupun ca ai setat si peria in pozitia aferenta....

#9
panasonic

panasonic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.05.2008

 plimbaretul, on 13 august 2014 - 22:50, said:

Vezi ca pt aspirat clasic trebuie sa folosesti sac si nu containerul de plastic.
Legat de volum saci, din experienta cu saci de 6 litri (?) nu poti sa-i umpli in gen la maxim, caci intre timp  începe sa mirosa continutul si trebuie schimbat...
Ps: pt covor presupun ca ai setat si peria in pozitia aferenta....

Salutare!
Revin cu noi impresii. Azi am aspirat si masina + o alta camera unde am tot o  carpeta  numai ca am decis sa-l probez cu sac de data asta.
"Plimbaretule" merci pt sfat. Eu am aspirat prima data in acea caseta, pt ca am zis sa nu murdaresc sacul degeaba pt o camera, mai ales ca sunt scumpi.
Pai nene s-a schimbat treaba complet! Trage de rupe, la colturi mi-a ridicat carpeta, plus ca era sa raman in chiloti ca mi-am atins din greseala pantalonii scurti.
In concluzie, voi folosi doar saci ca pana la urma asta era ideea, sa nu ma mai umplu de praf. Sunt scumpi, este adevarat, dar totusi imi permit!
Asa ca sa-l stapanesc sanatos! Plus ca sotia a fost incantata de faptul ca este mic si modern!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate