Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

sfaturi - ulcer gastric?!

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Salut oameni buni,

Cred ca am facut'o de oaie Posted Image  Acum ceva ani aveam gastrita. Acum cred ca am ulcer. Si pe langa asta mai sunt si tanar, in floarea varstei. Imi era rau, extrem de rau cand mancam gras, prajit, chiar si cand beam un pahar de bere, doara atat, un singur pahar.
Nu beau, nu fumez.

Acum cateva seri am mancat prajeala si urmatoarele doua zile am vomitat tot din mine. Mi-a fost groaznic. Desi nu mai aveam mancare in stomac, varsam un lichid maroniu/verzui. Ma doare stomacul si am stare alterata, de greata. Am mers la spital crezand ca este fierea. Nu era, mi-au facut ecografie, apoi o radiografie si mi-au spus ca nu am nimic. O mica paranteza, nu stiu de ce unii medici sunt plictisiti de moarte si te trateaza in scarba. Salariile mici?! Parca te platesc ei pe tine, nu tu pe ei. In fine, mi-au zis ca sunt ok si sa merg sa fac o endoscopie. Sunt bine?! Dar pe raportul ala au scris altceva. Daca imi puteti traduce. (vezi scan atasat)
Starile astea le am de ceva vreme (varsaturi maronii)

Daca am ulcer ce este de facut? Se vindeca? Pot sa revin la viata mea normala? Pot face efort? sa ies cu bicicleta, sa merg pe munte, sa alerg, etc?!

ms

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   147.72K   55 downloads
  • Attached File  2.jpg   113.17K   52 downloads

Edited by CountDownMe, 06 August 2014 - 01:58.


#2
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Ai luat tratamentul?
Ai facut analizele pentru Helicobacter?
Ulcerul se trateaza, medicamentos si cu vointa, pentru a urma un regim alimentar corespunzator.
Daca iese pozitiv Helicobacter, vei primi o schema de tratament mai complexa.

#3
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Salut Oaspetele

Maine ma duc la medicul de familie pentru trimitere la gastroenterolog sa imi faca o endoscopie.
Ce scrie mai exact in fisa de mai sus?

Edited by CountDownMe, 06 August 2014 - 03:51.


#4
h48hda

h48hda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 12.04.2011
incearca dieta raw-vegan

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posth48hda, on 06 august 2014 - 06:40, said:

incearca dieta raw-vegan

daca vrei sa te sinucizi in chinuri.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Lasa la o parte partea cu dietele,daca nu vrei sa complici lucrurile.Astea-s bune pentru idioti gen Dragusanca,ceea ce nu e cazul aici.In primul rand trebuie sa stii foarte exact ce ai.Lucrul asta ti-l spune un medic,dupa ce ai facut setul de analize recomandat.
   Faptul ca ai vomitat nu inseamna neaparat ca ai ulcer.Pana la ulcer mai este.Si chiar daca ar fi ulcer, cum se spunea mai sus,se poate tine sub control fara probleme.Nu te impacienta!!!.Cum ai zis, esti tanar,deci se presupune ca esti si optimist si puternic.Capul sus,ca te faci bine!!!

#7
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
Salut. Nu te impacienta. La endoscopie o sa se vada exact daca e ulcer si care-i stadiul si in functie de asta (si de rezultatul testarii pentru Helicobacter) o sa-ti dea schema de tratament. Care functioneaza. A functionat in cazul meu tot la o varsta nu prea inaintata (30 si un pic).

#8
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Ma simt slabit, fara chef de nimic, nu prea pot sa mananc. Endoscopia o fac maine.

le: nici nu stiu ce sa mananc in perioada asta. Mirosul de mancare imi da senzatie de greata.

Edited by CountDownMe, 06 August 2014 - 10:48.


#9
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Acolo zice ceva de genul "sindrom dispeptic ulcer like". Sa asteptam rezultatele endoscopiei si a analizei pentru Helicobacter.

#10
naurul

naurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 07.06.2006
Am avut si eu aceasi problema. Aveam doar 19 anii pe atunci.

Primul pas -analize medicale. Vezi daca ai ulcer sau doar gastrita acuta.
Pasul doi - regim alimentar. Mananci regulat (ca ceasul), fara prajeala, fructe si alte chesti care fermenteaza. Daca ti regim cel putin 1 an scapi de problema (dupa 1 an poti manca aproape normal)

#11
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Trebuie sa mergi la medic sa vezi daca ai Helicobacter, dar altfel mai mult te complici cu tratamentele care le prescriu ei. Altfel poti incerca pentru ulcer fara HP pe langa regulile generale pentru dieta, suc de varza cruda, seminte de in macinate, lucerna (capsule), suplimente de glutamina si zinc, enzime.
Sunt si remedii naturale si eficiente pentru HP.

#12
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Ca sa vezi daca ai helicobacter trebuie sa mergi la un laborator de analize.

#13
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Revin cu amanunte. Doar ce am facut endoscopia. Apropo, extrem de neplacuta. Nu recomand.
Testul de helicobacter pylori a fost facut si rezultatul ar trebui sa fie sigur pana la 18:00. (un mic cerc care daca este pozitiv se coloreaza in roz. daca este negativ ramane galben)

Atasez raportul. Cine este amabil sa il interpreteze si pentru mine, va rog.

Attached Files


Edited by CountDownMe, 13 August 2014 - 10:18.


#14
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Apropo, ma intriga termenul ala "hernie".. Ce vrea sa insemne?

#15
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
asta: http://www.romedic.ro/hernia-hiatala

#16
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013

 NelsonMandela, on 06 august 2014 - 17:12, said:

Trebuie sa mergi la medic sa vezi daca ai Helicobacter, dar altfel mai mult te complici cu tratamentele care le prescriu ei. Altfel poti incerca pentru ulcer fara HP pe langa regulile generale pentru dieta, suc de varza cruda, seminte de in macinate, lucerna (capsule), suplimente de glutamina si zinc, enzime.
Sunt si remedii naturale si eficiente pentru HP.

Sunt foarte bune remediile dar pentru constipati,  daca ai aciditate, nu esti constipat ca acidul ala coboara in intestine netamponat si creeaza diaree.
Cauza este reflux biliar.

Edited by cincicinci, 04 July 2022 - 16:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate