Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Achiziționare bicicletă

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dar pe una din aia pliabilă se pot transporat cumpărături fără s-o strici?   :huh:  Câteva kilograme.

#20
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Exact, o bita facuta pe bucati, este precum un PC facut din bucati, de cele mai multe ori iesi mai scump si cu batai de cap daca nu te uiti atent peste piese si cerintele cadrului.

Daca iti faceai o bicla pentru downhill sau x-country intelegeam nevoia de ati personaliza echiparea, dar pentru oras si naveta, este suficient sa iei una stock, cu conditia sa nu iei pe cea mai ordinara.
Eu am o bicla veche SH adusa din Germania, de doi ani merge saraca fara investitii, in afara de dispozitivele de siguranta (lumini si benzi reflectorizante) si o revizie nu am bagat bani in ea si merge mai bine ca unele biciclete de generatie noua. Singurul defect al ei este ca este grea cat porcul, avand cadru clasic de otel, dar pentru utilizare casual este perfecta.

La anul ma gandesc si eu la o bicla mai performanta si mai usoara. Probabil voi merge pe principiul echipare mai saraca dar cadru si furca de top si in timp sa inlocuiesc ce-i pe ea cu modelele dorite.

Edited by connectorxp, 26 July 2014 - 23:43.


#21
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

View Postdjl, on 26 iulie 2014 - 17:31, said:

Dar pe una din aia pliabilă se pot transporat cumpărături fără s-o strici?   Posted Image  Câteva kilograme.
evident, doar ca trebuie sa aiba portbagaj sau gauri pt a monta unul.
De fapt mai bine pui coş in fata, sa si vezi cumparaturile, ca sa nu sara la o bordura sau sa ia cineva din ele !

Ce pliabila iti place ?
De obicei sunt mai grele, cadrul trebuie sa fie f rezistent, daca nu o s-o pliezi ramai la bicicleta normala.

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dar coşul de pe ghidon nu poate afecta manevrea acestuia sau se poate prinde de cadru cumva?   :huh:

#23
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Gazele
Daca am facut bine sau nu ramane de vazut
Azi eram in apropierea targului si hop in targ ca nu am mai fost de cativa ani
Am zis ca ,ia sa vad ce biciclete se gasesc pe aici
Si am luat una bucata sh fara sa o probez ca nu aveam loc de cate erau intinse pe acolo
Deci
Gazele de oras 28 inch
Fara cadru ,asa cum imi place
Schimbator in butuc 3 viteze
Frane spate fata pe disc
Dinam cu becuri fata spate
Aripi
Ochi pisica
Si o sonerie care probabil trebuie reglata
Pret de la 650 lasta la 550
.....
Luat ,plecat,urcata in masina ford ka ,juma afara juma inauntru , ajuns acasa
Probat utilaj sa vad ce am facut ,,,mentionez ca tot ce e pe ea arata bine si ma refer ca par piese originale
Pareri
Schimbatorul e dala cu 5 dar butucul are 3 ,nu ca ar fi o problema dar inca nu simt la mana exact cum e treaba asa ca va trebui marcat cumva ca sa stiu unde sa opresc levierul cand schimb
De ,ers merge bine si e destul de comoda dar va trebui sa reglez sa, ghidon ,sa inversez franele ca sa am frana spate la mana dreapta
Am uns cu ulei lantisorul ala de la schimbator ca asa mia zis vanzatorul
Se aude caun frecat ,scartait ceva de la lant ,am desfacut masca ca sa vad si am observat ca lantul cam joaca
Manerele de la ghidoane se invart si nu-mi place asa ca va trebui sa le schimb
Cricul e ok
Franele par ok
Are si o incuietoare deaia pe roata din spate dar probabil trebuie unsa ca sa mearga doar din cheie si sa nu o mai ajut cu mana la deschidere
...
Cam asta pot zice acum iar planul e cam asa
Maine plec si ma intorc peste o saptamana iar cand ma intorc vreau sa o duc la cineva ca sa mi-o puna la punct asa cum trebuie
Inafara de schimbatorul ala totul pare original ,pana si pe capetele suruburilor are semnul de gazele


#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Aşa am văzut şi eu azi, în talcioc la Valea Cascadelor o biciceltă de damă cu roţi de semicursieră, foarte frumoasă, dar mama vrea cu roţi de 26" şi roţi mai groase...

#25
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Am gasit si un atelier in sectorul 4 ,bike geek se numeste ,stie cineva ceva de atelierul asta ?

#26
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Postdjl, on 27 iulie 2014 - 16:04, said:

Așa am văzut și eu azi, în talcioc la Valea Cascadelor o biciceltă de damă cu roți de semicursieră, foarte frumoasă, dar mama vrea cu roți de 26" și roți mai groase...
Nici pana acum nu ai zis ce vrei si la ce pret....vrei mountain bike?daca da,sa stii ca sunt si mtb-uri pentru femei,dar prin oras un mtb nu va fi la fel de comod ca si pozitie ca o bicla de oras.
Uite aici prietene  http://www.dirtbike.ro/bazar gasesti tot ce doreste sufletelul tau in materie de biciclete,piese si accesorii.

Edited by missionnad, 27 July 2014 - 18:30.


#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Cam maxim 700 de lei să coste.

#28
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Postdjl, on 27 iulie 2014 - 19:13, said:

Cam maxim 700 de lei să coste.
Am inteles,cauta pe scel site care ti l-am pus si vezi la ce modele te incadrezi.

#29
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
De asta ce ziceţi? http://www.dirtbike....a-28quot-179622
Uite şi una pliabilă: http://www.dirtbike....x-20quot-193723
Deşi nu mă interesează, uite ce am găsit: http://www.dirtbike....-practic-194477

Cât de mult se merită amrotizoare în oraş? Se pot pune furci cu amortizoare la biciceltele cu roţi un pic mai late sau mai degrabă merge amortizor în tija de la şa?   :huh:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate