Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

tastatura romaneasca & diacritice in Windows 8

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
CiprianCosmin

CiprianCosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 29.07.2014
Am incercat sa instalez tasataura romaneasca in wondows 8 de aici http://www.microsoft...s.aspx?id=42998 dar primesc eroarea ca instalarea nu este valabila pentru computerul meu.
Sistemul este nou nout si abia am instalat windows 8 pe el, am o tasatura romaneasca dar nu pot instala romana sa folosesc diacritice si sa nu-mi mai afiseze " in loc de @ si altele ....

#2
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vNb3rKBidbw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostCiprianCosmin, on 30 iulie 2014 - 00:15, said:

Sistemul este nou nout si abia am instalat windows 8 pe el, am o tasatura romaneasca dar nu pot instala romana sa folosesc diacritice si sa nu-mi mai afiseze " in loc de @ si altele ....

Dacă ai o tastatură românească dintre cele incluse în sistemul de operare, atunci nu ai nevoie de instalarea unor fonturi speciale si in niciun caz de interfața în limba română ca să poți folosi/ vizualiza corect diacriticele. Vezi imaginea atașată cu layoutul standard activat!
(Am scris cu diacritice.)

Attached File  kbdro_1.png   113.08K   26 downloads

Sunt 3 tipuri de layout-uri de tastatura romaneasca disponibile in Windows.
Language pack-ul pentru romana il poti instala foarte simplu daca doresti aceasta sau daca ai reala nevoie de el. Nu are nicio legatura cu afisarea diacriticelor.

Attached File  kbdro_2.png   96.98K   27 downloads

Attached File  kbdro_3.png   20.77K   14 downloads

Pentru vizualizarea diverselor layouturi de tastatura se poate accesa pagina Windows Keyboard Layouts.
In pagina care se deschide alegeti o tastatura iar in fereastra care se incarca apasati tastele Shift sau AltGr sau AltGr+Shift pentru a vizualiza caracterele de pe taste care se pot obtine.

Layout-ul de tastatura Legacy ('mostenit' din versiunile anterioare de Windows) este cel vinovat de inversarea anumitor taste/ caractere si de afisarea diacriticelor cu sedile in loc de virgule.
Sub Windows 8 este recomandabila tastatura Standard, nu Legacy, eventual layout-ul Programmers pentru cine utilizeaza doar ocazional diacritice.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate